Ile czasu potrzeba aby opanować podstawy boksu?

Zastanawiasz się czy warto zacząć trenować boks? Brakuje Ci motywacji, bo opanowanie techniki wydaje Ci się zbyt odległe? Zobacz na ile trudne i czasochłonne jest opanowanie boksowania. Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację 2020.
W tym artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie ile czasu potrzeba, aby nauczyć się podstaw boksu. Czyli opanować wyprowadzanie uderzeń, uników oraz kroków. Początkujący bokser jest wstanie utrzymywać gardę oraz skutecznie obronić się przed napastnikiem który nie umie boksować.
Czym jest boks i czy warto zapisać się na trening?
Boks należy do najstarszych sportów, który uprawiano już w starożytności. Płynące z niego korzyści to nie tylko poprawa kondycji fizycznej i wyrzeźbienie pięknej sylwetki. Trening boksu to również lekcja pokory, szacunku do innych i do samego siebie oraz praca nad kształtowaniem charakteru. Ale co najważniejsze umiejętności bokserskie są skutecznym narzędziem do samoobrony. To mit że przeciętny agresor jest ekspertem w sportach walki, wręcz przeciwnie. Analizyjąc nagrania monitoringów pokazujące ataki fizyczne wyraźnie widać że często agresorzy nie umieją "się bić", oni są poprostu agresywni. Aby się obronić przed atakiem tego typu wystarczy opanować zupełne podstawy boksowania.
Czy podstawy boksu są trudne do nauki?
Podstawy boksu nie są trudne do nauki dla osoby o przeciętnej sprawności fizycznej. Jednakże tak jak w większości sportów ich opanowanie na wysokim poziomie wymaga regularnych treningów i motywacji. Podstawy boksu to umiejętność szybkiego przemieszczania się po ringu oraz płynnie przechodzenie z ataku do obrony i odwrotnie. Ćwiczenie boksu ma na celu kształtowanie siły, szybkości, wytrzymałości i koordynacji ruchowej co jest procesem dosyć długim. To ile czasu potrzeba aby opanować podstawy boksu w dużej mierze zależy od naszych predyspozycji, ale nie tylko. Istotna jest również intensywność oraz częstotliwość treningów oraz kompetencje prowadzącego trenera. Ważnym czynnikiem w robieniu postępów jest również własna motywacja.
Lepszy trening boksu personalny czy trening grupowy?
Zastanów się jaki jest Twój cel. Chcesz brać udział w zawodach bokserskich czy preferujesz udział w treningach, których celem jest praca nad kondycją lub potrzeba „wyżycia się” na worku treningowym? Od odpowiedzi na to pytanie zależy rodzaj treningów, który powinieneś wybrać.
Jeśli stawiasz na wyniki i bicie rekordów, wybierz trening personalny z wykwalifikowanym bokserem, który efektywnie pokieruje Twoim rozwojem bokserskim. Dalczego indywidualne treningi boksu dają lepsze efekty? Bo trenując z profesjonalnym trenerem dużo szybciej nauczysz się prawidłowej techniki. Doświadczony bokser będzie widział Twoje błędy więc unikniesz sytuacji kiedy uczysz się niepoprawnej techniki od początku. To wiąże się jednak z wyższymi kosztami, indywidualne treningi bokserskie to koszt od 40-50 zł za godzinę.
Jeśli uważasz, że boks to dobry sposób na poprawę kondycji oraz ciekawa forma aktywności fizycznej, zdecyduj się na treningi grupowe. Od tego jaką ścieżkę wybierzesz będzie zależał czas potrzebny na osiągnięcie podstaw boksu. Treningi grupowe też będą przynosiły pozytywne efekty, ale trochę wolniej. Podczas grupowych lekcji boksu trener nie będzie mógł poświęcić Ci dużo uwagi, a Twoim partnerem treningowym najczęściej będzie osoba początkująca lub średniozaawansowana. UWAGA! Trening personalny pozwoli Ci opanować podstawy boksu minimum 2 razy szybciej niż trening grupowy!
Jak zacząć trenować boks?
Nie decyduj się na treningi na własną rękę. Samodzielne nauczenie się prawidłowych technik bokserskich jest niemożliwe. Co więcej, warto od początku uczyć się prawidłowego wykonywania ruchów, ponieważ z czasem wykonujemy je automatycznie. Gdy błędnie nauczysz się techniki boksu, jej poprawa będzie niezwykle trudna. Wybierz zajęcia prowadzone przez wykwalifikowanego trenera personalnego lub instruktora boksu.
Ile czasu potrzeba by nauczyć się podstaw boksowania?
Przyjmując że mówimy o osobie z przeciętnymi predyspozycjami. Uznaje się, że możliwe jest opanowanie konkretnej umiejętności w ok 20 godzin treningu. Taki czas jest potrzeby by móc mówić o wstępnym przyswojeniu motorycznym, koordynacji. Oczywiście na podstawowym poziomie. Warunkiem osiągnięcia takiego efektu jest trenowanie tych 20 godzin regularnie. Przykładowo: godzinę treningu bokserskiego dziennie przez miesiąc, z pojedynczymi dniami przerwy.
AKTUALIZACJA 2020

Nauka boksu od podstaw: jak się do tego zabrać i jak szybko opanować technikę?
Chcesz stać się ulicznym fighterem czy mierzysz zdecydowanie wyżej i marzysz o walce na prawdziwym ringu bokserskim? Niezależnie od tego, jakie masz plany i intencje, nauka boksu świetnie się sprawdzi! To dla ciebie idealna szkoła samoobrony oraz samodoskonalący trening cierpliwości i wiary w wewnętrzną siłę, która przecież jest w tobie. Nadszedł czas na otwarcie walecznego rozdziału!
Jak się przygotować: pierwsze zajęcia z nauki boksu
Gdy zaczynamy coś nowego, pierwsze kroki przypominają do złudzenia przygotowania do rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Nowe podręczniki, zeszyty i przybory szkolne to wówczas absolutny must have, by płynnie wejść w nowe i przetrwać aż do końca. Nie inaczej jest w przypadku nowo uprawianych sportów. Nauka boksu to dla ciebie całkiem nowe wyzwanie, dzięki któremu możesz doskonalić swoją wewnętrzną siłę i umiejętność zadawania i odpierania ciosów. Boks to nie tylko sztuka walki, to także wysokie kompetencje miękkie pozwalające na zarządzanie własną energią i cierpliwością. Na pierwsze zajęcia z nauki boksu koniecznie zabierz ze sobą przewiewne ubrania, najlepiej wykonane w technologii, która odprowadza wilgoć na zewnątrz. Przydadzą się też wygodne buty i podstawowy sprzęt bokserski, taki jak rękawice czy paski na nadgarstki. Jeśli chcesz trenować w domu, z czasem przyda się skakanka i worek treningowy. Wchodzisz w to?
Nauka boksu od podstaw: skakanka i pierwsze ciosy
Początki bywają trudne, a pierwsze kroki w boksie to dla niektórych prawdziwa szkoła życia. Ponieważ środowisko bokserskie charakteryzuje się wysokim współzawodnictwem, przetrwasz tylko wówczas, gdy twoja wewnętrzna siła pozwoli ci przezwyciężyć własne słabości. Naukę boksu zaczniesz od ćwiczeń na skakance. Ten prosty przedmiot pozwoli ci na zwiększenie dynamiki ruchów i skutecznie podniesie szybkość reakcji, która w tym sporcie jest szczególnie ważna. Boks może być dla ciebie sportem zawodowym, może też służyć jako technika samoobrony, dlatego szybkość i precyzja to od teraz twoje drugie imię. Równolegle z ćwiczeniami na skakance będzie się odbywać nauka ciosów boksu. Poznasz uderzenia sierpowe, proste i podbródkowe, dowiesz się, jak wykorzystać każdy z nich i dlaczego akurat w takiej sytuacji ten konkretny cios sprawdzi się najlepiej. Nie wymiękasz i chcesz jeszcze?
Boks dla początkujących: nauka walki z cieniem i worek treningowy
Nauka boksu to dla wielu spełnienie marzeń z dzieciństwa. Każdy oglądał kiedyś braci Kliczko, Andrzeja Gołotę czy Iwonę Guzowską i sposób prowadzenia walki wręcz inspirował młode pokolenia! Początki przygody z boksem to oczywiście nauka walki z cieniem. Wykorzystasz tu potencjał swojej dynamiki, która przyszła wraz z treningiem na skakance, a dzięki opanowaniu technik ciosów podbródkowych, prostych i sierpowych szybko przeniesiesz swój trening na wyższy poziom. Nauka boksu to również praca z workiem treningowym, a regularny trening tylko zbliży cię do sukcesu. Jeśli chcesz więcej, możesz zapisać się do sekcji bokserskiej i w ramach opłat abonamentowych brać udział w różnego rodzaju eventach oraz profesjonalnych turniejach bokserskich z walkami na prawdziwym ringu. Zdecydowanie polecamy tego typu wydarzenia, gwarantują wysoki poziom adrenaliny, a satysfakcja z wygranej walki jest nie do opisania!
Czytaj: Obrona w boksie
Nauka boksu: ty też możesz to trenować!
Wydawać by się mogło, że boks to dyscyplina dla prawdziwych twardzieli, a delikatniejsze osoby nie dadzą rady. Fenomen Iwony Guzowskiej pokazuje zgoła odmienną zależność. Jeśli tylko twoja wewnętrzna siła pozwoli ci na regularny trening i ćwiczenia ciosów w pełnym skupieniu, możesz osiągnąć sukces. Musisz tylko uzbroić się w cierpliwość, a swoją drogę w nauce boksu zrównać ze sztuką medytacji. Tylko od ciebie zależy, jak daleko zajdziesz, dlatego ważne jest umiejętne zarządzanie własną energią i przezwyciężanie słabości. Daj z siebie jak najwięcej, a nauka boksu na pewno zaowocuje. Pięści w górę!
~ Aleks Dorosiński
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!