Płetwy są jednym z niezbędnych sprzętów pływackich np. w triathlonie. Dlaczego warto trenować pływanie z użyciem tych akcesoriów? Co może być powodem do zrezygnowania z używania płetw?
Co można osiągnąć podczas pływania w płetwach?
Używanie płetw w treningu pływackim jest poparte dwoma głównymi powodami. Po pierwsze, w dużej mierze wpływają na prawidłową technikę pracy nóg. Po drugie natomiast służą do wykonywania wielu ćwiczeń pływackich. Płetwy treningowe dobiera się w zależności od przeznaczenia. W przypadku treningu skupiającego się na technice lepszym rozwiązaniem są elastyczne płetwy z długim gumowym piórem. Zupełnie nie sprawdzają się w takim treningu na przykład płetwy używane do nurkowania. W przypadku triathlonistów najlepszym rozwiązaniem są miękkie płetwy ze średnim piórem. Pływanie w nich dużo mniej męczy stawy skokowe, dzięki czemu nadają się na długie dystanse. W ten sposób triathloniści oszczędzają siły przed dalszymi etapami zawodów.
Płetwy, czyli pomoc techniczna
Praca nad techniką może obejmować wiele aspektów. Przykładowo: triathlonista trenuje rytm pracy rąk i nóg (zachowanie harmonii ruchów). Pływanie w płetwach (na przykład w konfiguracji 100 metrów w płetwach, kolejne 100 metrów bez nich itd.) może przyczynić się do polepszenia czucia wody. Zwalniają również ruchy nóg, dzięki czemu łatwiej osiągnąć rytm pływacki. Warto jednak sukcesywnie powtarzać daną czynność. W ten sposób zostanie ona wprowadzona do pamięci mięśniowej. Tym samym – ruchy staną się bardziej automatyczne.
Pływanie w płetwach przynosi również wiele korzyści w pracy stóp. Takie treningi zwiększają rozciągnięcie oraz oducza zginania stopy w stawie skokowym. Ta ostatnia czynność w dużej mierze obniża pozycję nóg w wodzie (pływak jest ściągany do dołu). Ponadto, używanie płetw podczas treningu pozwala na osiągnięcie większego skupienia na ćwiczeniach technicznych. Dzięki nim można osiągnąć dobry napęd. Przydaje się on np. do ułatwienia ćwiczeń na wysoki łokieć. Co więcej, pływanie w płetwach wymusza lepszą stabilizację ciała. Jest również sposobem na urozmaicenie długotrwałych treningów tlenowych.
Czy pływanie w płetwach może być niekorzystne?
Ogólnie pływanie w płetwach przynosi same korzyści. Jednym z minusów takich treningów może być zdecydowanie silniejsza praca nóg już po zdjęciu płetw. Dzieje się tak, ponieważ używanie tego sprzętu powoduje opór, przez co noga automatycznie wykonuje mocniejsze ruchy. Taka sytuacja jest szczególnie niekorzystna dla triathlonistów. Dodatkowo, trening pływacki nie powinien skupiać się tylko na korzystaniu z tego sprzętu. Warto także zadbać o ćwiczenia bez płetw. Zmienne bodźce i technika pływania pozwolą na jak najlepsze wykorzystanie treningu.
Płetwy triathlonisty
Jak już wspomniano, w treningu triathlonisty używa się płetw miękkich ze średnim piórem. Dzięki nim łatwiejsze jest osiągnięcie prawidłowej techniki pływania na nogach. Początkujący mają szansę na wyuczenie się właściwego ugięcia stopy podczas pracy nóg. Doświadczeni pływacy natomiast podczas ich używania nie zaburzają poprawnych wzorców ruchowych. Co więcej, pływanie w miękkich płetwach mniej męczy stawy skokowe.
Korzystanie z twardych płetw podczas treningu może mieć swój efekt w zniekształceniach pracy nóg po ich zdjęciu. Krótkie płetwy natomiast pozwalają na wyćwiczenie mocy i szybkości. Ich główną wadą jest jednak zniekształcanie wzorów ruchowych, dlatego nie powinno się z nich korzystać w treningu triathlonisty.
Triathloniści stosują płetwy do treningów sprintu i ćwiczeń technicznych. Mogą być również formą zabaw pływackich. Ważne jest jednak to, że podczas zawodów ich jedynym ekwipunkiem na dystansie pływackim może być zegarek. Trenowanie w płetwach głównie przyczynia się do lepszej techniki pływania. Mogą być wykorzystywane podczas przygotowań, jednak na zawodach triathlonowych zawodnicy mają do dyspozycji jedynie własne nogi.
Kursy pływania z pletwami
W internecie od czasu do czasu można natrafić na kursy specjalistyczne w zakresie pływania z płetwami. Są zwykle organizowane przez instruktorów pływania lub nurkowania. W dogodnych warunkach na basenie uczestnicy mają okazję poćwiczyć pływanie z różnymi rodzajami płetw oraz wykonywać techniki i manewry w wodzie.
Z tej strony Marcin Ameryk, być może Twój trener osobisty 😉 Od 20 lat zajmuje się treningiem siłowym, sam jestem czynnym zawodnikiem trójboju siłowego. Jeżeli szukasz trenera, który poprowadzi Twój trening i dietę, to nie mogłeś lepiej trafić. Razem osiągniemy każdy cel, który sobie założysz!