Stopy baletnicy – czy baletki mogą powodować problemy z nogami?

Uprawianie baletu jest dość trudną dyscypliną. Niektórzy uważają, że także kontuzyjną. Nie trudno bowiem spotkać się z opinią, że baletki powodują uszkodzenia stóp. Czy buty do baletu mogą wywołać deformację stóp?

Balet niesie duże ryzyko kontuzji stóp?

Baletnicom kontuzje są nieobce. Podatność na urazy stóp czy nóg w dużej mierze zależy jednak od indywidualnych umiejętności tancerek. Uprawianie tego tańca wiąże się ze zwiększonym ryzykiem dolegliwości w obrębie kolankostekpalców czy ścięgien Achillesa. Specjalistyczne obuwie do baletu może mieć wpływ na powyższe problemy. Wiele baletnic zmaga się z problemem rozszerzania się stóp od treningów w pointach. Deformacje są większe, jeśli stopa tancerki baletowej jest podatna na odkształcenia.

Obuwie baletnicy – pointy

Tańczenie baletu nieodłącznie wiąże się z noszeniem specjalistycznego obuwia. Są to pointy, służące do tańca jedynie na palcach stóp. Czubki tych butów do tańca mają zwiększoną twardość. Zwykle są wykonane z kartonu lub gipsu. Podeszwa jest ze skóry, a reszta buta – z satyny. Noszenie takich butów podczas lekcji baletu jest możliwe już od początku nauki. W przypadku dzieci wymagane jest jednak ukończenie 11 roku życia. Dlaczego? Powodem jest nie w pełni ukształtowana stopa dziecka. Pointy wymuszają na stopie dość nienaturalne ułożenie. Tym samym możliwe jest pojawienie się deformacji stóp u dzieci. Baletnicom nieobce są więc odciski czy przetarcia. Co więcej, zbyt wczesne tańczenie w takim obuwiu może skutkować podatnością na kontuzje w przyszłości.

Pointy występują w różnych fasonach i stopniach twardości. Baletnice dobierają je pod kątem siły oraz kształtu stopy.

Obuwie baletnicy – baletki

Są to buty do baletu zwykle wykonane z grubszej bawełny. Podeszwę stanowi miękka skóra. Baletki nie są usztywniane. Na rynku możemy spotkać baletki z troczkami, dzieloną podeszwą… Te buty są przeznaczone do ćwiczeń przy drążku oraz pracy nad techniką tańca. W przypadku tych butów podeszwa jest zwykle bardzo cienka. Tym samym nie zapewnia stopie właściwej amortyzacji. Co więcej, ważne jest, by idealnie przylegały do stopy. W innym razie palce mogą się przykurczać, a cała stopa – ślizgać. Tańczenie w tych butach może powodować odciski czy stany zapalne. Niekiedy baletki mogą również wywoływać problemy z kolanami, a nawet z kręgosłupem.

Obuwie baletnicy – półpointy

Połączenie point i baletek. Zwykle są wykonane z satyny, mają gumki i troczki. W tych butach podeszwa jest twarda. Brakuje jednak zwiększonej twardości czubków butów. W półpointach wykonuje się figury na półpalcach i ćwiczenia przy drążku. Wchodzenie na całe palce w tym obuwiu może skutkować kontuzjami stóp. Taka praktyka jest więc zabroniona w klasycznym tańcu. Półpointy służą baletnicom do doskonalenia siły.

Sztuka baletu z deformacjami stóp w tle

Patrzenie na lekkość tańca baletnic niejednemu odbiera dech w piersiach. Kulisy tego stylu tańca nie są jednak aż tak zwiewne i lekkie. Osiągnięcie doskonałości w balecie to lata treningów. Lekcje należy rozpocząć już w młodym wieku. Jak w każdym sporcie – obecne są także kontuzje. W balecie spotkamy się więc m.in. ze zdartymi paznokciami stóp. Jest to bardzo częsty problem baletnic. Powodowany jest zbyt ciasnymi pointami i zbyt dużą siłą tarcia. Tancerkom nieobce są także tzw. palce młotkowate. Obok haluksów jest to najczęstsza deformacja stóp wśród baletnic. Trzeba wspomnieć również o nagniotkach na stopach. Te także powstają wskutek noszenia specjalistycznego obuwia.

(Nie)lekki taniec – stopa baletnicy

Mówi się również o tzw. stopie baletnicy. Treningi powodują u tancerek nienaturalne wygięcie palców w dół. Tym samym rozciągnięciu ulegają mięśnie w obszarze stopy i kostki. Skracają się natomiast mięśnie łydek oraz ścięgna Achillesa. Co więcej, praca stopami może prowadzić do zwiększenia napięcia mięśni odpowiedzialnych za ruch bioder. Tym samym pojawiają się dolegliwości przypominające dyskopatię. Bardzo częstym urazem wśród baletnic jest także nadmierne naciągnięcie mięśni odpowiedzialnych za zginanie kolana. Taki stan ma swoje przyczyny w zwiększonym wykonywaniu ruchów ekscentrycznych przez tancerki.

Częstymi urazami w tym sporcie są także zapalenia trzeszczek stawu śródstopno-paliczkowatego, złamania kości śródstopia, niedokrwienie palców stóp czy zapalenia rozcięgna podeszwowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *