Ćwiczenia rozciągające do szpagatu

Ćwiczenia rozciągające do szpagatu

W wielu dyscyplinach sportowych rozciągnięte ciało jest ogromnym atutem. Szpagat należy do bardzo prostych figur gimnastycznych, jednak przygotowanie do jej wykonania wymaga sporo pracy i cierpliwości. Zobacz jak ćwiczyć by zrobić szpagat. Oto, jak zrobić szpagat krok po kroku. Rozciąganie do szpagatu ćwiczenia. Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację.

Szpagat – co to jest?

Szpagat to figura gimnastyczna, w której osoba układa nogi w linii prostej. Na wykonanie szpagatu jest kilka możliwości. Wyróżniamy szpagat damski (francuski), w którym jedna noga jest wyprostowana do przodu a druga do tłu tworząc linię prostą. Drugi klasyczny przykład wykonania szpagatu to szpagat męski (turecki), czyli ułożenie nóg w linii prostej, ale na boki. Szpagat można wykonać na podłodze, ale również przy ścianie lub w podskoku. Możemy spotkać się także ze szpagatami m.in. ponadszpagatem czy igłą szpagatową.  

ćwiczenia rozciągające do szpagatu dla początkujących

M jak mobilność! Sprawdź najlepsze ćwiczenia do szpagatu i działaj!

Wydawać by się mogło, że jako figura akrobatyczna szpagat nie jest nazbyt wymagający. Niestety, nikt nie rodzi się na tyle rozciągnięty, by z marszu wykonać tę pozycję. I choć wymaga to wiele pracy, ćwiczenia do szpagatu pomogą się w pełni przygotować. Zobacz, jak trenować, by się maksymalnie rozciągnąć i zrobić szpagat bez większych problemów.

Ćwiczenia do szpagatu: najpierw rozgrzewka, potem trening

Każdą jednostkę treningową swoich przygotować do szpagatu poprzedź solidną rozgrzewką. Powinna trwać ok. 10 minut - wykonaj proste ćwiczenia znane z gimnastyki na WF-ie. Niech to będzie trucht w miejscu z unoszeniem kolan do klatki i uderzaniem piętami o pośladki. Pamiętaj, że dobra rozgrzewka uwzględnia całe ciało, nie tylko partie zaangażowane w ćwiczenia, dlatego dobrze jest dołączyć do sekwencji krążenie ramion, skręty bioder i marsz z wymachem ramion w przód i w tył. Dobrą alternatywą do szybkiego wprowadzenia organizmu w temperaturę roboczą będą pajacyki lub znane z crossfitu burpees. Po takiej zaprawie ćwiczenia do szpagatu będzie ci łatwiej wykonać, unikniesz też ewentualnych kontuzji. Od czego najlepiej zacząć?

Ćwiczenia rozciągające do szpagatu dla początkujących

Szpagat damski jest rozwiązaniem dużo łatwiejszym. Większość osób systematycznie wykonując trening do szpagatu damskiego jest w stanie go zrobić nawet w miesiąc. Szpagat męski natomiast dla niektórych może okazać się niewykonalny. Wiąże się to z ograniczeniami wynikającymi z budowy miednicy i stawu biodrowego. Jakie ćwiczenia rozciągające mogą ułatwić zrobienie szpagatu?

Co daje nam rozciąganie? Nie tylko do szpagatu

Rozciąganie powinno być integralną częścią każdej metody treningowej. Często stosuje się je jako cool down po zakończonej sesji treningowej. Dzięki ćwiczeniom rozciągającym mamy pewność, że nie spotka nas kontuzja, a nasze mięśnie szybciej się zregenerują. Samo rozciąganie powinno się wykonywać każdego dnia, by zadbać o prawidłowe funkcjonowanie całego ciała. A jakie są korzyści z rozciągania w ogóle? Nie tylko minimalizujemy ryzyko kontuzji, lecz także wysmuklamy i ujędrniamy ciało czy zwiększamy zakres ruchu w stawach. Dzięki takiemu wpływowi na ciało, rozciąganie jest doskonałym przygotowaniem do ćwiczeń gimnastycznych, takich jak m.in. szpagat.  

Trening do szpagatu | Jak zrobić szpagat?
rozciąganie do szpagatu

Wykonanie szpagatu wymaga systematycznych przygotowań. Efekt docelowy osiąga się wykonując regularnie ćwiczenia do szpagatu. Zanim rozpoczniesz trening, zadaj sobie pytanie w jakim celu chcesz się nauczyć wykonania szpagatu. Istnieje możliwość, że ćwiczenia rozciągające do szpagatu narażą cię na kontuzję. Takie dyscypliny jak na przykład taniec i sztuki walki wymagają dobrego rozciągnięcia ciała oraz dużej elastyczności, ale trening do szpagatu może skutkować dla nas urazem. W przypadku takich dyscyplin przed właściwym treningiem technicznym lepiej zdecydować się na dynamiczny stretching.

Szukasz specjalisty od rozciągania? Kliknij i przejdź do naszej bazy specjalistów z każdej dyscypliny i każdego miasta!

trening pole dance

Czytaj więcej: Rozciąganie statyczne, a rozciąganie dynamiczne

Ćwiczenia rozciągające do szpagatu mogą osłabić stawy i zmniejszyć napięcie mięśni w momencie obciążenia stawu. Łączenie niektórych dyscyplin sportowych z treningiem do szpagatu może być więc niebezpieczne. Ćwiczenia do szpagatu ułatwią zaś trening jogi, akrobatyki, gimnastyki oraz pole dance. Warto znać te informacje, ponieważ połączenie kilku metod treningowych czy dyscyplin sportowych może poprawiać wyniki treningowe. 

Jak bezpiecznie zrobić szpagat? | Rozciąganie dla początkujących

Jeśli zależy ci na skutecznym i szybkim treningu do szpagatu, musisz przestrzegać kilku zasad bezpieczeństwa. Aby nie nabawić się kontuzji, istotna jest nie tylko systematyczność ćwiczeń, ale również dokładność ich wykonania. Jak zrobić szpagat? Oto kilka porad. 

Przed treningiem do szpagatu koniecznie poświęć 10 minut na rozgrzewkę. Tkanki muszą być gotowe do ekstremalnego rozciągnięcia.

Gdy poczujesz ból – odpuść. Nie ćwicz na siłę, bo da to efekt odwrotny od oczekiwanego. Zamiast przybliżyć się do celu, jedynie się od niego oddalisz. Ważne jest więc, by nie wykonywać ćwiczeń ponad własne możliwości. 

Wykonując ćwiczenia, kolana muszą być proste, a palce obciągnięte. Pamiętaj, by ruchy były płynne! Nie wykonuj szarpiących ćwiczeń. 

Rozluźnij się wykonując ćwiczenia. Napięcie mięśni wcale nie pomoże.

Stopniowo i bardzo powoli wykonuj ćwiczenia. Wykonując pulsujące i szarpiące ruchy nabawisz się bardzo bolesnych kontuzji. Zacznij od łatwiejszych i mniej obciążających ćwiczeń. Sukcesywnie zwiększaj ich instensywność. 

Pamiętaj, aby ćwiczyć obie nogi! Wykonanie szpagatu jest możliwe tylko wtedy, gdy jest równowaga między mięśniami obu nóg.

Prawidłowe rozciąganie do szpagatu – zasady

 • Staraj się ćwiczyć, aby czuć rozciągnięcie mięśnia, a nie sam ból

 • Nie nadwyrężaj mięśni podczas rozciągania

 • Przed każdym ćwiczeniem rozciągającym wykonuj 10 minutową rozgrzewkę – w przeciwnym razie nabawisz się kontuzji

 • Rozluźnij się nie spinaj swoich mięśni

 • Palce powinny być zawsze luźne – nie zadzieraj ich

 • Zacznij od lekkich ćwiczeń dla Ciebie – zwiększając obciążenie

 • Wykonuj ćwiczenia na obie nogi – szpagat może się udać jedynie wtedy, gdy mięśnia są podobnie rozwinięte

 • Nie wykonuj statycznego rozciągania przez planowanym treningiem 

Rozciąganie w klęku i wykrok w przód: ćwiczenia do szpagatu

Na pierwszy ogień powinna pójść mobilizacja stawu biodrowego i początkowe rozciąganie tylnej taśmy. Dlatego właśnie rekomendujemy rozpocząć trening ćwiczenia do szpagatu od rozciągania statycznego. Klęknij na jednej nodze, uginając kolano nogi wykrocznej pod kątem 90 st. Druga noga klęczy na podłodze. Wysuń ją lekko w tył i dociskaj miednicę w kierunku podłogi. Wytrzymaj tak przez ok. 45 sek i zmień nogi. W takiej pozycji spróbuj wytrwać jak najdłużej - do minuty - po czym zmień nogę i powtórz całość. Z pozycji klęku przejdź do wykroku - wystarczy, że nogę wykroczną wyciągniesz maksymalnie w tył. Wyprostuj ją, utrzymując kontakt stopy z podłożem. W takiej pozycji spróbuj wytrwać jak najdłużej - do minuty - po czym zmień nogę i powtórz całość. To dopiero początek - ćwiczenia do szpagatu to szeroki wachlarz sekwencji. Co jeszcze możesz zrobić?

Ćwiczenia do szpagatu: przyciąganie stopy do pośladka, rozciąganie tylnej taśmy

Rozciąganie w klęku łatwo wzniesiesz na wyższy poziom, wykonując przyciąganie stopy do pośladka. Takie ćwiczenie dobrze przygotuje przednią część ud do szpagatu i poprawi mobilność mm. przywodzicieli i odwodzicieli. Przyjmij pozycję wyjściową rozciągania w klęku i złap dłonią stopę nogi klęczącej. Przyciągnij ją do pośladka, dociskając drugą nogę do podłoża. Pamiętaj, aby utrzymać proste plecy i nie wychylać się na boki - równowaga będzie tutaj kluczem do sukcesu! Wytrwaj w tej pozycji przez ok. 30 sek i zmień nogi, po czym przejdź do rozciągania całej tylnej taśmy. Ćwiczenia do szpagatu najlepiej wykonywać na podłodze, jednak do tego konkretnego warto wykorzystać poręcz na wysokości bioder lub stół. Oprzyj stopę o krawędź, by kąt pomiędzy nogami wyniósł ok. 90 st. Wydychając powietrze, wykonaj skłon w przód do nogi na krawędzi, następnie zejdź niżej, próbując dotknąć palcami stopy nogi na podłodze. Pamiętaj o prostych kolanach podczas obydwu etapów ćwiczenia oraz o tym, by rozciągać obie nogi symetrycznie.

Działaj! Siad płotkarski i ćwiczenie wojownika do szpagatu

Na sam koniec warto włączyć do sekwencji ćwiczeń do szpagatu siad płotkarski i siad wojownika. O co tu chodzi? Siad płotkarski znasz na pewno z gimnastyki w szkole - jedną nogę zegnij w kolanie pod kątem prostym, aby stopa znalazła się za tobą, a drugą wyciągnij przed siebie, prostując ją w stawie kolanowym. Kąt pomiędzy udami to min. 90 st. - to bardzo ważne dla rozciągania! Utrzymaj proste plecy i wyciągnij się maksymalnie w kierunku nogi z przodu. Dotknij stopy i wytrzymaj tak przez. ok. minutę, następnie zmień nogi. Z pozycji wyjściowej siadu płotkarskiego przejdź do ćwiczenia wojownika. To jedna z asan jogicznych, która świetnie się sprawdza jako ćwiczenie do szpagatu. W tym przypadku przyciągnij zgiętą nogę blisko pośladka i zamiast w przód, odchylaj się jak najdalej w tył aż położysz się na plecach.

Ćwiczenia rozciągające na szpagat damski dla początkujących
szpagat ćwiczenia rozciągające

Dokładnie rozgrzej ciało. Rozgrzewka przygotowująca do szpagatu powinna trwać około 10 minut, a w jej skład powinno wchodzić m.in. bieganie, podskoki i pajacyki. Jeśli poczujesz, że ciało jest gotowe do treningu, przejdź do ćwiczeń właściwych:

Wykrok do przodu. Noga z przodu jest zgięta w kolanie pod kątem prostym. Kolano znajduje się nad stopą. Noga z tyłu jest maksymalnie wyprostowana. Utrzymaj się w pozycji około pół minuty, a następnie zmieć nogę. Nie pulsuj!

Klęk na jednym kolanie. Noga z przodu jest zgięta w kolanie pod kątem prostym. Kolano znajduje się nad stopą. Miednicę opuszczamy w dół i rozluźniamy stawy biodrowe. Pozwalamy biodrom luźno opadać. Utrzymaj się w pozycji około pół minuty i zmień nogę.

Klęk na jednym kolanie i przyciągnięcie stopy do pośladka. Zachowaj wyprostowane plecy, aby utrzymać równowagę. Pod kolano podłóż ręcznik.

Ćwiczenie z wykorzystaniem drabinek lub wysokiego stołu. Oprzyj piętę na drabince lub stole na wysokości bioder. Łydka i udo powinny tworzyć kąt prosty. Z wydechem wykonaj skłon do uniesionej nogi. Wróć do pozycji wyjściowej i zrób skłon do drugiej nogi.

Ćwiczenie z wykorzystaniem drabinek lub wysokiego stołu. Stań tyłem do drabinek lub stołu i oprzyj o niego grzbiet stopy. Z wydechem wykonaj skłon do stopy, na której stoisz.

Klęk na jednym kolanie. Cofnij miednicę, aby noga z przodu wyprostowała się w kolanie. Po obu stronach kolana ułóż swoje dłonie. Ćwiczenie polega na dociskaniu pięty do podłogi. W trakcie ćwiczenia rozluźnij mięśnie.

Jak zrobić szpagat męski? Ćwiczenia rozciągające dla początkujących

Pozycja stojąca. Rozstaw szeroko stopy. Ćwiczenie polega na dociskaniu stóp do podłogi, aby napiąć wewnętrzne strony ud.

Pozycja stojąca. Rozstaw stopy możliwie szeroko. Z wydechem wykonaj skłon d przodu. Po 30 sekundach, wykonaj skłon do prawej, a później do lewej nogi.

Pompka japońska. Rozstaw szeroko stopy i wykonaj skłon. Dłonie oprzyj na podłodze. Kolejno przybliżaj do podłogi twarz, klatkę piersiową i miednicę. Wróć do pozycji wyjściowej oddalając się od podłoża w przeciwnej kolejności.

Siad ze złączonymi stopami. Kolana rozsuń, aby położyć uda na podłodze. Przyciągaj stopy do siebie i naciskaj łokciami na kolana. Pięty powinny być jak najbliżej krocza.

Do jakich sportów przydaje się umiejętność wykonania szpagatu?

Gibkość i duży zakres ruchu jest korzystny dla całego układu ruchowego człowieka. Jednak w jednych sportach jest to bardziej przydatna umiejętność, niż w innych. Do sportów, gdzie szpagat jest bardzo pomocny można zaliczyć pole dance, sporty walki, jogę oraz gimnastykę.

Co zyskam dzięki dobremu rozciągnięciu (poza szpagatem)?

Trening przygotowujący do szpagatu znacznie wpłynie na dotychczasową jakość życia. Dzięki dobremu rozciągnięciu ciało stanie się dużo mniej podatne na urazy. Dlaczego? Mięśnie znacznie szybciej regenerują. Właśnie dlatego po każdej sesji ćwiczeń zalecany jest stretching. Jeśli jednak zdarzyła nam się kontuzja – to rozciąganie przyspiesza proces rehabilitacji.

A co najważniejsze, do rozciągania nie jest wymagany specjalistyczny sprzęt ćwiczeniowy. Wystarczy mata do ćwiczeń i dobre chęci. W przypadku osób słabo rozciągniętych – warto sięgnąć po gumy oporowe. Poza tym należy pamiętać o właściwym stroju do ćwiczeń: elastyczne spodenki/legginsy, t-shirt. Rozciąganie najlepiej wykonywać na bosaka.

Korzyści z rozciągania do szpagatu dla początkujących

- bezpieczniejsze treningi

- znacznie mniejsze ryzyko kontuzji

- możliwość prawidłowego wykonania szpagatu

- szczuplejsze i bardziej kształtne mięśnie nóg

- poprawienie jędrności skóry i elastyczności mięśni

- zwiększenie zakresu ruchu w stawach

- wzmocnienie ścięgien

- zwiększenie koordynacji ruchowej

- odprężenie i odstresowanie

- utrzymanie prawidłowej postawy ciała

- zmniejszenie ryzyka pojawienia się zakwasów

Rozciąganie mięśni ud i mięśni podkolanowych do szpagatu

Rozgrzewka: trucht w miejscu, następnie unoszenie kolan w truchcie, dotykanie piętami pośladków. Czas na krążenia kolanami, a później skręty bioder (podskoki), pajacyki, krok odstawnodostawny, krążenie ramion, skręty głową, marsz + skręty głową, krążenie bioder, rozgrzanie nadgarstków i stawów skokowych.

Trening główny: rozciąganie w klęku, wykroki w przód, przyciąganie stóp do pośladków, rozciąganie w podparciu (np. o stół), siad płotkarski, pozycja wojownika (joga).

Cool down: Warto zakończyć trening kilkoma ćwiczeniami rozciągająco-relaksującymi.

AKTUALIZACJA 2020
szpagat damski

Sznurek w małym palcu. Sprawdź, jak się przygotować, by zrobić szpagat

Gimnastyka artystyczna ma to do siebie, że przykuwa uwagę wielu. Jej baza opiera się na podstawowych ćwiczeniach, do których należy m.in. szpagat. Jak się do niego przygotować, na czym polega prawidłowa technika i czy szpagat mogą wykonać również mężczyźni?

Na czym polega szpagat: zobacz, jak to wygląda!

Nie ulega wątpliwości, że mobilność stawów biodrowych to klucz do sukcesu w szpagacie. Potrzeba naprawdę mocno rozciągniętego ciała, by szpagat został wykonany poprawnie, bez narażania ciała na przeciążenia i naciągnięcia. Rozgrzewka to podstawa dobrze wykonanego szpagatu - świetnie sprawdzi się krążenie ramion, ćwiczenia angażujące stawy biodrowe i całe kończyny dolne oraz mocne wsparcie prostownika grzbietu. Nawet jeśli przygotowujesz się do wykonania tylko szpagatu, ostatecznie to też jednostka treningowa, dlatego ważne jest odpowiednie wprowadzenie organizmu w temperaturę roboczą. Dzięki takiej zaprawie unikniesz zagrożenia kontuzjami, a sam szpagat łatwiej będzie wykonać. Wiemy, że nie od razu Rzym zbudowano i osobom początkującym może być trudno wykonać to ćwiczenia z marszu, dlatego przygotowaliśmy kilka ćwiczeń rozciągających.

Stretching kluczem do sukcesu: ćwiczenia rozciągające do szpagatu
szpagat w 30 dni

Po przeprowadzeniu intensywnej rozgrzewki angażującej całe ciało, możesz przejść do ćwiczeń rozciągających. Takie przygotowanie ciała jest konieczne, aby szpagat nie naraził cię na dodatkowe kontuzje czy przeciążenia. Na początek zajmij się mobilizacją stawu biodrowego i maksymalnie - choć z zachowaniem szczególnej ostrożności - rozciągnij całą tylną taśmę. Tutaj dobrze sprawdzi się rozciąganie w klęku oraz wykrok w przód. Na rozciąganie do szpagatu dobrze sprawdzi się również przyciąganie stopy do pośladka. To bardziej zaangażowana wersja rozciągania w klęku. Wszystkie te ćwiczenia poprawiają mobilność mm. przywodzicieli i odwodzicieli ud, jednocześnie wzmocnią twoją równowagę i silnie zaangażują w pracę mm. stabilizacji centralnej (core). To oczywiście nie wszystkie kombinacje - ćwiczenia rozciągające do szpagatu to bardzo szeroki wachlarz możliwości. Profesjonalni gimnastycy chętnie korzystają z klasycznego siadu płotkarskiego. Wszystkie te kombinacje wykonują w sekwencjach ok. 60 sekund, tak aby z jednej strony mocno zaangażować mięśnie, a z drugiej dać im chwilę na regenerację.

Czytaj: Gimnastyka dla dorosłych

Szpagat kroku: te ćwiczenia pomogą ci się przygotować!

Jeśli uda ci się wykonać całą część stretchingu, pora pomyśleć o dynamicznym rozciąganiu do szpagatu. Tutaj sprawdzą się idealnie 2 proste ćwiczenia: wykroki z przeskokiem oraz siad płotkarski wojownika. Ale po kolei. Przyjmij pozycję klęku podpartego i maksymalnie wyciągnij nogę zakroczną w tył. Wytrzymaj około minuty, tak by rozciągnąć tylną taśmę i maksymalnie zmobilizować staw biodrowy. Pamiętaj, żeby zmienić nogi i wykonać drugą turę. W ćwiczeniu wojownika przyjmij pozycję siadu płotkarskiego. Następnie przyciągnij zgiętą nogę jak najbliżej pośladków, jednocześnie odchylając ciało jak najdalej w tył, tak aby dotknąć plecami do podłoża. Tutaj również rekomendujemy ok. 60 sekund. Pamiętaj o zachowaniu szczególnej ostrożności przy wykonywaniu wszystkich ćwiczeń rozciągających i dynamicznych, tak aby nie narazić się na kontuzje.

Nie tylko dla kobiet: męska wersja szpagatu

Wydawać by się mogło, że szpagat to ćwiczenie zarezerwowane dla kobiet. Niewiele ma to wspólnego z rzeczywistością. Niektórzy mężczyźni latami pracują nad mobilnością całego swojego ciała, regularnie ćwicząc stretching. Lata temu powstała nawet męska wersja szpagatu - tzw. sznurek - w której nogi znajdują się w maksymalnym rozkroku horyzontalnym. Istnieje sporo ćwiczeń przygotowujących do wykonania tej wersji szpagatu, choć zdecydowana większość z nich to oczywiście angażowanie stawu biodrowego i mobilizacja tylnej taśmy. Pamiętaj, że męski szpagat możesz wykonać dopiero wówczas, gdy wszystkie twoje mięśnie będą równomiernie wzmocnione i odprężone - w przeciwnym razie łatwo o kontuzje i przeciążenia, a przecież nie o to chodzi.

~ Aleks Dorosiński

 

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Karolina Szweda 5 6 kwietnia 2020  23469

Dodaj komentarz

 • Sendi
  3 września 2018
  Fajne te ćwiczenia. Ale trzeba jeszcze dołożyć do tego stosowanie [spam] zbilansowaną dietę, bo bez tego nie osiągnie się oczekiwanych efektów w odchudzaniu.
 • JoMoto
  23 września 2017
  Szpagat, a raczej jakies 99% szpagatu zrobiłam po ok 3 tygodniach z jogą, 4 razy w tygodniu ;) Trzeba powiedzieć mięśniom, nie stawiały oporu podczas głębokich oddechów, tylko się ,,wyluzowały".
 • Renia
  20 lipca 2017
  Ile wam zajęło rozciąganie do szpagatu?
 • Frania
  20 lipca 2017
  Ja tam w zyciu nie dam rady rozciągnąć się do szpagatu. Już tyle miesięcy trenuję i nie widzę znaczącej poprawy rozciągnięcia.
 • Rene Rene
  26 sierpnia 2016
  Świetny artykuł!

Artykuły z kategorii: Joga i Rozciąganie

miewasz-problemy-z-zasnieciem-wieczorna-joga-pomoze-ci-to-zmienic

Miewasz problemy z zaśnięciem? Wieczorna joga pomoże Ci to zmienić!

Problemy ze snem ma wiele osób. Stresujący tryb życia, problemy, nieodpowiednie żywienie czy brak ruchu powodują, że trudno zasnąć. Nie chcesz brać tabletek wspomagających sen, gdyż nie wierzysz w ich moc? Warto korzystać z naturalnych metod. Ćwiczenia jogi na noc pomogą Ci szybciej zasnąć i cieszyć się komfortowym snem.

czym-sa-asany-i-z-czym-one-sie-wiaza

Czym są asany i z czym one się wiążą?

Asany związane są z praktyką jogi. To pozycje, które wykonujemy podczas treningu. Mają na celu rozluźnić ciało, wzmocnić mięśnie i pozwolić odnaleźć w ciele więcej miejsca. Asanów jest wiele. Wszystko zależy od tego, nad czym chcemy popracować na treningu. Poznaj najbardziej popularne asany w jodze!

joga-wcale-nie-taka-straszna-dowiedz-sie-jak-rozpoczac-nauke

Joga wcale nie taka straszna – dowiedz się, jak rozpocząć naukę!

Joga w ostatnich latach zyskała na popularności. Naprawdę nic w tym dziwnego. Jest to sport, który daje ciału wiele dobrego. Dzięki zajęciom jogi można wypracować całe ciało, nawet nie zdając sobie sprawy jak bardzo. Ma też wiele innych zalet, które warto wziąć pod uwagę. Dowiedz się wszystkiego, na temat jogi! I zacznij trenować!

jak-skutecznie-rozciagnac-miesnie-nog

Jak skutecznie rozciągnąć mięśnie nóg?

Rozciąganie nóg powinno być często praktykowane, zwłaszcza przez osoby regularnie uprawiające sport. Przykurcze mięśni mogą powodować bóle, a nawet kontuzje, dlatego bardzo ważne jest wykonanie odpowiedniego strechingu. Nie wiesz w jaki sposób do niego podejść? Poniżej znajdziesz kilka praktycznych wskazówek!

joga-efekty-ten-trening-to-prawdziwe-zrodlo-komfortu-zycia

Joga efekty: ten trening to prawdziwe źródło komfortu życia!

Coraz modniejsza w ostatnich latach joga znajduje swoich kolejnych zwolenników. Nic dziwnego, bo regularna praktyka jogiczna pozytywnie wpływa na nasze ciało i zwiększa wydolność mózgu. Zobacz, jakie efekty daje joga i w jaki sposób może przełożyć się na większy komfort życia każdego dnia!

naukowa-sztuka-boskiej-uwaznosci-na-czym-polega-kriya-yoga

Naukowa sztuka boskiej uważności: na czym polega kriya yoga?

Szczęście, miłość, oświecenie i szeroko rozumiany pokój - to cele życia wielu z nas. A gdyby tak codzienną praktyką jogiczną zbliżać się do osiągnięcia tych celów? Trening uważności kriya yoga skupia się właśnie na tych małych wielkich rzeczach, wynikających bezpośrednio z pragnienia doskonałości. Czym dokładnie jest kriya yoga, czym się wyróżnia na tle innych odmian jogi i jak ją praktykować?

rozciaganie-kregoslupa-ktore-da-ci-ulge-jak-sie-do-tego-zabrac

Rozciąganie kręgosłupa, które da ci ulgę. Jak się do tego zabrać?

Każdego dnia twój kręgosłup spotyka się z brutalną rzeczywistością, a praca za biurkiem to dla niego prawdziwa gehenna. Jeśli cierpisz na bóle pleców lub chcesz ich uniknąć, możesz łatwo zadbać o profilaktykę grzbietu. Sprawdź ćwiczenia na rozciąganie kręgosłupa i działaj choćby od zaraz!

podstawy-jogi-powitanie-slonca

Podstawy jogi – powitanie słońca

Powitaniem słońca określa się konkretną sekwencję asan. Mogą one stanowić wprowadzenie do praktyki jogi. Mogą także być sposobem na wyzwolenie energii o poranku. Na czym polega powitanie słońca w jodze i jak je wykonywać? Powitanie słońca opis. Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację 2020.

przykladowe-cwiczenia-na-rozciaganie-plecow-jak-pokonac-bol

Przykładowe ćwiczenia na rozciąganie pleców – jak pokonać ból?

Bóle pleców są zmorą naszych czasów. Wszystko za sprawą siedzącego trybu życia i nie dbania o własne zdrowie. Jak wyleczyć się z bólu pleców i kręgosłupa? Okazuje się, że ulgę mogą przynieść ćwiczenia na rozciąganie pleców! Przewiń artykuł, żeby przejść do aktualizacji 2020.

miewasz-problemy-z-zasnieciem-wieczorna-joga-pomoze-ci-to-zmienic

Miewasz problemy z zaśnięciem? Wieczorna joga pomoże Ci to zmienić!

Problemy ze snem ma wiele osób. Stresujący tryb życia, problemy, nieodpowiednie żywienie czy brak ruchu powodują, że trudno zasnąć. Nie chcesz brać tabletek wspomagających sen, gdyż nie wierzysz w ich moc? Warto korzystać z naturalnych metod. Ćwiczenia jogi na noc pomogą Ci szybciej zasnąć i cieszyć się komfortowym snem.

czym-sa-asany-i-z-czym-one-sie-wiaza

Czym są asany i z czym one się wiążą?

Asany związane są z praktyką jogi. To pozycje, które wykonujemy podczas treningu. Mają na celu rozluźnić ciało, wzmocnić mięśnie i pozwolić odnaleźć w ciele więcej miejsca. Asanów jest wiele. Wszystko zależy od tego, nad czym chcemy popracować na treningu. Poznaj najbardziej popularne asany w jodze!

joga-wcale-nie-taka-straszna-dowiedz-sie-jak-rozpoczac-nauke

Joga wcale nie taka straszna – dowiedz się, jak rozpocząć naukę!

Joga w ostatnich latach zyskała na popularności. Naprawdę nic w tym dziwnego. Jest to sport, który daje ciału wiele dobrego. Dzięki zajęciom jogi można wypracować całe ciało, nawet nie zdając sobie sprawy jak bardzo. Ma też wiele innych zalet, które warto wziąć pod uwagę. Dowiedz się wszystkiego, na temat jogi! I zacznij trenować!

jak-skutecznie-rozciagnac-miesnie-nog

Jak skutecznie rozciągnąć mięśnie nóg?

Rozciąganie nóg powinno być często praktykowane, zwłaszcza przez osoby regularnie uprawiające sport. Przykurcze mięśni mogą powodować bóle, a nawet kontuzje, dlatego bardzo ważne jest wykonanie odpowiedniego strechingu. Nie wiesz w jaki sposób do niego podejść? Poniżej znajdziesz kilka praktycznych wskazówek!

joga-efekty-ten-trening-to-prawdziwe-zrodlo-komfortu-zycia

Joga efekty: ten trening to prawdziwe źródło komfortu życia!

Coraz modniejsza w ostatnich latach joga znajduje swoich kolejnych zwolenników. Nic dziwnego, bo regularna praktyka jogiczna pozytywnie wpływa na nasze ciało i zwiększa wydolność mózgu. Zobacz, jakie efekty daje joga i w jaki sposób może przełożyć się na większy komfort życia każdego dnia!

naukowa-sztuka-boskiej-uwaznosci-na-czym-polega-kriya-yoga

Naukowa sztuka boskiej uważności: na czym polega kriya yoga?

Szczęście, miłość, oświecenie i szeroko rozumiany pokój - to cele życia wielu z nas. A gdyby tak codzienną praktyką jogiczną zbliżać się do osiągnięcia tych celów? Trening uważności kriya yoga skupia się właśnie na tych małych wielkich rzeczach, wynikających bezpośrednio z pragnienia doskonałości. Czym dokładnie jest kriya yoga, czym się wyróżnia na tle innych odmian jogi i jak ją praktykować?

rozciaganie-kregoslupa-ktore-da-ci-ulge-jak-sie-do-tego-zabrac

Rozciąganie kręgosłupa, które da ci ulgę. Jak się do tego zabrać?

Każdego dnia twój kręgosłup spotyka się z brutalną rzeczywistością, a praca za biurkiem to dla niego prawdziwa gehenna. Jeśli cierpisz na bóle pleców lub chcesz ich uniknąć, możesz łatwo zadbać o profilaktykę grzbietu. Sprawdź ćwiczenia na rozciąganie kręgosłupa i działaj choćby od zaraz!

podstawy-jogi-powitanie-slonca

Podstawy jogi – powitanie słońca

Powitaniem słońca określa się konkretną sekwencję asan. Mogą one stanowić wprowadzenie do praktyki jogi. Mogą także być sposobem na wyzwolenie energii o poranku. Na czym polega powitanie słońca w jodze i jak je wykonywać? Powitanie słońca opis. Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację 2020.

przykladowe-cwiczenia-na-rozciaganie-plecow-jak-pokonac-bol

Przykładowe ćwiczenia na rozciąganie pleców – jak pokonać ból?

Bóle pleców są zmorą naszych czasów. Wszystko za sprawą siedzącego trybu życia i nie dbania o własne zdrowie. Jak wyleczyć się z bólu pleców i kręgosłupa? Okazuje się, że ulgę mogą przynieść ćwiczenia na rozciąganie pleców! Przewiń artykuł, żeby przejść do aktualizacji 2020.