15 najlepszych aplikacji do odchudzania

Te aplikacje pomogą w zrzuceniu zbędnych kilogramów. Przyśpiesz proces odchudzania za pomocą nowoczesnych technologii. Oto lista 6 najpopularniejszych i najskuteczniejszych aplikacji do redukcji tkanki tłuszczowej.

Przejmij kontrolę! Zobacz popularne aplikacje wspomagające odchudzanie

Redukcja to dość wymagający proces. Potrzeba nie tylko wiele wysiłku włożonego w sam trening, ale również wytrwałości i dobrej samodyscypliny, aby zrealizować swój cel. By na bieżąco kontrolować postępy i choć w niewielkim stopniu wesprzeć się w odchudzaniu, polecamy zainstalowanie jednej z dedykowanych aplikacji. Która sprawdzi się najlepiej?

Aplikacje mobilne a odchudzanie i dieta

Te aplikacje do odchudzania na urządzenia mobilne służą do zmniejszania masy ciała. Zamień swój smatfon na uniwersalne narzędzie do motywacji i kontroli swoich postępów treningowych. Te programy są stworzone po to, by zastąpić trenerów personalnychdietetyków i innych ekspertów od odchudzania. W dodatku wiele z aplikacji w naszym zestawieniu jest darmowe.

Aplikacja do treningu a realny trener

Aplikacja mobilna czy internetowa to doskonały pomocnik w odchudzaniu. Niemniej, nigdy nie zapewni tak silnego wsparcia, merytorycznej wiedzy czy motywacji, jak praca z prawdziwą osobą. Proces odchudzania to często czas wyrzeczeńwalki z sobą i sprawdzania własnych sił. W tym okresie warto mieć przy sobie trenera lub trenerkę. Zobacz naszych specjalistów z każdego miasta w Polsce!

Aplikacje wspomagające odchudzanie dla początkujących i zawodowców

W naszym kompendium znajdziesz  propozycje aplikacji treningowych dla początkujących i zaawansowanych. Część z nich jest wyspecjalizowana w bieganiu i jezdzie na rowerze. Inne są nastawione na pomoc w zaplanowaniu diety użytkownika i odchudzaniu bez wysiłku fizycznego. Wreszcie są też aplikacje pomagające schudnąć, które służą zarówno do kontrolowania diety jak również sesji treningowych np. fitness, zastępując dziennik treningu. Dlatego przed wyborem aplikacji do odchudzania zastanów się jaki jest Twój cel treningowy. 

Odchudzenie z aplikacjami iOS

Posiadaniem aplikacji do odchudzenia mogą cieszyć się posiadacze systemów iOS – głównie występujących w telefonach firmy  Apple. Zarówno posiadacze androidów  i iOS mogą przebrnąć przez proces odchudzania wykorzystując ciekawe aplikacje. Pomagają  one zarówno  w przygotowaniu swoich posiłków i pilnowaniu diety.  W app storze możemy znaleźć  przeróżne aplikacje wspomagające nasze odchudzanie.  Przykładowo  posiadacze systemów iOS mogą  ściągnąć aplikację  przydatną do odchudzania – Papirka.  Za pomocą tej aplikacji zapisywanie przepisów dietetycznych dań  może być  proste. Program dostępny jest dla użytkowników telefonów Apple z systemiami IOS,  Os X. Kompatybilny jest z Androidem, Windowsem i  Kindle Fire.

Do głównych aplikacji  iOS do odchudzenia możemy zaliczyć:

 • Calorie Counter By Fat Secret ( nowa)
 • Calorie Counter & Weight Loss
 • Calorie Counter by YAZIO
 • Calorie Counter Pro by MyNetDiary
 • Dieta 1.2.3
 • Barbara 1.2
 • Fitatu Licznik Kalorii
 • Kcalmar –dieta I przepisy v
 • Lifesum – healthier living, better eating, more movement
 • Lose it! – Weight Loss Program and calorie Counter

Aplikacje do odchudzenia – Android

Jeśli jesteś posiadaczem telefonu z systemem Android to masz szczęście. Większość dostępnych aplikacji do odchudzenia jest kompatybilna  systemem Android. W Google Play można znaleźć przydatne programy wspomagające odchudzenie np. licznik kalorii. Statystyki  pokazują, że  aplikacji do odchudzania jest ponad 6 000, większość jest darmowych.

Urządzenie mobilne zachęcające do wyjścia na trening

W okresie letnim warto wybrać taką aplikację wspomagającą odchudzanie, która sprawdzi się w treningach na zewnątrz. Tego typu programy służą do motywowania do biegania, treningów w parku (joga, pilates) lub do jeżdżenia na rowerze. Wszystko po to by zgubić zbędne kilogramy i uczynić z aktywność fizyczną przyjemniejszą. Zimą polecamy aplikacje do treningu w domu lub na siłowni.

Najważniejsze aspekty odchudzania pod kontrolą aplikacji:

 • Odżywianie
 • Aktywność fizyczna
 • Motywacja

Prowadzenie dziennika treningowego a odchudzanie

Przeprowadzono badania nad kontrolowaniem procesu odchudzania. Badano osoby które odchudzały się prowadząc dziennik odchudzania oraz takie które nie kontrolowały tego procesu.

Generalnie wnioski z badania są takie: osoby które prowadziły dziennik (zarówno zwykły, jak elektroniczny w formie aplikacji) chudły pawie dwa razy szybciej niż osoby które nie prowadziły dziennika. Jest więc jasne, że gażdżet w formie aplikacji do treningu może znacząco pomóc w odchudzaniu. Dlatego jeżeli masz problem ze zmotywowaniem się do ćwiczeń, odpowiednia aplikacja do odchudzania może być bardzo pomocna. 

Najlepsze apliakcje do odchudznia wszechczasów ranking:

 1. Pokemon Go
 2. Endomondo
 3. MyFitnessPal
 4. Google Fit
 5. Libra
 6. iMapMyRun
 7. 7 minute workout
 8. Workout Trainer
 9. Daily Workouts
 10. Nike Training Club
 11. Wiesz co jesz
 12. FatSecret
 13. Jefit
 14. Daily Joga
 15. Caynax Hit

Najlepsze aplikacje do biegania: Ranking

Część aplikacji jest dostępna w języku polskim, a część jest w angielskiej wersji językowej. Zaczniemy od najpopularniejszego rodzaju aplikacji dla aktywnych, czyli appek do biegania:

1. Endomondo Sports Tracker – najpopularniejszy do biegania

Endomondo można wykorzystywać do jako dziennik treningowy do prawie każdego rodzaju sportu. Jednak zdecydowanie najczęściej ta aplikacja do treningu służy użytkownikom do biegania.

Jest to jedna z najpopularniejszych aplikacji do odchudzania na świecie. Korzysta z niej ok 20 milionów osób. Działanie aplikacji jest bardzo motywujące. Dzięki niej będziesz wiedział dokładnie jakie statystyki miał Twój bieg. Na mapie zostanie zaznaczona trasa, czasu treningu, średnia prędkość, dystans. Słowem wszystko co powinieneś wiedzieć o swoim bieganiu. Nic więc dziwnego, że widząc efekty wysiłku włożonego w zrzucenie wagi chętniej podejmuje się dalsze działania w kierunku zdrowia. Aplikacja wspomagająca odchudzanie poza przebiegniętymi kilometrami obliczy ile kalorii spaliłeś podczas ćwiczeń. Widoczne będą też różnice w wysokości nad poziomem morza – bardzo przydatne zarówno dla biegaczy jak i kolarzy.

2. Pokemon Go – motywacja do spacerowania i biegania 

Absolutny hit pod względem ilości pobrań oraz liczby użytkowników. Bezpłatna aplikacja na urządzenia mobilne zachęcająca do wyjścia z domu.

W pierwszych dwóch tygodniach od wypuszczenia Pokemon Go w grę zaczęło grać kilka milinów osób na świecie. Aplikacja działa na zasadzie mapy lokalizując gracza poprzez GPS – podobnie jak Endomondo.

Fenomen Pokemonów polega na działaniu motywacyjnym. Użytkownicy którzy łapią pokemony pokonują nawet kilka kilometrów dziennie, tylko dla tego by złapać i wyszkolić swoje zwierzaki. Dodatkowo gracze mogą rywalizować między sobą wystawiając swoje pokemony do walki na specjalnych Arenach. Pokemon jest tym silniejszy im więcej kilometrów przejdzie lub przebiegnie gracz. To sprawia, że wiele osób specjalnie pokonuje dodatkowe kilometry by wzmocnić swojego pokemona. Aplikacja Pokemon Go zbiera też dane o ilości pokonanych kilometrów jednak jej działanie jako dziennika treningowego jest ograniczone. Nie ma tutaj takich funkcji jak obliczanie zapotrzebowania kalorycznego. Jednak mimo to Pokemon Go ma silne działanie odchudzające.

 3. iMapMyRun – aplikacja do biegania

Aplikacja do biegania odmierzająca pokonane dystanse. iMapMyRun współpracuje z witryną internetową mapmyrun.com, w której rejestruje się swoje biegi, dzięki czemu w Google Maps widoczne są dokładne trasy biegu. Funkcje tej aplikacji do treninu są zbliżone do Endomondo.

Wszechstronne aplikacje do odchudzania i kontroli diety: Ranking aplikacji do treningu

1. My FitnessPal – aplikacja pomocna w kontroli diety i treningu

Dzięki MyFitnessPal możesz kontrolować to co jesz. Na początku użytkownik wprowadza swoje dane (wiek, wzrost, wagę ciała) oraz ile kilogramów chce schudnąć. Program zbiera zapiski z codziennymi posiłkami wprowadzonymi przez osobę odchudzającą się. Na ich podstawie oblicza zalecaną dzienną ilość kalorii. FitnessPal analizuje wydatki energetyczne w ciągu dnia oraz zastępuje dziennik treningowy. Aplikacja do treningu MyFitnessPal jest ciekawą propozycją zarówno dla osób początkujących jak i zaawansowanych.

Sukces z aplikacją MyFitnessPal: odchudzanie z Android i iOS

Na pewno wiesz, że prowadzenie dziennika treningowego i rejestrowanie spożywanego jedzenia to kluczowe elementy całego procesu odchudzania. Aplikacja MyFitnessPal od Under Armour to rozwiązanie idealnie i to nie tylko na redukcji. Intuicyjny interfejs pozwoli ci szybko ustalić swoje dobowe zapotrzebowanie na energię z pożywienia, a prosty w obsłudze dziennik treningowy ułatwi monitorowanie postępów. Najlepsze w MyFitnessPal jest jednak samo zapisywanie posiłków w dzienniku. Dzięki bardzo rozbudowanej bazie produktów nie musisz się martwić o zapisywaniu danych z tabel wartości odżywczych – wystarczy, że zeskanujesz kod kreskowy z opakowania, a aplikacja przypisze odpowiednie wartości, pobierając je z bazy w chmurze. Oczywiście takie produkty jak pieczywo czy świeże produkty spożywcze trzeba będzie wprowadzić ręcznie, ale to i tak mega ułatwienie! Co jeszcze w aplikacjach na odchudzanie?

Odchudzanie pod kontrolą: inne aplikacje od Under Armour

Kojarzysz na pewno wszystkich tych, którzy biegają z telefonem na ramieniu. Zdecydowana większość z nich korzysta najprawdopodobniej z innej aplikacji od Under Armoura, która wspomaga proces odchudzania i utrzymania kondycji na odpowiednim poziomie. Endomondo to nie tylko licznik kilometrów i rozbudowany krokomierz. Kontakt smartfona z ciałem pozwala na rejestrację innych parametrów jak np. ciśnienie krwi czy wysokość pulsu. Takie dane pozwalają określić poziom wydolności krążeniowo-oddechowej organizmu i są idealnymi punktami wyjściowymi do właściwego dopasowania intensywności treningu. A ponieważ Endomondo pozwala na monitorowanie aktywności w blisko 50 różnych dyscyplinach, staje się aplikacją idealną do kompleksowego wspomagania odchudzania. Under Armour jest autorem kilku innych przydatnych aplikacji dla sportowców tj. Map My Run, Map My Fitness i Map My Walk. To rozbudowane narzędzia wykorzystujące technologie geolokalizacyjne, dzięki czemu sportowcy z całego świata mogą być w stałym kontakcie, dzieląc się z swoimi poczynaniami.

2. Google Fit – wszechstronna aplikacja do odchudzania

Bardzo dopracowana oferująca szeroki wachlarz możliwości dla osób aktywnych. Jej największe atuty to:

 • Możliwość łatwego i szybkiego monitorowania aktywności fizycznej, ćwiczeń i treningów. Wystarczy włączyć aplikację przed ćwiczeniami. Wtedy telefon automatycznie będzie zbierał informacje o biegu czy jeździe na rowerze. Wszystkie dane Google Fit będzie dla Ciebie przechowywał w pamięci telefonu oraz na koncie Google.
 • Statystyki treningowe – wszelkie dane związane z treningiem jak prędkość poruszania, trasy, to czy biegałeś czy jechałeś rowerem. Wykresy aktywności słowem wszystko dla osób które lubią analizy liczbowe 🙂
 • Plan treningowy z Google Fit – wyznacz jakie cele treningowe chcesz zrealizować poprzez ćwiczenia. Przykładowe cele to przebiec określoną liczbę kroków, biec przez określony czas lub dystans, spalić daną liczbę kalorii. W najnowszych wersjach aplikacji Google Fit dodatkowo dostaniesz porady wirtualnego trenera personalnego.
 • Łączenie aplikacji do odchudzania z innymi gadżetami fitness typu Android wear, Nike + , MyFitnessPal czy opaski Xiaomi.

3. Workout Trainer

To aplikacja do odchudzania zapewniająca holistyczny trening bez użycia specjalnego sprzętu. Dzięki nagraniom i wskazówkom profesjonalnych trenerów nauczysz się jak prawidłowo wykonywać tysiące ćwiczeń. Określ swój cel i z pomocą aplikacji do treningu po prostu chudnij, modeluj mięśnie i poprawiaj swoje osiągnięcia. Trening z Workout Trainer to nie tylko niezbędna wiedza dotycząca techniki wykonywanych ćwiczeń – to również ogromna dawka motywacji! Workout Trainer może ci towarzyszyć podczas treningu w domu, na siłowni lub na świeżym powietrzu.

4. Daily Workouts Free

W języku angielskim. Darmowa aplikacja do treningu dla osób początkujących

Aplikacja do odchudzania oferująca ćwiczenia na każdą partię ciała. Daily Workouts Free to nagrania wideo z instrukcjami do wykonywania codziennych ćwiczeń trwających od 10 do 30 minut. Możesz ćwiczyć poszczególne mięśnie i całe ciało korzystając z gotowych planów treningowych lub ułożonych w całości przez siebie. Co wyróżnia Daily Workouts Free to brak reklam! Ponadto ta aplikacja wspomagajaca odchudzanie jest darmowa.

5. Nike Training Club

Darmowa aplikacja pomagajaca schudnąć w języku angielskim, dla początkujących i średniozaawansowanych.

Nike stworzył aplikację skierowaną zwłaszcza do kobiet. Instrukcji dotyczących wykonywania ćwiczeń udzielają znane na całym świecie trenerki fitness. Możesz korzystać z gotowych planów treningowych lub ułożyć własny. Aplikacja Nike Training Club umożliwia wgrywanie własnej muzyki oraz monitorowanie postępów. Całkiem popularne narzędzie motywujące do treningu. 

6. Libra – Weight Manager

Libra to aplikacja do odchudzania będąca najlepszym motywatorem do trzymania się ustalonej diety. Na podstawie wykresów i statystyk tworzonych przez aplikację szybko nauczysz się jak skutecznie zrzucić zbędne kilogramy. Wpisując do aplikacji wzrost, wagę początkową oraz wagę pożądaną, Libra wylicza nam BMI i termin zakończenia diety. Libra jest jedną z najłatwiejszych w obsłudze aplikacji, a ponadto jest przejrzysta i funkcjonalna.

7. Wiesz co jesz 

Polska, darmowa aplikacja do zdrowego odżywiania.

Darmowa aplikacja dietetyczna do odchudzania dzięki której będziesz wiedział co dokładnie znajduje się w produktachktóre jesz na co dzień. Aplikacja Wiesz co jesz jest skanerem etykiet dającym szeroką wiedzę na temat składników konsumowanych przez nas produktów, koncentrując się zwłaszcza na dodatkach E. Aplikacja dietetyczna może być bardzo pomocna dla alergików, osób z nietolerancją pokarmową lub anemią. Jeśli nie chorujesz, ale troszczysz się o swoje zdrowie – aplikacja Wiesz co jesz ustali twój profil żywieniowy i produkty, które powinieneś częściej konsumować. Nie stać Cię na dietetyka? Wiesz co jesz może go z powodzeniem zastąpić dla osoby odchudzającej się.

8. FatSecret Licznik Kalorii

Kolejna udana Polska aplikacja do odchudzania. Darmowa. 

Darmowa aplikacja dietetyczna służąca do szybkiego wyszukiwania informacji na temat wartości odżywczych spożywanego przez nas jedzenia. FatSecret umożliwia prowadzenia Dziennika Żywności oraz Dziennika Ćwiczeń. Dziennik Żywności pomaga planować posiłki, a Dziennik Ćwiczeń kontroluje spalane kalorie. Aplikacja jest bardzo pomocna, jeśli dbamy zarówno o trening jak i zrównoważoną dietę. Już nigdy więcej nie będziesz musiał liczyć kalorii. Ta aplikacja nie tylko ułoży plan żywieniowy do odchudzania ale również sprawi, że Twoja dieta będzie dużo zdrowsza. Aplikacja dieteyczna ma wbudowaną opcje układania diety również dla wegetarian. 

9. Duet polskich fitnessek: odchudzanie z autorskimi aplikacjami

Jeśli aplikacje od Under Armoura to dla ciebie za mało i potrzebujesz dodatkowego wsparcia, możesz sięgnąć po jedną z aplikacji naszych dwóch fitnessek. Ewa Chodakowska i Anna Lewandowska, choć do niedawna uznawane za konkurentki, grają tak naprawdę do jednej bramki i motywują do działania setki osób każdego dnia. Ich aplikacje wspomagają nie tylko odchudzanie, ale szeroko pojęty zdrowy lifestyle, dzięki czemu nawet jeśli już osiągniesz swój cel i zgubisz nadliczbowe kilogramy, możesz nadal cieszyć się z udogodnień. Apka Dieta i Trening by Ann oraz BeActive, oprócz możliwości prowadzenia dziennika żywieniowego i postępów treningów, posiadają też wbudowane pakiety z możliwością zakupu indywidualnych programów dietetycznych i rozpisek ćwiczeń. Dostępne są też wirtualne zajęcia z trenerem. Wchodzisz w to, czy potrzebujesz więcej?

10. Aplikacje wspomagające odchudzanie: DONE i inne habit trackers

Jeśli myślisz, że aplikacje wspomagające produktywność mogą być wykorzystywane wyłącznie do zarządzania codziennymi zadaniami w pracy lub koordynowaniu projektów, jesteś w błędzie. Habit trackers mogą się idealnie sprawdzić jako aplikacje wspierające cię w odchudzaniu. W aplikacji DONE możesz nie tylko wprowadzić dobre nawyki dotyczące zarządzania własną energią, ale też zaprogramować część tych procesów, które bezpośrednio wpływają na twoje odchudzanie. Może to być liczba filiżanek kawy wypitych w ciągu dnia, ilość zjedzonych owoców czy ilość przyjętych płynów, choć tak naprawdę ogranicza cię wyłącznie twoja własna wyobraźnia. Spróbujesz?

Inne aplikacje na telefon dla aktywnych

1. Daily Yoga – aplikacja do jogi dla początkujących

Aplikacja przeznaczona do treningu jogi. Program ten ma wiele wersji z czego część jest płatna. Wersje różnią się między sobą długością treningu (od 10 do 60 minut), poziomem zaawansowania używkownika w jodze oraz intensywnością wysiłku. Wszystkie asany z jogi są dokładnie opisane przez narratora oraz wyjaśnione na filmiku instruktażowym. Dobra opcja dla osób początkujących chcących nauczyć się jogi od zera.

2. Caynax HIIT – trening interwałowy

Darmowa aplikacja w języku angielskim. Pomocna zarówno dla osób początkujacych jak zaawansowanych.

Aplikacja do szybkiego odchudzania opierająca się na popularnych ćwiczeniach interwałowych. Trening polega na zamiennym wykonywaniu bardzo intensywnych i umiarkowanie intensywnych ćwiczeń. Jeden trening trwa od kilkunastu do 25 minut. Udowodniono, że ćwiczenia interwałowe są 3 razy bardziej skuteczne w odchudzaniu od klasycznego aerobiku. Caynax HIIT zawiera harmonogram treningu na 30 dni, funkcję przypominania o ćwiczeniach oraz rozbudowany minutnik. Aplikacja wspomagajaca odchudzanie z powodzeniem może zastąpić dziennik treningowy.

3. 7 minute workout App – trening z telefonem w 7 minut 

Angielska wersja językowa. Aplikacja na iPhone, płatna w cenie ok 10 zł

Lekka aplikacja do treningu motywująca do ćwiczeń i odchudzania. Teraz wystarczy 7 minut by zrobić szybki trening odchudzająco-wzmacniający. Ćwiczenia są tak dobrane by optymalnie wykorzystać te krótki 7 minutowy czas ćwiczeń. Dzięki prostym komunikatom i wskazówkom jak wykonywać trening nawet najbardziej początkujące osoby będą wstanie skutecznie poćwiczyć. 7 minutowy trening poza działaniem odchudzającym wzmacnia układ krążenia i poprawia samopoczucie.

4. JEFIT Workout Exercise Trainer

Aplikacja w angielskiej wersji językowej

Aplikacja do odchudzania będąca trenerem personalnym w kieszeni. Zawiera ponad 1300 ćwiczeń z dokładnymi opisami i animacjami wykonywania. Korzystając z tej aplikacji możesz stworzyć własny plan treningowy oraz kontrolować statystyki i swoje postępy. To co wyróżnia aplikację JEFIT Workout Exercise Trainer to możliwość porównywania swoich wyników z innymi i wzajemne motywowanie do osiągania wymarzonych celów. FeFit jest dobrą propozycją dla osób zaawanasowanych. Dzięki tej appce będziesz wstanie dokładniej kontrolować swoje treningi by szybciej osiągać zamierzone cele. 

Najlepsze aplikacje do odchudzania

Wiadomo, że w branży technologicznej niewiele rzeczy zostaje na stałe. Ze względu na wysoką konkurencję i stałe udoskonalanie swoich produktów – rynek jest wyjątkowo dynamiczny. Te same zasady dotyczą zarówno aplikacji do odchudzania, jak i branży fitness w ogóle.

1. My FitnessPal

Jak dwa lata temu – wciąż wiele źródeł stawia ja na pierwszym miejscu. Być może dlatego, że ta aplikacja do treningu pozwala na prowadzenie zapisków odnośnie diety każdego dnia.

2. Endomondo

Ex aequo na pierwszym miejscu wiele źródeł podaje aplikację do biegania. Endomondo nie trzeba nikomu przedstawiać.

3. Krokomierz – licznik kroków

Coraz bardziej popularne stają się wszelakie krokomierze ukryte w smartfonach. Wiele modeli (np. Huawei) ma już wbudowaną taką aplikację do treningu. Chodzenie towarzyszy nam każdego dnia. I dzięki tej aplikacji wiemy, czy wyrobiliśmy ustawioną przez siebie normę. Ta aplikacja sprawdza się również wśród osób, które ze sportem nie mają zbyt wiele do czynienia. Dzięki temu jednocześnie popularyzuje i zachęca do zdrowego stylu życia. W wielu krokomierzach widzimy dane odnośnie spalonych kalorii, pokonanych kilometrów czy statystyki naszej aktywności w ciągu dnia.

4. 5 minute plank

Plank, czyli deskę, zna niemal każdy. To jedno z podstawowych (i wymagających) ćwiczeń głównie na mięśnie brzucha. To ćwiczenie jest bazą dla wielu sportowych wyzwań. A jeśli chodzi o aplikację wspomagającą odchudzanie 5 minute plank – znacznie pomaga ona wytrwać w realizowaniu swoich założeń związanych z wykonywaniem deski. Dobiera ona ćwiczenia pod kątem możliwości ćwiczącego. I poza podstawową wersją deski – możemy sprawdzić się także w jej innych wariacjach.

5. Dieta i trening, Dieta PL, Kcalmar, Eat Fit… i wiele więcej.

To aplikacje pomagajace schudnąć oraz utrzymać plany żywieniowe. Nie od dziś wiadomo, że u podstaw piramidy treningowej leży właśnie właściwy sposób odżywiania. Trening jest jej uzupełnieniem. Każdy wybierze tę aplikację do treningu, która spełnia jego oczekiwania. Wybór jest jednak trudny – na rynku wciąż pojawiają się nowe propozycje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *