Początkujący triathlonista – ile trwają przygotowania do zawodów?

Początkujący triathlonista – ile trwają przygotowania do zawodów?

Wiele osób zastanawia się nad startem w triathlonie. Opanowanie trzech dyscyplin sportowych może wydawać się czasochłonne. Oto kompletny poradnik odnośnie przygotowań do startu w zawodach dla osób początkujących w tym sporcie. Ile czasu potrzeba na przygotowanie się do triathlonu?

Czy każdy jest w stanie wystartować w triathlonie?

Triathlon należy do dyscyplin wytrzymałościowych. Oczywiste jest więc, że start na określonym dystansie zależy od możliwości zawodnika. Przykładowo, osoby początkujące mogą mieć ogromny problem z ukończeniem połowy Ironmana (113 km) czy całego dystansu Ironmana (226 km). Najlepszym wyjściem dla osób o przeciętnej kondycji fizycznej myślących o starcie w triathlonie jest wybranie ¼ Ironamana. Dystans obejmuje 950 m pływania, 45 km jazdy na rowerze oraz 10,55 km biegu. Ułatwieniem w tych zawodach dla osób początkujących jest zakaz jazdy grupowej, której z reguły boją się niedoświadczeni triathloniści.

przygotowania do zawodów triathlonowych

Początkujący triathloniści powinni skupić się na budowaniu siły i wytrzymałości. Warto rozpocząć od 2-3 treningów biegowych i pływackich w tygodniu oraz 1-2 treningów kolarskich. Dobrym wyjściem jest pozostawienie sobie minimum jednego dnia na regenerację organizmu. W tym celu warto połączyć dwie dyscypliny na jednym treningu (kolejność jak na zawodach).

Jak wyglądają przygotowania do pierwszego triathlonu?

Warunkiem do podjęcia treningów przygotowawczych jest wykonanie podstawowych badań lekarskich. Triathlon jest bowiem dyscypliną wytrzymałościową. Oznacza to, że dużą rolę odrywa pełna sprawność i zdrowie przyszłego zawodnika. Następnym krokiem jest zainwestowanie w odpowiedni sprzęt treningowy. Dla początkujących wystarczą: rower, kask, czapka z daszkiem, buty do biegania, pianka do pływania (ew. kąpielówki) i strój kolarski. Całość to wydatek rzędu 2000 złotych.

Przygotowania do pierwszych zawodów triathlonowych wymagają opanowania specyficznych umiejętności. Między innymi warto potrenować pływanie i jazdę na rowerze w grupie. Ważne jest ponadto zapoznanie się z regulaminem poszczególnych triathlonów. Mogą one różnić się między sobą – pod kątem trasy czy chociażby pory roku.

Trzy dyscypliny – jeden zawodnik

Najtrudniejszą konkurencją w triathlonie jest bez wątpienia pływanie. Osoby początkujące mogą skorzystać z usług trenera personalnego specjalizującego się w tej dyscyplinie. Jest to bowiem sport najbardziej wymagający opanowania prawidłowej techniki. Duże znaczenie ma także wybranie odpowiedniego planu treningowego oraz bieżące korygowanie ewentualnych błędów w ćwiczeniach. W pozostałych dwóch konkurencjach również warto mieć kontakt z trenerem lub chociażby osobami mającymi już doświadczenie w startach w triathlonie. Ogromne znaczenie ma bowiem wykształcenie umiejętności zachowywania się w grupie w poszczególnych konkurencjach. Znaczenie ma tutaj m.in. komunikacja z innymi zawodnikami czy ustawianie się w zależności od kierunku wiatru.

Podczas przygotowań do startu w pierwszych zawodach triathlonowych warto prowadzić dziennik treningowy. Ten pozwala na bieżące obserwowanie postępów czy reakcji zawodnika na poszczególne metody treningowe. Jest również bezpiecznym sposobem na uniknięcie przetrenowania.

Ile czasu zajmują przygotowania do pierwszego triathlonu?

ile czasu potrzeba na przygotowanie się do triathlonu

Czas przygotowań w dużej mierze zależy od stanu sprawności początkującego. W grę wchodzi również doświadczenie w innych dyscyplinach sportowych. Czas potrzebny na wypracowanie umiejętności pozwalających na ukończenie triathlonu zależy również od wypełniania planów treningowych, intensywności ćwiczeń czy indywidualnych predyspozycji ćwiczącego. Zwykle jednak, aby ukończyć ¼ Ironmana trzeba poświęcić na treningi od kilku tygodni do kilkunastu miesięcy.

Początkujący triathlonista – porady treningowe

Charakter treningów przygotowawczych do startu w triathlonie w dużej mierze zależy od długości dystansu na zawodach. Niemniej, w przygotowaniach warto uwzględnić praktyczne możliwości przydatne w trakcie poszczególnych konkurencji. Opanowanie pływania wiąże się więc również z umiejętnościami pływania na długim dystansie, nawigacji w wodzie czy pływania we wzburzonej wodzie. W przypadku biegania warto zapoznać się z charakterem biegu po jeździe na rowerze, bieganiem boso czy bieganiem po miękkim podłożu. Kolarstwo natomiast wiąże się z umiejętnościami jazdy na rowerze po pływaniu i przed biegiem, przenoszeniem roweru czy techniką jazdy na trudnych odcinkach (np. ostrych zakrętach). Bardzo pomocne dla początkującego triathlonisty będzie skorzystanie z pomocy instruktora triathlonu w przygotowaniach do pierwszych zawodów.

Dominika Górska 6 12 maja 2017  2138

Dodaj komentarz

 • edek103
  28 czerwca 2017
  Kilka lat biegalem ( 15 maratonów) i trenowalem 4-5 razy w tygodniu ( 60-80km/tydz). Od 4 lat bawie sie w triathlon ( nie umialem plywać a rower byl tylko na wycieczce z zoną).. Mam 2 treningi dziennie ( rano do 6 do 8 i wieczorem od 19 do 21). Dlugie wyjezdzenia i wybiegania w weekendy. W tym czasie zrobiłem 2 pelne dystanse kilka połowek i kilkanascie 1/4. Systematyczność, systematycznosć i jeszcze raz systematyczność a wtedy wszystkie marzenia są mozliwe......a bieg po czerwonym dywanie z napisem Ironman i słowa spikera " Congratulation you are the Ironman"...bezcenne i warte kazdego wysiłku:):). Polecam i trzymam kciuki za wytrwałosć:)..acha jestem 50+:):)
 • olek
  28 czerwca 2017
  A ilu jest w Polsce prawdziwych trenerów ? większość tych co si nazywają trenerami nie mają pojęcia o trenowaniu innych bazują tylko na tym że kiedyś sami trenowali triathlon i to przewaznie z mizernym skutkiem - radzę uważać q
 • 27 czerwca 2017
  Zawsze kręcił mnie triathlon, ale przeraża mnie jednocześnie złożoność tego sportu...W końcu to tyle pracy...
 • Wilk
  16 maja 2017
  Nie ma rzeczy niemożliwych - nawet najtrudniejszy triathlon może być pierwszy
 • Maja P.
  15 maja 2017
  Jak się chce, to i pierwsze zawody mogą być całym Ironmanem. Liczą się przygotowania i wytrwałość.
 • Marzena90
  15 maja 2017
  Moim zdaniem 1/4 Ironmana to też niezły wyczyn. Lepiej wybrać nieco łatwiejszy i mniej wymagający triathlon na początek.

Artykuły z kategorii: Pływanie i triathlon

jak-nauczyc-sie-plywac-kraulem-metoda-total-immersion

Jak nauczyć się pływać kraulem? Metoda Total Immersion

Nowe wydanie książki Terry’ego Laughlina „Kraul metodą Total Immersion” już w sprzedaży! Autor odkrywa sposób na to, jak pływać kraulem lepiej – wkładając w to dużo mniej wysiłku. W naszej redakcji zagościł egzemplarz tej pozycji dzięki uprzejmości wydawnictwa Bukrower. A oto nasze wnioski po lekturze tej książki!

trening-na-papierze-podrecznik-dla-triathlonisty

Trening na papierze – podręcznik dla triathlonisty

Dzięki uprzejmości wydawnictwa Buk Rower w nasze redakcyjne ręce wpadła nowa pozycja uwielbiana przez miłośników triathlonu. „Trening siłowy do triathlonu” Patricka Hagermana znika z półek szybciej niż byśmy przypuszczali. Co znajduje się w książce i czy warto po nią sięgnąć?

kalendarz-triathlonowy-2018-najpopularniejsze-zawody

Kalendarz triathlonowy 2018 – najpopularniejsze zawody

Przygotowania do startu w przyszłorocznych zawodach triathlonowych już niemal w toku. Co nas czeka jeśli chodzi o tę dyscyplinę sportową? Oto kalendarz wydarzeń triathlonowych w Polsce i na świecie na rok 2018. Zobacz, które zawody cieszą się największą popularnością!

plywanie-cwiczenia-na-czucie-wody

Pływanie – ćwiczenia na „czucie wody”

Czuciem wody określa się zdolność do zmaksymalizowania wytwarzanego napędu w wodzie. Składa się na nie m.in. odpowiednie ułożenie ciała w wodzie, właściwe chwyty czy pracy poszczególnych mięśni. Czym w praktyce jest jednak czucie wody? Oto ćwiczenia na zwiększenie wydajności pływaka!

triathlon-2017-kalendarz-zawodow

Triathlon 2017 – kalendarz zawodów

Sezon w pełni, a więc przed nami wiele ważnych i wymagających zawodów triathlonowych. Zobacz, gdzie możesz sprawdzić swoje siły. Oto kalendarz nadchodzących zmagań triathlonowych w Polsce!

ile-czasu-potrzeba-aby-nauczyc-sie-plywac

Ile czasu potrzeba aby nauczyć się pływać?

Chcesz nauczyć się pływać, ale zastanawiasz się ile czasu potrzeba, aby opanować podstawy? Oto kilka porad na to jak nauczyć się pływać kraulem czy żabką.

basen-triathlon-nurkowanie-rodzaje-pletw-plywackich

Basen, triathlon, nurkowanie – rodzaje płetw pływackich

Płetwy pływackie dzieli się pod względem ich zastosowania. Przydają się zatem do treningów pływackich na basenie, treningów triathlonowych, pływania rekreacyjnego czy nurkowania. Czym charakteryzują się poszczególne typy płetw? Czy różnią się one między sobą?

jak-korzystac-z-basenu-zima

Jak korzystać z basenu zimą?

Zima nie jest czasem na próżnowanie. Triathloniści i pływacy ostro pracują, by podtrzymać formę do kolejnego sezonu. Mimo, że w zawodach przerw nie ma – zimą warto skupić się na odpoczynku. Zobacz, jak ułożyć zimowy plan treningowy na pływalni!

plywanie-z-pletwami-czy-warto-to-robic

Pływanie z płetwami – czy warto to robić?

Płetwy są jednym z niezbędnych sprzętów pływackich np. w triathlonie. Dlaczego warto trenować pływanie z użyciem tych akcesoriów? Co może być powodem do zrezygnowania z używania płetw?

jak-nauczyc-sie-plywac-kraulem-metoda-total-immersion

Jak nauczyć się pływać kraulem? Metoda Total Immersion

Nowe wydanie książki Terry’ego Laughlina „Kraul metodą Total Immersion” już w sprzedaży! Autor odkrywa sposób na to, jak pływać kraulem lepiej – wkładając w to dużo mniej wysiłku. W naszej redakcji zagościł egzemplarz tej pozycji dzięki uprzejmości wydawnictwa Bukrower. A oto nasze wnioski po lekturze tej książki!

trening-na-papierze-podrecznik-dla-triathlonisty

Trening na papierze – podręcznik dla triathlonisty

Dzięki uprzejmości wydawnictwa Buk Rower w nasze redakcyjne ręce wpadła nowa pozycja uwielbiana przez miłośników triathlonu. „Trening siłowy do triathlonu” Patricka Hagermana znika z półek szybciej niż byśmy przypuszczali. Co znajduje się w książce i czy warto po nią sięgnąć?

kalendarz-triathlonowy-2018-najpopularniejsze-zawody

Kalendarz triathlonowy 2018 – najpopularniejsze zawody

Przygotowania do startu w przyszłorocznych zawodach triathlonowych już niemal w toku. Co nas czeka jeśli chodzi o tę dyscyplinę sportową? Oto kalendarz wydarzeń triathlonowych w Polsce i na świecie na rok 2018. Zobacz, które zawody cieszą się największą popularnością!

plywanie-cwiczenia-na-czucie-wody

Pływanie – ćwiczenia na „czucie wody”

Czuciem wody określa się zdolność do zmaksymalizowania wytwarzanego napędu w wodzie. Składa się na nie m.in. odpowiednie ułożenie ciała w wodzie, właściwe chwyty czy pracy poszczególnych mięśni. Czym w praktyce jest jednak czucie wody? Oto ćwiczenia na zwiększenie wydajności pływaka!

triathlon-2017-kalendarz-zawodow

Triathlon 2017 – kalendarz zawodów

Sezon w pełni, a więc przed nami wiele ważnych i wymagających zawodów triathlonowych. Zobacz, gdzie możesz sprawdzić swoje siły. Oto kalendarz nadchodzących zmagań triathlonowych w Polsce!

ile-czasu-potrzeba-aby-nauczyc-sie-plywac

Ile czasu potrzeba aby nauczyć się pływać?

Chcesz nauczyć się pływać, ale zastanawiasz się ile czasu potrzeba, aby opanować podstawy? Oto kilka porad na to jak nauczyć się pływać kraulem czy żabką.

basen-triathlon-nurkowanie-rodzaje-pletw-plywackich

Basen, triathlon, nurkowanie – rodzaje płetw pływackich

Płetwy pływackie dzieli się pod względem ich zastosowania. Przydają się zatem do treningów pływackich na basenie, treningów triathlonowych, pływania rekreacyjnego czy nurkowania. Czym charakteryzują się poszczególne typy płetw? Czy różnią się one między sobą?

jak-korzystac-z-basenu-zima

Jak korzystać z basenu zimą?

Zima nie jest czasem na próżnowanie. Triathloniści i pływacy ostro pracują, by podtrzymać formę do kolejnego sezonu. Mimo, że w zawodach przerw nie ma – zimą warto skupić się na odpoczynku. Zobacz, jak ułożyć zimowy plan treningowy na pływalni!

plywanie-z-pletwami-czy-warto-to-robic

Pływanie z płetwami – czy warto to robić?

Płetwy są jednym z niezbędnych sprzętów pływackich np. w triathlonie. Dlaczego warto trenować pływanie z użyciem tych akcesoriów? Co może być powodem do zrezygnowania z używania płetw?