Trenujesz pole dance i zastanawiasz się jaki rodzaj rurki jest najlepszy dla ciebie? Zobacz wady i zalety rury statycznej oraz rury obrotowej. Rodzaje rur do tańca sportowego pole dance.
Prywatna rura do pole dance w domu? Sprawdź, jaką wybrać!
Szkoły pole dance cieszą się coraz większą popularnością. W niektórych przypadkach studia open są tak oblężone, że właściciele klubów wprowadzają zapisy nawet na wolny wstęp. A gdyby tak własna rura do pole dance? Jaką wybrać, gdzie i jak ją zamontować, by cieszyć się treningiem o każdej porze?
Składana, rozporowa, obrotowa: rodzaje rury do pole dance
Tak jak różne są poziomy trudności na zajęciach z pole dance, tak i same rurki występują w różnych rodzajach. Nic więc dziwnego, że na samym początku podejmowania decyzji o zakupie prywatnego sprzętu rodzą się dylematy, po co tak naprawdę sięgnąć. Dostępność wielu wariantów ma nam tak naprawdę pomóc, bo niektóre rury mają możliwość przedłużania, inne są składane z kilku modułów, a jeszcze inne mają konkretną długość i nic nie zrobisz. Na rynku znajdziesz rury do pole dance do montowania w pomieszczeniach o wysokości stropu od 2,2 do 3,2 m. Są to modele składane do zmontowania z kilku odcinków drążków – tzw. modułowe rury do pole dance. Obok nich równie popularne są rury rozporowe, które działają na podobnych zasadach jak domowe drązki do podciągania. Tutaj kluczowe będą mocne łożyska, które zapewnią stabilne umocowanie rury do pole dance pomiędzy sufitem a posadzką. Czy to wszystkie rodzaje?
Jaką rurę wybrać? Rura statyczna czy rura obrotowa (typu spin)
Statyczna rura do pole dance dla początkujących
Osoby początkujące w większości przypadków decydują się na trening pole dance przy użyciu rury statycznej. Wynika to z jej stabilności, dzięki której tancerka czuje się pewniej i bezpieczniej. Z tego powodu rura statyczna do tańca pole dance jest pomocna również dla bardziej zaawansowanych tancerek, które chcą nauczyć się nowych figur, a wykonanie ich na rurze obrotowej jest zbyt dużym wyzwaniem. Rury statyczne zazwyczaj są tańsze od rur obrotowych, ale nie są to duże różnice w cenie. Większość tancerek decyduje się na zakup droższej rury. Dlaczego?
Rura typu spin dla zaawansowanych tancerek
Taniec pole dance przy rurze obrotowej daje zupełnie inny efekt końcowy. Ruchy są płynniejsze, dzięki czemu figury wyglądają ciekawiej. Mogłoby się wydawać, że rury obrotowe są mniej bezpieczne, ponieważ tancerce brakuje stabilności. Praktyka czyni mistrza, dlatego większość zaawansowanych tancerek nie czuje dyskomfortu tańcząc na rurze obrotowej. Wręcz wskazane jest rozpoczynanie nauki tańca pole dance na rurze obrotowej, aby później było już tylko łatwiej. Jeśli chodzi o minusy, niektórym osobom w trakcie tańca przy rurze obrotowej kręci się w głowie i jest słabo. Jest to krótkotrwały skutek uboczny tańca przy rurze obrotowej i przechodzi po kilku treningach. Rurę obrotową należy smarować w miejscach, gdzie elementy ruchome łączą się ze statycznymi.
Rurka do pole dance: jaką najlepiej wybrać?
Jeśli masz duże doświadczenie w tańcu, możesz wypróbować obrotowej rury do pole dance’u. To szczególna odmiana rury rozporowej, która łączy funkcję statyczną z obrotową (typu spin up). Tego typu rury do pole dance wydają się być najlepszą inwestycją, głównie z uwagi na dużą odporność na obciążenia nawet przy bardzo częstych treningach. Różnorodność treningu na rurze rozporowej można osiągnąć poprzez odkręcenie kilku małych śrubek – wówczas rura zacznie się obracać wokół własnej osi, a ty poczujesz się jak JLO w finale wieczoru w “Ślicznotkach”. Na pytanie, jaką rurę wybrać najlepiej, tak naprawdę trzeba odpowiedzieć we własnym zakresie. Niestety, rura rurze nierówna, tak samo jak rodzaj wykończenia naszych przestrzeni nie jest taki sam. Montaż rur rozporowych nie sprawdzi się w przypadku podwieszanych sufitów na konstrukcji z płyt gipsowo-kartonowych. Więcej przeciwwskazań nie znamy. Pozostaje tylko kwestia wybrania miejsca na nasze prywatne studio z rurą do pole dance!
Jaką rurę wybrać? Rura rozporowa czy montowana na stałe
Rozważając zakup rury do treningu pole dance w domu musisz zastanowić się czy wolisz rurę rozporową czy montowaną na stałe. Rura rozporowa to rura, którą można ustawić w dowolnym miejscu, a następnie ją przestawić, jeśli pojawi się taka potrzeba. Z tego powodu rura rozporowa nie niszczy ani sufitu ani podłogi. Zmontowanie i rozmontowanie rury rozporowej zajmuje kilkanaście minut. Możliwość przestawiania rury to z pewnością ogromna zaleta, jednak należy pamiętać o jednym istotnym elemencie. Przy zakupie rury rozporowej pojawia się kwestia jej stabilności. Aby zapewnić sobie pełne bezpieczeństwo, zakupiona rura powinna mieć na czubku górnej części przymocowany talerz, który przystawia się do sufitu. Ów talerz uniemożliwia przewrócenie się rury.
Drugim rozwiązaniem jest zakup rury montowanej na stałe. Taka rura do tańca pole dance daje 100% pewnej stabilności. To rozwiązanie niestety wiąże się z wierceniem, które jest oczywistym uszkodzeniem podłogi i sufitu. Jeśli nam to nie przeszkadza, wygodnym rozwiązaniem jest zamówienie ekipy montującej, która zadba o bezpieczny montaż.
Jaką pole dance rurę wybrać? Pokrycie rury do tańca
Kolejnym czynnikiem wpływającym a wybór rury do tańca pole dance jest materiał, z którego jest zrobiona oraz jej pokrycie. Większość rur to rury zrobione z żelaza o pokryciu chromowym. Jest to jedno z lepszych rozwiązań, ponieważ dzięki chromowanemu pokryciu taniec jest wygodny, a tancerka ma komfort trzymania. Ponadto pokrycie chromowe nie uczula.
Najlepsze trzymanie dają zaś rury pokryte mosiądzem. Są również wysoce odporne na uszkodzenia i korozję. Istnieje także możliwość zakupy rury złotej pokrytej tytanem która jest równie popularna.
Do nie najlepszych rur należą rury niklowane oraz ogumione, malowane lub proszkowane. Rury niklowane są niewygodne i śliskie, przez co tancerki pole dance narzekają na brak przyczepności i poczucie dyskomfortu. Nie znaczy to jednak, że taniec na rurze niklowanej jest zły. Niektóre tancerki twierdzą, że warto spróbować oswoić się z rurą niklowaną, aby docenić bezpieczeństwo trzymania jakie zapewniają inne rury.
Rury ogumione, malowane i proszkowane zapewniają doskonałą przyczepność, dzięki której można ćwiczyć również w ubraniu. Okazuje się, że trening pole dance na tak przyczepnej rurze jest zupełnie innym doświadczeniem. Stąd pojawia się pytanie – czy taki taniec to dalej pole dance?
Jaką rurę wybrać? Średnica rury do tańca
Ostatnim czynnikiem wpływającym na wybór rury do tańca pole dance jest jej średnica. Na zawodach tanecznych rury mają średnicę z przedziału 40-48mm i takie też są najbardziej wskazane zarówno dla tancerek początkujących jak i tych bardziej zaawansowanych. Grubsze rury występują, natomiast taniec nie należy do wygodnych. Cieńsze rury, czyli 40mm średnicy lub mniej są lepszym rozwiązaniem, ponieważ są bardzo wygodne jeśli chodzi o chwyt. Problem pojawia się w momencie wykonywania figur odwróconych, podczas których tancerka ma problem z określeniem stabilności trzymania nogami.
Zamontowanie rury do tańca w domu – Jak to właściwie zrobić?
Zamontowanie rury do tańca w domu nie jest dość trudnym zadaniem. Przed zakupem sprzętu należy najpierw przemyśleć, w którym miejscu powinna być zamontowana. Należy wziąć pod uwagę dwa czynniki – przestrzeń wokół i wysokość rury.
Przestrzeń wokół rury
Przyjmuje się, że minimalna odległośc od rury do pole dance powinna stanowić 1,5 m, w szkółkach pole dance taka odległość jest większa – 1,8 m od rury do rury. Jednak należy pamiętać, że są to orientacyjne odległości. Dla wysokich osób polecane są większe odległości. Najbezpieczniejszą odległością jest wzrost tancerza.
Wysokość rury do tańca
Najniższa rura do tańca to 2,25m. Należy pamiętać jednak, że w skład tej wysokośći wchodzi dodatkowa kopuła. Odbiera ona około 10 cm. Minimalna wysokość do swobodnego trenowania to 2,4 m – tyle zazwyczaj znajduje się w blokach mieszkalnych.
Gdzie i jak zamontować: przestrzeń dla rury do pole dance
W idealnej sytuacji prywatne studio pole dance we własnym domu to przestronne pomieszczenie przeznaczone wyłącznie na treningi, bardzo dobrze wentylowane, zawsze wywietrzone i wysprzątane, gdzie nikt nie zagląda i nigdy nie przeszkadza. Jeśli mamy ku temu sposobności, rura do pole dance powinna znaleźć się właśnie tam – w osobnym pokoju, gdzieś z daleka od oczu i uszu osób niepożądanych. Jeśli jednak nasze możliwości lokalowe są w jakiś sposób ograniczone, montaż rury do pole dance warto wykonać w największym pomieszczeniu tak by zapewnić jak największą przestrzeń pomiędzy rurą a ścianami. Nawet jeśli ma to być najbardziej reprezentatywny pokój w mieszkaniu czy salon z kuchennym aneksem. Sport wymaga odrobiny wyrzeczeń i mnóstwa poświęcenia, więc jeśli pole dance to twoja prawdziwa pasja, obstawiamy, że rurę zamontujesz właśnie w salonie – też byśmy tak zrobili!
Dla kogo rura do pole dance: zalecenia i przeciwwskazania
Jak w każdym sporcie, tak i w pole dance są początkowe zajawki, dłużej utrzymujące się fazy fascynacji i wreszcie prawdziwe zamiłowanie i pasja. Tylko wówczas, gdy rekreacyjny sport przeradza się w pasję, warto pomyśleć o zakupie prywatnej rury do pole dance i zamontowanie jej we własnym domu. Trening bez nadzoru instruktora powinny przeprowadzać tylko osoby doświadczone w tych bojach, dlatego jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z pole dance’em i ćwiczysz od kilku czy kilkunastu tygodni, zakup rurki odłóż nieco w czasie. Unikniesz w ten sposób niepotrzebnych kontuzji i tym samym niepotrzebnych rozczarowań. Rura do pole dance we własnym mieszkaniu będzie ci służyć jeszcze długo, gdy zabraknie czasu na wyjście na trening w szkole tańca. To dobre rozwiązanie!
Z tej strony Marcin Ameryk, być może Twój trener osobisty 😉 Od 20 lat zajmuje się treningiem siłowym, sam jestem czynnym zawodnikiem trójboju siłowego. Jeżeli szukasz trenera, który poprowadzi Twój trening i dietę, to nie mogłeś lepiej trafić. Razem osiągniemy każdy cel, który sobie założysz!