10 najbardziej niebezpiecznych sportów świata

10 najbardziej niebezpiecznych sportów świata

Sport to zdrowie. Wiele sportów charakteryzuje się jednak dużym niebezpieczeństwem i dostarcza adrenaliny. Oto 10 najbardziej niebezpiecznych sportów świata.

W tym zestawieniu znajdziecie listę sportów które narażają na największe ryzyko. Śmiałkowie którzy je uprawiają świadomie podejmują niebezpieczeństwo utraty zdrowia i zycia dla swojej pasji.

1. BASE Jumping oraz wingsiut jumping

base jumping wingsiut jumping skoki ekstremalne

Swoją nazwę zawdzięcza słowom Base (budynek), Antenna (antena), Span (przęsło) oraz Earth (ziemia). BASE Jumping należy do sportów ekstremalnych. Polega na skakaniu z klifów, wysokich budynków czy masztów antenowych. Podczas uprawiania tego sportu umiera średnio 5-15 osób rocznie. Skoki BASE są jedną z najbardziej niebezpiecznych odmian skoków spadochronowych – w pokrowcu jest tylko jeden spadochron.

2. Heli-Skiing

heil-skiing narciarstwo i snowboard z helikoptera

Jest to snowboarding i narciarstwo połączone z lotem helikopterem. Helikopter pełni funkcję wyciągu. Osoby trenujące ten sport są wynoszone helikopterem na najbardziej ekstremalne trasy górskie, w które bardzo trudno jest się dostać w inny sposób. Niebezpieczeństwo tkwi zarówno w samej jeździe po na bardzo stronnych stokach, jak i w ewentualnej awarii helikoptera. Dodatkowym ryzykiem jest pogoda, tego typu sport uprawia się często w niedostępnych pasmach górskich gdzie w razie załamania pogody trudno o pomoc z zewnątrz. 

3. Nurkowanie

nurkowanie sport ekstremalny

Nurkowanie stwarza naprawdę dużo niebezpieczeństw m.in. wystąpienie toksyczności tlenowej, choroby dekompresyjnej czy awarii sprzętu. Ponadto, podczas uprawiania tego sportu nurek jest narażony na potencjalny atak ze strony morskich zwierząt. Nurkowanie mogą uprawiać jedynie osoby, które przejdą specjalistyczne szkolenie. Więcej: O niebezpieczeństwie w nurkowaniu 

4. Nurkowanie w jaskiniach (cave diving)

nurkowanie jaskiniowe sport ekstremalny

Nurkowanie w jaskiniach należy do bardzo niebezpiecznych sportów. Poruszanie się w głąb jaskini wraz z prądem wody zakłada wracanie z niej… pod prąd. Jest to bardzo trudne zadanie dla nurka, szczególnie, że zużycie gazów oddechowych jest trudne do wyliczenia. Udane nurkowanie w jaskini charakteryzuje się tym, że nurek z niej wypływa.

5. Big Wave Surfing

big wave surfing sport ekstremalny

Serfowanie na wysokich falach jest wyjątkowo widowiskowe. Surferzy są jednak narażeni na duże niebezpieczeństwo. Im wyższe fale, tym większe zagrożenia. Najwyższe fale występują w Portugalii, potrafią osiągać nawet 30 metrów wysokości [!]. Poza ryzykiem utopienia jest jeszcze inne, mniej widoczne. Wysoka fala jest wstanie rzucić surferem o dno morskie które zazwyczaj jest zbudowane z ostrych skał tuż pod powierzchnią wody.

6. Ujeżdżanie byków, rodeo

ujeżdżanie byków rodeo sport ekstremalny

Byki są wyjątkowo gwałtownymi i silnymi zwierzętami. Jeździec w tym sporcie stara się jak najdłużej utrzymać na byku, który stale próbuje go zrzucić. Taki sport wymaga ogromnej siły i odwagi. Upadek z byka może skutkować poważnymi kontuzjami i obrażeniami. Dodatkowo rozwścieczony byk często atakuje jeźdźca po zrzuceniu go z grzbietu. Ujeżdżanie byków jest sportem dla zdeterminowanych osób, lubiących duże dawki adrenaliny.

7. Street Luging

street luging sport ekstremalny zjazd na desce

Sport podobny do saneczkarstwa, jednak podłożem w street luging – jak sama nazwa wskazuje – jest asfaltowa droga, a zawodnicy jeżdżą na specjalnie przystosowanej do tego celu desce. Kierowca przemieszcza się w pozycji leżącej z bardzo dużą prędkością (nawet powyżej 100 km/h). Trasy w tym sporcie są zazwyczaj bardzo strome. Szanse na uderzenie w inny obiekt na drodze są bardzo wysokie, a kierowca może się zatrzymać jedynie przy użyciu własnych nóg.

8. BMX

bmx sport ekstremalny dirt street rower

Sama rekreacyjna jazda na BMX-ie nie jest aż tak niebezpieczna, choć wciąż stwarza ryzyko obrażeń. Uprawianie jazdy na małych rowerach BMX w formie akrobacji w powietrzu, obrotów oraz skomplikowanych technicznie tricków może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Skateparki zazwyczaj są wylane betonem lub podobnym twardym tworzywem, więc upadek z dużej wysokości może się skończyć tragicznie. Osoby wykonujące ewolucje są więc narażone na złamania, zwichnięcia, stłuczenia i inne obrażenia.

9. Wspinaczka górska i alpinizm

wspinaczka skałkowa sport ekstremalny

Wspinaczka górska wymaga od trenującego dużej precyzji. Każda pomyłka może zakończyć się dotkliwym upadkiem, a nawet śmiercią. Ponadto, łatwo zboczyć z wyznaczonych tras, a nagłe zmiany górskiej pogody stwarzają dodatkowe niebezpieczeństwo. Najniebezpieczniejszą odmianą wspinaczki jest wspinaczka skałkowa bez zabezpieczeń oraz alpinizm. Dla wielu osób trenujących wspinaczkę górską przygoda z nią zakończyła się tragicznie.

10. White water rafting

rafting na rzece białej sport ekstremalny

Spływ rzeczny na „białej” wodzie. Rafting uprawia się na rwących rzekach, pełnych kamieni i skał. Spływ taką rzeką odbywa się na łodzi, tratwie, pontonie lub kajaku. Biała woda to określenie charakteryzujące bardzo ekstremalne spływy. Woda na takich spływach jest tak wzburzona, że tworzy się biała piana. Popularną polską rzeką, na której można odbyć ekstremalną przygodę jest Dunajec.

Dominika Górska 2 6 października 2016  2100

Dodaj komentarz

  • Uru289307
    10 października 2016
    chcę na base jumping!
  • Huberty
    7 października 2016
    Mam znajomych jeżdżących na BMX-ach, wielokrotnie widziałem ich poobijanych, ale nie spodziewałem się, że ten sport należy do aż tak niebezpiecznych. Super się ogląda ich backflipy i inne akrobacje. Kurcze, serio nie spodziewałem się tego sportu w tej dziesiątce

Artykuły z kategorii: Ciekawostki

najlepiej-zarabiajacy-sportowcy-swiata-2018

Najlepiej zarabiający sportowcy świata 2018

Na wysokim szczeblu kariera w sporcie wiąże się często z wysokimi zarobkami. W Polsce i na świecie pojawiły się jednak zmiany, jeśli chodzi o listy najlepiej zarabiających sportowców. Zobacz, kto zarobił najwięcej pieniędzy w 2018 roku!

jak-rozszyfrowac-oznaczenia-szlakow-turystycznych

Jak rozszyfrować oznaczenia szlaków turystycznych?

Wędrówki – pieszo bądź nie – po wyznaczonych trasach wymagają znajomości oznaczeń szlaków turystycznych. Co oznaczają poszczególne kolory? Jakie mamy szlaki turystyczne? Gdzie umieszcza się takie informacje? Odpowiedzi na te – i inne pytania – w poniższym artykule!

drogi-wspinaczkowe-skale-trudnosci

Drogi wspinaczkowe skale trudności

Skala trudności dróg wspinaczkowych w dużej mierze ustalana jest ustalana na podstawie wyczucia. Nie ma bowiem urządzenia do pomiaru trudności. Co jednak oznaczają poszczególne stopnie na drogach skalnych? Jakie skale możemy na nich spotkać? Czemu służy układanie skal trudności dróg wspinaczkowych i jak ono przebiega?

jak-lepiej-wygladac-w-sylwestra-rady-na-ostatnia-chwile

Jak lepiej wyglądać w Sylwestra? Rady na ostatnią chwilę!

Sylwester już jutro. Zostało niewiele czasu na ostateczne przygotowania. A wiadomo, że każdy chce wyglądać olśniewająco w sylwestrową noc. Przygotowaliśmy rady dla zapracowanych. Jak lepiej wyglądać w Sylwestra? Oto szybkie sposoby.

postanowienia-noworoczne-2019-jakie-sa-najbardziej-popularne-wybory

Postanowienia noworoczne 2019 – jakie są najbardziej popularne wybory?

Postanowienia noworoczne to już długa tradycja. Nowy Rok to kolejny okres, w którym możemy coś zmienić, zaplanować, mamy wobec niego jakieś oczekiwania. Jakie wybory postanowień noworocznych pojawiają się najczęściej? Zobaczcie postanowienia noworoczne dla dziewczyn oraz dla nastolatków. Może też macie podobne postanowienie?

zarobki-sportowcow-w-polsce-ile-zarabiaja-sportowcy

Zarobki sportowców w Polsce – ile zarabiają sportowcy?

Zajmowanie się sportem zawodowo może przynieść bardzo duże korzyści finansowe. W którym sporcie płacą lepiej? Ile zarabiają gimnastycy, koszykarze czy kolarze? Zobacz, jakie benefity poza podstawowym wynagrodzeniem przysługują zawodowym sportowcom! Oto najwyższe zarobki sportowców!

pomysly-na-aktywny-urlop-w-miescie

Pomysły na aktywny urlop w mieście!

Nie wszyscy są zwolennikami długich wyjazdów nad morze czy w góry. Wiele osób woli spędzić swój urlop w mieście. Nie musi on jednak wiązać się z całodniowym przesiadywaniem w hamaku na działce. Miasto oferuje wiele możliwości w zakresie letnich sportów czy aktywności. Zobacz, jak na sportowo spędzić czas wolny od pracy!

stephanie-davis-w-polsce-na-targach-fiwe

Stephanie Davis w Polsce na Targach FIWE

Stephanie Davis – światowej sławy, piękna mistrzyni Bikini Fitness już 09 września przyleci do Polski na spotkanie z fanami podczas FIWE 2017 – międzynarodowych targów branży fitness i wellness. Z roku na rok organizatorzy przygotowują dla odwiedzających coraz więcej wydarzeń towarzyszących i tworzą okazję do spotkań z idolami międzynarodowej sceny świata sportu.

fitnessowy-kalendarz-na-rok-2017-najwazniejsze-imprezy-aktualizacja-2018

Fitnessowy kalendarz na rok 2017 – najważniejsze imprezy. Aktualizacja 2018

Z roku na rok organizowane jest coraz więcej wydarzeń i zawodów z branży fitness. Zebraliśmy dla was te, których nie można przegapić. Oto najpopularniejsze masowe imprezy fitness na rok 2017! Aktualizacja 2018.

najlepsi-trenerzy-fitness-na-swiecie

Najlepsi trenerzy fitness na świecie

Rynek fitness jest nasycony trenerami i instruktorami. My zebraliśmy dla was największe gwiazdy światowego fitnessu. Oto najsławniejsi trenerzy fitness na całym świecie!

najlepiej-zarabiajacy-sportowcy-swiata-2018

Najlepiej zarabiający sportowcy świata 2018

Na wysokim szczeblu kariera w sporcie wiąże się często z wysokimi zarobkami. W Polsce i na świecie pojawiły się jednak zmiany, jeśli chodzi o listy najlepiej zarabiających sportowców. Zobacz, kto zarobił najwięcej pieniędzy w 2018 roku!

jak-rozszyfrowac-oznaczenia-szlakow-turystycznych

Jak rozszyfrować oznaczenia szlaków turystycznych?

Wędrówki – pieszo bądź nie – po wyznaczonych trasach wymagają znajomości oznaczeń szlaków turystycznych. Co oznaczają poszczególne kolory? Jakie mamy szlaki turystyczne? Gdzie umieszcza się takie informacje? Odpowiedzi na te – i inne pytania – w poniższym artykule!

drogi-wspinaczkowe-skale-trudnosci

Drogi wspinaczkowe skale trudności

Skala trudności dróg wspinaczkowych w dużej mierze ustalana jest ustalana na podstawie wyczucia. Nie ma bowiem urządzenia do pomiaru trudności. Co jednak oznaczają poszczególne stopnie na drogach skalnych? Jakie skale możemy na nich spotkać? Czemu służy układanie skal trudności dróg wspinaczkowych i jak ono przebiega?

jak-lepiej-wygladac-w-sylwestra-rady-na-ostatnia-chwile

Jak lepiej wyglądać w Sylwestra? Rady na ostatnią chwilę!

Sylwester już jutro. Zostało niewiele czasu na ostateczne przygotowania. A wiadomo, że każdy chce wyglądać olśniewająco w sylwestrową noc. Przygotowaliśmy rady dla zapracowanych. Jak lepiej wyglądać w Sylwestra? Oto szybkie sposoby.

postanowienia-noworoczne-2019-jakie-sa-najbardziej-popularne-wybory

Postanowienia noworoczne 2019 – jakie są najbardziej popularne wybory?

Postanowienia noworoczne to już długa tradycja. Nowy Rok to kolejny okres, w którym możemy coś zmienić, zaplanować, mamy wobec niego jakieś oczekiwania. Jakie wybory postanowień noworocznych pojawiają się najczęściej? Zobaczcie postanowienia noworoczne dla dziewczyn oraz dla nastolatków. Może też macie podobne postanowienie?

zarobki-sportowcow-w-polsce-ile-zarabiaja-sportowcy

Zarobki sportowców w Polsce – ile zarabiają sportowcy?

Zajmowanie się sportem zawodowo może przynieść bardzo duże korzyści finansowe. W którym sporcie płacą lepiej? Ile zarabiają gimnastycy, koszykarze czy kolarze? Zobacz, jakie benefity poza podstawowym wynagrodzeniem przysługują zawodowym sportowcom! Oto najwyższe zarobki sportowców!

pomysly-na-aktywny-urlop-w-miescie

Pomysły na aktywny urlop w mieście!

Nie wszyscy są zwolennikami długich wyjazdów nad morze czy w góry. Wiele osób woli spędzić swój urlop w mieście. Nie musi on jednak wiązać się z całodniowym przesiadywaniem w hamaku na działce. Miasto oferuje wiele możliwości w zakresie letnich sportów czy aktywności. Zobacz, jak na sportowo spędzić czas wolny od pracy!

stephanie-davis-w-polsce-na-targach-fiwe

Stephanie Davis w Polsce na Targach FIWE

Stephanie Davis – światowej sławy, piękna mistrzyni Bikini Fitness już 09 września przyleci do Polski na spotkanie z fanami podczas FIWE 2017 – międzynarodowych targów branży fitness i wellness. Z roku na rok organizatorzy przygotowują dla odwiedzających coraz więcej wydarzeń towarzyszących i tworzą okazję do spotkań z idolami międzynarodowej sceny świata sportu.

fitnessowy-kalendarz-na-rok-2017-najwazniejsze-imprezy-aktualizacja-2018

Fitnessowy kalendarz na rok 2017 – najważniejsze imprezy. Aktualizacja 2018

Z roku na rok organizowane jest coraz więcej wydarzeń i zawodów z branży fitness. Zebraliśmy dla was te, których nie można przegapić. Oto najpopularniejsze masowe imprezy fitness na rok 2017! Aktualizacja 2018.

najlepsi-trenerzy-fitness-na-swiecie

Najlepsi trenerzy fitness na świecie

Rynek fitness jest nasycony trenerami i instruktorami. My zebraliśmy dla was największe gwiazdy światowego fitnessu. Oto najsławniejsi trenerzy fitness na całym świecie!