Jak nauczyć się pływać szybciej?

Zbiór praktycznych porad do treningu pływackiego. Co zrobić by pływać szybciej. Oto 20 kroków dzięki którym podkręcisz swoje tempo w wodzie. Te zasady stosują najlepsi pływacy i triathloniści.

Szybsze poruszanie w wodzie

Pływanie jest naturalną umiejętnością. Utrzymywać się na powierzchni spokojnej wody umieją nawet niemowlaki. Jeżeli jednak mówimy o pływaniu czyli mniej lub bardziej sprawnym poruszaniu się w wodzie sprawa wygląda inaczej. Woda stawia duży opór który można przezwyciężać jedynie skoordynowanymi ruchami. Na nic nie zda się siła i wytrzymałość jeżeli brakuje poprawnej techniki. Z tego artykułu dowiecie się jak w kilku prostych krokach poprawić swoją technikę pływania, aby sprawniej pokonywać kolejne metry w wodzie. 

Treningi pływackie najlepiej przeprowadzać na basenie, lub jeziorze w niewielkiej odległości od brzegu. Najważniejsze jest bezpieczeństwo, dlatego unikaj płwyawnia w morzu oraz na jeziorze podczas silnego wiatru i w rzekach. Jeżeli nie umiesz pływać lub pływanie sprawia Ci trudność najpierw opanuj podstawy, najlepiej po okiem trenera pływania na basenie. 

  1. Pływaj jak najczęściej. Częstotliwość pływania jest najlepszym sposobem poprawy techniki. Patrz pkt. 4
     
  2. Tradycyjne ćwiczenia nie działają. Typowe ćwiczenia wykonywane przez triathlonistów nie przekładają się na poprawę techniki (np. Total Immersion). Bez pewnego poziomu sprawności i wytrzymałości w wodzie nie możesz myśleć o pracy nad techniką. Wodę trzeba oswoić.
     
  3. Poprawa kondycji wspiera technikę. Technika jest ważna, lecz aby ją poprawić trzeba być świadomym jakie błędy się popełnia. Często powodem złej techniki jest brak kondycji. Zbuduj kondycję, a będziesz w stanie utrzymać dłużej prawidłową technikę podczas ćwiczeń. Czeka cię dużo pracy, aby uczynić górną połowę ciała bardziej sprawną i „wydajną”. Jeżeli wydaje ci się, że już dużo pływasz, ale się nie poprawiasz – pływaj więcej. Tu nie ma dróg na skróty.
     
  4. Rób dłuższe zadania główne. Nie możesz spodziewać się, że popłyniesz szybko i będziesz świeży na rowerze, jeżeli nie trenujesz na dystansie i intensywności podobnej do planowanego startu. Na krótszym dystansie powinno być to co najmniej 2 km, na IM 4km, lub więcej. Przykład to 20-50×100.
     
  5. Nie przekombinuj, nie „zaliczaj”. Bądź zaangażowany w trening, używaj pomocy basenowych, żeby lepiej poczuć wodę. Nie myśl przy tym o każdym ruchu, popadając w „analityczny paraliż”. Dobra technika jest pochodną prawidłowego rytmu i wyczucia ruchu.
     
  6. Poprawa kondycji w pływaniu przekłada się na rower i bieg. Pozwala to na start części kolarskiej w lepszej formie, w otoczeniu szybszych zawodników.
     
  7. Dobrze wytrenowana kondycja w pływaniu pozwala popłynąć w grupie. Wspominałem już o tym w punkcie 6. Przydatne tym bardziej, że większość triathlonistów nie potrafi utrzymać równego, mocnego tempa na całym dystansie w pojedynkę.
     
  8. Wprowadź elementy treningu jakościowego w każdym pływaniu. Pływając mniej niż 5 razy w tygodniu, każda sesja luźna to strata czasu. Zawsze wplataj elementy specjalne. Gumy, łapki, sprinty, itd.
     
  9. Nie licz ruchów/cykli. Chodzi o szybsze pływanie, nie takie, w którym mniej lub więcej razy ruszamy ręką.
     
  10. Ucz się pracy nogami, lecz nie spędzaj zbyt wiele czasu na zadaniach im poświęconym. Praca nóg w triathlonie nie polega na napędzie, lecz na kontroli cyklu pływackiego i ułożenia ciała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *