Sport to zdrowie. Wiele sportów charakteryzuje się jednak dużym niebezpieczeństwem i dostarcza adrenaliny. Oto 10 najbardziej niebezpiecznych sportów świata. Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację 2020.
W tym zestawieniu znajdziecie listę sportów które narażają na największe ryzyko. Śmiałkowie którzy je uprawiają świadomie podejmują niebezpieczeństwo utraty zdrowia i zycia dla swojej pasji.
1. BASE Jumping oraz wingsiut jumping
Swoją nazwę zawdzięcza słowom Base (budynek), Antenna (antena), Span (przęsło) oraz Earth (ziemia). BASE Jumping należy do sportów ekstremalnych. Polega na skakaniu z klifów, wysokich budynków czy masztów antenowych. Podczas uprawiania tego sportu umiera średnio 5-15 osób rocznie. Skoki BASE są jedną z najbardziej niebezpiecznych odmian skoków spadochronowych – w pokrowcu jest tylko jeden spadochron.
2. Heli-Skiing
Jest to snowboarding i narciarstwo połączone z lotem helikopterem. Helikopter pełni funkcję wyciągu. Osoby trenujące ten sport są wynoszone helikopterem na najbardziej ekstremalne trasy górskie, w które bardzo trudno jest się dostać w inny sposób. Niebezpieczeństwo tkwi zarówno w samej jeździe po na bardzo stronnych stokach, jak i w ewentualnej awarii helikoptera. Dodatkowym ryzykiem jest pogoda, tego typu sport uprawia się często w niedostępnych pasmach górskich gdzie w razie załamania pogody trudno o pomoc z zewnątrz.
3. Nurkowanie
Nurkowanie stwarza naprawdę dużo niebezpieczeństw m.in. wystąpienie toksyczności tlenowej, choroby dekompresyjnej czy awarii sprzętu. Ponadto, podczas uprawiania tego sportu nurek jest narażony na potencjalny atak ze strony morskich zwierząt. Nurkowanie mogą uprawiać jedynie osoby, które przejdą specjalistyczne szkolenie.
4. Nurkowanie w jaskiniach (cave diving)
Nurkowanie w jaskiniach należy do bardzo niebezpiecznych sportów. Poruszanie się w głąb jaskini wraz z prądem wody zakłada wracanie z niej… pod prąd. Jest to bardzo trudne zadanie dla nurka, szczególnie, że zużycie gazów oddechowych jest trudne do wyliczenia. Udane nurkowanie w jaskini charakteryzuje się tym, że nurek z niej wypływa.
5. Big Wave Surfing
Serfowanie na wysokich falach jest wyjątkowo widowiskowe. Surferzy są jednak narażeni na duże niebezpieczeństwo. Im wyższe fale, tym większe zagrożenia. Najwyższe fale występują w Portugalii, potrafią osiągać nawet 30 metrów wysokości [!]. Poza ryzykiem utopienia jest jeszcze inne, mniej widoczne. Wysoka fala jest wstanie rzucić surferem o dno morskie które zazwyczaj jest zbudowane z ostrych skał tuż pod powierzchnią wody.
6. Ujeżdżanie byków, rodeo
Byki są wyjątkowo gwałtownymi i silnymi zwierzętami. Jeździec w tym sporcie stara się jak najdłużej utrzymać na byku, który stale próbuje go zrzucić. Taki sport wymaga ogromnej siły i odwagi. Upadek z byka może skutkować poważnymi kontuzjami i obrażeniami. Dodatkowo rozwścieczony byk często atakuje jeźdźca po zrzuceniu go z grzbietu. Ujeżdżanie byków jest sportem dla zdeterminowanych osób, lubiących duże dawki adrenaliny.
7. Street Luging
Sport podobny do saneczkarstwa, jednak podłożem w street luging – jak sama nazwa wskazuje – jest asfaltowa droga, a zawodnicy jeżdżą na specjalnie przystosowanej do tego celu desce. Kierowca przemieszcza się w pozycji leżącej z bardzo dużą prędkością (nawet powyżej 100 km/h). Trasy w tym sporcie są zazwyczaj bardzo strome. Szanse na uderzenie w inny obiekt na drodze są bardzo wysokie, a kierowca może się zatrzymać jedynie przy użyciu własnych nóg.
8. BMX
Sama rekreacyjna jazda na BMX-ie nie jest aż tak niebezpieczna, choć wciąż stwarza ryzyko obrażeń. Uprawianie jazdy na małych rowerach BMX w formie akrobacji w powietrzu, obrotów oraz skomplikowanych technicznie tricków może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Skateparki zazwyczaj są wylane betonem lub podobnym twardym tworzywem, więc upadek z dużej wysokości może się skończyć tragicznie. Osoby wykonujące ewolucje są więc narażone na złamania, zwichnięcia, stłuczenia i inne obrażenia.
9. Wspinaczka górska i alpinizm
Wspinaczka górska wymaga od trenującego dużej precyzji. Każda pomyłka może zakończyć się dotkliwym upadkiem, a nawet śmiercią. Ponadto, łatwo zboczyć z wyznaczonych tras, a nagłe zmiany górskiej pogody stwarzają dodatkowe niebezpieczeństwo. Najniebezpieczniejszą odmianą wspinaczki jest wspinaczka skałkowa bez zabezpieczeń oraz alpinizm. Dla wielu osób trenujących wspinaczkę górską przygoda z nią zakończyła się tragicznie.
10. White water rafting
Spływ rzeczny na „białej” wodzie. Rafting uprawia się na rwących rzekach, pełnych kamieni i skał. Spływ taką rzeką odbywa się na łodzi, tratwie, pontonie lub kajaku. Biała woda to określenie charakteryzujące bardzo ekstremalne spływy. Woda na takich spływach jest tak wzburzona, że tworzy się biała piana. Popularną polską rzeką, na której można odbyć ekstremalną przygodę jest Dunajec.
AKTUALIZACJA 2020
Chcesz pokonać własne lęki? Sprawdź top 5 niebezpiecznych sportów!
Ktoś kiedyś powiedział, że to my sami stanowimy granicę własnych możliwości, a jej przekraczanie należy do ludzi odważnych. I chociaż nie chodzi tu o fizykę kwantową czy chemię molekularną, możemy łatwo odnieść to do pokonywania bariery własnego lęku. Sporty niebezpieczne i ekstremalne – wchodzisz w to? Zobaczcie, czy coś się zmieniło w porównaniu do zeszłych lat!
Niebezpieczne sporty ze zwierzętami: ujeżdżanie byków
Przeżycia towarzyszące uprawianiu sportu potęgują wytwarzanie endorfin i tym samym pozytywnie wpływają na dobre samopoczucie. Nie inaczej dzieje się w przypadku sportów ekstremalnych – tu oprócz wysokiego poziomu endorfin, równie wysoko jest sama adrenalina. Na amerykańskich preriach od dziesiątek lat praktykuje się ujeżdżanie byków. Samo okiełznanie zwierzęcia to już spore wyzwanie, a pozostanie na nim to prawdziwa sztuka! Wbrew pozorom, ujeżdżanie byka jest bardzo niebezpiecznym sportem. Upadek na ziemię może być jednoznaczny z zaatakowaniem przez zwierzę i stratowaniem przez silne nogi, ale czy nie na tym polega właśnie piękno tej dyscypliny?
Poskromić powietrze: niebezpieczne sporty i BASE jumping
Jeśli interesujesz się sportami ekstremalnymi, na pewno obiły ci się o uszy skoki na bungee. To mega przeżycie, które pamięta się na długie lata. Wyobraź sobie, że takich bungee świrów jest coraz więcej, a skoki często odbywaja się bez liny znanej ze skoków na bungee. Spokojnie, nikt nie leci w przepaść bez asekuracji. BASE jumping, bo tak nazywa się ten niebezpieczny sport, to seria skoków spadochronowych wprost z urwiska czy klifu. I choć liczba ofiar to ok. 350 osób rocznie, miłośników tego niebezpiecznego sportu wciąż przybywa. W zeszłym roku liczba uczestników ekstremalnych skoków spadochronem przebiła 30 tysięcy!
Niebezpieczne sporty na wodzie: white water rafting i big wave surfing
Pasjonaci sportów wodnych mogą się świetnie odnaleźć w ekstremalnych formach aktywności. Pośród sportów niebezpiecznych prym wiedzie ostatnimi czasy white water rafting. To nic innego jak spływ tratwą po wzburzonej wodzie. Nie ma żadnej reguły dotyczącej konkretnych zbiorników wodnych – im bardziej niebezpieczny teren, tym oczywiście lepiej, bo frajda jest większa. Podobnie dzieje się w przypadku popularnego w Australii i Portugalii surfingu po wysokich falach. Poziom niebezpieczeństwa w tym sporcie jest co prawda ogromny, jednak samo widowisko rekompensuje. Wysokość fal sięga 30 metrów, a poziom adrenaliny przekracza dopuszczalne normy.
Nurkowanie głębinowe i jaskiniowe: niebezpieczne sporty pod wodą
Jeśli czujesz się jak ryba w wodzie nie tylko na powierzchni, koniecznie spróbuj nurkowania. W wersji ucywilizowanej zanurzasz się pod powierzchnię na niedużej głębokości i trenujesz własne możliwości, podziwiając piękne widoki podwodnego świata. Bardziej niebezpieczna wersja tego sportu wiąże się z różnymi ekstremami, takimi jak choroba dekompresyjna czy toksyczność tlenowa, a w skrajnych przypadkach nawet atak zwierząt morskich. Jeśli nurkowanie głębinowe to dla ciebie za mało, możesz pójść jeszcze dalej i nurkować w jaskiniach. To równie niebezpieczny sport, tym bardziej, że tracisz możliwość wypłynięcia na górę z powodu ukształtowania podwodnych form jaskiniowych.
Niebezpieczne sporty miejskie: BMX i street luge
To już w sumie klasyka. Jazda na rowerze typu BMX jest wyjątkowo popularna, a liczba spektakularnych figur wykonywanych podczas jazdy cały czas rośnie. Rowerzysta wykonuje różne akrobacje, często nie mając kontaktu roweru z podłożem, dlatego sport ten bywa naprawdę niebezpieczny. To nie koniec – jest jeszcze bardziej ekstremalna wersja sportu miejskiego. Kierowca porusza się na desce saneczkarskiej, która sunie po brukowanej drodze. Znajdująca się w takiej pozycji osoba osiąga zawrotne jak na takie warunki prędkości rzędu 100-120 km/h! Biorąc pod uwagę, że jazda odbywa się w mieście w normalnych warunkach ruchu ulicznego, można naprawdę zwariować od poziomu adrenaliny! Może warto spróbować przesunąć własne granice i pokusić się o jazdę na street luge?
Jak się okazuje, niewiele się zmieniło w pojęciu sportów ekstremalnych. Utrzymujcie adrenalinę na odpowiednio wysokim poziomie 🙂
Z tej strony Marcin Ameryk, być może Twój trener osobisty 😉 Od 20 lat zajmuje się treningiem siłowym, sam jestem czynnym zawodnikiem trójboju siłowego. Jeżeli szukasz trenera, który poprowadzi Twój trening i dietę, to nie mogłeś lepiej trafić. Razem osiągniemy każdy cel, który sobie założysz!