Czy zrobienie tatuażu może przeszkodzić w treningu?

Tatuaże są sposobem na wyrażanie siebie – także wśród osób aktywnych fizycznie i sportowców. Czy jednak treningi ze świeżym tatuażem są bezpieczne? Jaki wpływ ma pocenie lub rozciąganie na nowo zrobiony tatuaż? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym artykule. Świeży tatuaż a siłownia.

Świeży tatuaż a siłownia

Wiele osób nie jest w stanie żyć bez siłowni czy innego rodzaju treningu. Tatuaż a siłownia? Co w przypadku zrobienia nowego tatuażu? Zwykle zaleca się przerwę w ćwiczeniach, trwającą od tygodnia do trzech tygodni. W tym czasie skóra ma szansę na całkowite zagojenie się. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że każda osoba inaczej reaguje na tatuaż. Duże znaczenie ma również to, w którym miejscu został zrobiony. Przykładowo: sportowiec ma świeży tatuaż na łydce, a zamierza trenować bicepsy. Dolna partia mięśniowa podczas takich ćwiczeń nie jest specjalnie zaangażowana. Tym samym trening jest bezpieczny. Co więcej, dużą rolę odgrywa także wielkość tatuażu. Jeśli jest on niewielki – znacznie szybciej będzie się goił. Znaczne ingerencje na skórze (np. wytatuowanie całych pleców, klatki, rąk i łydek) mogą wymagać nawet dwu-/trzymiesięcznej przerwy od treningów.

Mimo to, w przypadku osób aktywnych fizycznie istotne jest skonsultowanie się z tatuażystą. Będzie on w stanie indywidualnie ocenić, czy aktywność fizyczna jest wskazana.

Przyjmuje się jednak, że już po 2-3 dniach dopuszczalne są standardowe treningi biegowe oraz lekkie ćwiczenia na siłowni. Warto jednak pamiętać o szybkim umyciu i wysuszeniu ciała po sesji treningowej. W ten sposób można zniwelować niekorzystne działanie potu na tatuaż. Tatuaż siłownia – te dwie rzeczy idą ze sobą w parze, ale trzeba pamietać o odpowiedniej pielęgnacji ozdoby na skórze. 

CZYTAJ DALEJ  Przysiady z obciążeniem czy bez - jaki trening będzie dla ciebie najlepszy?

Świeży tatuaż vs siłownia – jak o niego zadbać?

TATUAŻ A TRENING NA SIŁOWNI JAK ZADBAĆ

Wspomniano już, że najlepszym rozwiązaniem po wykonaniu tatuażu jest zrobienie sobie przerwy od aktywności fizycznej na siłowni. Warto jednak pomyśleć także o środkach wspomagających gojenie się skóry. Poinformowanie o nich należy do obowiązków tatuażysty. Świeży tatuaż a siłownia? Przede wszystkim należy utrzymywać go w czystości. Do przemywania najlepiej stosować jedynie mydło i wodę. Podczas pielęgnacji należy zachować delikatność. Nie można również używać ręcznika do osuszania tatuażu. Ponadto, po 24 godzinach od wykonania tatuażu należy zmienić opatrunek. W salonach tatuażu są dostępne także maści przyspieszające gojenie się. Warto w nie zainwestować – powrót do treningów nastąpi wtedy znacznie szybciej.  Postaraj się zadbać o obfite nawilżenie tatuażu

Nowy tatuaż to także bezwzględny zakaz opalania się – zarówno w solarium, jak i na słońcu. Ten zakaz zwykle obowiązuje przez kilka tygodni. Należy również nosić luźne ubrania. Strój sportowy biegacza czy kolarza zdecydowanie się nie sprawdzi. Mogą pojawić się otarcia czy zakażenie w obrębie tatuażu. Znamy już zasady, którymi trzeba się kierować podczas ćwiczeń ze świeżym tatuażem. Pamiętajmy o tym, że lepszym wyjściem są luźne ubrania treningowe. Te ciasne mogą sprawić, że tatuaż się zanieczyści.

Poza tym, warto zwrócić uwagę na poziom higieny na siłowni, szczególnie gdy ma się nowy tatuaż. Znacznie lepiej, gdy ćwiczący mają dostęp do ręczników papierowych i płynów dezynfekujących. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko kontaktu świeżego tatuażu z bakteriami. I pamiętaj – tatuaż nie powinien mieć kontaktu ze sprzętem czy maszynami na siłowni!

Nie można również zrywać strupków!

Gojenie się tatuażu zazwyczaj trwa minimum dwa tygodnie. Czas w tym przypadku jest jednak sprawą indywidualną. Świeży tatuaż a siłownia – to zawsze dylemat. Zaufaj swojemu instynktowi i ocenie. Jeśli tatuaż wyglada dobrze – powoli wracaj do ćwiczeń na siłowni. 

CZYTAJ DALEJ  Kisspeptin - co to? Dawkowanie, opinie, skutki uboczne, działanie

Jak bezpiecznie trenować z nowym tatuażem?

Prowadzenie aktywnego i zdrowego stylu życia wiąże się z wieloma wyrzeczeniami. Nieważne, czy chodzimy na treningi personalne, zajęcia fitness czy po prostu na siłownię. W każdym z tych przypadków musimy pamiętać o naszym bezpieczeństwie podczas ćwiczeń. Najłatwiej jest to oczywiście osiągnąć na treningu z trenerem.


Pierwsze tygodnie po zrobieniu tatuażu a trening

W okresie kilku tygodni po zrobieniu tatuażu trzeba mieć na uwadze następujące czynniki. Ich działanie może niekorzystnie wpłynąć na świeży tatuaż (szczególnie w połączeniu z siłownią):

– Ekspozycja na słońce. Jak już wspomniano, promienie słoneczne i solarium są zabronione w okresie minimum czterech tygodni po zrobieniu tatuażu. Dzięki temu zachowa on oryginalne kolory, a skóra nie zostanie uszkodzona.

– Zwiększona temperatura. Wraz ze wzrostem temperatury ciała polepsza się proces przepływu krwi w organizmie. W takim przypadku możliwe jest przenoszenie się cząsteczek tuszu wraz z krwią. Oznacza to wyblaknięcie i zmniejszenie ostrości tatuażu. Warto zatem zrezygnować z sauny, solarium czy intensywnych treningów.

– Woda. Długotrwałe wystawienie tatuażu na działanie wody spowalnia proces jego gojenia. Nie bez powodu tatuażyści zakazują kąpieli na rzecz prysznica (zwykle z pominięciem miejsca wykonania tatuażu). Niewskazane są również treningi pływackie (przez 3-4 tygodnie). Rzecz ma się podobnie z poceniem się. Pot działa podobnie do wody – przemacza skórę. Lepiej zrezygnować z intensywnych treningów.

– Nadmierne wysuszenie. Gojenie tatuażu nieodłącznie wiąże się ze złuszczaniem i wysuszaniem naskórka. W tym celu należy regularnie nawilżać miejsce po zabiegu. Służą do tego specjalistyczne maści dostępne w aptece lub u tatuażysty.

Świeży tatuaż a siłownia – Zagrożenia podczas treningu ze świeżym tatuażem

– przy wzroście tętna mogą pojawić się krwotoki

– gorączka

– wyblaknięcie tatuażu

– zmniejszenie ostrości tatuażu

– ból

CZYTAJ DALEJ  Scyzoryki, czyli doskonałe ćwiczenie na płaski brzuch

Tatuaż siłownia | Trening rozciągania a estetyka tatuażu

Przyjmuje się, że dobrze wykonany tatuaż w żadnym wypadku nie może się rozejść. Nawet podczas treningów rozciągających czy ćwiczeń powodujących rozciąganie skóry tatuaż powinien pozostać na swoim miejscu. Tatuaż a siłownia – wielkie TAK. Ćwiczenia powodują rozszerzanie się skóry, która następnie wraca do poprzednich wymiarów. Podobnie rzecz ma się z tatuażami u kobiet w ciąży. Należy jednak pamiętać o tym, że u kobiet spodziewających się dziecka tatuowanie jest niewskazane. Przed wykonaniem ozdoby warto zatem wybrać sprawdzony salon i tatuażystę.

Mój tatuaż źle wygląda!

Zdarza się jednak, że niestosowanie się do zaleceń i środków ostrożności powoduje zniekształcenia w obrębie tatuażu. Intensywne ćwiczenia mogą wpłynąć na delikatne rozciągnięcie obrazu czy przerwanie jego ciągłości. Tak ważne jest więc to, by ostrożnie podchodzić do aktywności fizycznej. Szczególnie, jeśli dopiero co zrobiliśmy tatuaż. Świeży tatuaż a siłownia? Tak, ale rozsądnie. Dużo bezpieczniejsze jest trenowanie pod okiem trenera czy bardziej doświadczonego kolegi. Jeśli jednak takie zmiany w tatuażu się pojawią – warto zastanowić się nad jego usunięciem, poprawą bądź coverem.  Jeśli zdecydowaliśmy się na jego usunięcie warto skorzystać z zabiegów  laserowego usuwania tatuażu. Jest to bardzo mało inwazyjne działanie. Medycyna estetyczna dysponuje metodami, które są  bezpieczne i praktycznie bezbolesne 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *