Jazda konna – jakie są rodzaje nakryć głowy dla jeźdźca?

Moda jeździecka składa się z wielu możliwości wyboru odpowiednich ubrań oraz dodatków. Jedno jest niezmienne – nakrycie głowy musi być zawsze. Oto najczęściej stosowane nakrycia głowy w jeździectwie.

Nowocześnie i praktycznie: Kask jeździecki

Kask jeździecki powinien posiadać stosowny atest, który gwarantuje ochronę w razie upadku. Dobry kask ma grubą skorupę (z plastiku lub tworzywa sztucznego), od wewnątrz pokrytą materiałem amortyzującym i wchłaniającym pot np. pianką. Przed słońcem chroni jeźdźca daszek wykonany z elastycznego tworzywa. Taki materiał daszka chroni również przed urazem nosa w razie ewentualnego spadku z konia. Bezpieczny kask powinien również mieć dobrze wykonane mocowanie, najlepiej z funkcją regulacji. W niektórych kaskach zamontowane jest dodatkowe wzmocnienie z tytanowej wstawki. Ponadto, niektóre kaski posiadają wywietrzniki, dzięki którym podczas jazdy następuje stała wentylacja głowy. Przy wyborze kasku powinno się wziąć pod uwagę również jego funkcję estetyczną. Kask, który nie podoba się jeźdźcowi może być niechętnie noszony. Dodatkowo, by kask spełniał swoją funkcję powinien być dobrze dobrany do głowy jeźdźca. Ważne jest również, by wymienić kask po upadku, w którym jeździec bardzo mocno uderzył głową.

Klasyka jeździecka: Toczek

Toczek jest najczęściej używanym nakryciem głowy podczas jazdy konnej i jest znakiem rozpoznawczym jeździectwa. Wyróżnia się toczki o zapięciu dwu- i trzypunktowym. Pomimo mocowania podobnego do tego, które jest wykorzystywane w kaskach jeździeckich, toczek jest zdecydowanie mniej bezpieczny. Ponadto, jest cieńszy i ze względu na lekką konstrukcję – bardziej wrażliwy na uszkodzenia. Zazwyczaj pokryty jest welurem lub zamszem (w kolorach: czarnym, granatowym czy bordowym), dzięki czemu wygląda bardzo elegancko na głowie jeźdźca.

Kaskotoczek

Wyglądem przypomina masywny toczek, jednak posiada również cechy kasku. Mocowania pasków są trzypunktowe. Wewnętrzna warstwa amortyzująca jest gruba, jednak kaskotoczki mają słabą wentylację. Zazwyczaj są pokryte zamszem lub materiałem syntetycznym.

Kapelusz jeździecki (kowbojski)

kapelusz kowbojski do jazdy konnej

Najczęściej wykonany z wytrzymałej skóry. Często posiada odpinany i regulowany pasek, dzięki czemu po założeniu kapelusza odzyskuje on pierwotny kształt. Wewnątrz wyściełany jest miękkim materiałem np. gumą. Niekiedy kapelusze są również wodoszczelne oraz posiadają otwory wentylujące głowę jeźdźca. Główną ich funkcją jest ochrona przed słońcem, deszczem, gorącem oraz wiatrem. Kapelusze są elementem stroju jeździeckiego podczas niektórych zawodów, powinien wtedy pasować do koloru czapsów.

Czapka z daszkiem

Dużą popularność zyskuje podczas sezonu letniego. Jej główną funkcją jest ochrona przed słońcem oraz… funkcja estetyczna. Czapki z daszkiem są idealne do prac stajennych oraz czyszczenia koni, jednak nie zapewniają odpowiedniego bezpieczeństwa (brak ochrony przed urazami głowy) podczas jazdy konno.

Cylinder/Melonik

Zarówno cylinder, jak i melonik dawniej były jednymi z najczęściej używanych nakryć głowy podczas jazdy konnej. Są bardzo eleganckie i tradycyjne. Od momentu, kiedy Międzynarodowa Federacja Jeździecka wprowadziła nakaz noszenia kasków podczas jazdy, oba nakrycia głowy są bardzo rzadko noszone.

Jakie nakrycie głowy wybrać do jazdy konnej?

Wybór nakrycia głowy zależy od preferencji osoby. Jeśli ma to być nakrycie głowy przeznaczone do noszenia w stajni lub w towarzystwie koni warto wybrać kapelusz lub czapkę z daszkiem. Do jazdy konnej wymagane jest jednak bezpieczniejsze nakrycie głowy. Obecnie obowiązuje nakaz noszenia kasków, ze względu na to, że są najbezpieczniejsze. Kask i toczek realnie chronią głowę jeźdźca przed urazem w wyniku upadku z konia. Kask jest ponadto bardziej do tego celu przystosowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *