Akrobatyka sportowa: wszystko, co musisz wiedzieć o treningach i zawodach

Coraz więcej osób interesuje się treningiem z wykorzystaniem obciążenia własnego ciała. W grę wchodzi już nie tylko crossfit, ale też szeroko pojęta gimnastyka i trening uważności. Gimnastyka akrobatyczna to swego rodzaju pomost pomiędzy artystycznymi figurami klasycznej gimnastyki, a najnowszymi formami street workoutu. Jak wygląda trening i w jaki sposób organizuje się zawody w tej dyscyplinie?

Dyscyplina w pigułce: czym jest akrobatyka sportowa?

Gdzieś dzwoni, ale nie do końca wiadomo, gdzie – a akrobatyka sportowa to jeden z rodzajów gimnastyki. Wraz ze sportową i artystyczną gimnastyką klasyczną tworzą tzw. gimnastyczne trio sportów widowiskowych. Dla wielu są jedynie elementem sportowych obserwacji, dla innych źródłem niezapomnianych wrażeń. Dopiero zawodnicy i osoby regularnie ćwiczące tę dyscyplinę mogą na własnej skórze przekonać się, jak akrobatyka sportowa oddziałuje na nasze ciało i w jaki sposób wpływa na funkcjonowanie poszczególnych układów.

Jak wygląda trening: akrobatyka sportowa najpopularniejsze ćwiczenia

Dla wielu osób akrobatyka sportowa to wszelkiego rodzaju przewroty i salta. Okazuje się, że takie rozumienie tej dyscypliny nie jest wystarczające, a sama akrobatyka sportowa obejmuje nie tylko ćwiczenia indywidualne, lecz także zespołowe. Najpopularniejsze są właśnie przewroty, salta w przód i w tył oraz wszelkiego rodzaju przetoczenia. Podczas treningu akrobatyki zawodnik wykonuje też takie sekwencje, jak wychwyty i przerzuty. Poza dynamicznymi ćwiczeniami akrobatycznymi, osoby trenujące spotkają się z ćwiczeniami statycznymi, m.in. mostek, stanie na rękach i szpagat, a także nauka chodzenia na rękach. Ćwiczenia zespołowe sprawiają, że akrobatyka sportowa nabiera charakteru sportu synchronicznego, który układa się w artystyczny układ różnorodnych figur.

CZYTAJ DALEJ  Gimnastyka dla seniorów - dlaczego starsi ludzie powinni pozostać aktywni?

Sportowe kompendium wiedzy: akrobatyka sportowa kategorie

Mało kto wie, że współczesna akrobatyka sportowa obejmuje ćwiczenia wykonywane w różnorodnych sekwencjach. Najważniejsze są jednak kategorie, w jakich organizowane są konkurencje z akrobatyki sportowej podczas zawodów. Najpopularniejszy jest podział na pary męskie, żeńskie i mieszane, choć występują także układy w trójkach żeńskich oraz czwórkach męskich. Najważniejsze podczas konkurencji są wykonywane akrobacje. Należą do nich skoki na trampolinie, mini-double oraz skoki na ścieżce. Najciekawsza wydaje się ostatnia kategoria – wykonywana jest w pojedynkę lub grupowo, a zawodnik wykonuje zestaw akrobacji na dystansie 25 m.

Akrobatyka sportowa układy: jak to wygląda na zawodach?

Podczas zorganizowanych zawodów czy mistrzostw akrobatyka sportowa jest najbardziej widowiskowa. Największym zainteresowaniem widzów i kibiców cieszą się ćwiczenia zespołowe wykonywane w 3 rodzajach układów, do których należą ćwiczenia statyczne, dynamiczne i układy kombinowane. W pierwszym układzie jeden zawodnik wykonuje konkretne ćwiczenia czy ich sekwencje, podczas gdy grupa pozostałych zawodników podtrzymuje, a w układzie ćwiczeń dynamicznych zawodnik jest wyrzucany w powietrze w celu wykonania sekwencji salt i przewrotów. Najbardziej spektakularny jest układ kombinowany, choć to nic innego jak połączenie sekwencji statycznych i dynamicznych w różnej kombinacji.

Jakie efekty daje akrobatyka sportowa i kto może ćwiczyć?

Mówi się, że sport to zdrowie – akrobatyka to świetny sposób na pokonywanie barier i doskonalenie własnych umiejętności. Akrobatyka sportowa to dyscyplina, którą warto zacząć możliwie jak najwcześniej – najlepiej w wieku szkolnym. Wtedy to u dzieci rozwija się cały układ kostny, a dziecko nabiera nowych umiejętności. Ponieważ akrobatyka sportowa stawia przed zawodnikiem wiele wymagań w zakresie kondycji fizycznej, dyscyplina ta nie będzie idealna dla każdego. Trening akrobatyki sportowej nie jest przeznaczony dla osób narażonych na łamliwość kości oraz tych, które przebyły poważne kontuzje lub urazy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *