Jak pływać szybciej?

Jak pływać szybciej?

Zbiór praktycznych porad do treningu pływackiego. Co zrobić by pływać szybciej. Oto 20 kroków dzięki którym podkręcisz swoje tempo w wodzie. Te zasady stosują najlepsi pływacy i triathloniści.

Szybsze poruszanie w wodzie

Pływanie jest naturalną umiejętnością. Utrzymywać się na powierzchni spokojnej wody umieją nawet niemowlaki. Jeżeli jednak mówimy o pływaniu czyli mniej lub bardziej sprawnym poruszaniu się w wodzie sprawa wygląda inaczej. Woda stawia duży opór który można przezwyciężać jedynie skoordynowanymi ruchami. Na nic nie zda się siła i wytrzymałość jeżeli brakuje poprawnej techniki. Z tego artykułu dowiecie się jak w kilku prostych krokach poprawić swoją technikę pływania, aby sprawniej pokonywać kolejne metry w wodzie. 

 

Treningi pływackie najlepiej przeprowadzać na basenie, lub jeziorze w niewielkiej odległości od brzegu. Najważniejsze jest bezpieczeństwo, dlatego unikaj płwyawnia w morzu oraz na jeziorze podczas silnego wiatru i w rzekach. Jeżeli nie umiesz pływać lub pływanie sprawia Ci trudność najpierw opanuj podstawy, najlepiej po okiem trenera pływania na basenie. 

 

 1. Pływaj jak najczęściej. Częstotliwość pływania jest najlepszym sposobem poprawy techniki. Patrz pkt. 4
   
 2. Tradycyjne ćwiczenia nie działają. Typowe ćwiczenia wykonywane przez triathlonistów nie przekładają się na poprawę techniki (np. Total Immersion). Bez pewnego poziomu sprawności i wytrzymałości w wodzie nie możesz myśleć o pracy nad techniką. Wodę trzeba oswoić.
   
 3. Poprawa kondycji wspiera technikę. Technika jest ważna, lecz aby ją poprawić trzeba być świadomym jakie błędy się popełnia. Często powodem złej techniki jest brak kondycji. Zbuduj kondycję, a będziesz w stanie utrzymać dłużej prawidłową technikę podczas ćwiczeń. Czeka cię dużo pracy, aby uczynić górną połowę ciała bardziej sprawną i „wydajną”. Jeżeli wydaje ci się, że już dużo pływasz, ale się nie poprawiasz - pływaj więcej. Tu nie ma dróg na skróty.
   
 4. Rób dłuższe zadania główne. Nie możesz spodziewać się, że popłyniesz szybko i będziesz świeży na rowerze, jeżeli nie trenujesz na dystansie i intensywności podobnej do planowanego startu. Na krótszym dystansie powinno być to co najmniej 2 km, na IM 4km, lub więcej. Przykład to 20-50x100.
   
 5. Nie przekombinuj, nie "zaliczaj". Bądź zaangażowany w trening, używaj pomocy basenowych, żeby lepiej poczuć wodę. Nie myśl przy tym o każdym ruchu, popadając w "analityczny paraliż". Dobra technika jest pochodną prawidłowego rytmu i wyczucia ruchu.
   
 6. Poprawa kondycji w pływaniu przekłada się na rower i bieg. Pozwala to na start części kolarskiej w lepszej formie, w otoczeniu szybszych zawodników.
   
 7. Dobrze wytrenowana kondycja w pływaniu pozwala popłynąć w grupie. Wspominałem już o tym w punkcie 6. Przydatne tym bardziej, że większość triathlonistów nie potrafi utrzymać równego, mocnego tempa na całym dystansie w pojedynkę.
   
 8. Wprowadź elementy treningu jakościowego w każdym pływaniu. Pływając mniej niż 5 razy w tygodniu, każda sesja luźna to strata czasu. Zawsze wplataj elementy specjalne. Gumy, łapki, sprinty, itd.
   
 9. Nie licz ruchów/cykli. Chodzi o szybsze pływanie, nie takie, w którym mniej lub więcej razy ruszamy ręką.
   
 10. Ucz się pracy nogami, lecz nie spędzaj zbyt wiele czasu na zadaniach im poświęconym. Praca nóg w triathlonie nie polega na napędzie, lecz na kontroli cyklu pływackiego i ułożenia ciała.

