Zarówno Judo, jak i Brazylijskie Jiu Jitsu są zaliczane do graplingowych sportów walki. Co więcej, BJJ powstało w wyniku modyfikacji zasad obecnych w Judo. Po kilku dekadach rozwoju obu sportów w różnych kierunkach wciąż mają one ze sobą wiele wspólnego. Podstawowe różnice między nimi tkwią jednak w odmiennych strategiach walki.
Strategie walki w Judo
Jedną z podstawowych strategii walki w tym sporcie jest zadanie efektywnego uchwytu przeciwnikowi. Musi on zaburzyć jego równowagę – w ten sposób zawodnik nie będzie w stanie oprzeć się bądź przeciwstawić zadanej technice. Następnie należy sprowadzić przeciwnika do parteru. Tym samym nie będzie już stanowił żadnego zagrożenia. Jest to bardzo bezpośrednia i praktyczna strategia obronna w Judo. Z tego powodu także sportowcy skupiają się na walce w stójce, dzięki czemu mogą szukać okazji do zastosowania rzutu. Jeśli obaj zawodnicy znajdą się w parterze – stosowane są duszenia i inne techniki kończące.
Strategie w BJJ
Brazylijskie Jiu Jitsu rozwinęło się z technik walki w parterze zaczerpniętych z Judo. Sportowcy traktują rzuty na podłoże raczej jako początek walki niż jej zakończenie. Co więcej, są nawet w stanie pozwolić przeciwnikowi na sprowadzenie siebie do parteru, jeśli oznacza to, że on także znajdzie się na deskach. BJJ jest bogate w techniki walki w parterze. Pozwalają one na zdobycie prostej przewagi nad przeciwnikiem, szczególnie jeśli nie trenował on tej konkretnej techniki walki.
Zasady w Judo i BJJ
Oba sporty są do siebie bardzo podobne – ostateczny wybór jednej z dyscyplin zależy więc od własnych preferencji w zakresie strategii walki. W Judo można nauczyć się solidnych podstaw rzutów w celu zdobycia punktu lub szybkiej wygranej. Podczas gdy w Brazylijskim Jiu Jitsu zdobycie punktu zwykle odbywa się poprzez poddanie się przeciwnika. To oznacza, że przeciwnicy pozostają w parterze tak długo, jak jest to potrzebne. Jednocześnie pracują nad poddaniem się przeciwnika. Niemniej, w Judo możliwe jest wygranie walki poprzez poddanie się. Jeśli jednak nie stanie się ono szybko – zawodnicy muszą wrócić do walki w stójce i z takiej pozycji kontynuować walkę. W efekcie, to właśnie zasady obowiązujące w konkretnym sporcie wyznaczają konkretną strategię walki.

Z tej strony Marcin Ameryk, być może Twój trener osobisty 😉 Od 20 lat zajmuje się treningiem siłowym, sam jestem czynnym zawodnikiem trójboju siłowego. Jeżeli szukasz trenera, który poprowadzi Twój trening i dietę, to nie mogłeś lepiej trafić. Razem osiągniemy każdy cel, który sobie założysz!