Najskuteczniejsze techniki w zapasach – jakie są?

Podczas walki zapaśniczej dozwolone są m.in. rzuty, podcięcia czy chwyty. W tym sporcie liczy się siła, szybkość i technika. Zapaśnicy muszą opanować do perfekcji poszczególne ruchy, by położyć przeciwnika na macie. Zobacz, które z technik są najskuteczniejsze.

Najskuteczniejsze techniki – chwyty w zapasach

najskuteczniejsze chwyty zapaśnicze

Chwyty zapaśnicze należą do podstawowych technik w walce zapaśniczej. Głównym celem chwytów w zapasach jest zdobycie przewagi nad przeciwnikiem. Całość chwytu składa się z dwóch części: obchwytu/uchwytu oraz działania. Przepisy zapaśnicze dokładnie określają technikę wykonania poszczególnych chwytów. Najskuteczniejszymi i najbardziej znanymi chwytami są supleswózek oraz nelson.

1. Suple

Jeden z popularniejszych i najbardziej efektywnych ofensywnych chwytów w zapasach. Zapaśnik podnosi przeciwnika i przy pomocy masy własnego ciała obala go na matę. Występuje wiele rodzajów suplesów. Mogą być wykonywane przy użyciu różnych chwytów i z różnych pozycji względem przeciwnika. Ten chwyt opanowany do perfekcji potrafi zapewnić zapaśnikowi wygraną walkę. Nauka suplesu wymaga jednak doskonałego przygotowania technicznego i fizycznego.

2. Nelson

Należy do chwytów w zapasach zwanych klamrowymi. Zawodnik stoi za przeciwnikiem. Następnie wsuwa ramię pod ramię przeciwnika i łapie go za kark. Nazwa chwytu pochodzi od nazwiska Horatio Nelsona – najsłynniejszego admirała w całej historii brytyjskiej floty. Nelson przygotował dokładny plan obezwładniania przeciwników, który wykorzystał podczas bitew pod Trafalgarem i Abukirem. W zapasach występuje także pół-nelson oraz podwójny nelson (stosowanie tego ostatniego jest zabronione w niektórych kategoriach).

Najskuteczniejsze techniki zapaśnicze – rzuty

Rzuty zapaśnicze polegają na doprowadzeniu do sytuacji, w której przeciwnik znajdzie się na macie. Technika wykonania poszczególnych rzutów może opierać się na wykorzystaniu siły przeciwnika czy własnej siły (to ostatnie jest charakterystyczne dla zapasów). Zawodnicy pozbawiają przeciwników równowagi przy pomocy rąk, bioder, nóg i stóp. Rzuty mogą występować w różnych konfiguracjach. Często także łączy się różne rzuty w bardziej złożone kombinacje.

1. Powerslam in. bodyslam

Zawodnik podnosi przeciwnika do góry. Następnie bardzo dynamicznie rzuca nim na matę. Zwykle przeciwnik ląduje na części lędźwiowej pleców. Tę technikę stosuje się zwykle w zapasach zawodowych. Najskuteczniejsze powerslamy należą do m.in. Marka Henry’ego (World Strongest Slam), Brocka Lesnara (F-5) oraz Wade’a Barretta (Wasteland).

2. Powerbomb

powerbomb rzut zapaśniczy technika

Obalenie stosowane w zapasach zawodowych. Zawodnik podnosi przeciwnika do góry (podobnie jak w poprzednim rzucie). Zwykle jednak przeciwnik znajduje się na ramionach zawodnika. Następnie ten rzuca go mocno na matę tak, że przeciwnik ląduje na plecach. Ten rzut jest stosowany także w MMA. Efektywnymi powerbombami pochwalić się mogą m.in. Dave Bautista (Batista Bomb), Jack Swagger (Gutwrench Bomb) oraz Eddie Guerrero (Splash Mountain). Zarówno powerslam, jak i powerbomb mogą występować w różnych wariantach.

Najskuteczniejsze techniki zapaśnicze – podcięcia

Podcięcia także są nastawione na sprowadzenie przeciwnika do parteru. W tym przypadku zawodnik wykorzystuje niewielką ilość energii. Liczy się przede wszystkim szybkość oraz zachowanie równowagi. Ta technika zapaśnicza jest jedną z bezpieczniejszych. Podcięcia przygotowują także grunt pod zastosowanie rzutów bądź wyniesień. Mogą być wykonywane mniej lub bardziej wysoko (zależy to od podparcia podłoża) oraz w różnych kierunkach.

1. Podcięcie w formie kopnięcie hakowego

Ta technika polega na odwróceniu kopnięcia okrężnego w pionie lub poziomie. Zazwyczaj noga zawodnika uderza w przeciwnika tylną częścią pięty. Można wykonywać podcięcia hakowe nogą wykroczną. Zawodnik wyciąga wtedy udo na tułów – wzrok kieruje nieprzerwanie na twarz przeciwnika. Inną możliwością jest wykorzystanie nogi zakrocznej. Zawodnik wykonuje całkowity obrót nogi podporowej i jednocześnie całego tułowia. Przez chwilę nie patrzy także na przeciwnika. Ten ruch nazywa się hakowym kopnięciem obrotowym.

2. Skuteczne podcięcie po podcięciu

Zawodnik spodziewając się podcięcia może skutecznie wykorzystać tę sytuację. Wystarczy, że delikatnie, ale szybko cofnie stopę. Następnie wykona nią łuk, tym samym podcinając przeciwnika. W tym momencie przeciwnik zostaje ściągnięty do parteru. Zawodnik wykonuje chwyt i unieruchamia przeciwnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *