Sporty siłowe zyskują na popularności. Chodzenie na siłownie jest w modzie, dlatego warto rozróżniać podstawowe dyscypliny związane z treningiem siły fizycznej. Zobaczcie charakterystykę podstawowych odmian sportów siłowych.
Sporty siłowe zyskują na popularności. Chodzenie na siłownie jest w modzie, dlatego warto rozróżniać podstawowe dyscypliny związane z treningiem siły fizycznej. Zobaczcie charakterystykę podstawowych odmian sportów siłowych.
Kulturystyka
Dyscyplina sportu polegająca na kształtowaniu sylwetki poprzez zwiększanie masy mięśniowej. Efekt osiąga się na skutek regularnych ćwiczeń fizycznych z obciążeniem oraz stosowania odpowiedniej diety.
Zalety kulturystyki: możliwość znacznej rozbudowy masy mięśniowej, zwiększa wytrzymałość mięśni, uczy zdyscyplinowania, pomaga redukować stres, przyspiesza przemianę materii, obniża poziom cholesterolu
Wady kulturystyki: częste zaniedbywanie mobilności przez kulturystów co skutkuje zmniejszenie sprawności, czyli ograniczenie amplitudy ruchu w stawach, degeneracja stawów, asymetria siłowa, uzależnienie od sportu, ciągła krytyka samego siebie i niezadowolenie, uzależnienie od kupowania kolejnych suplementów i odżywek.
CrossFit
CrossFit to rodzaj aktywności fizycznej rozwijający siłę i masę mięśni. Celem crossfitu jest wzmocnienie siły ruchu mięśni w życiu codziennym. Obejmuje elementy klasycznych treningów siłowych, treningów biegowych, pływania, jazdy na rowerze i wiosłowania.
Zalety crossfitu: trening jest krótki, ale różnorodny i nie nudzi, można trenować wszędzie, wzmacnia mięśnie i stawy całego ciała, zwiększa masę mięśniową, korzystnie wpływa na gęstość kości, wzajemna motywacja w grupie, nie potrzeba specjalistycznego sprzętu
Wady crossfitu: znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia kontuzji, ryzyko złego dostosowania intensywności treningów, treningi w profesjonalnych boxach crossfitowych są kosztowne.
Trójbój siłowy/powerlifting
Trójbój siłowy to dyscyplina sportów siłowych w skład której wchodzą: przysiad ze sztangą, wyciskanie leżąc i martwy ciąg.
Zalety trójboju siłowego: zwiększenie siły i wytrzymałości mięśni, wzmacnia serce, podnosi wydajność przemian metabolicznych, stabilizuje ciśnienie krwi, uczy motywacji i zdyscyplinowania
Wady trójboju siłowego: powerlifting nie bez powodu często kojarzony jest z wykorzystywaniem środków zwiększających wydajność organizmu, popularne jest stosowanie nielegalnych środków, presja otoczenia.
Kalistenika – Street wokout
Kalistenika to aktywność fizyczna wykorzystująca masę ciała osoby trenującej. Charakterystyczne elementy kalisteniki to pompki, brzuszki, mostki i dipy. Street workout można trenować poza siłownią, w parkach, specjalnych obiektach z bramkami, drążkami i poręczami. Czytaj więcej: Twoje ciało najlepszym sprzętem treningowym
Zalety kalisteniki: pozytywnie wpływa na układ krwionośny, kształtuje mięśnie, poprawia równowagę i koordynację ruchową, zwiększa giętkość, pomaga redukować stres
Wady kalisteniki: Trenując streeet wokout trudniej jest ćwiczyć dolne partie ciała. Dodatkowo osoby trenujące na zewnątrz są skazane na niższy komfort treningu w trakcie złej pogody i niskich temperatur.
Trening funkcjonalny
Trening funkcjonalny to rodzaj aktywności fizycznej wywodzącej się z rehabilitacji i fizjoterapii. Jego celem jest wszechstronne wzmocnienie mięśni bez rozbudowywania masy mięśniowej. Polega na wielokrotnym i szybszym wykonywaniu ruchów, które wykonujemy w codziennych czynnościach.
Zalety treningu funkcjonalnego: wzmacnia całe ciało bez rozbudowy masy mięśni, zmniejsza ryzyko urazów podczas codziennych czynności, poprawia koordynację ruchową i gibkość ciała, zwiększa wydolność organizmu, poprawia krążenie krwi
Wady treningu funkcjonalnego: Trening funkcjonalny zajmuje więcej czasu niż zwykły trening siłowy. Dodatkowo wymaga dobrego dostosowania do osoby trenującej i większej wiedzy w zakresie fizjologi człowieka.
Armwrestling
Sport siłowy polegający na siłowaniu się na ręce. Jeden z najstarszych sportów bazujących na sile fizycznej. Armwrestling rozwija siłę ramion, szczególnie bicepsów i barków oraz pleców i klatki piersiowej. Dodatkowo zawodnicy siłujący się na rękę muszą mieć silne mięśnie brzucha by zapewnić odpowiednią stabilizację tułowia.
Z tej strony Marcin Ameryk, być może Twój trener osobisty 😉 Od 20 lat zajmuje się treningiem siłowym, sam jestem czynnym zawodnikiem trójboju siłowego. Jeżeli szukasz trenera, który poprowadzi Twój trening i dietę, to nie mogłeś lepiej trafić. Razem osiągniemy każdy cel, który sobie założysz!