 

Czytaj więcej o stylach pływackich

Źródło: akademiatriathlonu.pl

Chcesz przeczytać cały artykuł?

akademiatriathlonu.pl 5 29 marca 2016  14405

Dodaj komentarz

 • instruktor
  24 marca 2017
  pkt 2 - bzudra. Tradycyjne czyli jakie??? Które ćwiczenie jest tradycyjne, a które nie? Co to znaczy typowe ćwiczenia wykonywane przez triathlonistów? Znam wielu i każdy na basenie robi "typowe ćwiczenia" i jakimś cudem działają :)
  bez pewnego poziomu sprawności i wytrzymałości nie możesz myśleć o pracy nad techniką. Ze sprawnością się zgodzę bo brak ruchomości w stawach i przykurcze w mieśniach ograniczają mocno i przeszkadzają w wypracowaniu odpowiedniej techniki. Ale wytrzymałości ??? Co ma wytrzymałość do techniki? jak ćwiczę technikę to technikę i nigdy nie pływam techniki na wytrzymałość - w ćwiczeniu techniki chodzi o jak najdokładniejsze wykonanie ćwiczenia żeby układ nerwowy był odpowiednio pobudzony i ukształtował poprawną pamięć ruchową mięśnia, a nie zrobienie nim 2 km bez zatrzymania.
  Wodę trzeba oswoić - to Ty się musisz dostosować do wody a nie odwrotnie :) Wody nie oswoisz - chyba że jak oswoisz to zrobi to co będziesz chciał ? To Ty się musisz dopasować do warunków a nie one do Ciebie :) Każdy kto ma trochę doświadczenia z pływaniem na wodach otwartych to wie i rozumie :)
  pkt 3 powodem złej techniki jest brak kondycji - bzdura totalna - poprawiając technikę jesteś w stanie popłynąć więcej i dalej bez pracy z kondycją !!! A odwrotnie to życzę powodzenia.
  ... Jeżeli wydaje ci się, że już dużo pływasz, ale się nie poprawiasz - pływaj więcej. - bzdura - jeśli tak jest to znajdź odpowiednią osobę, która powie Ci które elementy techniki są do poprawy. Ustawienie techniki to podstawa a nie pływanie więcej i więcej. Jeśli pływasz więcej i więcej ze złą techniką to kształtujesz i mocniej utrwalasz zły nawyk !!! Co później się zemści jak będziesz chciał go poprawić...
  .....

  Szkoda słów żeby komentować resztę. Mam nadzieję, że czytacie to ze zrozumieniem i nie ufacie na ślepo temu co piszą niektórzy w internecie lub co kopiują bez zrozumienia od innych.
  Podstawą jest myśleć jak się coś czyta i dopiero decydować się na spróbowanie tego. Tu sporo rzeczy nie trzyma się logiki. Dlatego zwróćcie uwagę co robicie na treningach bo później może być ciężko to poprawić...
  Pozdrawiam
 • sól
  6 października 2016
  Cukier, nie bądź szczególant. Było napisane 20, to pewnie tak jest, tyle że nie widać...
 • swimmer
  6 października 2016
  Anna polecam trenerów Kuźni Triathlonu :) pozdrawiam
 • Anna
  6 października 2016
  Polecicie jakiegoś trenera pływania? Mój aktualny instruktor nie zna nawet trzech z tych zasad.
 • cukier
  6 października 2016
  JAK 20 ????? ja widzę 10 punktów :)

Artykuły z kategorii: Pływanie i Triathlon

ironman-triathlon-sport-dla-zelaznych-ludzi

Ironman Triathlon – sport dla żelaznych ludzi!

Ironman Triathlon to jedne z najtrudniejszych i najbardziej prestiżowych zawodów na świecie. Biorą w nich udział zarówno profesjonaliści, ale także amatorzy. Triathlon to niezwykle wymagający sport. Trzeba być człowiekiem ze stali, aby ukończyć zawody. Dowiedz się zatem co trzeba trenować, aby wziąć udział w zawodach triathlonowych.

plywanie-synchroniczne-czyli-artystycznie-na-basenie-jak-to-wyglada-zza-kulis

Pływanie synchroniczne, czyli artystycznie na basenie. Jak to wygląda zza kulis?

Na pewno każdy z nas kojarzy taniec cheerleaderek, chociażby z filmów o gwiazdach koszykówki. To nie tylko taniec, ale też gimnastyka artystyczna i akrobatyka. Podobnie jest w trakcie pokazów na basenie - to pływanie synchroniczne, które cieszy się dużym zainteresowaniem widzów i kibiców na całym świecie. Czym jest w praktyce i czy jest to sport dla każdego?

triathlon-kalendarz-zawodow-zarezerwuj-terminy-na-sezon-2021

Triathlon kalendarz zawodów: zarezerwuj terminy na sezon 2021!

Niezapomniane emocje i atmosfera sportowej rywalizacji - właśnie to sprawia, że zawody triathlonowe są tak inspirujące! I choć rok 2020 pokazał, że wiele planów trzeba odłożyć na później, wszystko wskazuje na to, że triathlon i kalendarz zawodów mają się dobrze. Uchylamy rąbka tajemnicy i przybliżamy najważniejsze fakty o zbliżających się zawodach.

plywanie-spala-kalorie-sprawdz-ile-mozesz-schudnac-na-basenie

Pływanie spala kalorie: sprawdź, ile możesz schudnąć na basenie!

Bieganie z Endomondo czy trening na siłowni z My Fitness Pal to tylko niektóre aktywności fizyczne, które idealnie wpływają na poziom spalania tkanki tłuszczowej. Bezpośrednio na spalane kalorie oddziałuje też pływanie. Ta aktywność fizyczna może być prawdziwą kopalnią treningowego sukcesu, jeśli zwrócisz uwagę na kilka aspektów. Ile kalorii spalisz podczas treningu na basenie i jakie inne korzyści osiągniesz?

przygotowanie-do-triathlonu-sprawdz-jak-sie-do-tego-zabrac

Przygotowanie do triathlonu: sprawdź, jak się do tego zabrać!

Regularność treningu to podstawa - bez tego przygotowanie do triathlonu tak naprawdę nie istnieje, a nasze szanse na zawodach maleją z każdą sekundą. Tylko co zrobić, aby przygotowanie do triathlonu zaowocowało zwycięstwem podczas zawodów? Zobacz, jak zabrać się do całego procesu, by ukończyć wyścig z pełną satysfakcją!

trening-triathlonowy-jak-go-zorganizowac-i-na-co-zwrocic-uwage

Trening triathlonowy: jak go zorganizować i na co zwrócić uwagę?

Każdy plan treningowy należy odpowiednio zorganizować, aby obserwować postępy i na bieżąco wprowadzać ewentualne modyfikacje. Nie inaczej dzieje się w przypadku treningu triathlonowego. Na co zwrócić uwagę, aby przygotowania do triathlonu zakończyły się ukończeniem całego wyścigu?

trening-do-triathlonu-jak-go-przeprowadzic

Trening do triathlonu - jak go przeprowadzić?

Odpowiedni trening przeprowadzany przed wzięciem udzieli w triathlonu to klucz do uzyskania satysfakcjonującego wyniku. Jak dokładnie powinien on przebiegać?

style-plywackie-charakterystyka-aktualizacja-2020

Style pływackie – charakterystyka | AKTUALIZACJA 2020

Pływanie należy do najbezpieczniejszych form treningowych. Pozwala na szybką utratę wagi i poprawia siłę mięśni. Pływać może każdy, również dzieci i seniorzy. Oto najważniejsze style pływackie i ich opisy. Przewiń artykuł do aktualizacji 2020.

nie-taka-zabka-straszna-styl-klasyczny-w-plywaniu-w-pigulce

Nie taka żabka straszna! Styl klasyczny w pływaniu w pigułce

Jeden z najstarszych stylów pływackich, który jako pierwszy pojawił się w zawodach. Co ciekawe, pływanie żabką daje nie tylko świetne wyniki, ale i efekty rehabilitacyjne. Od czego zacząć, jak doskonalić swój styl klasyczny w pływaniu i jak skoordynować pracę rąk i nóg przy odpowiednim oddechu?

przelam-swoje-leki-krotko-o-tym-jak-nauczyc-sie-plywac

Przełam swoje lęki - krótko o tym, jak nauczyć się pływać

Naukę pływania najlepiej zacząć w dzieciństwie, kiedy nasz organizm się rozwija. Nie każdy był jednak na tyle odważny, by przełamać swoje lęki, a potem zabrakło na to wszystko czasu. Na naukę nigdy nie jest za późno! Podpowiemy, jak przełamać dotychczasowe lęki, by nauczyć się pływać i być jak ryba w wodzie!

ironman-triathlon-sport-dla-zelaznych-ludzi

Ironman Triathlon – sport dla żelaznych ludzi!

Ironman Triathlon to jedne z najtrudniejszych i najbardziej prestiżowych zawodów na świecie. Biorą w nich udział zarówno profesjonaliści, ale także amatorzy. Triathlon to niezwykle wymagający sport. Trzeba być człowiekiem ze stali, aby ukończyć zawody. Dowiedz się zatem co trzeba trenować, aby wziąć udział w zawodach triathlonowych.

plywanie-synchroniczne-czyli-artystycznie-na-basenie-jak-to-wyglada-zza-kulis

Pływanie synchroniczne, czyli artystycznie na basenie. Jak to wygląda zza kulis?

Na pewno każdy z nas kojarzy taniec cheerleaderek, chociażby z filmów o gwiazdach koszykówki. To nie tylko taniec, ale też gimnastyka artystyczna i akrobatyka. Podobnie jest w trakcie pokazów na basenie - to pływanie synchroniczne, które cieszy się dużym zainteresowaniem widzów i kibiców na całym świecie. Czym jest w praktyce i czy jest to sport dla każdego?

triathlon-kalendarz-zawodow-zarezerwuj-terminy-na-sezon-2021

Triathlon kalendarz zawodów: zarezerwuj terminy na sezon 2021!

Niezapomniane emocje i atmosfera sportowej rywalizacji - właśnie to sprawia, że zawody triathlonowe są tak inspirujące! I choć rok 2020 pokazał, że wiele planów trzeba odłożyć na później, wszystko wskazuje na to, że triathlon i kalendarz zawodów mają się dobrze. Uchylamy rąbka tajemnicy i przybliżamy najważniejsze fakty o zbliżających się zawodach.

plywanie-spala-kalorie-sprawdz-ile-mozesz-schudnac-na-basenie

Pływanie spala kalorie: sprawdź, ile możesz schudnąć na basenie!

Bieganie z Endomondo czy trening na siłowni z My Fitness Pal to tylko niektóre aktywności fizyczne, które idealnie wpływają na poziom spalania tkanki tłuszczowej. Bezpośrednio na spalane kalorie oddziałuje też pływanie. Ta aktywność fizyczna może być prawdziwą kopalnią treningowego sukcesu, jeśli zwrócisz uwagę na kilka aspektów. Ile kalorii spalisz podczas treningu na basenie i jakie inne korzyści osiągniesz?

przygotowanie-do-triathlonu-sprawdz-jak-sie-do-tego-zabrac

Przygotowanie do triathlonu: sprawdź, jak się do tego zabrać!

Regularność treningu to podstawa - bez tego przygotowanie do triathlonu tak naprawdę nie istnieje, a nasze szanse na zawodach maleją z każdą sekundą. Tylko co zrobić, aby przygotowanie do triathlonu zaowocowało zwycięstwem podczas zawodów? Zobacz, jak zabrać się do całego procesu, by ukończyć wyścig z pełną satysfakcją!

trening-triathlonowy-jak-go-zorganizowac-i-na-co-zwrocic-uwage

Trening triathlonowy: jak go zorganizować i na co zwrócić uwagę?

Każdy plan treningowy należy odpowiednio zorganizować, aby obserwować postępy i na bieżąco wprowadzać ewentualne modyfikacje. Nie inaczej dzieje się w przypadku treningu triathlonowego. Na co zwrócić uwagę, aby przygotowania do triathlonu zakończyły się ukończeniem całego wyścigu?

trening-do-triathlonu-jak-go-przeprowadzic

Trening do triathlonu - jak go przeprowadzić?

Odpowiedni trening przeprowadzany przed wzięciem udzieli w triathlonu to klucz do uzyskania satysfakcjonującego wyniku. Jak dokładnie powinien on przebiegać?

style-plywackie-charakterystyka-aktualizacja-2020

Style pływackie – charakterystyka | AKTUALIZACJA 2020

Pływanie należy do najbezpieczniejszych form treningowych. Pozwala na szybką utratę wagi i poprawia siłę mięśni. Pływać może każdy, również dzieci i seniorzy. Oto najważniejsze style pływackie i ich opisy. Przewiń artykuł do aktualizacji 2020.

nie-taka-zabka-straszna-styl-klasyczny-w-plywaniu-w-pigulce

Nie taka żabka straszna! Styl klasyczny w pływaniu w pigułce

Jeden z najstarszych stylów pływackich, który jako pierwszy pojawił się w zawodach. Co ciekawe, pływanie żabką daje nie tylko świetne wyniki, ale i efekty rehabilitacyjne. Od czego zacząć, jak doskonalić swój styl klasyczny w pływaniu i jak skoordynować pracę rąk i nóg przy odpowiednim oddechu?

przelam-swoje-leki-krotko-o-tym-jak-nauczyc-sie-plywac

Przełam swoje lęki - krótko o tym, jak nauczyć się pływać

Naukę pływania najlepiej zacząć w dzieciństwie, kiedy nasz organizm się rozwija. Nie każdy był jednak na tyle odważny, by przełamać swoje lęki, a potem zabrakło na to wszystko czasu. Na naukę nigdy nie jest za późno! Podpowiemy, jak przełamać dotychczasowe lęki, by nauczyć się pływać i być jak ryba w wodzie!