Kozioł gimnastyczny – czym jest i jak ćwiczyć z jego użyciem?

Kozioł gimnastyczny to przyrząd znany niemal każdemu z nas głównie jako koszmar z lekcji wychowania fizycznego. Do czego dokładnie można go wykorzystać i jak kupić najodpowiedniejszy model?

Kozioł gimnastyczny – idealny przyrząd do skoków

Kozioł gimnastyczny może być wykorzystywany do wykonywania różnego rodzaju skoków zarówno podczas lekcji wychowania fizycznego, jak i w trakcie profesjonalnych treningów akrobatycznych. Jego stabilna konstrukcja sprawia, że aktywność fizyczna połączona z odpowiednim przygotowaniem może być w pełni bezpieczna. Na rynku znaleźć można różne modele takich przyrządów, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie.

Kozioł gimnastyczny – co to?

Kozioł gimnastyczny to konstrukcja w kształcie graniastosłupa umocowana na czterech nogach. Służy on do wykonywania różnego rodzaju ćwiczeń, głównie przeskoków, a jego antypoślizgowe kopyta uniemożliwiają przesuwanie się sprzętu podczas takich aktywności. Przyrząd ten kojarzy się głównie ze szkolnymi salami gimnastycznymi, jednak można go znaleźć również w miejscach, w których odbywają się profesjonalne treningi.

Kozioł gimnastyczny – ćwiczenia

Kozioł gimnastyczny to przyrząd służący do wykonywania różnego rodzaju przeskoków, od tych rozkrocznych, aż po te kuczne czy zawrotne. Sprzęt ten jest wykorzystywany głównie podczas ćwiczeń ogólnorozwojowych, jednak pojawia się on także na treningach profesjonalnej akrobatyki, gdzie jest on traktowany jako bardzo ważny element poprawiający skoczność.

Kozioł gimnastyczny – trening z jego użyciem

Kozioł gimnastyczny to nie tylko przyrząd kojarzący się z zajęciami wychowania fizycznego w szkole, lecz także duża pomoc podczas profesjonalnych treningów. Wówczas jest on wykorzystywany w znacznie bardziej wymagający sposób, a wykonywane skoki są na dużo wyższym poziomie. Do tego typu ćwiczeń używa się jednak takich samych kozłów, jakie można znaleźć w szkołach.

Kozioł gimnastyczny – jak skakać?

Skoki przez kozła zwykle stanowią ogromny problem dla wielu osób. Zazwyczaj kwestia ta rozwiązuje podstawienie odskoczni tuż przed przyrządem, jednak istnieją również ćwiczenia poprawiające skoczność bez użycia dodatkowych pomocy. Dobrym pomysłem może być wszelkie aktywności bazujące na skakaniu realizowane nie tylko w szkole, lecz także w domu. Pomocna okazuje się również skrzynia, której wysokość można dowolnie regulować poprzez zdejmowanie poszczególnych segmentów.

Kozioł gimnastyczny – cena

Ceny kozłów gimnastycznych wahają się od 1500 do 2000 zł w zależności od wielu czynników, takich jak chociażby materiały zastosowane do ich stworzenia, marka czy wielkość. Istnieje również opcja kupienia używanego przyrządu za znacznie mniejsze pieniądze na licznych portalach ogłoszeniowych i aukcyjnych. Niekiedy w takich miejscach można znaleźć kozły w naprawdę dobrym stanie i dużo niższej cenie.

Kozioł gimnastyczny – dostępne rodzaje

Większość kozłów gimnastycznych dostępnych na rynku wygląda tak samo, a jedyne różnice pomiędzy nimi to rodzaj skóry, jaką zostały obite, jej kolor oraz wysokość i ewentualna możliwość regulacji. Zazwyczaj w sklepach znaleźć można modele o regulowanych wymiarach, od 90 do 130 cm, co pozwala na dostosowanie do wzrostu i umiejętności osoby ćwiczącej. Warto również wiedzieć, że kozły gimnastyczne obite skórą naturalną są znacznie droższe niż te wykonane z użyciem wariantu syntetycznego.

Kozioł gimnastyczny – gdzie kupić?

W Internecie znaleźć można liczne warianty kozłów gimnastycznych o różnych kolorach, obiciach czy wymiarach. Jest to najwygodniejsza opcja zakupienia takiego przyrządu do Twojego domu czy klubu fitness, jednak na terenie niektórych polskich miast znaleźć można również sklepy stacjonarne oferujące wysokiej jakości kozły gimnastyczne. Dzięki temu niemal każdy klub fitness lub osoba zajmująca się profesjonalną akrobatyką jest w stanie wyposażyć się w taki przyrząd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *