Siłownia dla dzieci – czy mogą trenować?

W temacie dzieci na siłowni pojawia się wiele pytań. W tym materiale postaram się odpowiedzieć na te najważniejsze: Czy dziecko powinno trenować siłowo? Czy nie jest to niebezpieczne dla jego rozwoju? Jakie ćwiczenia mogą, a jakich nie powinni wykonywać najmłodsi?

Dziecko na siłowni

Trening na siłowni zyskuje coraz większą popularność. Za ciężary chwytają zarówno mężczyźni jak i kobiety, nastolatkowie i osoby starsze. Trening siłowy ma wiele zalet, jednak dla niektórych osób może być niewskazany. Czy do tej grupy zaliczają się również dzieci?

Dzieciaki mają dużo energii. Z tym zgodzi się każdy, kto miał styczność z dzieckiem w wieku 5 – 12 lat. Te olbrzymie zasoby energetyczne dzieci coraz częściej pożytkują one również na siłowniach i klubach fitness. Rodzice zapisują swoje pociechy na siłownie lub po prostu zabierają je ze sobą na trening, gdzie ćwiczą pod okiem opiekunów lub trenera. Ale czy 

Czy wysyłanie dziecka na siłownię jest dobrym pomysłem?

Pod pewnymi warunkami jak najbardziej. Dzieci nie meczą się tak łatwo jak dorośli i nawet zupełnie wyczerpane po chwili wstają z odnowionym zapasem energii. Dlatego zabranie dziecka na siłownię może być dla nich przyjemnością. Naśladując opiekunów budują wieź, uczą się nowych rzeczy i zadbają o rozwój fizyczny.

Jest jednak jeden warunek. Kości i stawy dzieci nie są do końca wykształcone i w związku z tym są bardzo elastyczne i podatne na odkształcanie. Co to oznacza? Że dziecko nie może podnosić ciężkich przedmiotów. Przez ciężki rozumie się ważący więcej niż 15 – 20 % masy ciała dziecka. Trening siłowy podlega więc u dzieci pewnym limitom.

Dlatego idąc z dzieckiem na siłownię warto zwrócić uwagę, aby unikać ćwiczeń siłowych z obciążeniem jak np. przysiady, czy inne treningi z wolnymi ciężarami. Szczególnie jeżeli oddziałują na kręgosłup. W przeciwnym wypadku zamiast poprawić zdrowie i kondycję dziecka tylko mu zaszkodzą, mogąc prowadzić do wad postawy i problemów ze stawami.

Właściwy rozwój dziecka od początku

Dziecko podczas wizyty na siłowni z pewnością wykorzysta swoją kreatywność. Nie widzę przeciwwskazań, aby maluch poćwiczył bez obciążenia, pobiegał, skakał. Można też zabrać dziecko na ćwiczenia grupowe: zarówno te bardziej statyczne jak stretching czy joga jak również te dynamiczne jak ćwiczenia fitness. Treningi statyczne poprawiają u dzieci koncentrację, a dynamiczne mocno absorbują oraz uczą refleksu i koordynacji.

Pod nadzorem opiekunów można też pokazać ćwiczenia kalistenistyczne jak pompki, podciąganie czy brzuszki.

Najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa. Podczas pobytu na siłowni najmłodsi powinni pozostawać pod stałą opieką rodzica lub trenera.

Efekty ćwiczeń u dzieci na siłowni

Trening wyzwala u dzieci ducha rywalizacji i uczy ich świadomości własnego ciała.

W młodym wieku ze względu na szybką regenerację nie ma ryzyka, że po godzinnym treningu dziecko będzie przemęczone. Wręcz przeciwnie, może mieć więcej energii i być pobudzone. Wielu rodziców zauważa pozytywny wpływ ćwiczeń na swoje dzieci. Nie tylko pod względem rozwoju fizycznego, nabierania masy mięśniowej, czy poprawy gibkości. Często poprawie ulega również rozwój umysłowy, jak lepsza koncentracja czy pamięć.

Ja do dzisiaj pamiętam swoje pierwsze treningi z ojcem, które robiłam jeszcze w przedszkolu w wieku 6 lat. Były to głownie zabawy, ale również podciaganie, przewroty na trawie i rozciąganie. Są to bardzo miłe wspomnienia 🙂

O czym pamietać idąc z dzieckiem na trening

Przed zapisaniem dziecka na siłownię warto zwrócić uwagę czy trenerzy mają doświadczenie w pracy z dziećmi na siłowni. Niektóre obiekty zatrudniają trenerów z doświadczeniem pedagogicznym i specjalnym sprzętem do ćwiczeń dla najmłodszych. W takich obiektach można zapisać dziecko do małych grupy, gdzie ćwiczą poprzez gry i zabawę. Siłownia dla dzieci to dobry pomysł – trzeba tylko trenować ostrożnie!

Całkowita nowość w Polsce! Siłownia dla dzieci i jej fenomen

Wydawać by się mogło, że to jeszcze długo przed nami, ale oferta zajęć grupowych w wielu klubach fitness pokazuje, że siłownia dla dzieci jest potrzebna. Na czym polega fenomen treningu u najmłodszych, gdzie można skorzystać z takich udogodnień i czy to na każdą kieszeń? Sprawdź najlepsze miejsca na trening i siłownie dla dzieci w Polsce.

Siłownia dla dzieci: skąd ten pomysł?

Współczesne dzieciaki coraz więcej czasu spędzają w domu. Podczas gdy poprzednie pokolenia nie mogły się wyszaleć na osiedlowych podwórkach i siłą trzeba było ściągać najmłodszych do domu, dzisiejsze pokolenie maluchów ma trochę inne rozrywki. Podczas gdy rodzice siedzą do późna w pracy, dla dziecka najatrakcyjniejsze stają się kreskówki czy animowane gry na konsolę czy smartfona. Pora przerwać tę wegetację – siłownia dla dzieci to idealny środek nie tylko przeciwko nudzie i spędzaniu czasu przed ekranem. Coraz więcej dzieci na świecie dotkniętych jest nadwagą lub otyłością. W Polsce to zjawisko również staje się realnym problemem. I choć nie brakuje sekcji sportowych dla najmłodszych, a część dzieciaków bardzo chętnie grywa w piłkę lub uprawia każdą inną aktywność, zjawiska nie można w żaden sposób bagatelizować.

Oferta treningowa w Polsce: siłownia dla dzieci

Zajęcia ruchowe dla dzieci to idealny moment na spalanie energii oraz ćwiczenia prawidłowego wzorca ruchowego, zarówno wykorzystywanego podczas ćwiczeń, jak i w codziennych czynnościach. Trening siłowy ma sporo zalet, a stosowanie już niewielkich obciążeń może skutecznie wzmocnić całe ciało, również u dzieci. Dlatego tak ważne jest świadomy udział rodziców w treningu na siłowni dla dzieci. W Polsce funkcjonuje coraz więcej klubów, które rozszerzają swoją ofertę również na zajęcia dla dzieci, otwierają się też nowe miejsca dedykowane najmłodszym. Najwięcej siłowni dla dzieci znaleźć można w Warszawie i Siedlcach, ale to nie jedyne miasta. Na trening maluchy mogą iść również w RadomiuMyślenicach czy Wrocławiu, swoje miejsce na siłowe podboje odnajdą też dzieciaki ze Słońska.

Nie tylko dla dorosłych: plenerowa siłownia również dla dzieci

Strategia zrównoważonego rozwoju i polityka zielonych płuc miasta sprawia, że w każdym mieście funkcjonuje coraz więcej siłowni plenerowych. Te niewielkie skupiska prostych maszyn pozwalają na przeprowadzenie treningu siłowego bez dodatkowego obciążenia, bo jakikolwiek opór regulowany jest przez masę naszego ciała. Takie siłownie plenerowe sprawdzą się idealnie nie tylko jako miejsce na trening dla osób dorosłych – również dzieci mogą tu ćwiczyć i w pełni wykorzystać potencjał tego miejsca. Oprócz treningu z wykorzystaniem maszyn z siłowni plenerowej, ćwiczenia można też wykonywać na drabinkach i barierkach osiedlowych placów zabaw. Pierwsze kroki w pompkach na poręczach, próba pokonania małpiego gaju czy podciąganie na drążku z pomocą rodzica lub opiekuna to dobra alternatywa siłowni dla dzieci na świeżym powietrzu.

Siłownia dla dzieci: efekty treningu i przeciwwskazania

Choć wielu rodziców boi się aktywności ich dziecka z użyciem obciążeń, już teraz chcemy uspokoić niepotrzebne nerwy. Trening na siłowni dla dzieci to najczęściej wykorzystanie ciężaru własnego ciała i ćwiczenia wykonywane w parach. Dzieci starsze mogą oczywiście sięgnąć po obciążenia, choć nie jest to konieczne. Ruch to zdrowie, a właściwy rozwój ciała i wzmacnianie gorsetu mięśniowego od najmłodszych lat to na pewno dobry pomysł. Z tego też względu nie stwierdzono jakichkolwiek przeciwwskazań do uprawiania takiej formy aktywności przez najmłodszych. Dzieciaki mają bardzo dużo energii i potrafią się szybko regenerować, dlatego nie ma też ryzyka przemęczenia. Siłownia dla dzieci to nie tylko wysiłek fizyczny – to również społeczność i przynależność do grupy. W dobie smartfonów i napływających zewsząd informacji, które trudno kontrolować, kontakt z rówieśnikami jest na wagę złota – jeśli tylko możemy, dajmy naszym dzieciom szansę na działanie w grupie – to tutaj nauczy się najwięcej i najlepiej przystosuje się do życia w społeczeństwie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *