Zarobki trenera personalnego – jaką pensję można zarobić na trenowaniu ludzi?

Trener personalny to zawód, który może przynosić różne dochody w zależności od kilku czynników. Co wpływa na zarobki trenera personalnego? Jakich zarobków możne się spodziewać początkujący trener? Jak ustalać cenę treningów personalnych?

Umowa trenera personalnego z klubem fitness

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na wysokość dochodu trenera personalnego jest forma współpracy (lub jej brak) z klubem fitness albo siłownią. Trener personalny może prowadzić swoją działalność na trzy sposoby:

  • Trenować klientów bez umowy z właścicielem siłowni i w ten sposób stanowić dla klubu konkurencję. Większość siłowni nie toleruje takich praktyk, zatem nie jest to długofalowe rozwiązanie. Trenerzy przyłapani na prowadzeniu konkurencyjnych treningów najczęściej tracą członkostwo w klubie fitness lub siłowni. Postanowienia chroniące siłownie przed tego typu praktykami są często zawarte w regulaminach klubów fitness i siłowni. Są oczywiście miejsca które nie zabraniają prowadzenia treningów indywidualnych lub na nie przyzwalają. Jednak ich wybór jest ograniczony.
  • Wynająć w klubie fitness salę i trenować klientów we własnym zakresie. Siłownia pozwala trenerowi na korzystanie z jej wyposażenia. Zazwyczaj natomiast nie oferuje działań marketingowych promujących trenera – chociaż to zależy do tego jakie warunki współpracy trener wynegocjuje. Plusem takiego rozwiązania jest niezależność połączona z dostępem do klientów siłowni. Minusem jest konieczność prowadzenia działalności gospodarczej przez trenera i związanej z nią kosztami. 
  • Zatrudnić się w klubie fitness jako pełnoprawny pracownik. Wówczas trener zyskuje dodatkową reklamę, siłownia swoimi kanałami marketingowymi promuje trenera zazwyczaj zamieszczając jego wizytówkę na stronie internetowej. Dodatkowo trener zatrudniony na siłowni może liczyć na koszulkę firmową dzięki której będzie lepiej widoczny dla potencjalnych klientów klubu fitness. Jest to dosyć wygodne rozwiązanie, ale oprócz stałego strumienia klientów i pewności zarobku, wiąże się z pobieraniem przez klub fitness prowizji od treningów.

Czas poświęcony na treningi personalne

Równie ważnym czynnikiem wpływającym na wysokość zarobków trenera personalnego jest czas jaki poświęca na treningi z klientami. Oczywiście, im więcej trener ma klientów, tym wyższy jest dochód i jego stabilność. Natomiast istnieje również zasada, według której cena jednego treningu jest tym niższa, im większy jest pakiet treningowy wykupiony przez klienta. Trener personalny może zarobić więcej, jeśli klienci często wykupują małe pakiety treningowe, ale wiąże się to z jednorazowym mniejszym przychodem niż w przypadku wykupienia większego pakietu. Warto także wprowadzać okresowe promocje.

Ilość sprzedanych treningów personalnych a prowizja siłowni

W przypadku kiedy trener jest zatrudniony na siłowni treningi personalne sprzedaje za pośrednictwem klubu. Często klub ustala kilka progów pobieranej prowizji zależnych od ilości sprzedanych treningów. W takim wypadku im więcej treningów trener sprzeda tym mniejsza będzie prowizja pobierana przez siłownię. Przykładowo jeżeli trener osobisty sprzeda do 20 godzin treningów to prowizja wynosi 50%, jeżeli sprzeda 40 godzin to prowizja spada do 40%, przy 60 godzinach prowizja jest jeszcze niższa i wynosi 30%. Tego typu systemy mają motywować trenerów do sprzedawania jak największej liczby treningów w miesiącu.

Reklama trenera personalnego 

Od promocji trenera zależy jego popularność. Popularność trenera wiąże się z dużą liczbą treningów, a co za tym idzie – z wysokimi zarobkami. O ile trener współpracuje z klubem fitness, często to właśnie on odpowiada za efektywną reklamę trenera personalnego oraz stały napływ klientów. Natomiast trenerzy, którzy działają na własną rękę muszą poświęcić sporo wysiłku, aby zaznajomić klientów ze swoją ofertą. Najpopularniejsze sposoby skutecznej promocji trenera personalnego znajdziesz w artykule Znany trener – jak nim zostać?

Wysokość zarobków trenera personalnego

Znamy już najważniejsze czynniki wpływające na wysokość zarobków trenera personalnego. Teraz zastanówmy się jakich kwot można się spodziewać. Musimy pamiętać, że istnieje różnica między tym co płaci klient, a tym co trener personalny dostaje do ręki. Jeśli trener współpracuje z klubem fitness, należy uwzględnić prowizję pobieraną przez siłownię od każdego sprzedanego treningu.

Gdzie trener personalny zarobi najwięcej?

W Warszawie godzinny trening personalny kosztuje w granicach od 50 do 200 zł, jednak najczęściej spotykane ceny należą do przedziału od 80 do 140 zł. Czy to oznacza, że każdy trener personalny może zarabiać nawet do tysiąca złotych dziennie?

Na początku swojej kariery trener personalny musi poświęcić wiele własnego czasu na przedsięwzięcie efektywnych metod promocji lub znalezienia odpowiedniego klubu fitness, z którym podjąłby współpracę. By się wypromować, początkujący trenerzy często organizują bezpłatne spotkania edukacyjne i treningi próbne. Mimo trudnych początków, jest to bardzo dobra inwestycja w rozwój kariery – jeśli klienci zobaczą zaangażowanie trenera, z pewnością do niego wrócą, tym razem na trening płatny. Wraz ze zwiększającą się liczbą treningów oraz liczbą klientów, stawka za trening personalny rośnie!

Wniosek jest taki, że najmniej zarabiają początkujący trenerze wykonujący treningi na zlecenie siłowni, którzy wciąż są na etapie inwestowania w swoją karierę. Najwięcej zaś zarabiają doświadczeni trenerzy personalni, którzy prowadzą działalność na własną rękę, co umożliwia im szeroka baza klientów. Dlatego już od początku swojej kariery trenera dbaj o rozwijanie sieci kontaktów.

Zwiększenie dochodów trenera personalnego

Istnieją dwie drogi zwiększenia zarobków trenera. Pierwsza z nich to podniesienie cen, a druga to pozyskanie większej liczby klientów. W obu przypadkach należy pamiętać o równoległych działaniach promocyjnych, rozwoju umiejętności i doszkalaniu w zakresie sprzedaży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *