Najskuteczniejsze techniki w zapasach

Najskuteczniejsze techniki w zapasach

Podczas walki zapaśniczej dozwolone są m.in. rzuty, podcięcia czy chwyty. W tym sporcie liczy się siła, szybkość i technika. Zapaśnicy muszą opanować do perfekcji poszczególne ruchy, by położyć przeciwnika na macie. Zobacz, które z technik są najskuteczniejsze.

Najskuteczniejsze techniki – chwyty w zapasach

najskuteczniejsze chwyty zapaśnicze

Chwyty zapaśnicze należą do podstawowych technik w walce zapaśniczej. Głównym celem chwytów w zapasach jest zdobycie przewagi nad przeciwnikiem. Całość chwytu składa się z dwóch części: obchwytu/uchwytu oraz działania. Przepisy zapaśnicze dokładnie określają technikę wykonania poszczególnych chwytów. Najskuteczniejszymi i najbardziej znanymi chwytami są suples, wózek oraz nelson.

Profesjonalni trenerzy sportów walki z całej Polski (a także innych dyscyplin sportowych)

trener sporty walki

Zobacz też: Znani trenerzy i zawodnicy w sportach walki

1. Suples

Jeden z popularniejszych i najbardziej efektywnych ofensywnych chwytów w zapasach. Zapaśnik podnosi przeciwnika i przy pomocy masy własnego ciała obala go na matę. Występuje wiele rodzajów suplesów. Mogą być wykonywane przy użyciu różnych chwytów i z różnych pozycji względem przeciwnika. Ten chwyt opanowany do perfekcji potrafi zapewnić zapaśnikowi wygraną walkę. Nauka suplesu wymaga jednak doskonałego przygotowania technicznego i fizycznego.

2. Nelson

Należy do chwytów w zapasach zwanych klamrowymi. Zawodnik stoi za przeciwnikiem. Następnie wsuwa ramię pod ramię przeciwnika i łapie go za kark. Nazwa chwytu pochodzi od nazwiska Horatio Nelsona – najsłynniejszego admirała w całej historii brytyjskiej floty. Nelson przygotował dokładny plan obezwładniania przeciwników, który wykorzystał podczas bitew pod Trafalgarem i Abukirem. W zapasach występuje także pół-nelson oraz podwójny nelson (stosowanie tego ostatniego jest zabronione w niektórych kategoriach).

Najskuteczniejsze techniki zapaśnicze – rzuty

Rzuty zapaśnicze polegają na doprowadzeniu do sytuacji, w której przeciwnik znajdzie się na macie. Technika wykonania poszczególnych rzutów może opierać się na wykorzystaniu siły przeciwnika czy własnej siły (to ostatnie jest charakterystyczne dla zapasów). Zawodnicy pozbawiają przeciwników równowagi przy pomocy rąk, bioder, nóg i stóp. Rzuty mogą występować w różnych konfiguracjach. Często także łączy się różne rzuty w bardziej złożone kombinacje.

Czytaj też: Zapasy dla początkujących

1. Powerslam in. bodyslam

Zawodnik podnosi przeciwnika do góry. Następnie bardzo dynamicznie rzuca nim na matę. Zwykle przeciwnik ląduje na części lędźwiowej pleców. Tę technikę stosuje się zwykle w zapasach zawodowych. Najskuteczniejsze powerslamy należą do m.in. Marka Henry’ego (World Strongest Slam), Brocka Lesnara (F-5) oraz Wade’a Barretta (Wasteland).

2. Powerbomb

powerbomb rzut zapaśniczy technika

Obalenie stosowane w zapasach zawodowych. Zawodnik podnosi przeciwnika do góry (podobnie jak w poprzednim rzucie). Zwykle jednak przeciwnik znajduje się na ramionach zawodnika. Następnie ten rzuca go mocno na matę tak, że przeciwnik ląduje na plecach. Ten rzut jest stosowany także w MMA. Efektywnymi powerbombami pochwalić się mogą m.in. Dave Bautista (Batista Bomb), Jack Swagger (Gutwrench Bomb) oraz Eddie Guerrero (Splash Mountain). Zarówno powerslam, jak i powerbomb mogą występować w różnych wariantach.

Najskuteczniejsze techniki zapaśnicze – podcięcia

Podcięcia także są nastawione na sprowadzenie przeciwnika do parteru. W tym przypadku zawodnik wykorzystuje niewielką ilość energii. Liczy się przede wszystkim szybkość oraz zachowanie równowagi. Ta technika zapaśnicza jest jedną z bezpieczniejszych. Podcięcia przygotowują także grunt pod zastosowanie rzutów bądź wyniesień. Mogą być wykonywane mniej lub bardziej wysoko (zależy to od podparcia podłoża) oraz w różnych kierunkach.

1. Podcięcie w formie kopnięcie hakowego

Ta technika polega na odwróceniu kopnięcia okrężnego w pionie lub poziomie. Zazwyczaj noga zawodnika uderza w przeciwnika tylną częścią pięty. Można wykonywać podcięcia hakowe nogą wykroczną. Zawodnik wyciąga wtedy udo na tułów – wzrok kieruje nieprzerwanie na twarz przeciwnika. Inną możliwością jest wykorzystanie nogi zakrocznej. Zawodnik wykonuje całkowity obrót nogi podporowej i jednocześnie całego tułowia. Przez chwilę nie patrzy także na przeciwnika. Ten ruch nazywa się hakowym kopnięciem obrotowym.

2. Skuteczne podcięcie po podcięciu

Zawodnik spodziewając się podcięcia może skutecznie wykorzystać tę sytuację. Wystarczy, że delikatnie, ale szybko cofnie stopę. Następnie wykona nią łuk, tym samym podcinając przeciwnika. W tym momencie przeciwnik zostaje ściągnięty do parteru. Zawodnik wykonuje chwyt i unieruchamia przeciwnika.

Dominika Górska 7 23 marca 2017  3849

Dodaj komentarz

 • 8 lutego 2019
  Mówimy tu o zapasach olimpijskich czy patrząc na zdjęcie amerykańskich zapasach ( teatr ) w ringu? Jedno z drugim nie ma wiele wspólnego ze sobą.
 • Oliwa
  31 marca 2017
  Przydałoby się więcej postów o zapasach...
 • Dawid
  30 marca 2017
  Jestem w grupie początkującej, ale widziałem jak w grupie zaawansowanej chłopaki wykonują już bardziej zaawansowane rzuty. No mi jeszcze brakuje dużo siły, żeby to robić
 • Pean
  29 marca 2017
  Zapasy są moim ulubionym sportem, serio, nawet od niedawna zacząłem treningi. No ale zanim poznam wszystkie techniki, to trochę czasu minie
 • Mateusz
  28 marca 2017
  Lubię bardzo oglądać zapasy, zawodowcy mają naprawdę bardzo dużo umiejętności. A najbardziej to lubię podcięcia
 • Palis
  27 marca 2017
  Niektóre z rzutów są tak efektowne, że trudno o wyobrażenie sobie, że ludzie to potrafią. No ale są i niebezpieczne
 • Mateusz Danił
  24 marca 2017
  To jedynie przedsmak możliwości technicznych w zapasach. Jest tyle kombinacji, że można skutecznie zaskoczyć i zwieść przeciwnika. Potrzeba jednak dużo pracy, żeby opanować wszystkie możliwe chwyty, podcięcia czy rzuty

Artykuły z kategorii: Sztuki Walki

trenowanie-na-worku-bokserskim-dla-poczatkujacych-efekty-spalanie-tluszczu-rozpiska

Trenowanie na worku bokserskim dla początkujących – efekty, spalanie tłuszczu, rozpiska

Worek bokserski to niezawodny sprzęt, który powinien znajdować się w każdym klubie sportowym Trenowanie na worku nie tylko poprawia kondycję, ale także pozwala spalić ogromne ilości tłuszczu. Poznaj plan i niesamowite efekty treningu na worku bokserskim dla początkujących.

zajecia-boksu-otwock-poradnik-dla-poczatkujacych

Zajęcia boksu Otwock – poradnik dla początkujących

Boks to sztuka walki polegająca na walce pomiędzy dwoma zawodnikami przy użyciu pięści. Istnieje bardzo dużo szkółek oferujących naukę boksu w Otwocku. Dowiedz się, jak wyglądają zajęcia boksu w Otwocku!

mma-mieszane-sztuki-walki-nauka-i-wybor-klubu

MMA mieszane sztuki walki – nauka i wybór klubu

Mieszane sztuki walki są bardzo widowiskowym sportem. Swoją popularność zyskały ze względu na mało rygorystyczne zasady w doborze techniki. Chcesz rozpocząć naukę MMA? Dowiedz się, jak nauczyć się technik mieszanych sztuk walki i wybrać odpowiedni klub w swoim mieście.

wybor-rekawic-do-kickboxingu-wroclaw

Wybór rękawic do kickboxingu Wrocław

Wybór rękawic do kickboxingu wydaje się być prostym zadaniem. Rzeczywistość pokazuje nam, że jest inaczej. Wrocławskie sklepy sportowe oferują szeroki wybór asortymentu do sztuk walki. Możemy spotkać tam rękawice dla dzieci, kobiet, chwytne, przyrządowe, bokserskie i wiele innych. Czym kierować się przy wyborze odpowiednich rękawic?

sporty-walki-dla-dzieci-jak-wybrac-zajecia

Sporty walki dla dzieci – jak wybrać zajęcia?

Sporty walki są bardzo rozwojowe. Budują nie tylko wygląd fizyczny i charakter, ale mogą być świetną zabawą dla Twoich pociech! Już w starożytnej Japonii uczono dzieci kształtowania charakteru poprzez ćwiczenia fizyczne. Jak wybrać sport walki dla dziecka

sporty-walki-rodzaje-sporty-walki-krakow-co-wybrac

Sporty walki rodzaje | Sporty walki Kraków | Co wybrać?

Trenuj sporty walki – łatwo powiedzieć. Jak jednak zabrać się za szukanie trenera sportów walki? Jakie są rodzaje sportów walki, i który z nich wybrać? Sporty walki Kraków – zobaczcie!

brazylijskie-jiu-jitsu-warszawa-jak-wybrac-klub

Brazylijskie Jiu Jitsu Warszawa – jak wybrać klub?

Nie ma co ukrywać – kluby BJJ Warszawa aż się biją o klienta. W stolicy oferta treningów sportów walki jest wyjątkowo szeroka. Jak zdecydować się na klub BJJ w Warszawie? Na czym właściwie polega Brazylijskie Jiu Jitsu? BJJ Warszawa treningi dla każdego!

krav-maga-poznan-czy-to-trening-takze-dla-dzieci

Krav maga Poznań – czy to trening także dla dzieci?

Krav maga Poznań: jak znaleźć odpowiednią organizację? Czy krav maga dla dzieci to dobry pomysł? A jak jest z krav magą dla dorosłych? Wszystko o krav madze w Poznaniu!

krav-maga-podstawowe-techniki-samoobrony

Krav maga - podstawowe techniki samoobrony

Krav maga skupia się przede wszystkim na uczeniu samoobrony. Od wschodnich sztuk walki odróżnia ją to, że nie wykorzystuje widowiskowych chwytów, nie jest próbą doskonalenia siebie, lecz trenuje się ją po to, by móc w realnym życiu użyć wyuczonych technik do samoobrony. Poznaj podstawowe techniki krav magi.

boks-krakow-dla-poczatkujacych-jak-zaczac-trenowac-boks

Boks Kraków dla początkujących – jak zacząć trenować boks?

Zastanawiasz się nad rozpoczęciem zajęć boksu w Krakowie? Mamy dla Ciebie poradnik! Boks Kraków dla początkujących, młodzieży, dziewczyn… Każdy może zacząć trenować boks z trenerem personalnym bądź w klubie w Krakowie!

trenowanie-na-worku-bokserskim-dla-poczatkujacych-efekty-spalanie-tluszczu-rozpiska

Trenowanie na worku bokserskim dla początkujących – efekty, spalanie tłuszczu, rozpiska

Worek bokserski to niezawodny sprzęt, który powinien znajdować się w każdym klubie sportowym Trenowanie na worku nie tylko poprawia kondycję, ale także pozwala spalić ogromne ilości tłuszczu. Poznaj plan i niesamowite efekty treningu na worku bokserskim dla początkujących.

zajecia-boksu-otwock-poradnik-dla-poczatkujacych

Zajęcia boksu Otwock – poradnik dla początkujących

Boks to sztuka walki polegająca na walce pomiędzy dwoma zawodnikami przy użyciu pięści. Istnieje bardzo dużo szkółek oferujących naukę boksu w Otwocku. Dowiedz się, jak wyglądają zajęcia boksu w Otwocku!

mma-mieszane-sztuki-walki-nauka-i-wybor-klubu

MMA mieszane sztuki walki – nauka i wybór klubu

Mieszane sztuki walki są bardzo widowiskowym sportem. Swoją popularność zyskały ze względu na mało rygorystyczne zasady w doborze techniki. Chcesz rozpocząć naukę MMA? Dowiedz się, jak nauczyć się technik mieszanych sztuk walki i wybrać odpowiedni klub w swoim mieście.

wybor-rekawic-do-kickboxingu-wroclaw

Wybór rękawic do kickboxingu Wrocław

Wybór rękawic do kickboxingu wydaje się być prostym zadaniem. Rzeczywistość pokazuje nam, że jest inaczej. Wrocławskie sklepy sportowe oferują szeroki wybór asortymentu do sztuk walki. Możemy spotkać tam rękawice dla dzieci, kobiet, chwytne, przyrządowe, bokserskie i wiele innych. Czym kierować się przy wyborze odpowiednich rękawic?

sporty-walki-dla-dzieci-jak-wybrac-zajecia

Sporty walki dla dzieci – jak wybrać zajęcia?

Sporty walki są bardzo rozwojowe. Budują nie tylko wygląd fizyczny i charakter, ale mogą być świetną zabawą dla Twoich pociech! Już w starożytnej Japonii uczono dzieci kształtowania charakteru poprzez ćwiczenia fizyczne. Jak wybrać sport walki dla dziecka

sporty-walki-rodzaje-sporty-walki-krakow-co-wybrac

Sporty walki rodzaje | Sporty walki Kraków | Co wybrać?

Trenuj sporty walki – łatwo powiedzieć. Jak jednak zabrać się za szukanie trenera sportów walki? Jakie są rodzaje sportów walki, i który z nich wybrać? Sporty walki Kraków – zobaczcie!

brazylijskie-jiu-jitsu-warszawa-jak-wybrac-klub

Brazylijskie Jiu Jitsu Warszawa – jak wybrać klub?

Nie ma co ukrywać – kluby BJJ Warszawa aż się biją o klienta. W stolicy oferta treningów sportów walki jest wyjątkowo szeroka. Jak zdecydować się na klub BJJ w Warszawie? Na czym właściwie polega Brazylijskie Jiu Jitsu? BJJ Warszawa treningi dla każdego!

krav-maga-poznan-czy-to-trening-takze-dla-dzieci

Krav maga Poznań – czy to trening także dla dzieci?

Krav maga Poznań: jak znaleźć odpowiednią organizację? Czy krav maga dla dzieci to dobry pomysł? A jak jest z krav magą dla dorosłych? Wszystko o krav madze w Poznaniu!

krav-maga-podstawowe-techniki-samoobrony

Krav maga - podstawowe techniki samoobrony

Krav maga skupia się przede wszystkim na uczeniu samoobrony. Od wschodnich sztuk walki odróżnia ją to, że nie wykorzystuje widowiskowych chwytów, nie jest próbą doskonalenia siebie, lecz trenuje się ją po to, by móc w realnym życiu użyć wyuczonych technik do samoobrony. Poznaj podstawowe techniki krav magi.

boks-krakow-dla-poczatkujacych-jak-zaczac-trenowac-boks

Boks Kraków dla początkujących – jak zacząć trenować boks?

Zastanawiasz się nad rozpoczęciem zajęć boksu w Krakowie? Mamy dla Ciebie poradnik! Boks Kraków dla początkujących, młodzieży, dziewczyn… Każdy może zacząć trenować boks z trenerem personalnym bądź w klubie w Krakowie!