Gry i zabawy plażowe – w co grać ze znajomymi?

Wypoczynek nad morzem to nie tylko wylegiwanie się na plaży, sporty wodne i sporty plażowe. Obecnie istnieje wiele ciekawych gier, po które warto sięgnąć podczas urlopu nad morzem czy jeziorem. Oto sposoby na aktywne zabawy plażowe!

1. Rzucanie Ringo

rzucanie ringo na plaży morzem znajomi

Gra plażowa dla minimum dwóch osób. Można w nią jednak grać także w większej grupie znajomych. Jedynym potrzebnym sprzętem jest – najczęściej gumowy – pierścień. Zabawa polega na rzucaniu ringa do innego zawodnika w taki sposób, by upadło ono na jego polu. Wtedy otrzymujemy punkt. Można grać do wybranej liczby punktów. Zaletą ringo nad frisbee jest to że jest mniej podatne na działanie wiatru, dzięki czemu można nim grać nawet przy silniejszym wietrze!

2. Frisbee

frisbee rzucanie na plaży ze znajomymi

Jest to gra z wykorzystaniem latającego dysku. Ta zabawa polega na rzucaniu go i łapaniu. Może w niej wziąć udział dowolna liczba osób – w zależności od preferencji. Frisbee lata dzięki różnicy ciśnienia pod i nad dyskiem – tak wytwarza się jego siła nośna. Można je również wykorzystywać do zabawy z psem.

3. Dmuchana piłka

dmuchana piłka na plaży gra

„Sprzęt” o wielu zastosowaniach na plaży. Co więcej, jest doskonała do zabawy z dziećmi. Ze względu na swoją lekkość nie zrobi nikomu krzywdy. Piłką dmuchaną można grać zarówno na plaży, jak i w wodzie. Liczba zabaw zależy już jedynie od wyobraźni 😉

4. Badminton

badminton gra na plaży rakiety lotka

Dwie rakiety, dwóch zawodników, jedna lotka. Zasady gry są proste – należy odbijać lotkę nad siatką tak, by trafiła do przeciwnika. Zasadą gry jest jak najdłuższe odbijanie lotki w powietrzu. Na plaży nie zawsze mamy jednak dostęp do siatki. Nic straconego – doskonałą zabawą jest także granie bez siatki. 

5. Catch ball

tarcze rzepy piłka łapanie

Do tej gry plażowej potrzebne nam będą dwie tarcze z powierzchnią rzepową i przyczepiająca się do nich piłka. W zabawie może wziąć udział dwóch zawodników. Jedna osoba rzuca piłkę, a druga stara się ją złapać tarczą trzymaną na ręce.

6. Wyścigi

wyścigi na plaży bieganie na piasku

Coś zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. W tej grze może wziąć udział dowolna liczba osób. Wyścigi – jak to wyścigi – wygrywa ta osoba, która jako pierwsza dobiegnie do określonego punktu.

7. Beach tennis

tenis plażowy gra na pisku nad morzem

Tenis plażowy? Oczywiście! To doskonały wybór na aktywne plażowanie. Ta gra jest połączeniem badmintona, tenisa ziemnego i plażówki. W naszym kraju są sportowcy, którzy trenują go zawodowo. Niemniej, można go wykorzystać jako grę podczas wypoczynku nad morzem. Potrzebne są specjalne rakiety, piłki i siatka. W tej grze piłka nie może dotknąć ziemi – liczy się jak najdłuższe utrzymanie jej w powietrzu.

8. Bila na sznurku

Gra dla dwóch osób. Potrzebna jest specjalna bila, która po obu stronach ma zamocowane sznurki. Obaj zawodnicy przeciągają bilę między sobą. Na tej zabawie skorzystają i dorośli, i dzieci – doskonale kształtuje koordynację ruchową.

9. Rugby plażowe

rugby plażowe nad morzem ze znajomymi

Świetny pomysł na rekreację na plaży. Lekka, szybka i bezkontaktowa wersja rugby. Biorą w niej udział dwie pięcioosobowe drużyny. Boisko można wyznaczyć poprzez położenie taśm na piasku (30×60 metrów). Cały mecz trwa 10 minut – jest podzielony na dwie połowy. Potrzebna jest piłka, którą należy podawać do współzawodników. Nie można jednak jej kopać – od kopnięcia jedynie może się rozpocząć mecz. Punkty zdobywa się poprzez położenie piłki za linią końcową połowy przeciwnika.

Plażowe gry i zabawy dla najmłodszych

Zabawy dla dzieci na plaży. 

1. Zbieranie ogonków

Potrzebne będą kawałki materiału bądź chustki. Każdy uczestnik zabawy otrzymuje taki ogonek i przyczepia go do stroju kąpielowego. Gra polega na ochronie własnego ogonka (nie można go jednak przytrzymywać rękami) i zbieraniu innych. Wygrywa osoba z największą liczbą ogonków.

2. Śledź mnie

Gra dla dowolnej liczby osób. Zawodnicy ustawiają się jeden za drugim. Pierwsza osoba robi ślady stóp na piasku. Zadaniem pozostałych jest chodzenie dokładnie po tych śladach. Dla utrudnienia można stawiać różne kroki – na przykład na palcach czy nawet skakać na jednej nodze 😉

Plaża daje nieograniczone możliwości odnośnie gier i zabaw – i dla dzieci, i dla dorosłych. Można bawić się w przeciąganie liny, zapasy czy skorzystać z wielu gotowych gier plażowych. Na pewno warto – aktywny wypoczynek jest świetnym sposobem na wakacje. Zachowujemy nie tylko sprawność, przede wszystkim to świetna zabawa ze znajomymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *