Pompki na wszystkie sposoby!

Pompki na wszystkie sposoby!

Pompka – popularne ćwiczenie siłowe, z którym miał do czynienia chyba każdy. Pompki klasyczne, na pięściach, na poręczach… Istnieje mnóstwo konfiguracji o różnym stopniu trudności. Zobacz, jakie są warianty pompek. Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację.

Jakie mięśnie pracują podczas wykonywania pompek? Jaka jest prawidłowa technika? A jak nie powinno się ich wykonywać? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w naszym artykule!

Jak działają pompki?

Klasyczna wersja pompek polega na zginaniu i prostowaniu rąk w pozycji podporu przodem. Całość ruchu opiera się na obniżaniu i podnoszeniu ciała. Podczas wykonywania takiego ćwiczenia do pracy zaangażowane są mięśnie ramion i klatki piersiowej. Pompki są więc doskonałym ćwiczeniem do rozwijania m.in. mięśni barków, ramion, klatki piersiowej, pośladków, ud czy brzucha.

Zaangażowane są również stawy – łokciowy i barkowy. Pompki sprawdzają się w treningach siłowych, kalistenicznych, wytrzymałościowych czy ogólnorozwojowych.

Praca mięśni podczas wykonywania pompek 

praca mięśni pompki rozstawienie dłoni chwyt

Różne typy pompek działają na inne mięśnie. Powyżej grafika przedstawiająca które grupy mięśni najmocniej pracują w zależności od wybranego układu dłoni, rozstawu, punkut ciężkości i chwytu.

Regularne ćwiczenie pompek pozwala na poprawę ogólnej wytrzymałości, siły i kondycji. Co więcej, mają doskonały wpływ na rzeźbienie sylwetki, szczególnie brzucha, klatki piersiowej i ramion.

Prawidłowa technika wykonywania pompek

Trudno o ogólną charakterystykę właściwej techniki ruchów podczas tego ćwiczenia. Wariantów pompek jest przecież wyjątkowo dużo. Da się jednak określić ogólne zasady, które sprawdzają się podczas większości typów tego ćwiczenia. Ważne jest, by utrzymywać prosty kręgosłup. W tym celu należy napiąć mięśnie brzucha i pośladków. Miednica natomiast nie powinna znajdować się niżej niż linia pleców. Głowa musi stanowić przedłużenie pleców, szyja – rozluźniona. Minimalny zakres ruchu ramion podczas uginania powinien osiągać kąt prosty. Dużo efektywniejszym sposobem jest wykonywanie pompek w wolnym tempie. Dzięki temu znacznie prościej jest także o prawidłową technikę ruchu.

A jak pompek nie robić?

Pompki nie są ćwiczeniem zbyt wymagającym technicznie. Mimo to, bardzo często pojawiają się błędy podczas ich wykonywania. Zwykle ich powodem jest wykształcenie złych nawyków we wcześniejszym okresie (np. przedtreningowym, dzieciństwie). Jak zatem nie robić klasycznych pompek?

1. Nie można wkładać całej energii w unoszenie ciała. Ważna jest także kontrolowana faza opadania.

2. Zbyt szeroki rozstaw rąk. Ćwiczenie staje się mniej męczące, lecz też – mniej efektywne.

3. Niewykonywanie ćwiczeń rozciągających po treningu. Taka praktyka może doprowadzić do kontuzji.

4. Niepanowanie nad ruchami głowy. Opadająca głowa nie stanowi już przedłużenia linii kręgosłupa. Tym samym zwiększa się ryzyko kontuzji.

5. Nieprawidłowe ustawienie stóp. Stopy muszą być złączone i oparte na palcach.

6. Nieprawidłowa praca bioder. Ważna jest synchronizacja ruchów przedniej i tylnej partii ciała. W trakcie prostowania ramion – całe ciało powinno osiągać tę samą wysokość.

7. Niewłaściwy wyprost łokci. Ruch powinien opierać się na maksymalnym wyproście łokci. W przypadku ćwiczeń na szybkość – wyprost na około 90 stopni.

8. Problemy z pozycją dolną. Opadanie powinno obejmować ruch niemalże dotykający podłoża.

Różne warianty pompek

Pompki zwykle dzieli się pod względem szerokości rozstawu rąk (wąskie, średnie, szerokie), ułożenia dłoni (oddalenie/przybliżenie łokci od/do tułowia) oraz wykorzystywanych przyrządów treningowych. Istnieją również modyfikacje w obrębie każdej z tych grup. W zależności od wybranego typu pompki można angażować do pracy inne mięśnie.

1. Pompki klasyczne

pompki klasyczne tradycyjne zwykłe

Ćwiczący rozstawia dłonie trochę szerzej niż na szerokość barków. Ustawia i prostuje ręce na podłożu oraz stopy stawia na palcach. Następnie napina mięśnie pośladków i brzucha – ciało powinno znajdować się w linii prostej. Ruch polega na zginaniu rąk do około 90 stopni, a tym samym opuszczaniu ciała (na wdechu). Po tym następuje wyprost ramion i uniesienie ciała (na wydechu).

2. „Babskie” pompki

pompki babskie damskie kobiece na kolanach

Ten rodzaj pompek charakteryzuje się znacznie łatwiejszą techniką wykonania. Pozycja wyjściowa jest podobna jak w pompkach klasycznych. Jedyną zmianą jest ustawienie nóg na lekko zgiętych kolanach. Pośladki powinny znajdować się w tej samej linii, co plecy. Ćwiczenie wykonuje się tak samo, jak w przypadku pompek klasycznych.

3. Pompki na mocne tricepsy

pompki na ramiona triceps wąskie

Ćwiczący rozstawia wąsko dłonie na podłożu maksymalnie na szerokość barków. Głowa powinna być zdecydowanie wysunięta w przód. Ruch polega na kontrolowanym opuszczaniu ciała – łokcie muszą znajdować się blisko ciała. W ten sposób znacznie mocniej pracują tricepsy. Ten wariant pompek można wykonywać również w wersji „babskiej”.

4. Diamentowe pompki

pompki diamentowe ręce obok siebie

Nazwa wzięła się od sposobu ułożenia dłoni w tym ćwiczeniu. Ćwiczący zbliża je do siebie i łączy kciuki oraz palce wskazujące (kształt przypomina diament). Wykonanie takich pompek jest dość trudne. Ten typ pompek angażuje szczególnie tricepsy i przedramiona.

5. Pompki + leżenie

pompki z leżeniem izometryczne

Pozycja wyjściowa jak do pompki klasycznej. Ćwiczący opuszcza ciało do momentu pełnego leżenia na podłożu. Odrywa ręce od podłogi, a następnie znów unosi ciało do pełnego wyprostu rąk.

6. Pompki + opuszczanie głowy

pompki z opuszczaniem głowy pochylaniem

Dłonie na szerokość barków, pozycja wyjściowa jak do pompki klasycznej. Pośladki maksymalnie wysoko, stopy oparte na palcach. Podczas uginania ramion – opuszczanie głowy (powinna być skierowana czubkiem do podłoża). Dobre ćwiczenie na mięśnie naramienne.

7. Pompki w staniu na rękach

pompki w staniu na rękach w pionie stojąco

Bardziej zaawansowany wariant pompki. Mogą go wykonać jedynie osoby, które opanowały stanie na rękach. Taka pompka wymaga od ćwiczącego doskonałej siły, koordynacji oraz zmysłu równowagi. Pozycją wyjściową jest stanie na rękach. Następnie ćwiczący ugina ręce i wykonuje pompki. Taki ruch angażuje do pracy mięśnie naramienne, klatki piersiowej, pleców oraz tricepsy.

8. Pompki na poręczach

pompki na poręczach na krzesłach

Ćwiczenie możliwe do wykonania na specjalnej maszynie na siłowni lub w domu (wystarczą dwa krzesła). Wykonując pompki na poręczach ćwiczący łapie poręcze chwytem neutralnym, zgina nogi i prostuje łokcie. Wdech: zgięcie rąk do osiągnięcia kąta prostego i jednoczesne opuszczenie ciała. Wydech: prostowanie ramion i unoszenie ciała. Podczas wykonywania ćwiczenia ciało powinno być ustabilizowane.

9. Pompki z wykorzystaniem ekspandera

pompki z ekspanderem gumą oporową

W tym ćwiczeniu potrzebna jest guma/taśma oporowa do ćwiczeń lub ekspander. Ćwiczący łapie końce taśmy i kładzie ją z tyłu ciała na wysokości bicepsów. Następnie przyjmuje pozycję jak do pompki klasycznej i wykonuje właśnie taką pompkę. Zastosowanie gumy zwiększy opór konieczny do przełamania podczas ruchu.

10. Pompki na hantlach

pompki z hantlami na hantlach ciężarkach

Ćwiczący bierze dwa duże hantle z talerzami o tej samej wielkości. Kładzie je przed sobą nieco szerzej niż na szerokość barków. Następnie kładzie dłonie na gryfach i robi pompkę. Trudność ćwiczenia można zwiększyć poprzez podnoszenie hantli na wysokość klatki piersiowej po przyjęciu startowej pozycji.

11. Pompki jak litera T

pompki T z uniesieniem ręki skrętem tułowia

Pozycja wyjściowa jak przy pompce klasycznej. Ćwiczący opuszcza ciało, a następnie je unosi. Przy wyproście rąk – odrywa jedną z nich od podłoża, skręca tułów i unosi rękę ponad siebie (ciało tworzy literę T). Następnie wraca do pozycji startowej i wykonuje ćwiczenie na drugą stronę ciała.

12. Pompki na jednej ręce

pompki na jednej ręce z ręką za plecami

Ćwiczenie opiera się na tym samym ruchu, co w przypadku pompek klasycznych. Jedyną zmianą jest ułożenie jednej ręki na plecach – ćwiczący podpiera się tylko jedną ręką. Taki rodzaj pompki jest bardzo trudny do wykonania.

13. Pompki w wersji plyometrycznej

pompki pylometryczne z klaskaniem wyrzutem

Pozycja wyjściowa jak przy klasycznej pompce. Wykonując pompki z klaśnięciem ćwiczący opuszcza ciało, po czym natychmiastowo dynamicznie prostuje ramiona. Taki ruch powoduje chwilowe oderwanie rąk od podłogi. Następnie wraca do pozycji dolnej i dynamicznie ugina ręce. Cała seria takich pompek powinna być płynna i dynamiczna. Utrudnieniem może być wprowadzenie klaśnięcia w momencie odrywania rąk od podłoża. Taki rodzaj pompek doskonale usprawnia szybkość i zwinność ćwiczącego.

14. Pompki – pająki

pompki pająki z podciąganiem kolan

Dłonie trochę szerzej niż na szerokość barków, pozycja podporu przodem. Ruch polega na opuszczaniu tułowia i jednoczesnym przyciąganiu prawego kolana do prawego łokcia. Podczas prostowania rąk i unoszenia tułowia – noga wraca na miejsce. Pełne ćwiczenie obejmuje podciąganie obu nóg. Pracujące mięśnie: ramiona, klatka piersiowa, brzuch.

15. Pompki – kraby

pompka krab z przeniesieniem balansu ciała

Ćwiczący przyjmuje pozycje podporu przodem. Przesuwa rękę i nogę w lewo – w ten sposób znajduje się w sporym rozkroku. Następnie wykonuje pompkę i podnosi ciało. Wraca do pozycji wyjściowej. Później powtarza ćwiczenie na drugą stronę ciała.

16. Pompki z odchylaniem tułowia na boki

pompki z przeniesieniem tułowia

Podstawowy ruch jest taki sam jak przy pompce klasycznej. Podczas opuszczania ciała ćwiczący przenosi ciężar ciała na jedną z rąk (przechylanie tułowia). Podczas podnoszenia się – ciężar ciała jest rozłożony równomiernie. Pełne ćwiczenie obejmuje ruch na obie strony ciała.

17. Pompki na kółkach gimnastycznych

pompki na kółkach gimnastycznych

Wyjątkowo skomplikowane ćwiczenie. Podczas jego wykonywania pracują mięśnie klatki piersiowej oraz obręcz barkowa. Kółka powinny być zawieszone nisko nad podłogą. Ćwiczący łapie ringi chwytem stosowanym przy pompkach na uchwytach. W trakcie ruchu nie można dopuszczać do przeprostu łokci! Dla najbardziej wytrwałych – można dołożyć dodatkowe obciążenie na plecy.

18. Pompki wzięte z jogi

pompki jogi uniesienie bioder rozciaganie

Pozycja wyjściowa: Dłonie oparte na rękach, uniesione biodra, głowa w dole między ramionami. Ważne jest, by plecy i nogi utrzymywać wyprostowane. Ćwiczący ugina ręce w łokciach i obniża ciało podobnie jak w przypadku pompki klasycznej. Prostuje ręce, podnosi głowę, lecz nogi i biodra powinny wciąż pozostać nad podłożem.

19. Pompki na jednej nodze

pompka na jednej nodze z uniesieniem stopy

Pozycja wyjściowa jak przy pompce klasycznej. Ćwiczący unosi jedną nogę (można oprzeć ją na drugiej nodze). Następnie obniża i podnosi ciało. Ważne jest, by wykonać ćwiczenie na obie strony ciała.

20. Pompki na uchwytach

pompki na uchwytach ze sprzętem

Do tego ćwiczenia potrzebne są specjalne uchwyty do pompek. Ćwiczący wykonuje ruch podobny do pompki klasycznej. Opuszcza jednak ciało maksymalnie do podłoża (poniżej uchwytów) i podnosi do maksymalnego wyprostu.

21. Pompki na TRX

pompki na taśmach trx w zawieszeniu

Pozycja wyjściowa: ćwiczący stoi tyłem do uchwytów taśm TRX (długie linki). Stopy złączone, wyprostowane plecy, tułów pochylony do przodu, wyciągnięte do przodu wyprostowane ramiona. Wdech: opuszczenie tułowia (jak przy klasycznych pompkach). Wydech: podniesienie ciała i wyprost ramion.

22. Pompki z zejściem na przedramiona

pompki na przedramionach

Pozycja wyjściowa: podpór przodem. Ćwiczący opuszcza ciało poprzez zgięcie łokci, ale kładzie przedramiona na podłożu. Następnie prostuje ramiona.

23. Pompki ze zmianą podporu

pompki ze zmianą podporu

Pozycja wyjściowa: podpór przodem. Ćwiczący wykonuje ruch jak przy pompce klasycznej. Podczas prostowania ramion – zmienia punkt podporu np. na rurkę czy schodek. Opuszcza ciało do podporu na podłożu.

24. Pompki azteckie - z wyskokiem

pompki azteckie z wyskokiem

Jednen z najtrudniejszych wariantów pompek. Idealny do sportów walki. Pozycja wyjściowa: podpór przodem. Ćwiczący ugina ręce w łokciach i obniża ciało. Następnie prostuje je i dynamicznie wybija się od podłoża. W powietrzu wykonuje skłon rąk do kostek. Wraca do podporu przodem.

25. Pompki na pięściach

pompki na pięściach

Pozycja wyjściowa: wyprostowane ręce oparte na pięściach (rozłożone na szerokość barków). Wyprostowane plecy i lekko zaokrąglone łopatki. Ćwiczący opuszcza ciało, łokcie wzdłuż ciała, maksymalne zgięcie pod kątem prostym. W dolnej pozycji na chwilę zatrzymuje ruch. Następnie wraca do pozycji wyjściowej.

AKTUALIZACJA 2020
diamentowe pompki efekty

Pompki diamentowe: twój przepis na mocny triceps i klatkę w wersji 3D!

Jeśli myślisz, że standardowe pompki z dodatkowym obciążeniem dadzą ci dobre efekty i potężną klatkę, niewiele się mylisz. Równie dobrze postrzegasz dipsy na poręczach. A co powiesz na diamentowe pompki i efekt prążkowanych mm. klatki nie tylko po stronie mostka? Spróbuj koniecznie!

Skuteczne nie tylko na klatkę: diamentowe pompki

Choć tradycyjne pompki biją rekordy popularności mimo upływu lat, nie są jedynym ćwiczeniem tego typu. Świetnie wpływają na kształt muskulatury klatki piersiowej, ramion i obręczy barkowej, choć grup mięśniowych, na które pośrednio wpływają, jest oczywiście więcej. Ze względu na konieczność utrzymania prostej i spiętej sylwetki podczas wykonywania ćwiczeń, regularne wykonywanie pompek świetnie wzmacnia mięśnie stabilizacji centralnej, co daje w efekcie idealnie rozwinięte mm. gorsetu kręgosłupa, w tym mm. poprzecznych brzucha, pośladkowych i dna miednicy. Pompki diamentowe to nie tylko dobry patent na mocne i silne mm. klatki piersiowej, ale też skuteczne wzmocnienie mm. trójgłowych ramion, w szczególności głowy długiej i przyśrodkowej. Pamiętaj o technice - w końcu nie samym ciężarem toczy się twój trening!

Pompki diamentowe w pigułce: jak to poprawnie wykonać?

Wiesz na pewno, że nie samym ciężarami budujesz swoją muskulaturę. Pompki diamentowe to dobry patent na ultra mocne i imponujące mięśnie klatki piersiowej przy jednoczesnym bardzo mocnym zaangażowaniu w pracę głowy długiej i przyśrodkowej tricepsa oraz przednich aktonów barków. Bardzo ważne jest to, aby w wykonanie tego ćwiczenia włożyć maksimum energii zgromadzonej w mitochondriach ramion. Jak poprawnie wykonać diamentowe pompki? Ustaw się w pozycji wyjściowej jak do klasycznych pompek. Ciało w podporze przodem, dłonie bardzo wąsko przy sobie. Pomiędzy dłońmi utwórz trójkąt (diament) z podstawą z kciuków i bokami z palców wskazujących. Utrzymuj napięcie całego ciała, tak aby zarówno głowa, barki, brzuch, pośladki i pięty tworzyły jedną linię. Na wdechu opuść klatkę piersiową w stronę diamentu, zatrzymaj się na ułamek sekundy i - wykonując wydech - energicznie wróć do pozycji początkowej.

Diamentowe pompki: efekty, na które możesz sobie pozwolić
diamentowe pompki

Ważne, aby całą pracę wykonywały mm. trójgłowe ramion. To właśnie one - nie klatka - odpowiadają za pełny ruch podczas pompek diamentowych i pełne skupienie się na ich pracy jest kluczem do sukcesu. Mocne zaangażowanie tricepsów w to ćwiczenie to nie tylko mocne mięśnie, ale też imponujące rozmiary i kształt zarówno mm. trójgłowych ramion, przednich aktonów mm. naramiennych i mm. piersiowych. Mimo że diamentowe pompki angażują przede wszystkim tricepsy, klata i barki nie pozostają w tyle. Regularny trening pompek z wykorzystaniem odpowiedniego czasu na regenerację da ci również efekt prążkowania mm. piersiowych po stronie mostkowej oraz pięknie zarysowane mm. barków. Diamentowe pompki nie są jednak jedyną formą treningu i warto stosować “pompkozmian”, by osiągnąć możliwie najlepsze efekty. Dlaczego to takie ważne?

Czytaj: 100 pompek challenge

Prosta zmiana chwytu: szerokie i diamentowe pompki

Urozmaicenie aktywności to sprawdzony przepis na treningowy sukces. Zastosowanie tego samego bodźca sprawi, że zaangażowane w pracę mięśnie przyzwyczają się do stymulacji i nie będą reagować odpowiednio dobrze i w efekcie kolejne treningi nie będą przynosiły pożądanych skutków. Diamentowe pompki możesz zastąpić dipsami na poręczach lub pompkami w podporze z użyciem mobilnych poręczy czy klocków treningowych. Dobrym pomysłem będzie też zastosowanie klasycznych pompek lub tych w szerszym rozstawieniu dłoni z nogami powyżej linii barków lub zdecydowanie odwrotnie. Jeśli twoje mięśnie stabilizacji centralnej na to pozwolą, możesz spróbować pompek w podparciu o piłkę lekarską lub odwrócone bosu. Ważne, aby czerpać satysfakcję z każdego powtórzenia, a cały trening zorganizować w najwygodniejszy dla ciebie sposób.

~ Aleks Dorosiński

Chcesz przeczytać cały artykuł?

admin 3 6 kwietnia 2020  25725

Dodaj komentarz

 • Matteo
  22 września 2017
  Spoko warianty ,ale dla dobrego nawyku pompki na pięściach powinno sie robić na dwóch przednich kościach.
 • Wiki
  20 lipca 2017
  Nie wiem, ile trzebaby było ćwiczyć, żeby być w stanie zrobić każdą z tych pompek. Serio, szacun, jeśli ktoś to umie.
 • Elwira87
  9 lutego 2017
  Chyba faktycznie te pompki to na wszystkie sposoby. O krabach nie słyszałam :)

Artykuły z kategorii: Trening

bezpieczne-treningi-przysiady-i-bolace-plecy

Bezpieczne treningi – przysiady i bolące plecy

Podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych nierzadko pojawiają się bóle poszczególnych partii mięśniowych. Tak dzieje się między innymi w przypadku przysiadów – najczęstsze są jednak bóle pleców. Gdzie tkwią przyczyny tych dolegliwości?

poznaj-liczne-zalety-treningu-oporowego-z-gumami

Poznaj liczne zalety treningu oporowego z gumami

Trening w domu, czy na siłowni? Na siłowni jest sprzęt do ćwiczeń, a w domu niekoniecznie. Czy trening na siłowni można zastąpić treningiem domowym i czy w domu można osiągnąć to samo co w klubie fitness? Oczywiście tak! Alternatywą do sprzętu na siłowni są hantle, bieżnia czy nawet gumy oporowe, na które decyduje się coraz więcej osób.

jak-wykonac-stojak-na-sztange-do-cwiczen-i-do-czego-jest-potrzebny

Jak wykonać stojak na sztangę do ćwiczeń i do czego jest potrzebny?

Stojak na sztangę do ćwiczeń to urządzenie, które służy sportowcom uprawiającym sporty siłowe. Jest doskonałym pomocnikiem również w domowej siłowni, jak i profesjonalnym klubie fitness. Jest wiele rodzajów stojaków i tylko od Ciebie zależy, który będzie spełniał oczekiwania. Zapoznaj się z charakterystyką stojaków na sztangi i wybierz najlepszy model.

wypic-kawe-przed-treningiem-czy-nie

Wypić kawę przed treningiem czy nie?

Zastanawiasz się, czy kawa przed treningiem to dobry pomysł? Przecież kawa to naturalny energetyk, który powinien szybko dodać energii, ale czy warto pić ją przed ćwiczeniami? Dowiedz się wszystkiego na temat kawy przed treningiem i zobacz czy Tobie służy.

poznaj-zasady-treningu-beztlenowego

Poznaj zasady treningu beztlenowego!

Sport i aktywny tryb życia na dobre wpisał się w codzienne życie wielu osób. Rosnąca popularność tej dziedziny pobudza fantazję i wyobraźnie trenerów personalnych i osób odpowiedzialnych za treningi. Nowe podejście i metody treningowe to szansa na jeszcze bardziej efektywny trening, angażujący to, na czym w danym momencie najbardziej zależy osobie trenującej.

jak-skutecznie-wyrzezbic-kaloryfer-na-brzuchu

Jak skutecznie wyrzeźbić kaloryfer na brzuchu?

Zastanawiasz się, co robisz źle, że upragniony kaloryfer na brzuchu się nie odsłania? Latami próbujesz zdrowo się odżywiać i ćwiczyć, ale coś robisz nieprawidłowo? Zastanawiasz się, w ile kobiety są w stanie wyrzeźbić brzuch? Dowiedz się, gdzie popełniasz błędy i wyeliminuj je raz na zawsze!

odpoczynek-od-treningow-tez-trzeba-zaplanowac

Odpoczynek od treningów też trzeba zaplanować!

Błędne jest przekonanie, że zwiększenie częstotliwości treningów zapewni lepsze wyniki sportowe. To regeneracja mięśniowa jest kluczem do osiągnięcia zamierzonych efektów treningowych. Zobacz, jak powinno się planować przerwy od treningów. Poznaj sposoby na skuteczne wykorzystanie dni odpoczynku!

street-workout-w-damskiej-wersji

Street workout w damskiej wersji

Nikt nie powiedział, że miejski trening jest zarezerwowany tylko dla mężczyzn. Panie także chętnie trenują street workout. Oto, dlaczego ten typ treningu sprawdza się w damskim wydaniu!

jak-powinno-sie-trenowac-przy-podcisnieniu

Jak powinno się trenować przy podciśnieniu?

Podciśnienie, zwane też niedociśnieniem zwykle nie jest przeciwwskazaniem do uprawiania sportu. Wręcz przeciwnie – wysiłek fizyczny może wzmocnić serce oraz usprawnić pracę układu krążenia. Ważne jest jednak umiejętne i bezpieczne dobranie ćwiczeń dla osób cierpiących na tę chorobę serca. Jak wygląda trening osób z podciśnieniem?

czy-wada-wzroku-moze-przeszkodzic-w-treningach-silowych-i-biegowych

Czy wada wzroku może przeszkodzić w treningach siłowych i biegowych?

Panuje przekonanie, że wada wzroku może w pewien sposób ograniczać możliwość uprawiania niektórych rodzajów sportów. Jak ta sytuacja przedstawia się w przypadku treningu siłowego i biegania? Czy te metody treningowe mogą być niebezpieczne dla osób z wadą wzroku? A może ćwiczenia dodatkowo pogłębiają wadę lub narażają wzrok na poważniejsze następstwa? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w poniższym artykule.

bezpieczne-treningi-przysiady-i-bolace-plecy

Bezpieczne treningi – przysiady i bolące plecy

Podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych nierzadko pojawiają się bóle poszczególnych partii mięśniowych. Tak dzieje się między innymi w przypadku przysiadów – najczęstsze są jednak bóle pleców. Gdzie tkwią przyczyny tych dolegliwości?

poznaj-liczne-zalety-treningu-oporowego-z-gumami

Poznaj liczne zalety treningu oporowego z gumami

Trening w domu, czy na siłowni? Na siłowni jest sprzęt do ćwiczeń, a w domu niekoniecznie. Czy trening na siłowni można zastąpić treningiem domowym i czy w domu można osiągnąć to samo co w klubie fitness? Oczywiście tak! Alternatywą do sprzętu na siłowni są hantle, bieżnia czy nawet gumy oporowe, na które decyduje się coraz więcej osób.

jak-wykonac-stojak-na-sztange-do-cwiczen-i-do-czego-jest-potrzebny

Jak wykonać stojak na sztangę do ćwiczeń i do czego jest potrzebny?

Stojak na sztangę do ćwiczeń to urządzenie, które służy sportowcom uprawiającym sporty siłowe. Jest doskonałym pomocnikiem również w domowej siłowni, jak i profesjonalnym klubie fitness. Jest wiele rodzajów stojaków i tylko od Ciebie zależy, który będzie spełniał oczekiwania. Zapoznaj się z charakterystyką stojaków na sztangi i wybierz najlepszy model.

wypic-kawe-przed-treningiem-czy-nie

Wypić kawę przed treningiem czy nie?

Zastanawiasz się, czy kawa przed treningiem to dobry pomysł? Przecież kawa to naturalny energetyk, który powinien szybko dodać energii, ale czy warto pić ją przed ćwiczeniami? Dowiedz się wszystkiego na temat kawy przed treningiem i zobacz czy Tobie służy.

poznaj-zasady-treningu-beztlenowego

Poznaj zasady treningu beztlenowego!

Sport i aktywny tryb życia na dobre wpisał się w codzienne życie wielu osób. Rosnąca popularność tej dziedziny pobudza fantazję i wyobraźnie trenerów personalnych i osób odpowiedzialnych za treningi. Nowe podejście i metody treningowe to szansa na jeszcze bardziej efektywny trening, angażujący to, na czym w danym momencie najbardziej zależy osobie trenującej.

jak-skutecznie-wyrzezbic-kaloryfer-na-brzuchu

Jak skutecznie wyrzeźbić kaloryfer na brzuchu?

Zastanawiasz się, co robisz źle, że upragniony kaloryfer na brzuchu się nie odsłania? Latami próbujesz zdrowo się odżywiać i ćwiczyć, ale coś robisz nieprawidłowo? Zastanawiasz się, w ile kobiety są w stanie wyrzeźbić brzuch? Dowiedz się, gdzie popełniasz błędy i wyeliminuj je raz na zawsze!

odpoczynek-od-treningow-tez-trzeba-zaplanowac

Odpoczynek od treningów też trzeba zaplanować!

Błędne jest przekonanie, że zwiększenie częstotliwości treningów zapewni lepsze wyniki sportowe. To regeneracja mięśniowa jest kluczem do osiągnięcia zamierzonych efektów treningowych. Zobacz, jak powinno się planować przerwy od treningów. Poznaj sposoby na skuteczne wykorzystanie dni odpoczynku!

street-workout-w-damskiej-wersji

Street workout w damskiej wersji

Nikt nie powiedział, że miejski trening jest zarezerwowany tylko dla mężczyzn. Panie także chętnie trenują street workout. Oto, dlaczego ten typ treningu sprawdza się w damskim wydaniu!

jak-powinno-sie-trenowac-przy-podcisnieniu

Jak powinno się trenować przy podciśnieniu?

Podciśnienie, zwane też niedociśnieniem zwykle nie jest przeciwwskazaniem do uprawiania sportu. Wręcz przeciwnie – wysiłek fizyczny może wzmocnić serce oraz usprawnić pracę układu krążenia. Ważne jest jednak umiejętne i bezpieczne dobranie ćwiczeń dla osób cierpiących na tę chorobę serca. Jak wygląda trening osób z podciśnieniem?

czy-wada-wzroku-moze-przeszkodzic-w-treningach-silowych-i-biegowych

Czy wada wzroku może przeszkodzić w treningach siłowych i biegowych?

Panuje przekonanie, że wada wzroku może w pewien sposób ograniczać możliwość uprawiania niektórych rodzajów sportów. Jak ta sytuacja przedstawia się w przypadku treningu siłowego i biegania? Czy te metody treningowe mogą być niebezpieczne dla osób z wadą wzroku? A może ćwiczenia dodatkowo pogłębiają wadę lub narażają wzrok na poważniejsze następstwa? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w poniższym artykule.