Bikini fitness – co to są za zawody? Wszystko co musisz wiedzieć!

Z roku na rok zawody bikini fitness stają się coraz bardziej popularne. Pięknie opalone i wyrzeźbione damskie ciała prezentujące się na scenie to jedynie efekt końcowy. Jak wyglądają przygotowania do zawodów bikini fitness? Bikini fitness jaka dieta? Skąd wzięła się ta dyscyplina? Kiedy będą najbliższe zawody? Aktualizacja 2019.

Pochodzenie zawodów bikini fitness

zawody konkurs bikini fitness Polska

Konkurs bikini fitness wpisuje się w kategorię zawodów sylwetkowych. W tym przypadku jednak mniejsze znaczenie ma muskulatura. Uwagę przywiązuje się przede wszystkim do wyrzeźbienia ciała. Taki charakter dyscypliny doskonale zachęca panie do rozpoczęcia swojej przygody z bikini fitness. Tradycja tej konkurencji nie jest jednak zbyt długa. Bikini fitness zostało uznane za osobną konkurencję przez IFBB (International Federation of BodyBuilding) dopiero w 2010 roku.

Co oceniają sędziowie na zawodach bikini fitness?

Muskulatura pań ma mniejsze znaczenie podczas zawodów. Co zatem jest brane pod uwagę? Sędziowie oceniają przede wszystkim budowę ciała zawodniczek, jego jędrność i delikatne wyrzeźbienie mięśni. Co więcej, liczy się także symetryczna i proporcjonalna budowa ciała oraz stan i wygląd skóry. Bikini fitness to jednak nie tylko ocena zawodniczek od strony treningowej. Pod uwagę bierze się także estetyczne przygotowanie zawodniczek na scenie. Oceniana jest uroda, fryzura, makijaż, strój, biżuteria czy ogólny wygląd. Znaczenie ma również sposób poruszania się zawodniczek. Aspektów, które decydują o zwycięstwie w zawodach bikini fitness jest naprawdę wiele. I nie oszukujmy się, przygotowanie do zawodów bikini ftness trochę kosztuje.

Czym różnią się zawody bikini fitness od fitness sylwetkowego?

Zasady oceniania w zawodach bikini fitness już znamy. Jak jednak przedstawia się sytuacja z zawodami fitnessu sylwetkowego? Wygrywa ta zawodniczka, która ma najlepiej wyrzeźbione i umięśnione ciało. Należy jednak pamiętać, że pod uwagę brane jest również zachowanie kobiecych kształtów. Wdzięk, poruszanie się na scenie, wygląd czy fryzura – te aspekty są poboczne w fitnessie sylwetkowym. Najważniejsza jest ocena proporcji ciała zawodniczek. Wszelkie widoczne dysproporcje mięśni mogą przyczynić się do obniżenia ocen. W odróżnieniu od kulturystyki, w fitnessie sylwetkowym zwraca się uwagę na mniejsze umięśnienie i separację mięśni. Trzeba pamiętać przecież, że oceniana jest także kobiecość. Wdzięk i podkreślenie damskich atutów sylwetki jest kluczowe. 

Startowanie w zawodach bikini fitness – czy właściwie warto?

Startowanie w zawodach bikini fitness jest ekscytującym wydarzeniem dla wielu miłośników fitness. Dziewczyny na scenie wyglądają bardzo pięknie. Każda uczestniczka wchodząca na scenę bikini fitness prezentuje świetną sylwetkę. Przygotowania do zaprezentowania swojej formy odbywają się już kilka miesięcy przed planowanymi zawodami. Wiąże się to z dużą ilością wyrzeczeń i przykrymi konsekwencjami. Muszą przestrzegać diety i planu treningowego. Jednak wygrana w zawodach bikini fitness może przynieść ogromną satysfakcję.

przygotowania do zawodów bikini fitness

Osiągnięcie doskonałego wyglądu ciała oraz nienagannej prezentacji podczas zawodów bikini fitness wiąże się z wieloma poświęceniami. Przygotowania do zawodów obejmują przede wszystkim specjalistyczne treningi oraz odpowiednią dietę. Błędem jest postrzeganie zawodniczek fitness bikini jako tych, które na treningi poświęcają niewiele czasu. Wręcz przeciwnie – praca nad rzeźbą ciała i zarysem mięśni wymaga intensywnych treningów cardio czy męczących treningów siłowych.

Zawodniczki bikini fitness często sięgają po treningi pole dance. Dzięki nim mogą bowiem pracować nad rzeźbieniem całej sylwetki. Ważne jest przecież symetryczne rozbudowywanie całego ciała. Tej konkurencji daleko również do kulturystyki. Podczas zawodów bikini fitness niewskazane jest nadmierne rozbudowanie masy mięśniowej.

Zawody bikini fitness – początki

transformacja do zawodów bikini fitness

Rozpoczęcie swojej przygody z bikini fitness nie wymaga specjalistycznych przygotowań. Zacząć można w każdym momencie. Ważne są jednak regularne treningi oraz prawidłowy sposób odżywiania. Doskonałym wyjściem jest współpraca z trenerem personalnym i dietetykiem już od samego początku przygotowań. W taki sposób można liczyć na szybkie efekty. Ma się także pewność, że ćwiczenia oraz dieta dobrane są indywidualnie (pod kątem obecnej formy przyszłej zawodniczki). Najlepszym wyborem jest trener personalny mający doświadczenie w startach w zawodach sylwetkowych. Dzięki niemu zawodniczka otrzyma odpowiedni trening oraz plan żywieniowy zarówno na okres budowania masy mięśniowej, jak i redukcji.

Ważne jest również realne określenie czasu potrzebnego na uzyskanie formy pozwalającej na start w zawodach. Plan treningowy i dieta powinnny być prowadzone dokładnie, najlepiej przy uzyciu szczególowego dziennika treningowego.

Ostatni tydzień przygotowań obejmuje zazwyczaj czas na regenerację oraz zabiegi natury kosmetycznej. Tym samym zawodniczki osiągają podkreślenie kobiecej sylwetki. W kategorii fitness bikini mięśnie nie powinny być mocno zarysowane. Bardzo ważny jest także strój w bikini fitness, który podkreśli sylwetkę. 

Dieta zawodników fitness bikini

dieta do zawodów bikini fitness jedzenie

Podstawowy plan żywieniowy zawodniczki bikini fitness składa się z 5 posiłków dziennie. Najczęściej pojawiającymi się produktami spożywczymi w diecie bikini fitness są m.in. ryż, jaja, drób, wołowina, warzywa i ryby. Niekiedy włączane są również suplementy białkowe (podczas procesu budowania suchej masy mięśniowej). Prawidłowo ułożona dieta pozwala na osiągnięcie niemal 80 % ostatecznej formy zawodniczki podczas startu. Dzięki niej możliwe są również efektywne treningi. Ostatni okres przygotowań do zawodów fitness bikini wymaga zmiany w planie treningowym i żywieniowym. Są one przeprowadzane indywidualnie. Zwykle jednak ogranicza się spożycie wody (tzw. odwadnianie) oraz inaczej układa się dietę. W ten sposób możliwe jest jak najlepsze zaprezentowanie mięśni i sylwetki w trakcie konkursu. Same zawodniczki przyznają, że na zawodach bikini fitness ich ciała wyglądają na znacznie bardziej umięśnione, niż to jest w rzeczywistości. 

Dieta zawodniczek bikini fitness należy do monotonnych. Jej głównym celem jest wpływ na rzeźbienie sylwetki – nie zaś na dodanie energii. Trzeba jednak przyznać, że efekty diety i treningów powalają, gdy zawodniczki znajdą się na scenie.

prezentacja w bikini fitness – to podstawa

1. Strój. Zawodniczka samodzielnie wybiera strój na zawody. Powinien być to dwuczęściowy strój fitness. Zazwyczaj ozdabiają go błyszczące kamienie i cyrkonie. Wymagane jest jednak, by dół stroju był w kształcie litery V. Musi również zasłaniać około 1/3 pośladków. Podczas zawodów bikini fitness można nosić dodatki, takie jak kolczyki czy pierścionki.

2. Obuwie. Zawodniczki zazwyczaj noszą przezroczyste klapki. Maksymalna długość obcasa: 12 centymetrów, maksymalna grubość podeszwy: 10 milimetrów. Nie można występować w butach na platformach.

3. Opalenizna. Z zawodami sylwetkowymi nieodłącznie wiąże się podkreślanie koloru skóry. Najpopularniejszym sposobem osiągnięcia pięknej opalenizny jest stosowanie bronzera. Zawodniczki mogą również skorzystać z opalania natryskowego.

4. Dbałość o szczegóły. Opalenizna to nie wszystko – by osiągnąć lepszą prezentację zawodniczki używają również oliwek do nabłyszczania skóry. Pod uwagę bierze się również stan paznokciwłosów czy rzęs. Liczy się również fryzura i makijaż. W tym celu przed zawodami bikini fitness zawodniczki udają się na zabiegi kosmetyczne czy peelingi ciała.

5. Pozowanie. Prezentacja na scenie rządzi się określonymi zasadami. W trakcie zawodów należy wykonać: postawę przodem, postawę tyłem, postawę bokiem oraz T-walking. Przyjęcie tych póz może wydawać się proste. W praktyce jednak są to kolejne godziny trudnych treningów.

Start w zawodach bikini fitness – Jakie są koszty?

Ostateczne koszty udziału w zawodach bikini fitness mogą mieścić się w różnych przedziałach. Wszystko zależy od tego, po jakie usługi i wyposażenie sięgniemy. Standardowy strój zawodniczki bikini fitness może bowiem kosztować w najtańszej wersji około 300 złotych. Jeśli jednak wybierzemy strój fitness z górnej półki od znanych projektantów zapłacimy około 1500-2000 złotych. Buty na zawody bikini fitness kosztują zwykle 200-300 złotych. Doliczyć należy także koszt bronzera (100-200 złotych) lub opalania natryskowego (od 120 zł). Należy jednak przestrzegać czasu wchłaniania, by nie pobrudzić ubrań!

Kolejne koszty generuje nauka pozowania. W naszym kraju cena waha się od 100 do 150 złotych za godzinną lekcję pozowania i poruszania przed widownią. Opłata startowa natomiast zwykle mieści się w granicach 100-200 złotych.

Nie można również zapomnieć o kosztach związanych z przygotowaniem treningowymsuplementacją i dietą. W tym przypadku jednak trudno o podanie konkretnych zakresów cen.

Jak zostać tytułowaną zawodniczką bikini fitness?

Dziewczyny w tym sporcie mają sporo pracy zanim staną na podium. Poprawianie własnych wyników w bikini fitness wymaga nie tylko nakładu czasu, ale też sporej sumy pieniędzy. Poza walorami fizycznymi i formą, liczą się też elementy od nich niezależne. A więc na przykład uroda, czy wielkość biustu. Bardzo popularne jest zatem powiększanie piersi, solariumnawilżanie skóry i włosów, peelingi… Tak przygotowane ciało koniecznie trzeba przystroić w kryształy Svarowskiego i wszystkie kolory tęczy. Do tego cyrkonie i wyróżniające się buty. Całość należy dopiąć scenicznym makijażem, doczepianymi włosami i rzęsami oraz bronzerem. Później pozowanie i… reszta pozostaje w rękach sędziów.

Tak wiele elementów składa się na bikini fitness, że samej można się w tym wszystkim pogubić. Większość zawodniczek korzysta więc z pomocy trenera lub trenerki. Samej dość trudno jest dostać się na podium. Z pomocą specjalisty natomiast, mamy pewność, że zadbamy o każdy element brany pod uwagę przez sędziów. A co więcej – mamy dodatkowe i niezastąpione wsparcie.

Przygotowujesz się do zawodów bikini fitness? Sprawdź naszą bazę trenerów i trenerek i zajmij miejsce na podium!

Skutki sportu bikini fitness?

Jako, że sport jest dość wymagający – nierzadko zdarza się, że cierpi na tym zdrowie zawodniczek. Ze względu na niską kaloryczność posiłków i wysoką intensywność treningów – częstym problemem jest zaburzenie miesiączkowania. W dłużej perspektywie pojawiają się nawet problemy z zajściem w ciążę. Jeśli dodatkowo zawodniczki nie stosują się do zaleceń trenerów lub prowadzą zbyt obciążające treningi – konsekwencje dla zdrowia mogą być poważniejsze.

W tym sporcie często mówi się także o zaburzeniach związanych z apetytem. Nieobce jest więc nadmierne objadanie się czy zaburzenia łaknienia. To pierwsze zdarza się najczęściej tuż po starcie w zawodach. Po okresie niskokalorycznej diety – próbują odbić sobie ten czas.

Pamiętajmy, że sport to zdrowie – i nie ma dyspensy. Jeśli sami nie umiemy się przypilnować, lepiej znaleźć trenera i/lub dietetyka, którzy pomogą nam realizować plany.

Zawody bikini fitness/kulturystyka – kiedy i gdzie rok 2017

1. Debiuty PZKFiTS; Targi Europe Sport Power; 11-12.02.2017 r.; Wrocław

2. Mistrzostwa Śląska w Kulturystyce i Fitness; 8-9.04.2017 r.; Chorzów

3. Ogólnopolskie Zawody Kulturystyczne; 9.04.2017 r.; Słupsk

4. Mistrzostwa Polski w Kulturystyce i Fitness; 21-23.04.2017 r.; Kielce

5. Mistrzostwa Europy w Kulturystyce i Fitness; 3-7.05.2017 r.; Santa Susanna, Hiszpania

6. 2nd Baltic Bodybuilding & Fitness Challange; 15-16.07.2017 r.; Władysławowo

Zawody bikini fitness rok 2018

Polska – kalendarz imprez:

1. Debiuty PZKFiTS – IFBB 2018 – 16-18 lutego 2018, Kraków

2. Debiuty 2018 Europe Sport Power, 17-18 lutego 2018, Kraków, Amber Expo Gdańsk

3. MISTRZOSTWA POLSKI W KULTURYSTYCE I FITNESS (ELIMINACJE DO MISTRZOSTW EUROPY IFBB) 20-22 kwietnia 2018 r, KIELCE, Nowe Centrum Kongresowe, Każdy startujący musi mieć opłaconą Licencję PZKFiTS na 2018 rok

4. Mistrzostwa Polski w Kulturystyce i Fitness WPF Radom 2018, 13 maja 2018 rok, MISTRZOSTWA POLSKI WPF W KULTURYSTYCE I FITNESS  będą to jednocześnie też Eliminacje do Mistrzostw Europy WPF Francja 2018

5. IFBB World Fitness Championships, Białystok, 27-28 października 2018, Podlasie Opera

6. FIWE Body Building, 21-23 września 2018, EXPO XXI, 35-129 zł (standard, vip, diamond vip, 2 lub dwa dni)

7. Otwarte Mistrzostwa Wielkopolski w Kulturystyce i Fitness, Grodzisk Wlkp, 16-17 marca 2018, Grodziska Hala Sportowa, opłaconą składkę członkowską PZKFiTS na 2018 rok, wpisowe w wysokości 100 zł

Świat kalendarz imprez:

ZAWODY IFBB – MARZEC 2018

9 – 11 Marca | IFBB Diamond Cup Goias – Brazylia

16 – 18 Marca | IFBB Diamond Cup Algeria

16 – 18 Marca | IFBB Australiasia Cup – Sydnei

23 – 25 Marca | IFBB President Santonja Cup – Grecja

23 – 25 Marca | IFBB Siam Classic – Siam/Bangkok

ZAWODY IFBB – KWIECIEŃ 2018

6 – 8 Kwietnia | Ben Weider Legacy Cup – Malta

21 Kwietnia | Swedish Grand Prix – Malmo/Szwecja

20 – 22 Kwietnia | Arnold Classic – Brazylia 

27 – 29 Kwietnia | 52nd Asian Championships & Congress – Mongolia

TBD | African Championship – Tunezja

ZAWODY IFBB – MAJ 2018

2 – 7 Maja | European Championship s 2018 & Congress – Santa Susanna / Hiszpania

11 – 13 Maja | IFBB Diamond Cup Belgrade – Belgrad / Serbia

18 – 20 Maja | Arnold Classic Africa Johannesburg – Południowa Afryka

18 – 20 Maja | 27th Balkan Championships – Rumunia

18 – 20 Maja | IFBB Diamond Cup Montreal | Kanada

25 – 27 Maja | IFBB Diamond Cup Madrid – Madryt / Hiszpania

ZAWODY IFBB – CZERWIEC 2018

1 – 3 Czerwca | IFBB Panatta Cup – Rimini Włochy

8 – 10 Czerwca | IFBB Diamond Cup Portugal – Portugalia

15 – 17 Czerwca | IFBB Diamond Cup Luxemburg – Luksemburg

15 – 17 Czerwca | 2018 IFBB World Children Fitness Championships – Słowacja

15 – 17 Czerwca | Corsica Diamond Cup – Francja

ZAWODY IFBB – LIPIEC 2018

13 – 15  Lipca | IFBB Diamond Montreal – Kanada

27 – 29 Lipca | Central American and Caribe Champioships – Meksyk

ZAWODY IFBB – SIERPIEŃ 2018

4 – 6 Sierpnia | Giovanni Arendsz Classic Pro Qualifer – Aruba

6 – 10 Sierpnia | 44th South American Championships & Congress – Paragwaj

6 – 10 Sierpnia | IFBB Diamond Cup – Austria

21 – 23 Sierpnia | Arnold Classic Europe – Barcelona / Hiszpania

28 – 30 Sierpnia | North American Champioships – Tijuana MEksyk

Sierpień | Belt And Road – Chiny

ZAWODY IFBB KULTURYSTYKA – PAŹDZIERNIK 2018

5 – 7 Października | Ben Weider Legacy Cup and Nordic Fitness Expo – Lahti / Finlandia

5 – 6 Października | IFBB Diamond Cup Montreal – Kanada

12 – 14 Października | IFBB Diamond Cup – Macedonia

12 – 14 Października | IFBB President Cup – Indie

12 – 14 Października | IFBB World Fitness Championships – Polska

19 – 21 Października | Elite Russian Grand Prix – Rosja

ZAWODY IFBB KALENDARZ – LISTOPAD 2018

2 – 4 Listopada | IFBB Diamond Cup Italy – Włochy Roma

9 – 11 Listopada | IFBB World Men Championships & Annual Congress – Benidorm / Hiszpania

Listopad | Cancun pro Qualifier – Meksyk

Listopad | IFBB Diamond Cup Ukraine – Ukraina

23 – 25 Listopada | Panamerican Championships – Meksyk

Listopad | IFBB Diamond Cup Greece – Grecja

ZAWODY IFBB KALENDARZ – GRUDZIEŃ 2018

1 – 3 Grudnia | World Junior and Master Championships

1 – 3 Grudnia | Mediterranean Championships – Portugalia

5 – 7 Grudnia | Dubai Classic – Dubai

Sporty sylwetkowe dla Pań – jakie są konkurencje?

1. Bikini fitness.

2. Fitness. Pod uwagę brana jest budowa sylwetki, zdolności gimnastyczne, akrobatyczne i zwinnościowe. Zawodniczki mają za zadanie przedstawić pokaz gimnastyczny.

3. Fitness sylwetkowe.

4. Kobieca sylwetka in. fitness atletyczne. Konkurencja dla Pań, które mogą pochwalić się dobrze zbudowaną sylwetką (niemal kulturystyczną). Na scenie obowiązuje zestaw póz czy układów.

Zawody bikini fitness 2019 | Polska (aktualizacja)

  1. Debiuty PZKFiTS 2019

Data i miejsce: 23-24.02.2019, Gdańsk

Jedne z największych zawodów tego typu w naszym kraju. Jedyne debiuty w 2019 roku. Debiuty odbędą się podczas Europe Sport Power – w hali AmberExpo. Podczas wydarzenia zawodnicy będą mogli skorzystać ze strefy rozgrzewkowej, brązowienia natryskowego czy stylizacji włosów i paznokci.

  1. Wybrane zawody PZKFiTS

Puchar Ziemi Puckiej – 17.03.2019, Żelistrzewo

Otwarte Mistrzostwa Wielkopolski – 23-24.03.2019, Grodzisk Wielkopolski

Ogólnopolskie Zawody kulturystyczne – 30-31.03.2019, Słupsk

Słodkiewicz Classic – 27-28.04.2019, Poznań

Mistrzostwa Polski i Młodzieży – 24-26.05.2019, Poznań

Kamienna Rzeźba 2019 (Eliminacje do Arnold Classic Europe) – 07-08.09.2019, Strzegom

Diamond Cup FIWE – 14-15.09.2019, Warszawa

Puchar Polski w Kulturystyce i Fitness FIWE, eliminacje do MŚ Mężczyzn oraz MŚ w Fitness – 14-15.09.2019, Warszawa

Mistrzostwa Polski Juniorów i Weteranów w ( Eliminacje do MŚ Juniorów w Kulturystyce i Fitness) – 26-27.10.2019, Górzów Wielkopolski

Mistrzostwa Polski Szkół Ponadpodstawowych w Kult. i Fitness – 26-27.10.2019, Górzów Wielkopolski

  1. XII Zawody w Kulturystyce i Fitness

Data i miejsce: 13-14.07.2019, Sopot

Już 12 edycja tego wydarzenia. Latem w Sopocie zawodnicy będą mierzyć się w aż w 18 kategoriach dla mężczyzn i kobiet. W zawodach mogą brać udział osoby niepełnoletnie (z pisemnym oświadczeniem od opiekunów).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *