Figury gimnastyczne dla każdego – czy ty też możesz je wykonać?

Najróżniejsze ćwiczenia układające się w przepiękne figury gimnastyczne to naprawdę niezłe widowisko, tym bardziej, że wiele z nich czerpie bezpośrednio z akrobatyki. To, jak spektakularny układ zaproponują ćwiczący, zależy od wielu czynników, a najważniejszym jest czas włożony w przygotowania. Jakie figury gimnastyczne są najpopularniejsze i czy są jakiekolwiek przeciwwskazania do treningu?

Różnorodne rodzaje gimnastyki i figur do wykonania

Mogłoby się wydawać, że gimnastyka to kilka pojedynczych figur do wykonania, które znamy z zajęć wychowania fizycznego. Prawda jest jednak taka, że gimnastyka to dyscyplina-matka, która ma wiele innych poddyscyplin. Część z nich doczekała się rangi olimpijskiej – takie konkurencje jak gimnastyka sportowa, gimnastyka artystyczna czy skoki na batucie spotkamy na każdych igrzyskach olimpijskich. Ale to nie wszystkie odmiany gimnastyki – figury wykonywane są także w konkurencjach gimnastyki akrobatycznej i estetycznej, gimnastyki artystycznej mężczyzn oraz leczniczej wersji gimnastyki, tzw. kinezyterapii.

Więcej niż katalog! Gimnastyka figury: ile ich jest?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile jest figur gimnastycznych. Jedne podręczniki do nauki gimnastyki artystycznej podają ok. 70 unikalnych figur, inne nowsze wydania wskazują już ponad 100. W najnowszych książkach bardzo dokładnie opisane są wszystkie figury i pozycje zarówno te tradycyjne ćwiczone od dawna, jak i te nowsze, dużo bardziej innowacyjne. Wszystkie figury gimnastyczne można pogrupować w kategorie takie jak podporyzwisystójkipodciągnięcia, a nawet pompki. W katalogi figur gimnastycznych znajdziemy też kołowroty i wahania, a także siady, leżenia, salta, przerzuty i skoki. Wszystkie wymagają ogromnej sprawności osób ćwiczących i jednocześnie są przedmiotem dumy wielu zawodników i akrobatów-amatorów.

Gimnastyka figury: poznaj najpopularniejsze ćwiczenia gimnastyczne!

Choć swoją tradycją gimnastyka sięga czasów starożytnej Grecji, do dziś jest udoskonalana, a coraz to nowsze figury wprowadzają innowacje w tym sporcie. Gimnastyka ma jednak figury, które są niczym ABC dla każdego ćwiczącego. Powstały nawet zestawy ćwiczeń dla każdego tzw. szwedzkie i niemieckie systemy gimnastyczne, które zakładają równomierny rozwój ciała z wykorzystaniem takich figur gimnastycznych, jak szpagaty, mostki, przewroty w przód i w tył oraz gwiazda klasyczna i na jednej ręce. Popularne figury to także różnego rodzaju stania na rękach i głowie oraz salta w przód, w tył i te wykonywane bokiem. Wszystkie te figury możesz wykonać samodzielnie, choć w katalogu znajdziemy też ćwiczenia do wykonania w parze lub większej grupie.

W grupie siła: gimnastyka figury dla 2 osób i więcej

Wbrew pozorom gimnastyka nie musi pozostawać sportem indywidualnym. W katalogu ćwiczeń dostępne są figury gimnastyczne do wykonania w parach lub w większej liczbie osób tzw. sekwencje gimnastyczne i układy figur. I choć najpopularniejsze figury to te do wykonania w pojedynkę, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonać trening w parach. Można się wzajemnie asekurować i poznawać granice własnych ciała. Takie figury gimnastyczne, jak rybka, pieski, stanie na stopach czy stanie na udach idealnie się sprawdzą w ramach treningu z partnerem.

Gimnastyka figury: czy są przeciwwskazania do ich wykonywania?

Co do zasady gimnastyka to sport, który dość mocno obciąża całe ciało. Szczególnie narażone na przeciążenia są stawy, przede wszystkim kolanowe i łokciowe oraz cały kręgosłup. I choć dzieje się to najczęściej, gdy figury gimnastyczne nie są w pełni opanowane pod kątem technicznym, to przy ewentualnym upadku siła uderzenia może być na tyle duża, że skutki przeciążenia będą nam towarzyszyć przez wiele lat. M.in. dlatego figury nie nadają się dla osób, które cierpią na bolesność stawów lub przeszły kontuzję lub większy uraz kręgosłupa. Nie będzie to też sport dla osób niecierpliwych – na efekty trzeba niestety poczekać, wymaga od ćwiczących wielu miesięcy, jeśli nie lat praktyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *