Jakie ćwiczenia na łydki? Najlepszy trening

Marzysz o pięknych, silnych łydkach? Wzmocnienie ich jest dużo trudniejsze niż mogłoby się wydawać. Oto najlepsze ćwiczenia siłowe na łydki. Jakie ćwiczenia na łydki w domu?

Rozbudowa mięśni łydek | Jak ćwiczyć łydki?

Wzmocnienie mięśni łydek jest dużo trudniejsze niż mogłoby się wydawać. Niektórzy z nas genetycznie mają szczupłe mięśnie, które nie są podatne na rozbudowę. Kolejnym utrudnieniem jest fakt, że łydki z natury rozwijają się jedynie do pewnego poziomu, a później przestają rosnąć. Mięśnie łydek są silne i gęste. Najskuteczniejszy trening siłowy, który je rozbudowuje składa się z dwóch części. Pierwsza część to duża ilość powtórzeń, a druga to mała ilość powtórzeń tych samych ćwiczeń na łydki pod wekszym obciążeniem.

Trening na łydki: wspięcie na palce

Ćwiczenie na łydki jakim jest wspięcie na palce wzmacnia mięsień brzuchaty. Wejdź na mały bloczek lub inną stabilną podstawkę. Stopy ustaw tak, by pięty były poza krawędzią bloczku i złap się czegoś aby zapewnić sobie utrzymanie równowagi. Ciężar ciała przenieś na palce i przednią część stóp, które znajdują się na bloczku. Z wyprostowanymi nogami zacznij powoli opuszczać się w dół. Zatrzymaj się w opuszczonej pozycji na kilka sekund i z powrotem unieś ciało do góry. Zatrzymaj się w uniesionej pozycji i wróć do opuszczania. Jeśli opanujesz wykonywanie tego ćwiczenia na obu nogach, możesz zacząć ćwiczyć na jednej. To ćwiczenie na  łydki można wykonywać w domu. 

Trening na łydki: ośle wspięcia

Ośle wspięcia angażują mięsień brzuchaty łydki i w mniejszym stopniu mięsień płaszczkowaty. Do wykonania ćwiczenia potrzebny ci będzie bloczek lub inna podstawka tak jak w poprzednim ćwiczeniu. Stań na bloczku z piętami poza jego krawędzią tak jak w poprzednim ćwiczeniu. Pochyl się do przodu i złap za stabilny przedmiot, na przykład barierki, ławkę lub krzesło. Twoje ciało powinno być zgięte do przodu pod kątem 90 stopni. Na tym etapie ćwiczenia na łydki poproś o pomoc partnera. Niech wejdzie na twoje plecy i usiądzie na nich okrakiem, najlepiej na wysokości bioder. Opuszczaj się tak głęboko jak możesz i zatrzymaj się w pozycji. Po kilku sekundach zacznij się powoli unosić do góry i również zatrzymaj się w pozycji.

Trening na łydki: wspięcie na palce przy staniu na maszynie

Wspięcie na palce przy staniu na maszynie możesz wykonywać na obu nogach lub na każdej z osobna. Załóż na maszynę obciążenie i stan na bloczku. Twoja głowa powinna znajdować się pomiędzy ramionami maszyny. Ramiona maszyny powinny opierać się na twoich barkach. Ćwiczenie na łydki polega na unoszeniu ciała tak wysoko jak potrafisz, zatrzymywaniu się w pozycji i powolnym powrocie w dół. Wspięcie na palce przy staniu możesz wykonywać bez użycia maszyny, na przykład z wykorzystaniem sztangi.

Trening na łydki: wspięcie na palce w siadzie na łydkownicy

Wspięcie na palce w siadzie angażuje przede wszystkim mięsień płaszczkowaty oraz w mniejszym stopniu mięsień brzuchaty. Załóż na maszynę obciążenie i usiądź na siedzeniu. Kolana ustaw w bezpiecznej pozycji pod poduszkami. Stopy powinny być wygodnie oparte na bloczku. Ćwiczenie na łydki polega na unoszeniu nóg jak najwyżej i napinaniu łydek. Po każdym uniesieniu nóg zatrzymaj się w pozycji i powoli opuść nogi. Do wykonania wspięcia na palcach w sadzie nie musisz ćwiczyć przy użyciu maszyny. Możesz wybrać opcję ze sztangą, którą należy owinąć ręcznikiem dla wygody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *