Gimnastyka dla seniorów – dlaczego starsi ludzie powinni pozostać aktywni?

Uprawiana przez całe życie aktywność fizyczna pozwala na doczekanie spokojnej, złotej starości. Również w starszym wieku warto zadbać o ciągły ruch i uprawiać sport możliwie jak najdłużej. Świetną formą ruchu dla seniora będzie gimnastyka w domowym zaciszu lub specjalnych ośrodkach. To co, na trening?

Gimnastyka dla seniorów: rola rekreacji w wieku starszym

Podstawą zdrowego i długiego życia jest holistyczne podejście do rozwijania własnego ciała. Oprócz zbilansowanej diety i nie stosowania używek czy dbania o właściwą regenerację każdego dnia, kluczowy wpływ na nasze zdrowie ma uprawiana aktywność fizyczna. Regularny trening czyni mistrza, a ćwiczenia gimnastycznie nie tylko dobrze wpływają na kondycję naszego kręgosłupa, ale i poprawiają gibkość ciała i sprężystość mięśni oraz odczuwalnie poprawiają nasze samopoczucie.

W wieku starszym rola rekreacji ruchowej jest bardzo złożona i wielopłaszczyznowa. Regularnie podejmowana gimnastyka dla seniorów usprawnia całe ciało i pełni funkcje rehabilitacyjne. Ma świetny wpływ na krążenie i poprawia wydolność płuc. Obecność seniora na grupowych zajęciach zmniejsza poczucie odizolowania i polepsza relacje z innymi, pozwalając tym samym na samorealizację osób starszych na płaszczyźnie psychospołecznej. Sam stan zdrowia oceniany jest przez seniorów na zdecydowanie lepszy. Jak i gdzie się najlepiej gimnastykować?

Gdzie i jak ćwiczyć: gimnastyka dla seniorów w Twoim mieście

Wydawać by się mogło, że obecność klubów fitness i sieciowych siłowni w miastach ogranicza seniorom dostęp do sprzętu i zajęć grupowych. Sytuacja jest zgoła odmienna. W większości polskich miast organizowane są bezpłatne zajęcia dla osób starszych, a zorganizowane grupy gimnastyki dla seniorów wiodą prym w porannych grafikach wielu klubów fitness. Równie ważne są organizowane zajęcia z jogi gold oraz Zumba senior, na których można odpowiednio wyciszyć organizm i zadbać o harmonię ciała i umysłu oraz poszaleć w rytm latynoskiej muzyki. Wstęp na zajęcia często jest bezpłatny, a większość sieciowych klubów fitness posiada specjalne karnety dla seniorów z korzystną ofertą cenową.

CZYTAJ DALEJ  Ile czasu potrzeba aby opanować podstawy boksu?

W wielu polskich miastach w strukturach Rady Miasta działają Miejskie Rady Seniorów. Głównym celem organizacji jest promocja zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej osób starszych oraz ich aktywnego udziału w życiu lokalnej społeczności, pełni też funkcję doradczą i inicjatywną dla organów miasta.

Gimnastyka w wieku starszym: różnorodna aktywność dla seniora

Choć sposoby na poprawę jakości życia w wieku starszym są niezliczone, najlepiej sprawdza się regularnie organizowana aktywność fizyczna. Gimnastyka dla seniorów to świetny patent na poprawienie kondycji psychoruchowej i jednoczesne zabezpieczenie się przed ewentualnymi urazami. Już 30 min ćwiczeń dziennie może uchronić seniora przed chorobami wieku podeszłego i skutecznie poprawić samopoczucie.

Szczególnie istotne są wszystkie te aktywności fizyczne, które podejmować można w parach lub grupach. Taka forma aktywności, jak np. maszerowanie, długie spacery czy nordic walking świetnie wpłyną na wydolność płuc i układ krążenia, zaspokajając przy tym jedną z podstawowych potrzeb człowieka tj. przynależność do grupy. Oprócz gimnastyki dla seniora lub aktywności uprawianych w domowym zaciszu w pojedynkę lub w niewielkiej grupie, osoby starsze mają możliwość zapisania się na kurs tańca. Taka aktywność również wykracza poza codzienne czynności i skutecznie wspiera mięśnie podtrzymujące kręgosłup. Jak to wygląda w liczbach?

Ćwiczmy na zdrowie! Wpływ gimnastyki na kondycję osób starszych

Niepokojący pozostaje fakt, że niewiele ponad 30% osób w wieku starszym podejmuje się regularnej i zorganizowanej aktywności fizycznej. W społeczeństwie seniorów brak jest ogólnej świadomości na temat tego, jak ogromny wpływ na sprawność całego organizmu, w tym również mózgu, mają ćwiczenia. Przy zaawansowanej męczliwości wynikającej np. ze schorzeń układu krążenia, można osiągnąć wiele dobrego, stosując minimalne dawki wysiłku, kładąc nacisk na częstotliwość wykonywania treningów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *