Zakwasy na brzuchu – przyczyny ich powstawania i sposoby zwalczania

Zakwasy na brzuchu mogą mieć różne powody. Co najczęściej powoduje takie zjawisko i jak z nim skutecznie walczyć?

Zakwasy na brzuchu bez ćwiczeń

Zakwasy na brzuchu kojarzą się głównie z intensywną aktywnością fizyczną, jednak mogą pojawić się również w sytuacji, gdy poprzedniego dnia nie uprawiałeś żadnego sportu. Zdarza się bowiem, że powodem tego typu bólów są zaburzenia poziomu elektrolitów i innych niezbędnych substancji. Niekiedy zakwasy mogą wynikać również z długotrwałego kaszlu nadwyrężającego mięśnie brzucha. Jeśli jednak nie jesteś przeziębiony, wszelkie bóle pojawiające się bez wyraźnego powodu powinny zostać skonsultowane z lekarzem, ponieważ mogą świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych.

Zakwasy na brzuchu – jak się pozbyć?

Zakwasy, wbrew powszechnie powtarzanej opinii, nie są efektem gromadzenia się kwasu mlekowego w mięśniach, który znika w krótkim czasie po zakończeniu ćwiczeń. Następnego dnia po treningu występuje bowiem zespół opóźnionego bólu mięśniowego spowodowany przez mikrouszkodzenia powstałe w wyniku aktywności, na którą organizm nie był przygotowany. Pozbycie się zakwasów wymaga nieco dłuższego czasu, niekiedy nawet od 5 do 7 dni. Wówczas znikają one samoistnie, a mięśnie regenerują się i wzmacniają, co pozwala na poszerzanie własnych możliwości.

Zakwasy na brzuchu – objawy

Chyba każda osoba, która kiedykolwiek miała do czynienia z treningiem na siłowni lub chociażby bardziej wymagającą lekcją WF-u wie, czym objawiają się zakwasy. Jest to nieprzyjemny ból pojawiający się w trakcie nawet najdrobniejszych ruchów. Zakwasy na brzuchu są na tyle uciążliwe, że dają o sobie znać nawet przy najdelikatniejszej zmianie pozycji, co może stanowić problem w normalnym funkcjonowaniu. Zwykle objawy tego typu ustają już po 2-3 dniach, jednak niekiedy mogą trwać nawet tydzień.

CZYTAJ DALEJ  Czy sterydy są legalne? Czy można posiadać sterydy?

Zakwasy na brzuchu od kaszlu

Intensywny kaszel to również wymagająca aktywność fizyczna dla mięśni brzucha, szczególnie, gdy pojawia się on w krótkich odstępach przez dłuższy czas. Wówczas organizm jest narażony na ciągłe napinanie i rozluźnianie mięśni w tym obrębie, co skutkuje bólami podobnymi do tych, które występują następnego dnia po wysiłku fizycznym. Tego typu zjawisko nie jest niebezpieczne i powinno samoistnie minąć po ustaniu kaszlu.

Zakwasy na brzuchu po ćwiczeniach

Zakwasy na brzuchu po ćwiczeniach to dosyć popularne zjawisko pojawiające się głównie wśród osób nieprzyzwyczajonych do intensywnego wysiłku fizycznego. Podczas takiej aktywności mięśnie są bowiem narażone na mikrourazy wynikające z obciążenia, na które nie były przygotowane. Ból mija samoistnie w ciągu tygodnia, a zazwyczaj czas ten jest nawet krótszy. Istnieją również metody pozwalające na jego uniknięcie lub zminimalizowanie.

Jak uniknąć zakwasów na brzuchu?

Istnieje kilka metod pozwalających na ograniczenie prawdopodobieństwa wystąpienia zakwasów na brzuchu. Najlepszą metodą jest powolne stopniowanie aktywności fizycznej w celu uniknięcia sytuacji, w której mięśnie zostaną nadmiernie obciążone. Ważne jest również wykonywanie krótkiej rozgrzewki przed każdym treningiem. Według wielu badań dobrym pomysłem jest także picie soku wiśniowego zanim rozpoczniesz trening ze względu na wysoką zawartość flawonoidów i antocyjanów. Można to zrobić również tuż po zakończeniu ćwiczeń.

Zakwasy na brzuchu po pompkach

Pompki to ćwiczenia angażujące nie tylko mięśnie rąk, lecz także takie fragmenty ciała, jak na przykład brzuch. Podczas wykonywania tego typu ćwiczeń większość masy całego ciała jest utrzymywana przez właśnie ten mięsień, co powoduje jego obciążenie objawiające się uciążliwymi zakwasami. W celu uniknięcia bólu pojawiającego się następnego dnia po treningu można stopniować ilość powtórzeń i czas trwania całej sesji dostosowując te parametry do własnych możliwości. Wówczas ryzyko pojawienia się zakwasów maleje, a w przypadku ich ewentualnego pojawienia nie są one aż tak uciążliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *