Ile kosztuje nauka jazdy konno dla dzieci?

Jazda konna dla dzieci, jest przede wszystkim możliwością obcowania z naturą i zwierzętami, ale także świetną formą spędzania wolnego czasu. Jeżeli chcemy, aby dziecko na długo związało swoją karierę z jeździectwem, to warto jest zapoznać je z tą dyscypliną jak najwcześniej. Dowiedz się zatem ile należy zapłacić za naukę jazdy konno i z czym się wiąże ten sport.

Jak rozpocząć jazdę konno?

Jazda konno nie jest trudnym sportem, jednak wymaga kilku wiadomości teoretycznych – jak każdy sport. Jeżeli to dzieci uczą się jazdy konno, to trzeba podejść do nauki nieco w inny sposób.

Wybór konia

Pierwszym wyborem jest koń. Jeżeli dziecko jest naprawdę małe, to najlepszym wyborem będzie podjęcie pierwszych lekcji na kucyku. Są one bardziej płochliwe i strachliwe niż konie, dlatego wcześniej należy dać czas dziecku i zwierzęciu, żeby się ze sobą oswoiły i „zapoznały”.

Należy podejść do zwierzęcia spokojnie i w sposób opanowany. Konie czują, że jesteśmy nerwowi i się biomy. Dobrym sposobem jest karmienie konia. Możemy zyskać zaufanie i podjąć pierwsze próby współpracy.

Bezpieczeństwo

Kolejnym ważnym aspektem jest zadbanie o posiadanie kasku. Kask zawsze powinien być na głowie dziecka lub dorosłego. Nawet jeżeli karmimy konia lub go czeszemy. Chroni głowę przed upadkiem albo kopnięciem.

Strój do jazdy konnej jest ważny. Jednak na kompletny dobór przyjdzie czas. Na początek wystarczy tylko kask i wygodne spodnie oraz buty.

Wygoda

Następnie należy dopasować siodło. Powinno bardzo dobrze współgrać z osobą , która na nim siedzi. Musi być dobrze dopasowane, ale nie luźne. Jeżeli chodzi o strzemiona, to muszą być one dopasowane do stóp dziecka. Trzeba je odpowiednio wyregulować, by noga w nich leżała swobodnie i wygodnie.

W jaki sposób jeździć na koniu?

Pierwsza jazda konno dziecka, zazwyczaj odbywa się na wybiegu. Siedząc na wybranym koniu, instruktor prowadzi dziecko wkoło. Ma to na celu obeznanie się z pozycją i nauczenie się prawidłowej postawy oraz siedzenia.

Lekcja po lekcji dziecko uczy się coraz więcej. Na pierwszą samodzielną jazdę na koniu niestety trzeba poczekać. Dziecko powinno opanować podstawy, a potem, krok po kroku przyjdzie  czas na jazdę z koniem sam na sam.

Bardzo ważne jest także odpowiednie wybranie szkółki jeździeckiej. Instruktor jazdy konnej, powinien umieć jak najlepiej przekazać wiedzę dziecku i podchodzić do nauki w sposób spokojny i opanowany. Wybór trenera jest bardzo ważny.

Ile kosztuje jazda konno?

Jazda konno, to drogi sport. Oczywiście cena w poszczególnej szkółce jeździeckiej będzie się różniła, jednak można pokusić się o uśrednienie cen. Co się nie zrobi, aby spełniać marzenia, a dla niektórych takim marzeniem i pasją może być jazda konno.

Cena jednaj godziny jazdy na koniu waha się w granicach 50 złotych. Można pokusić się także o wybór karnetu, który często obejmuje kilkanaście lekcji i zapłacimy za niego w granicach 500 – 600 złotych. Ciekawym wyborem jest lekcja, na której odbywa się zabawa, taka atrakcja jest nieco tańsza, a równie atrakcyjna dla dzieci.

Zalety wynikające z jazdy konno

Oczywiście zalet wynikających z jazdy konno jest mnóstwo. Można by je wyliczać godzinami.

Pierwszą jest to, że dziecko przebywa na świeżym powietrzu. Nie siedzimy z nim w domu, nie oglądamy telewizora, ale spędzamy czas intensywnie.

Dziecko ma możliwość bliższego obcowania z naturą. Nie dość, że poznaje zasady obchodzenia się ze zwierzęciem, to jeszcze przebywa w bardzo atrakcyjnych warunkach natury. Szkółki jeździeckie często znajdują się w pięknych okolicznościach przyrody, ponieważ konie muszą mieć miejsce do wybiegu.

Oprócz tego dziecko rozwija się fizycznie, co w dzisiejszych czasach jest niezwykle ważne i trzeba o to zadbać. Wzmacnia swoje mięśnie, rozciąga ciało. To wszystko sprzyja odpowiedniej kondycji, ale także spokojowi psychicznemu. Dziecko staje się spokojniejsze i ma możliwość poznania siebie i swoich potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *