Zapasy dla dzieci – jak to wygląda i ile kosztuje?

Rutyna treningowa podczas zajęć WF często nie zadowala wszystkich uczniów. Aktywność często ukierunkowana jest na pojedyncze dyscypliny, przez co nasze dzieci nie są do końca przekonane do ruchu w ogóle. Remedium może być trening zapasów dla dzieci. Sprawdź, jak to wygląda i czy twoje dziecko może się zaangażować w trening zapasów w wersji junior.

Jak się do tego zabrać: zapasy trening dla dzieci

Jeśli zastanawiasz się nad wybraniem dodatkowych zajęć ruchowych dla twojego dziecka, warto pomyśleć o zapasach. Optymalny wiek na rozpoczęcie przygody z zapasami to ok. 7-9 lat. Co ważne, twoje dziecko nie potrzebuje posiadać szczególnych umiejętności czy predyspozycji ruchowych charakterystycznych dla dyscypliny. Początkowo zapasy i trening dla dzieci to przede wszystkim nauka przez zabawę całkowicie od podstaw. To także umiejętność walki wręcz, duża próba siłowa dla organizmu i kształtowanie świadomości własnego ciała. Zapasy dla dzieci najczęściej są organizowane w ramach sekcji oraz grup wiekowych, dzięki czemu rywalizacja odbywa się pomiędzy rówieśnikami. To bardzo ważny aspekt, który ułatwia dzieciom adaptację w drużynie i dodaje odwagi do zdobywania kolejnych nowych umiejętności. Jak to dokładnie wygląda?

Zapasy trening dla dzieci: style i kategorie wagowe

Mówi się, że trening czyni mistrza, ale najpierw trzeba zacząć. Pierwsze kroki twojego dziecka w treningu zapasów to na pewno sekcja dla najmłodszych. To tutaj nauczy się kroczyć po macie, zadawać poszczególne ciosy oraz skutecznie skoordynuje ruchy potrzebne do zadawania ciosów. Co do zasady zapasy dzieli się na styl wolny i klasyczny. W ramach każdego stylu funkcjonują różnorodne kategorie wagowe. To, co najistotniejsze, to brak ciosów poniżej pasa w stylu klasycznym. Styl wolny dopuszcza stosowanie ciosów poniżej linii pasa. Wszechstronność zapasów dla dzieci to trening sportu w najlepszym wydaniu. To wiele dyscyplin jednocześnie, a największe widowisko dają elementy akrobatyki np. w formie salta na macie. Prawdziwy zapaśnik to także silny psychicznie zawodnik, który potrafi panować nad własnymi emocjami, a poprzez wykorzystanie gibkości i elastyczności własnego ciała skutecznie podejdzie przeciwnika.

Zapasy trening dla dzieci: jak to wygląda cenowo?

Udział w sekcji zapaśniczej to wydatek zależny od szkoły czy ośrodka, który ją prowadzi. Najczęściej pierwszy trening jest bezpłatny,. Pojedyncze zajęcia to koszt ok. 20-25 zł, a miesięczny karnet z treningami 4-5 razy w tygodniu może kosztować od 100 do 150 zł. W wielu miejscach w kraju trening zapasów dla dzieci jest całkowicie bezpłatny, a jedyny koszt, na jaki trzeba się przygotować, to zakup stroju treningowego. Sekcje sportowe działające w ramach miejskich i gminnych  ośrodków sportu i rekreacji prowadzą 2 lub 3 razy w tygodniu zajęcia dla różnych grup wiekowych i poziomowych. Najczęściej zajęcia prowadzone są w godzinach popołudniowych i wieczornych, tak aby nie kolidowały ze szkolnymi grafikami zajęć. Zapasy dla dzieci to niekiedy trening prowadzony w szkolnej hali sportowej. Wielu nauczycieli WF to także trenerzy różnych sekcji sportowych, w tym także sekcji zapaśniczej.

Czy to w ogóle ma sens: zapasy dla dzieci efekty

Najważniejszą zaletą płynącą z regularnego treningu zapasów dla dzieci jest wszechstronny i równomierny rozwój aparatu ruchowego. Ale to nie jedyna korzyść! Bardzo często spotykamy się z przykrymi sytuacjami na co dzień, gdy nasze dziecko lub jego rówieśnicy są szykanowani i popychani przez innych. Zapasy trening dla dzieci to także większa pewność siebie i poczucie własnej wartości, której często nie jesteśmy w stanie pokazać ze względu na bardzo szybkie tempo codziennego życia. Gdy twoje dziecko stanie na macie i kilkorgiem chwytów powali wreszcie przeciwnika, stanie się prawdziwym bohaterem! Regularny trening zapasów dla dzieci to prawdziwa kuźnia zdrowia, dzięki czemu twoja latorośl stanie się prawdziwym zwycięzcą życia i będzie mieć szansę poznać je od najpiękniej strony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *