Najskuteczniejsze techniki w zapasach

Najskuteczniejsze techniki w zapasach

Podczas walki zapaśniczej dozwolone są m.in. rzuty, podcięcia czy chwyty. W tym sporcie liczy się siła, szybkość i technika. Zapaśnicy muszą opanować do perfekcji poszczególne ruchy, by położyć przeciwnika na macie. Zobacz, które z technik są najskuteczniejsze.

Najskuteczniejsze techniki – chwyty w zapasach

najskuteczniejsze chwyty zapaśnicze

Chwyty zapaśnicze należą do podstawowych technik w walce zapaśniczej. Głównym celem chwytów w zapasach jest zdobycie przewagi nad przeciwnikiem. Całość chwytu składa się z dwóch części: obchwytu/uchwytu oraz działania. Przepisy zapaśnicze dokładnie określają technikę wykonania poszczególnych chwytów. Najskuteczniejszymi i najbardziej znanymi chwytami są suples, wózek oraz nelson.

Profesjonalni trenerzy sportów walki z całej Polski (a także innych dyscyplin sportowych)

trener sporty walki

Zobacz też: Znani trenerzy i zawodnicy w sportach walki

1. Suples

Jeden z popularniejszych i najbardziej efektywnych ofensywnych chwytów w zapasach. Zapaśnik podnosi przeciwnika i przy pomocy masy własnego ciała obala go na matę. Występuje wiele rodzajów suplesów. Mogą być wykonywane przy użyciu różnych chwytów i z różnych pozycji względem przeciwnika. Ten chwyt opanowany do perfekcji potrafi zapewnić zapaśnikowi wygraną walkę. Nauka suplesu wymaga jednak doskonałego przygotowania technicznego i fizycznego.

2. Nelson

Należy do chwytów w zapasach zwanych klamrowymi. Zawodnik stoi za przeciwnikiem. Następnie wsuwa ramię pod ramię przeciwnika i łapie go za kark. Nazwa chwytu pochodzi od nazwiska Horatio Nelsona – najsłynniejszego admirała w całej historii brytyjskiej floty. Nelson przygotował dokładny plan obezwładniania przeciwników, który wykorzystał podczas bitew pod Trafalgarem i Abukirem. W zapasach występuje także pół-nelson oraz podwójny nelson (stosowanie tego ostatniego jest zabronione w niektórych kategoriach).

Najskuteczniejsze techniki zapaśnicze – rzuty

Rzuty zapaśnicze polegają na doprowadzeniu do sytuacji, w której przeciwnik znajdzie się na macie. Technika wykonania poszczególnych rzutów może opierać się na wykorzystaniu siły przeciwnika czy własnej siły (to ostatnie jest charakterystyczne dla zapasów). Zawodnicy pozbawiają przeciwników równowagi przy pomocy rąk, bioder, nóg i stóp. Rzuty mogą występować w różnych konfiguracjach. Często także łączy się różne rzuty w bardziej złożone kombinacje.

Czytaj też: Zapasy dla początkujących

1. Powerslam in. bodyslam

Zawodnik podnosi przeciwnika do góry. Następnie bardzo dynamicznie rzuca nim na matę. Zwykle przeciwnik ląduje na części lędźwiowej pleców. Tę technikę stosuje się zwykle w zapasach zawodowych. Najskuteczniejsze powerslamy należą do m.in. Marka Henry’ego (World Strongest Slam), Brocka Lesnara (F-5) oraz Wade’a Barretta (Wasteland).

2. Powerbomb

powerbomb rzut zapaśniczy technika

Obalenie stosowane w zapasach zawodowych. Zawodnik podnosi przeciwnika do góry (podobnie jak w poprzednim rzucie). Zwykle jednak przeciwnik znajduje się na ramionach zawodnika. Następnie ten rzuca go mocno na matę tak, że przeciwnik ląduje na plecach. Ten rzut jest stosowany także w MMA. Efektywnymi powerbombami pochwalić się mogą m.in. Dave Bautista (Batista Bomb), Jack Swagger (Gutwrench Bomb) oraz Eddie Guerrero (Splash Mountain). Zarówno powerslam, jak i powerbomb mogą występować w różnych wariantach.

Najskuteczniejsze techniki zapaśnicze – podcięcia

Podcięcia także są nastawione na sprowadzenie przeciwnika do parteru. W tym przypadku zawodnik wykorzystuje niewielką ilość energii. Liczy się przede wszystkim szybkość oraz zachowanie równowagi. Ta technika zapaśnicza jest jedną z bezpieczniejszych. Podcięcia przygotowują także grunt pod zastosowanie rzutów bądź wyniesień. Mogą być wykonywane mniej lub bardziej wysoko (zależy to od podparcia podłoża) oraz w różnych kierunkach.

1. Podcięcie w formie kopnięcie hakowego

Ta technika polega na odwróceniu kopnięcia okrężnego w pionie lub poziomie. Zazwyczaj noga zawodnika uderza w przeciwnika tylną częścią pięty. Można wykonywać podcięcia hakowe nogą wykroczną. Zawodnik wyciąga wtedy udo na tułów – wzrok kieruje nieprzerwanie na twarz przeciwnika. Inną możliwością jest wykorzystanie nogi zakrocznej. Zawodnik wykonuje całkowity obrót nogi podporowej i jednocześnie całego tułowia. Przez chwilę nie patrzy także na przeciwnika. Ten ruch nazywa się hakowym kopnięciem obrotowym.

2. Skuteczne podcięcie po podcięciu

Zawodnik spodziewając się podcięcia może skutecznie wykorzystać tę sytuację. Wystarczy, że delikatnie, ale szybko cofnie stopę. Następnie wykona nią łuk, tym samym podcinając przeciwnika. W tym momencie przeciwnik zostaje ściągnięty do parteru. Zawodnik wykonuje chwyt i unieruchamia przeciwnika.

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Dominika Górska 7 23 marca 2017  13528

Dodaj komentarz

 • 8 lutego 2019
  Mówimy tu o zapasach olimpijskich czy patrząc na zdjęcie amerykańskich zapasach ( teatr ) w ringu? Jedno z drugim nie ma wiele wspólnego ze sobą.
 • Oliwa
  31 marca 2017
  Przydałoby się więcej postów o zapasach...
 • Dawid
  30 marca 2017
  Jestem w grupie początkującej, ale widziałem jak w grupie zaawansowanej chłopaki wykonują już bardziej zaawansowane rzuty. No mi jeszcze brakuje dużo siły, żeby to robić
 • Pean
  29 marca 2017
  Zapasy są moim ulubionym sportem, serio, nawet od niedawna zacząłem treningi. No ale zanim poznam wszystkie techniki, to trochę czasu minie
 • Mateusz
  28 marca 2017
  Lubię bardzo oglądać zapasy, zawodowcy mają naprawdę bardzo dużo umiejętności. A najbardziej to lubię podcięcia
 • Palis
  27 marca 2017
  Niektóre z rzutów są tak efektowne, że trudno o wyobrażenie sobie, że ludzie to potrafią. No ale są i niebezpieczne
 • Mateusz Danił
  24 marca 2017
  To jedynie przedsmak możliwości technicznych w zapasach. Jest tyle kombinacji, że można skutecznie zaskoczyć i zwieść przeciwnika. Potrzeba jednak dużo pracy, żeby opanować wszystkie możliwe chwyty, podcięcia czy rzuty

Artykuły z kategorii: Sztuki i Sporty Walki

lekcja-pokory-i-szacunku-czyli-wszystko-o-pasach-w-karate

Lekcja pokory i szacunku – czyli wszystko o pasach w karate

Wschodnie sztuki walki od zawsze budziły respekt i podziw publiczności, jak i osób bezpośrednio zaangażowanych w te dyscypliny. Nie inaczej jest z karate, które swoim zasięgiem w szybki sposób objęło cały świat. Wraz z rosnącą popularnością powstawały nowe style, których do tej pory jest ponad sto. Elementem, który wyróżnia karate na tle innych dyscyplin są bez wątpienia pasy. Co oznaczają poszczególne kolory pasów w karate? Jaka jest ich kolejność? I jakie wymagania formalne muszą spełniać zawodnicy, żeby zdobyć poszczególne pasy?

wing-tsun-kung-fu-uderzenia-lancuchowe

Wing Tsun Kung Fu – uderzenia łańcuchowe

Techniki łańcuchowe są jedną z najbardziej charakterystycznych cech Wing Tsun Kung Fu. Dzięki nim walka staje się znacznie bardziej skuteczna. Oto najpopularniejsze ciosy łańcuchowe oraz uderzenia za pomocą łokci w tej sztuce walki.

zespolowe-sporty-walki-czy-taka-forma-w-ogole-istnieje

Zespołowe sporty walki? Czy taka forma w ogóle istnieje?

Sporty zespołowe zwykle kojarzą się z piłką nożną, piłką ręczną, koszykówką… Bardzo trudno o postrzeganie w tym kontekście sportów walki – w końcu starcie odbywa się zwykle jeden na jednego. A co jeśli naprawdę istnieje coś takiego jak zespołowe sporty walki?

boks-birmanski-czyli-ekstremalny-sport-walki-o-ktorym-wiedza-nieliczni

Boks birmański, czyli ekstremalny sport walki, o którym wiedzą nieliczni

Boks birmański nie jest tak znanym sportem walki jak karate, kick-boxing czy nawet krav maga. Jak wygląda historia tego sportu i czy jest on dostępny w Polsce?

wschodnie-sztuki-walki-poznaj-ich-rodzaje-i-sprawdz-na-czym-polegaja

Wschodnie sztuki walki - poznaj ich rodzaje i sprawdź, na czym polegają

Legendarne kung fu, medytacyjne tai chi, judo, aikido i karate. Do tego klasyczne już taekwondo i coraz bardziej modne muay thai. Wszystkie te wschodnie sztuki walki wywodzą się ze starożytnej filozofii Dalekiego Wschodu. Na czym polegają i czym różnią się od sportów walki uprawianych współcześnie?

aikido-karate-i-judo-poznaj-japonskie-sztuki-walki-i-ich-tradycyjna-filozofie

Aikido, karate i judo - poznaj japońskie sztuki walki i ich tradycyjną filozofię

Starożytne filozofie Dalekiego Wschodu to punkt wyjścia dla wielu dziedzin życia. Również japońskie sztuki walki czerpią właśnie z nauk wielkich myślicieli wschodnich. Na czym polega technika poszczególnych walk i jak podejść do przeciwnika w myśl aikido, judo i karate?

swiatowe-sztuki-walki-istota-sama-w-sobie-poznaj-ich-rodzaje

Światowe sztuki walki - istota sama w sobie. Poznaj ich rodzaje!

Cały świat zachwyca się boksem i czerpie ogromną przyjemność ze sportowego widowiska. Sporty walki to jednak komercja. Tu ważne jest przede wszystkim, kto zwycięży, a kto przegra. Czym więc są sztuki walki i jak się mają ich rodzaje do popularnych sportów?

ile-czasu-potrzeba-aby-opanowac-podstawy-boksu

Ile czasu potrzeba aby opanować podstawy boksu?

Zastanawiasz się czy warto zacząć trenować boks? Brakuje Ci motywacji, bo opanowanie techniki wydaje Ci się zbyt odległe? Zobacz na ile trudne i czasochłonne jest opanowanie boksowania. Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację 2020.

brazylijskie-jiu-jitsu-warszawa-jak-wybrac-klub

Brazylijskie Jiu Jitsu Warszawa – jak wybrać klub?

Nie ma co ukrywać – kluby BJJ Warszawa aż się biją o klienta. W stolicy oferta treningów sportów walki jest wyjątkowo szeroka. Jak zdecydować się na klub BJJ w Warszawie? Na czym właściwie polega Brazylijskie Jiu Jitsu? BJJ Warszawa treningi dla każdego. Ju Jitsu Warszawa - przewiń artykuł!

combat-56-system-walki-polskich-oddzialow-specjalnych

Combat 56 – system walki polskich oddziałów specjalnych

W latach 80. i 90. eksperymentalnie poszukiwano technik walki, które sprawdziłyby się w siłach zbrojnych. Dzięki majorowi Arkadiuszowi Kupsowi powstał system Combat 56. Zobacz, na czym on polega, oraz do czego jest przeznaczony.

lekcja-pokory-i-szacunku-czyli-wszystko-o-pasach-w-karate

Lekcja pokory i szacunku – czyli wszystko o pasach w karate

Wschodnie sztuki walki od zawsze budziły respekt i podziw publiczności, jak i osób bezpośrednio zaangażowanych w te dyscypliny. Nie inaczej jest z karate, które swoim zasięgiem w szybki sposób objęło cały świat. Wraz z rosnącą popularnością powstawały nowe style, których do tej pory jest ponad sto. Elementem, który wyróżnia karate na tle innych dyscyplin są bez wątpienia pasy. Co oznaczają poszczególne kolory pasów w karate? Jaka jest ich kolejność? I jakie wymagania formalne muszą spełniać zawodnicy, żeby zdobyć poszczególne pasy?

wing-tsun-kung-fu-uderzenia-lancuchowe

Wing Tsun Kung Fu – uderzenia łańcuchowe

Techniki łańcuchowe są jedną z najbardziej charakterystycznych cech Wing Tsun Kung Fu. Dzięki nim walka staje się znacznie bardziej skuteczna. Oto najpopularniejsze ciosy łańcuchowe oraz uderzenia za pomocą łokci w tej sztuce walki.

zespolowe-sporty-walki-czy-taka-forma-w-ogole-istnieje

Zespołowe sporty walki? Czy taka forma w ogóle istnieje?

Sporty zespołowe zwykle kojarzą się z piłką nożną, piłką ręczną, koszykówką… Bardzo trudno o postrzeganie w tym kontekście sportów walki – w końcu starcie odbywa się zwykle jeden na jednego. A co jeśli naprawdę istnieje coś takiego jak zespołowe sporty walki?

boks-birmanski-czyli-ekstremalny-sport-walki-o-ktorym-wiedza-nieliczni

Boks birmański, czyli ekstremalny sport walki, o którym wiedzą nieliczni

Boks birmański nie jest tak znanym sportem walki jak karate, kick-boxing czy nawet krav maga. Jak wygląda historia tego sportu i czy jest on dostępny w Polsce?

wschodnie-sztuki-walki-poznaj-ich-rodzaje-i-sprawdz-na-czym-polegaja

Wschodnie sztuki walki - poznaj ich rodzaje i sprawdź, na czym polegają

Legendarne kung fu, medytacyjne tai chi, judo, aikido i karate. Do tego klasyczne już taekwondo i coraz bardziej modne muay thai. Wszystkie te wschodnie sztuki walki wywodzą się ze starożytnej filozofii Dalekiego Wschodu. Na czym polegają i czym różnią się od sportów walki uprawianych współcześnie?

aikido-karate-i-judo-poznaj-japonskie-sztuki-walki-i-ich-tradycyjna-filozofie

Aikido, karate i judo - poznaj japońskie sztuki walki i ich tradycyjną filozofię

Starożytne filozofie Dalekiego Wschodu to punkt wyjścia dla wielu dziedzin życia. Również japońskie sztuki walki czerpią właśnie z nauk wielkich myślicieli wschodnich. Na czym polega technika poszczególnych walk i jak podejść do przeciwnika w myśl aikido, judo i karate?

swiatowe-sztuki-walki-istota-sama-w-sobie-poznaj-ich-rodzaje

Światowe sztuki walki - istota sama w sobie. Poznaj ich rodzaje!

Cały świat zachwyca się boksem i czerpie ogromną przyjemność ze sportowego widowiska. Sporty walki to jednak komercja. Tu ważne jest przede wszystkim, kto zwycięży, a kto przegra. Czym więc są sztuki walki i jak się mają ich rodzaje do popularnych sportów?

ile-czasu-potrzeba-aby-opanowac-podstawy-boksu

Ile czasu potrzeba aby opanować podstawy boksu?

Zastanawiasz się czy warto zacząć trenować boks? Brakuje Ci motywacji, bo opanowanie techniki wydaje Ci się zbyt odległe? Zobacz na ile trudne i czasochłonne jest opanowanie boksowania. Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację 2020.

brazylijskie-jiu-jitsu-warszawa-jak-wybrac-klub

Brazylijskie Jiu Jitsu Warszawa – jak wybrać klub?

Nie ma co ukrywać – kluby BJJ Warszawa aż się biją o klienta. W stolicy oferta treningów sportów walki jest wyjątkowo szeroka. Jak zdecydować się na klub BJJ w Warszawie? Na czym właściwie polega Brazylijskie Jiu Jitsu? BJJ Warszawa treningi dla każdego. Ju Jitsu Warszawa - przewiń artykuł!

combat-56-system-walki-polskich-oddzialow-specjalnych

Combat 56 – system walki polskich oddziałów specjalnych

W latach 80. i 90. eksperymentalnie poszukiwano technik walki, które sprawdziłyby się w siłach zbrojnych. Dzięki majorowi Arkadiuszowi Kupsowi powstał system Combat 56. Zobacz, na czym on polega, oraz do czego jest przeznaczony.