Jak prawidłowo serwować w tenisie?

Serwis jest uważany za najbardziej złożone zagranie tenisowe, dlatego tak często przysparza problemy. Niemniej jednak jest to zagranie bez którego mecz nie może się odbyć. Z tego powodu powinieneś jak najczęściej trenować serwis i starać się opanować go do perfekcji. Oto instruktaż jak prawidłowo i szybko posyłać piłkę serwową.

Na czym polega serwis w tenisie?

Serwis to uderzenie, które rozpoczyna akcję. Polega na wyrzuceniu piłki w górę, uderzeniu i przebiciu jej na część kortu przeciwnika. Serwis jest skomplikowanym uderzeniem, od którego wiele zależy. Wykonanie serwisu jest jednoznaczne z narzuceniem przeciwnikowi taktyki, co ułatwia wymianę. Tenisiści poświęcają wiele czasu na trening serwisu, w celu zwiększenia siły i celności uderzenia. Jeśli nieprawidłowo wyrzucisz piłkę w górę, nic straconego. Błędny podrzut piłki można poprawić, podchodząc do wykonania serwisu jeszcze raz.

Istnieją cztery rodzaje serwisu, czyli serwis płaskiserwis topspinowy (z rotacją awansującą), serwis slajsowany (podcięty) i serwis z kickiem. W trakcie wykonywania uderzenia wyróżnia się kilka faz.

Jak prawidłowo wykonać serwis w tenisie?

Każda wymiana piłki w tenisie musi rozpocząć się właśnie serwisem. Każdy z zawodników ma dwie próby na wprowadzenie piłki do gry. Zanim wykonamy serwis, powinniśmy się zorientować, czy przeciwnik jest gotowy na odebranie piłki. Zwykle ustala się 20 sekund jako czas na wykonanie podania. Podczas serwisu zawodnik staje obiema stopami za linią końcową. Od czasu podrzucenia piłki do momentu dotknięcia jej rakietą – zawodnik nie może przekroczyć linii. Są dwa sposoby na uderzenie piłki. Popularniejsze jest uderzanie piłki nad głową. Do poprawnych zalicza się też uderzenie tuż nad ziemią. Jest ono jednak znacznie rzadziej stosowane.

Zasady gry w tenisa określają kilka błędów serwisowych. Możemy wyróżnić m.in. dotknięcie siatki piłką czy trafienie piłką w stałe urządzenia kortu. Skutkują one stratą szansy serwisowej. W przypadku, gdy zawodnik kolejny raz popełni błąd – uznawany jest on jako podwójny błąd serwisowy, a przeciwnik otrzymuje punkt.

Piłka serwowa, krok pierwszy: postawa

serwis tenisowy postawa ciała nauka serwu

Aby prawidłowo posłać piłkę serwisową należy na początek właściwie się ustawić. Stań pośrodku linii końcowej kortu. Jeśli serwujesz na stronę forhendową, zrób krok w prawo. Jeśli serwujesz na stronę bekhendową, zrób krok w lewo. Bezpośrednio za linią końcową ustaw lewą stopę pod kątem około 45 stopni. Lewa stopa pozostaje w tym ułożeniu aż do uderzenia. Stoimy bokiem do przeciwnika. Biodra są ustawione możliwie prostopadle do siatki. Lewy bark zwrócony jest w kierunku siatki.

Przy serwisie dozwolone są dwa chwyty, uniwersalny i bekhendowy. Jeśli jesteś osobą początkującą, wybierz chwyt uniwersalny.

Piłka serwowa, krok drugi: wyrzut piłki i zamach

tenis piłka serwowa bakhend kort

Ta część serwisu należy do najtrudniejszych, dlatego wymaga wiele ćwiczeń i wyczucia wyrzutu. Ciężar ciała przenieś na nogę zakroczną. Odprowadź rakietę za plecy i podrzuć piłkę nad głową (lekko przed siebie), ale nie początek nie za wysoko. Noga wykroczna zaczyna przejmować ciężar ciała.

Im wyżej podrzucisz piłkę, tym więcej będziesz miał czasu na zebranie siły do uderzenia. Jednak na początek nie warto zbyt wysoko wyrzucać piłkę, ponieważ prawdopodobnie w tym czasie popełnisz dodatkowe błędy. Jeśli jesteś osobą początkującą, zarzuć luźno rakietę na plecy i wykonaj tylko ostatni fazę wyrzutu. Jeśli ćwiczysz trochę dłużej i nie masz problemów z koordynacją, twoja rakieta powinna wykonać pełną pętlę.

Piłka serwowa, krok trzeci: uderzenie

uderzenie rakietą tenisową serwis meczowy

Łokieć prawej ręki unosi się zza pleców ku górze, a ciało nabiera rozpędu. Prawe ramię, które wykonało pętlę po obwodzie dużego łuku za plecami, musi być odchylone do tyłu w stawie barkowym i w łokciu. Dzięki temu ramię efektywnie nabierze przyspieszenia. Tułów z odchylenia w tył prostuje się. Ręka prowadzi rakietę po łuku pętli do góry nad prawy bark. Punkt odbicia piłki znajduje się około 50-60 cm przed lewą stopą. W momencie kontaktu z piłką rakieta jest ustawiona pionowo, czyli mniej więcej równolegle do siatki. Prawa noga odrywa się od ziemi. Całe ciało zawodnika jest maksymalnie wyciągnięte.

Piłka serwowa, krok czwarty: wykończenie uderzenia

Po uderzeniu piłki rakieta kontynuuje ruch i prowadzona jest obok lewej nogi. Prawa noga tuż po uderzeniu piłki jest odstawiona z powrotem na ziemię. Aby szybko złapać równowagę, prawa stopa powinna opaść przed lewą. Należy zakończyć rotację ciała w lewo i szybko przygotować mięśnie do dalszej gry.

Najczęstsze błędy w serwisie osoby początkującej

Zbyt niski wyrzut. Piłka powinna unieść się co najmniej na wysokość pełnego dosięgu rakietą, aby ręka w trakcie uderzenia była wyprostowana.

Zbyt wysoki wyrzut. Z drugiej strony za wysoko wyrzucona piłka utrudnia wybór momentu na jej uderzenie.

Nieprawidłowa pozycja. Otwarta pozycja osłabia uderzenie.

Obserwowanie swojego udanego zagrania. Po wykonaniu serwisu przejdź do dalszej gry i odpowiedz na piłkę przeciwnika, nie zachwycaj się swoim uderzeniem.

Zbyt krótki serwis. Ten błąd pozwala przeciwnikowi na wejście w kort i mocny atak.

Rotowanie wyrzutu. Nie podkręcaj piłki palcami, po prostu podrzuć ją pionowo do góry.

Uderzenie, aby piłka była jak najsilniejsza. Na początku postaw na precyzję, siłą uderzenia zajmiesz się na kolejnych treningach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *