Wschodnie sztuki walki – poznaj ich rodzaje i sprawdź, na czym polegają

Legendarne kung fu, medytacyjne tai chi, judo, aikido i karate. Do tego klasyczne już taekwondo i coraz bardziej modne muay thai. Wszystkie te wschodnie sztuki walki wywodzą się ze starożytnej filozofii Dalekiego Wschodu. Na czym polegają i czym różnią się od sportów walki uprawianych współcześnie?

Chińskie kung fu i tai chi: wschodnie sztuki walki rodzaje

Jedną z najstarszych sztuk walki Dalekiego Wschodu jest niewątpliwie kung fu. Wywodzące się ze starożytnych filozofii techniki ciosów wzorowane są na ruchach dzikich zwierząt. To właśnie dlatego w animowanej adaptacji historii kung fu w roli mistrzów mamy tygrysa, modliszkę, małpę, żmiję i żurawia. Chińskie kung fu daje realne szanse na zwiększenie siły i gibkości, a także na rozwinięcie wewnętrznej energii. Wschodnie sztuki walki to również wzmocnienie ciała – całego układu kostnego i mięśniowego. Podobnie jest w przypadku sztuki tai-chi, która uważana jest za klasyczną gimnastykę medytacyjną. Opiera się na powolnych i płynnych ruchach, a jako nadrzędny cel stawia wysoką kondycję ciała oraz osiągnięcie harmonii między duszą i ciałem.

Wschodnie sztuki walki rodzaje: judo, aikido i karate z Japonii

Wyspiarski kraj Dalekiego Wschodu to miejsce rozwoju 3 nurtów sztuk walki. Judo, aikido i karate czerpią wiele ze starożytnej filozofii wschodniej, a Japonia dała im prawdziwy kształt. Wschodnie sztuki walki wyrażają w aikido przede wszystkim samoobronę. Najważniejsza jest tutaj synchronizacja ruchu z oddechem, dzięki czemu możliwe jest osiągnięcie rozwoju moralnego i własnej osobowości. Podobnie jest w przypadku judo – ta japońska sztuka walki silnie oddziałuje na samodyscyplinę. Jej głównym założeniem jest ćwiczenie szybkości reakcji oraz samodoskonalenie się. Wiodącą zasadą judo jest walka fair play oraz pełny szacunek do przeciwnika. Wschodnie sztuki walki z Japonii jak jeden mąż stawiają na samoobronę – nie inaczej jest w przypadku karate. Dosłownie chodzi o walkę bez użycia broni (tzw. puste dłonie), a wszelkie ciosy opierają się na kopnięciach i uderzeniach. Jako jedyna wschodnia sztuka walki, karate jest zorientowana na reakcję przeciwnika, przez co pozwala kształtować własny charakter i charyzmę w walce.

Wschodnie sztuki walki rodzaje: muay thai i taekwondo

Wywodzący się z Tajlandii muay thai to stosunkowo nowa sztuka walki. Popularności nabrał w XX wieku i obecnie uprawiany jest jako tajski boks. Choć początkowo muay thai wywodziło się z religii, a walkę rozpoczynano modlitwą do bogów, obecnie stosuje się kopnięcia kolanami i łokciami, a także podcinanie nóg. Tajski boks ma wiele wspólnego z tradycyjnym koreańskim taekwondo. Ta sztuka walki została stworzona na potrzeby militarne. Obecnie stosuje się tu bardzo restrykcyjne zasady, nakazujące zawodnikom odwagę i wytrwałość oraz samokontrolę i uprzejmość wobec przeciwnika. Walka w taekwondo to obecnie głównie poprawa sprawności fizycznej. Wschodnie sztuki walki zakładają przede wszystkim szeroko rozumiany rozwój duchowy, dlatego tak ważne jest odpowiednie podejście do samej techniki. Jak się przygotować do zajęć?

Filozofia i praca nad samym sobą: wschodnie sztuki walki a sport

Przekazywana od wieków filozofia dalekowschodnia do dziś stanowi podstawę wielu dyscyplin. Wschodnie sztuki walki czerpią przede wszystkim z filozofii buddyjskiej, a co za tym idzie nie jest nastawiona na jakąkolwiek rywalizację. Praca nad samym sobą i warsztat własnych słabości to system, który pozwala doskonalić sztukę samokontroli i samoobrony. Należy przy tym pamiętać, że wschodnie sztuki walki stronią od agresji i tym sposobem zyskuje ogromną przewagę nad sportami walki, które stawiają na pierwszym miejscu rywalizację. Regularny trening samoobrony oraz ciągłe samodoskonalenie się sprawia, że zwiększa się nie tylko nasza pewność siebie, ale jednocześnie wzrasta czujność i koncentracja. To wyjątkowo istotne aspekty wschodnich sztuk walki, dzięki którym harmonia pomiędzy ciałem i umysłem jest dosłownie na wyciągnięcie ręki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *