Ile czasu potrzeba aby opanować podstawy boksu?

Zastanawiasz się czy warto zacząć trenować boks? Brakuje Ci motywacji, bo opanowanie techniki wydaje Ci się zbyt odległe? Zobacz na ile trudne i czasochłonne jest opanowanie boksowania.

W tym artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie ile czasu potrzeba, aby nauczyć się podstaw boksu. Czyli opanować wyprowadzanie uderzeń, uników oraz kroków.

Czym jest boks i czy warto zapisać się na trening?

Boks należy do najstarszych sportów, który uprawiano już w starożytności. Płynące z niego korzyści to nie tylko poprawa kondycji fizycznej i wyrzeźbienie pięknej sylwetki. Trening boksu to również lekcja pokory, szacunku do innych i do samego siebie oraz praca nad kształtowaniem charakteru. Dodatkowo boks jest skutecznym narzędziem do samoobrony oraz odchudzania. 

Czy podstawy boksu są trudne do nauki?

Podstawy boksu nie są ciężkie do opanowania, jednakże tak jak w większości sportów ich opanowanie na satysfakcjonującym poziomie wymaga regularnych treningów i motywacji. Podstawy boksu to umiejętność szybkiego przemieszczania się po ringu oraz płynnie przechodzenie z ataku do obrony i odwrotnie. Trening boksu ma na celu kształtowanie siły, szybkości, wytrzymałości i koordynacji ruchowej co jest procesem dosyć długim. To ile czasu potrzeba aby opanować podstawy boksu w dużej mierze zależy od naszych predyspozycji, ale nie tylko. Istotna jest również intensywność oraz częstotliwość treningów oraz sam trener. Ważnym czynnikiem w robieniu postępów jest również nasza własna motywacja.

Lepszy trening boksu personalny czy trening grupowy?

Zastanów się jaki jest Twój cel. Chcesz brać udział w zawodach bokserskich czy preferujesz udział w treningach, których celem jest praca nad kondycją lub potrzeba „wyżycia się” na worku treningowym? Od odpowiedzi na to pytanie zależy rodzaj treningów, który powinieneś wybrać.

Jeśli stawiasz na wyniki i bicie rekordów, wybierz trening personalny z wykwalifikowanym bokserem, który efektywnie pokieruje Twoim rozwojem bokserskim. Dalczego indywidualne treningi boksu dają lepsze efekty? Bo trenując z profesjonalnym trenerem dużo szybciej nauczysz się prawidłowej techniki. Doświadczony bokser będzie widział Twoje błędy więc unikniesz sytuacji kiedy uczysz się niepoprawnej techniki od początku.

Jeśli uważasz, że boks to dobry sposób na poprawę kondycji oraz ciekawa forma aktywności fizycznej, zdecyduj się na trening grupowy. Od tego jaką ścieżkę wybierzesz będzie zależał czas potrzebny na osiągnięcie podstaw boksu. Treningi grupowe też będą przynosiły pozytywne efekty, ale trochę wolniej. Podczas grupowych lekcji boksu trener nie będzie mógł poświęcić Ci dużo uwagi, a Twoim partnerem treningowym najczęściej będzie osoba początkująca lub średniozaawansowana.  UWAGA! Trening personalny pozwoli Ci opanować podstawy boksu minimum 2 razy szybciej niż trening grupowy!

Jak zacząć trenować boks?

Nie decyduj się na treningi na własną rękę. Samodzielne nauczenie się prawidłowych technik bokserskich jest niemożliwe. Co więcej, warto od początku uczyć się prawidłowego wykonywania ruchów, ponieważ z czasem wykonujemy je automatycznie. Gdy błędnie nauczysz się techniki boksu, jej poprawa będzie niezwykle trudna. Wybierz zajęcia prowadzone przez wykwalifikowanego trenera personalnego lub instruktora boksu.

Ile czasu potrzeba by nauczyć się podstaw boksowania?

Przyjmując że mówimy o osobie z przeciętnymi predyspozycjami. Uznaje się że możliwe jest opanowanie konkretnej umiejętności w ok 20 godzin treningu źródło. Taki czas jest potrzeby by móc mówić o wstępnym przyswojeniu motorycznym, koordynacji. Oczywiście na podstawowym poziomie. Warunkiem osiągnięcia takiego efektu jest trenowanie tych 20 godzin regularnie. Przykładowo: godzinę treningu bokserskiego dziennie przez miesiąc, z pojedynczymi dniami przerwy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *