Jazda na rowerze a mięśnie brzucha – czy pozwala schudnąć z okolic pasa?

Dla wielu osób jazda rowerem to dobra alternatywa dla biegania czy innej aktywności fizycznej już w drodze do pracy czy na uczelnię. Tymczasem rower to nie tylko nogi i mięśnie pośladków. Jazda na rowerze pozytywnie wpływa na nasze mięśnie brzucha. Jak to się dokładnie obywa i jaki wpływ może mieć taki trening na kompleksowość naszego odchudzania?

Biomechanika jazdy na rowerze: które mięśnie działają?

Choć to tylko rower, regularny trening z wykorzystaniem tego sprzętu może stanowić świetną metodę wzmacniania całego ciała. Mało kto wie, że podczas jazdy na rowerze pracę wykonuje wiele grup mięśni. Najintensywniej pracują mm. nóg, w szczególności mm. czworogłowe i dwugłowe ud i mm. brzuchate łydek. W pracę zaangażowane są również mm. najszersze grzbietu i stabilizatory łopatek, a także mm. ramion, w szczególności mm. trójgłowe i dwugłowe (tricepsy i bicepsy) oraz zespół mm. przedramion. Poszczególne mięśnie wykonują pracę w zależności od wielu czynników, a kluczowe jest samo ustawienie roweru. Ważna jest również wybrana przerzutka – im ciężej pedałować, tym mocniej zaangażowane są poszczególne mięśnie. Podobnie jest w przypadku różnego stopnia nachylenia terenu. Jak powinna wyglądać jazda na rowerze pod kątem treningu mięśni brzucha?

Mięśnie brzucha a jazda na rowerze: w jaki sposób należy jeździć?

Co do zasady jazda rowerowa, tak jak inne ćwiczenia aerobowe, nie wpływa wyłącznie na jedną grupę mięśni. Trenowane są jednocześnie różne partie ciała, a najbardziej zaangażowane w pracę są mm. nóg. Jazda na rowerze wpływa jednak na mięśnie brzucha, a najbardziej możemy to poczuć głównie w momencie wykonywania mocnych podjazdów oraz podczas gwałtownych manewrów. Wtedy to nasze mięśnie brzucha stabilizują całą sylwetkę, dzięki czemu jazda na rowerze staje się płynna. Podczas ruchów stabilizacji w pracę angażują się bezpośrednio również mm. ramion oraz pośladków. Warto pamiętać, że takich efektów nie osiągniemy podczas jazdy na rowerze stacjonarnym w domu czy w klubie fitness. Najlepiej w takich sytuacjach sprawdzają się rowery górskie typu MTB. To idealny sprzęt dla zapewnienia komfortu jazdy i jeszcze większego zaangażowania w pracę konkretnych mięśni.

CZYTAJ DALEJ  Roller na cellulit – czy to przydatny sprzęt?

Jazda na rowerze mięśnie brzucha: twój sposób na odchudzanie!

Wiele osób myśli, że trening na odchudzanie to tylko ten wykonywany na siłowni czy w klubie fitness. Okazuje się, że nie trzeba korzystać z pionowych czy poziomych rowerów stacjonarnych, aby czerpać wielopłaszczyznowe korzyści z tej formy treningu. Jazda na rowerze świetnie wpływa na mięśnie brzucha i tym samym może być dobrym środkiem w drodze do zbudowania wymarzonej sylwetki. Według badań i statystyk, podczas jazdy rowerem z prędkością ok. 15 km/h już podczas 1 h można spalić ok. 300 kcal. W tym samym czasie, poruszając się z prędkością ok. 35-40 km/h, można spalić nawet 600 kcal. Prędkość to oczywiście tylko jeden czynnik – trudniejszy teren skutecznie zwiększy wydatek energetyczny w tym samym czasie. Jazda na rowerze, mięśnie brzucha i odchudzanie – brzmi jak idealne rozwiązanie, zwłaszcza dla tych, którzy planują redukcję tkanki tłuszczowej.

Odchudzanie i jazda na rowerze: czy sprawdzą się stalowe mięśnie brzucha?

Nie bez powodu jazda na rowerze wpływa na mięśnie brzucha – są one odpowiedzialne za stabilizację korpusu podczas wszystkich manewrów. Nie oznacza to oczywiście, że sama jazda na rowerze wystarczy, aby zbudować mocne mięśnie brzucha i skutecznie przyspieszyć proces odchudzania. Sam rower może okazać się niewystarczający. Z doświadczenia rekomendujemy holistyczne podejście do procesu treningowego i odchudzania oraz stosowanie różnych form wysiłku. Może to być trening siłowytrening aerobowy (bieganie, jazda na rowerze), basen oraz trening w domowym zaciszu. Dobrze sprawdzi się także trening uważności np. w postaci domowej sesji jogi. Tak różnorodna aktywność fizyczna połączona ze zbilansowaną dietą pozytywnie wpłynie na całokształt twojego treningu, a jazda na rowerze będzie dodatkowym elementem w twojej drodze po mocne mięśnie brzucha.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *