Typy sylwetki męskiej – jak sprawdzić, którym typem jesteś?

Nie tylko kobiety mogą klasyfikować kształt swojego ciała jako konkretny typ sylwetki. Takie rozróżnienie istnieje również w przypadku mężczyzn. W jaki sposób sprawdzić, którym typem sylwetki jesteś?

Typy sylwetki męskiej

Wyróżnia się kilka typów sylwetki męskiej, jednak jest ich znacznie mniej niż w przypadku klasyfikacji kobiecych kształtów. Niektóre z nich się pokrywają, ale ich ogólny wygląd jest nieco inny. To, jaki typ sylwetki reprezentujesz zależy także od podejmowanej aktywności fizycznej lub jej braku. Z tego powodu kształt ciała może zmieniać się na przestrzeni czasu, co jest szczególnie widoczne w przypadku sylwetki typu jabłko.

Typy sylwetek męskich – oznaczenia

Istnieje kilka typów sylwetek męskich, które określa się za pomocą figur geometrycznych lub nazw podobnych do tych stosowanych w przypadku kobiecych kształtów ciał. Jedną z nich jest gruszka, która w wersji męskiej nie posiada aż tak dużego wcięcia w talii, jednak cechuje się wyraźnie szerszymi biodrami i udami. Zdarza się również, że typy sylwetek męskich oznaczane są za pomocą liter alfabetu.

Typy budowy sylwetki męskiej – litery

Niektóre grafiki przedstawiające poszczególne typy sylwetek męskich określa się za pomocą liter alfabetu, które wyglądają podobnie do konkretnego kształtu ciała. Wyróżnia się takie oznaczenia, jak A, O, V oraz I. W przypadku pierwszej litery biodra są wyraźnie szersze niż ramiona, a odwrotnością takiej sylwetki jest litera V. O oznacza natomiast klasyczne jabłko, czyli kształt o szerokim brzuchu i podobnym obwodzie ramion i bioder. Literą I określa się szczupłą sylwetkę bez widocznych mięśni i dużej różnicy pomiędzy górną a dolną częścią tułowia.

CZYTAJ DALEJ  Najskuteczniejsze techniki w zapasach - jakie są?

Typ sylwetki męskiej – test

To, jakim typem sylwetki jesteś można w łatwy sposób określić za pomocą internetowych testów bazujących głównie na stosunku wymiarów poszczególnych części ciała. Niektóre z nich uwzględniają również pytania o to, w jakich ubraniach czujesz się najlepiej i które fragmenty Twojej sylwetki stanowią dla Ciebie największy kompleks. Istnieją także testy wymagające zmierzenia się w kilku punktach a następnie dopasowania stosunku poszczególnych wymiarów do opisów konkretnych typów sylwetek.

Typy sylwetki męskiej – endomorfik

Pomijając klasyczne oznaczenia typów sylwetek męskich, istnieje również rozróżnienie na endomorfików, ektomorfików i mezomorfików. Ten pierwszy rodzaj charakteryzuje się grubymi kośćmi, szerokimi barkami i biodrami, masywnymi rękami i nogami, brakiem wcięcia w talii, niskim wzrostem oraz krótką i szeroką szyją. Endomorficy przybierają na masie głównie w okolicach brzucha.

Typy sylwetki męskiej – ektomorfik

Ektomorfik, czyli kolejny typ Sheldona, to osoba o zupełnie przeciwnej sylwetce niż endomorfik. Cechuje się ona bardzo drobną budową i trudnościami w przybieraniu na wadze. Ektomorficy zazwyczaj mają długie ręce i nogi oraz wąskie ramiona, a w ich przypadku rozbudowanie tkanki mięśniowej może okazać się wyjątkowo trudne. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym ektomorficy mogą wyrzeźbić swoją sylwetkę.

Typy sylwetki męskiej – mezomorfik

Ostatni w zestawieniu jest mezomorfik, czyli osoba o niemal idealnych proporcjach i muskularnej budowie ciała w kształcie litery V. Ten typ posiada także wąskie biodra i szerokie barki. Cechuje się on również stosunkowo dobrym metabolizmem, jednocześnie będąc w stanie budować masę mięśniową znacznie skuteczniej niż w przypadku ektomorfika.

Typy sylwetek męskich – siłownia

Regularne uczęszczanie na siłownię może nieco zmienić wygląd całego ciała, szczególnie jeśli chodzi o odcinek w okolicach brzucha. Zwykle umięśnione sylwetki przypominają literę A oraz V, jednak nie jest to ściśle obowiązująca zasada bez żadnych wyjątków. Szerokość poszczególnych części ciała, a więc również całe proporcje, można w łatwy sposób zmienić za pomocą odpowiednich ćwiczeń, co jest doskonałą wiadomością dla osób, które nie przepadają za wybranymi punktami swojej sylwetki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *