Ćwiczenia na piłce w ciąży – czy warto?

W mediach społecznościowych i na wielu blogach regularnie pojawiają się poradniki, dotyczące tego, jak ćwiczyć na piłce w czasie ciąży. Czy jest to dobry pomysł i co można uzyskać regularnie praktykując taką aktywność?

Ćwiczenia na piłce w ciąży

Piłka to jeden z najpopularniejszych przyrządów wykorzystywanych podczas treningów przyszłych mam. Jest ona bowiem w stanie nie tylko złagodzić bóle pleców związane z dużym obciążeniem dla kręgosłupa, lecz także zmniejszyć uciążliwy obrzęk nóg. Regularne wykorzystywanie piłki do siedzenia wzmacnia również mięśnie, co pomaga w szybszym porodzie.

Ćwiczenia na piłce w ciąży – 1 trymestr

Pierwszy trymestr to czas, podczas którego ryzyko poronienia i wystąpienia innych poważnych komplikacji jest zdecydowanie największe. Z tego powodu przyszłe mamy, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z regularną aktywnością fizyczną, nie powinny decydować się na nagłe wdrażanie ćwiczeń w tym okresie. Znacznie lepszym pomysłem jest poczekanie do czasu rozpoczęcia drugiego trymestru uznawanego za ten najlżejszy.

Ćwiczenia na piłce w ciąży na kręgosłup

Piłka jest doskonałym przyrządem szczególnie podczas walki z bólami kręgosłupa spowodowanymi dużym obciążeniem wynikającym z rosnącego brzucha. Można ją wykorzystywać na wiele różnych sposobów, jednak najpopularniejszym i stosowanym nie tylko podczas treningów, lecz także na co dzień jest zastąpienie nią krzesłaSiedzenie na piłce wymaga zachowania odpowiedniej postawy, dzięki czemu mięśnie okalające kręgosłup stają się wzmocnione, a bóle w tym obrębie zmniejszają się.

CZYTAJ DALEJ  Jak prawidłowo serwować w tenisie?

Ćwiczenia na piłce w ciąży – jaki rozmiar piłki wybrać?

Wybranie odpowiedniego rozmiaru piłki do ćwiczeń podczas ciąży jest niezwykle ważne. Zwykle od wzrostu osoby ćwiczącej powinno odjąć się około 110 centymetrów. Uzyskany wynik będzie najbardziej optymalną średnicą, która pozwoli Ci na wykonywanie ćwiczeń w sposób efektywny i komfortowy. Warto również wiedzieć, że na rynku znaleźć można nie tylko klasyczne piłki, lecz także takie, które wyposażono w powłokę antypoślizgową lub wypustki masujące.

Ćwiczenia na piłce w ciąży przyspieszające poród

Siedzenie na piłce jest zbawienne dla kręgosłupa, jednak istnieją także ćwiczenia przyspieszające sam poród. Jednym z nich jest delikatne skakanie w pozycji siedzącej, które jest w stanie wspomóc rozwieranie się szyjki macicy w pierwszej fazie porodu. Wykorzystywanie piłki umożliwia także wzmocnienie mięśni w okolicach miednicy, dzięki czemu pozbędziesz się dolegliwości bólowych w tym obszarze.

Ćwiczenia na piłce w ciąży – od kiedy?

Ćwiczenia z piłką gimnastyczną najlepiej rozpocząć już podczas drugiego trymestru. Wówczas ustaje wiele początkowych dolegliwości, a okres około pół roku jest wystarczający do tego, aby skutecznie wzmocnić mięśnie i wypracować je w taki sposób, aby poród przebiegł szybciej i mniej boleśnie. W celu rozpoczęcia swojej przygody z piłką można zapisać się na specjalne zajęcia lub ćwiczyć samodzielnie w domu.

Ćwiczenia na piłce w czasie ciąży – gdzie ćwiczyć?

W wielu polskich miastach można znaleźć kluby fitness oferujące zorganizowane zajęcia dla kobiet w ciąży. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że ćwiczenie w grupie potrafi zmotywować, a pomoc wykwalifikowanego trenera umożliwia wykonywanie ćwiczeń w sposób poprawny. Jeśli jednak nie masz dostępu do takich zajęć, możesz wyposażyć się we własną piłkę gimnastyczną i przeprowadzać treningi we własnym domu.

Ćwiczenie na piłce w ciąży – czy warto?

Aktywność fizyczna z piłką nie wymaga gospodarowania specjalnego czasu w ciągu dnia. Wystarczy bowiem jedynie zamienienie krzesła na ten przyrząd podczas pracy przy komputerze lub innych czynności tego typu. Z tego powodu jest to doskonałe rozwiązanie dla osób zapracowanych, które chciałyby pozbyć się przykrych dolegliwości ciążowych, jednocześnie nie będąc w stanie uczęszczać na zajęcia z jogi czy inne treningi skierowane do przyszłych mam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *