Pływanie spala kalorie: sprawdź, ile możesz schudnąć na basenie!

Bieganie z Endomondo czy trening na siłowni z My Fitness Pal to tylko niektóre aktywności fizyczne, które idealnie wpływają na poziom spalania tkanki tłuszczowej. Bezpośrednio na spalane kalorie oddziałuje też pływanie. Ta aktywność fizyczna może być prawdziwą kopalnią treningowego sukcesu, jeśli zwrócisz uwagę na kilka aspektów. Ile kalorii spalisz podczas treningu na basenie i jakie inne korzyści osiągniesz?

Na początek teoria: jak korelują ze sobą pływanie i kalorie

Szeroko pojęte spalanie kalorii to bardzo skomplikowany proces – prawie tak samo, jak cykl metaboliczny czy rachunek prawdopodobieństwa. Czynnikiem decydującym o poziomie spalania kalorii jest aktywność fizyczna – podejmowana regularnie może wpłynąć pozytywnie nie tylko na nasze samopoczucie, ale też przemianę sylwetki. Tutaj mamy tak naprawdę wachlarz możliwości, wśród których największą popularnością cieszą się trening siłowybieganie i pływanie. To tutaj spalane kalorie najlepiej przekładają się na efekty treningowe i pozytywne skutki procesu odchudzania. Pływanie i kalorie spalone podczas treningu idealnie ze sobą korelują – liczy się nie tylko czas trwania treningu i jego częstotliwość, ale też szybkość pływania i intensywność ruchów. Dlaczego tak się dzieje?

Liczy się szybkość i intensywność treningu: pływanie a kalorie

To trochę jak z górską wspinaczką – im bardziej pod górę, tym większa intensywność wysiłku – i tym samym lepsze ogólne spalanie kalorii i tkanki tłuszczowej. Energia magazynowana w postaci tkanki tłuszczowej to prawdziwa bomba – gęstość kaloryczna jest naprawdę bardzo duża, dlatego również pływanie świetnie oddziałuje na spalane kalorie. Jeśli zależy ci na możliwie najlepszych efektach spalania tkanki tłuszczowej, możesz zdecydować się na 3-4 treningi na basenie tygodniowo – tutaj intensywność będzie niższa, ale częstotliwość pozwoli na utrzymanie wysokiego poziomu spalania kalorii podczas pływania. Jeśli wolisz mniejszą liczbę wizyt na basenie, postaw na intensywny wysiłek lub pływanie w formie interwałowej.

Pływanie a kalorie: który styl pływacki zapewni największe spalanie?

Nie od dziś wiadomo, że pływanie to sport, który kompleksowo wpływa na nasze ciało. Zadbamy o nasze płuca, stawy i cały kręgosłup oraz podtrzymujące go mięśnie. Nie oznacza to jednak, że wszystkie aktywności podejmowane w wodzie będą jednakowo wpływały na spalanie tkanki tłuszczowej. Jeśli idzie o spalane kalorie, pływanie jest najbardziej efektywne, gdy stosujemy naprzemiennie różne techniki i style. Najwięcej kalorii spala się podczas pływania kraulem – to ok. 350 kcal w ciągu 30 min intensywnego pływania. W przypadku, gdy pływanie odbywa się w stylu klasycznym (tzw. żabka), spalane kalorie to ok. 250 na 30 minut treningu. Zmiana stylów będzie swego rodzaju treningiem interwałowym, a spalanie kalorii odbywać się będzie jeszcze długo po zakończonym wysiłku. W ten sposób zwiększy się ogólny wydatek energetyczny, a proces odchudzania będzie bardziej efektywny. Dobrym uzupełnieniem treningu pływackiego będą różnorodne zajęcia z aqua aerobiku – podczas 30-minutowych ćwiczeń można spalić ok. 150 kcal.

Pływanie a kalorie: czy to dobry sport na odchudzanie?

Jak w każdej podejmowanej aktywności fizycznej, również w pływaniu kluczowa jest regularność. Równie ważna jest sama satysfakcja z uprawiania sportu i czerpanie szeroko pojętej radości z pozostawania w ruchu. Jeśli idzie o pływanie, kalorie spalane podczas wysiłku mogą skutecznie przełożyć się na nasze wyniki w procesie odchudzania. Pływanie to nie tylko dobry sposób na odchudzanie – to też idealna forma aktywności fizycznej wzmacniająca nasze stawy i cały kręgosłup oraz podtrzymujące go mięśnie. Jeśli rozpatrujesz pływanie jako formę treningu, pamiętaj, aby ćwiczyć pod okiem ratowników w miejskiej pływalni – z doświadczenia wiemy, że obecność wykwalifikowanego personelu może być szczególnie ważna w najmniej oczekiwanych momentach. Warto zabezpieczyć się na różne sytuacje, tak aby pływanie i spalane kalorie nie były źródłem nieszczęścia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *