Wiele osób zastanawia się nad startem w triathlonie. Opanowanie trzech dyscyplin sportowych może wydawać się czasochłonne. Oto kompletny poradnik odnośnie przygotowań do startu w zawodach dla osób początkujących w tym sporcie. Ile czasu potrzeba na przygotowanie się do triathlonu?
Czy każdy jest w stanie wystartować w triathlonie?
Triathlon należy do dyscyplin wytrzymałościowych. Oczywiste jest więc, że start na określonym dystansie zależy od możliwości zawodnika. Przykładowo, osoby początkujące mogą mieć ogromny problem z ukończeniem połowy Ironmana (113 km) czy całego dystansu Ironmana (226 km). Najlepszym wyjściem dla osób o przeciętnej kondycji fizycznej myślących o starcie w triathlonie jest wybranie ¼ Ironamana. Dystans obejmuje 950 m pływania, 45 km jazdy na rowerze oraz 10,55 km biegu. Ułatwieniem w tych zawodach dla osób początkujących jest zakaz jazdy grupowej, której z reguły boją się niedoświadczeni triathloniści.
Początkujący triathloniści powinni skupić się na budowaniu siły i wytrzymałości. Warto rozpocząć od 2-3 treningów biegowych i pływackich w tygodniu oraz 1-2 treningów kolarskich. Dobrym wyjściem jest pozostawienie sobie minimum jednego dnia na regenerację organizmu. W tym celu warto połączyć dwie dyscypliny na jednym treningu (kolejność jak na zawodach).
Jak wyglądają przygotowania do pierwszego triathlonu?
Warunkiem do podjęcia treningów przygotowawczych jest wykonanie podstawowych badań lekarskich. Triathlon jest bowiem dyscypliną wytrzymałościową. Oznacza to, że dużą rolę odrywa pełna sprawność i zdrowie przyszłego zawodnika. Następnym krokiem jest zainwestowanie w odpowiedni sprzęt treningowy. Dla początkujących wystarczą: rower, kask, czapka z daszkiem, buty do biegania, pianka do pływania (ew. kąpielówki) i strój kolarski. Całość to wydatek rzędu 2000 złotych.
Przygotowania do pierwszych zawodów triathlonowych wymagają opanowania specyficznych umiejętności. Między innymi warto potrenować pływanie i jazdę na rowerze w grupie. Ważne jest ponadto zapoznanie się z regulaminem poszczególnych triathlonów. Mogą one różnić się między sobą – pod kątem trasy czy chociażby pory roku.
Trzy dyscypliny – jeden zawodnik
Najtrudniejszą konkurencją w triathlonie jest bez wątpienia pływanie. Osoby początkujące mogą skorzystać z usług trenera personalnego specjalizującego się w tej dyscyplinie. Jest to bowiem sport najbardziej wymagający opanowania prawidłowej techniki. Duże znaczenie ma także wybranie odpowiedniego planu treningowego oraz bieżące korygowanie ewentualnych błędów w ćwiczeniach. W pozostałych dwóch konkurencjach również warto mieć kontakt z trenerem lub chociażby osobami mającymi już doświadczenie w startach w triathlonie. Ogromne znaczenie ma bowiem wykształcenie umiejętności zachowywania się w grupie w poszczególnych konkurencjach. Znaczenie ma tutaj m.in. komunikacja z innymi zawodnikami czy ustawianie się w zależności od kierunku wiatru.
Podczas przygotowań do startu w pierwszych zawodach triathlonowych warto prowadzić dziennik treningowy. Ten pozwala na bieżące obserwowanie postępów czy reakcji zawodnika na poszczególne metody treningowe. Jest również bezpiecznym sposobem na uniknięcie przetrenowania.
Ile czasu zajmują przygotowania do pierwszego triathlonu?
Czas przygotowań w dużej mierze zależy od stanu sprawności początkującego. W grę wchodzi również doświadczenie w innych dyscyplinach sportowych. Czas potrzebny na wypracowanie umiejętności pozwalających na ukończenie triathlonu zależy również od wypełniania planów treningowych, intensywności ćwiczeń czy indywidualnych predyspozycji ćwiczącego. Zwykle jednak, aby ukończyć ¼ Ironmana trzeba poświęcić na treningi od kilku tygodni do kilkunastu miesięcy.
Początkujący triathlonista – porady treningowe
Charakter treningów przygotowawczych do startu w triathlonie w dużej mierze zależy od długości dystansu na zawodach. Niemniej, w przygotowaniach warto uwzględnić praktyczne możliwości przydatne w trakcie poszczególnych konkurencji. Opanowanie pływania wiąże się więc również z umiejętnościami pływania na długim dystansie, nawigacji w wodzie czy pływania we wzburzonej wodzie. W przypadku biegania warto zapoznać się z charakterem biegu po jeździe na rowerze, bieganiem boso czy bieganiem po miękkim podłożu. Kolarstwo natomiast wiąże się z umiejętnościami jazdy na rowerze po pływaniu i przed biegiem, przenoszeniem roweru czy techniką jazdy na trudnych odcinkach (np. ostrych zakrętach). Bardzo pomocne dla początkującego triathlonisty będzie skorzystanie z pomocy instruktora triathlonu w przygotowaniach do pierwszych zawodów.
Z tej strony Marcin Ameryk, być może Twój trener osobisty 😉 Od 20 lat zajmuje się treningiem siłowym, sam jestem czynnym zawodnikiem trójboju siłowego. Jeżeli szukasz trenera, który poprowadzi Twój trening i dietę, to nie mogłeś lepiej trafić. Razem osiągniemy każdy cel, który sobie założysz!