Zbiór praktycznych porad do treningu pływackiego. Co zrobić by pływać szybciej. Oto 20 kroków dzięki którym podkręcisz swoje tempo w wodzie. Te zasady stosują najlepsi pływacy i triathloniści.
Szybsze poruszanie w wodzie
Pływanie jest naturalną umiejętnością. Utrzymywać się na powierzchni spokojnej wody umieją nawet niemowlaki. Jeżeli jednak mówimy o pływaniu czyli mniej lub bardziej sprawnym poruszaniu się w wodzie sprawa wygląda inaczej. Woda stawia duży opór który można przezwyciężać jedynie skoordynowanymi ruchami. Na nic nie zda się siła i wytrzymałość jeżeli brakuje poprawnej techniki. Z tego artykułu dowiecie się jak w kilku prostych krokach poprawić swoją technikę pływania, aby sprawniej pokonywać kolejne metry w wodzie.
Treningi pływackie najlepiej przeprowadzać na basenie, lub jeziorze w niewielkiej odległości od brzegu. Najważniejsze jest bezpieczeństwo, dlatego unikaj płwyawnia w morzu oraz na jeziorze podczas silnego wiatru i w rzekach. Jeżeli nie umiesz pływać lub pływanie sprawia Ci trudność najpierw opanuj podstawy, najlepiej po okiem trenera pływania na basenie.
- Pływaj jak najczęściej. Częstotliwość pływania jest najlepszym sposobem poprawy techniki. Patrz pkt. 4
- Tradycyjne ćwiczenia nie działają. Typowe ćwiczenia wykonywane przez triathlonistów nie przekładają się na poprawę techniki (np. Total Immersion). Bez pewnego poziomu sprawności i wytrzymałości w wodzie nie możesz myśleć o pracy nad techniką. Wodę trzeba oswoić.
- Poprawa kondycji wspiera technikę. Technika jest ważna, lecz aby ją poprawić trzeba być świadomym jakie błędy się popełnia. Często powodem złej techniki jest brak kondycji. Zbuduj kondycję, a będziesz w stanie utrzymać dłużej prawidłową technikę podczas ćwiczeń. Czeka cię dużo pracy, aby uczynić górną połowę ciała bardziej sprawną i „wydajną”. Jeżeli wydaje ci się, że już dużo pływasz, ale się nie poprawiasz – pływaj więcej. Tu nie ma dróg na skróty.
- Rób dłuższe zadania główne. Nie możesz spodziewać się, że popłyniesz szybko i będziesz świeży na rowerze, jeżeli nie trenujesz na dystansie i intensywności podobnej do planowanego startu. Na krótszym dystansie powinno być to co najmniej 2 km, na IM 4km, lub więcej. Przykład to 20-50×100.
- Nie przekombinuj, nie „zaliczaj”. Bądź zaangażowany w trening, używaj pomocy basenowych, żeby lepiej poczuć wodę. Nie myśl przy tym o każdym ruchu, popadając w „analityczny paraliż”. Dobra technika jest pochodną prawidłowego rytmu i wyczucia ruchu.
- Poprawa kondycji w pływaniu przekłada się na rower i bieg. Pozwala to na start części kolarskiej w lepszej formie, w otoczeniu szybszych zawodników.
- Dobrze wytrenowana kondycja w pływaniu pozwala popłynąć w grupie. Wspominałem już o tym w punkcie 6. Przydatne tym bardziej, że większość triathlonistów nie potrafi utrzymać równego, mocnego tempa na całym dystansie w pojedynkę.
- Wprowadź elementy treningu jakościowego w każdym pływaniu. Pływając mniej niż 5 razy w tygodniu, każda sesja luźna to strata czasu. Zawsze wplataj elementy specjalne. Gumy, łapki, sprinty, itd.
- Nie licz ruchów/cykli. Chodzi o szybsze pływanie, nie takie, w którym mniej lub więcej razy ruszamy ręką.
- Ucz się pracy nogami, lecz nie spędzaj zbyt wiele czasu na zadaniach im poświęconym. Praca nóg w triathlonie nie polega na napędzie, lecz na kontroli cyklu pływackiego i ułożenia ciała.
Z tej strony Marcin Ameryk, być może Twój trener osobisty 😉 Od 20 lat zajmuje się treningiem siłowym, sam jestem czynnym zawodnikiem trójboju siłowego. Jeżeli szukasz trenera, który poprowadzi Twój trening i dietę, to nie mogłeś lepiej trafić. Razem osiągniemy każdy cel, który sobie założysz!