Urazy i stłuczenia w okolicy kostki należą do najbardziej niepozornych. Z jednej strony nie wygląda na coś groźnego – tak naprawdę to początek wielkich problemów w przyszłości. Urazy stawu skokowego często odzywają się po latach i są bardzo bolesne. Jak sobie radzić w takich sytuacjach i dlaczego akurat opaska uciskowa na kostkę jest tak skuteczna?
Budowa stawu skokowego: zanim wjedzie opaska uciskowa na kostkę
Choć to niewielkie miejsce łączące śródstopie z podudziem, tak naprawdę staw skokowy jest jednym z bardziej skomplikowanych połączeń kostnych w całym ciele. Tworzą go 2 płaszczyzny – górna i dolna – a konkretnie staw skokowo-goleniowy oraz staw skokowo-piętowo-łódkowy, a całą konstrukcję spajają 4 bardzo silne więzadła: trójgraniaste, skokowo-strzałkowe przednie i tylne oraz piętowo-strzałkowe. Ponieważ sama budowa anatomiczna tego miejsca jest dość skomplikowana, urazy i obrzęki – takie jak skręcenia, zwichnięcia czy złamania – mogą mieć poważne skutki na to, jak płynnie się poruszasz w przyszłości. Samo leczenie urazu stawu skokowego zależy od wielu czynników. Niekiedy wystarczy opaska uciskowa na kostkę, choć zdarza się, że konieczne jest założenie gipsu lub ortezy. Jak to wygląda w przypadku lekkich urazów? Jak działa opaska uciskowa na kostkę i po jaką najlepiej sięgnąć?
Opaska uciskowa na kostkę: jak działa i gdzie najlepiej kupić?
Elastyczne opaski mają tak naprawdę podstawowy cel: utrzymać stabilną temperaturę w stawie, zmniejszyć ból przez ucisk, zmniejszyć obrzęk powstały w wyniku urazu oraz ustabilizować staw. Zdarza się też, że lekarze ortopedzi zalecają stosowanie opasek uciskowych w zwyrodnieniowych zmianach reumatycznych kostki. Najlepsze produkty do stosowania stricte medycznego dostępne są oczywiście w aptekach i klinikach rehabilitacyjnych. Coraz częściej jednak opaska uciskowa na kostkę występuje w ofercie specjalistycznych sklepów sportowych np. w sektorze dla biegacza. Wersja ze sklepu to tak naprawdę ten sam produkt dedykowany sportowcom w stłuczeniach i urazach o niewielkim stopniu. Opaska uciskowa na kostkę kupiona w sportowym sklepie może mieć też zastosowanie jako wsparcie treningu biegacza czy regeneracji po eventach długodystansowych.
Prosta opaska uciskowa na kostkę: kiedy tak naprawdę pomaga?
Producenci tego typu produktów każdorazowo radzą bezpośrednią konsultację z lekarzem przed zastosowaniem opaski uciskowej. Nie dzieje się tak bez powodu – opaska uciskowa na kostkę znajduje swoje zastosowanie we wczesnej rehabilitacji stawów po złamaniach, urazach i operacjach. Odpowiednio używana wzmacnia i chroni stawy przed uszkodzeniami zewnętrznymi bezpośrednio po zdjęciu opatrunków gipsowych czy ortezy. Opaska uciskowa na kostkę musi być jednak stosowana z głową – nie należy przekraczać czasu przeznaczone na noszenie opaski. W procesach rehabilitacyjnych konieczne jest też wykonywanie ćwiczeń fizjoterapeutych, aby nie doprowadzić do osłabienia mięsni. Tak naprawdę decyzja o tym, jaki charakter leczenia urazu podjąć, należy tak naprawdę do ortopedy. Lekarz najlepiej dobierze sposób leczenia obrzęku i dopasuje zaproponowane metody do jego wielkości i stopnia zaawansowania urazu. Co to dokładnie oznacza?
Czy opaska uciskowa na kostkę pomoże w twoim problemie?
Na drobne opuchlizny opaska uciskowa na kostkę będzie wystarczająca. Może się jednak okazać, że ze względu na charakter urazu konieczne będą dodatkowe badania np. USG stawu skokowego czy prześwietlenie rentgenowskie. Jeśli wyniki badania potwierdzą, że uraz jest rozległy, być może trzeba będzie zastosować dodatkową stabilizację. Wówczas sama opaska uciskowa na kostkę nie wystarczy – konieczne będzie sięgnięcie po stabilizator (tzw. orteza stawu skokowego). W skrajnych przypadkach może się okazać, że dopiero opatrunek gipsowy pomoże w danym problemie. Szybko wyleczony uraz będzie mniej bolesny w przyszłości, dlatego warto jak najszybciej zdecydować się na pomoc fachowca, a po wyleczeniu skorzystać z pomocy fizjoterapeuty.
Z tej strony Marcin Ameryk, być może Twój trener osobisty 😉 Od 20 lat zajmuje się treningiem siłowym, sam jestem czynnym zawodnikiem trójboju siłowego. Jeżeli szukasz trenera, który poprowadzi Twój trening i dietę, to nie mogłeś lepiej trafić. Razem osiągniemy każdy cel, który sobie założysz!