Nurkowanie to piękny, ale zarazem ekstremalny sport. Nurkując można całkowicie poddać się wszechobecnej ciszy i głębi. Trzeba być także odważnym, gdyż nie każda osoba jest w stanie zanurzyć się na pewną głębokość i jeszcze tam przebywać. Dodajmy jeszcze do tego zanurzenie bez tlenu – to już graniczy z cudem, ale jest możliwe!
Nurkowanie bez butli – sprzęt
Jak sama nazwa wskazuje nurkowanie bez butli odbywa się bez używania tlenu. Nurek może korzystać jedynie z maski, płetw, płetw podwójnych, kombinezonu (specjalnej pianki do nurkowania). Nurkując głębiej przydatna będzie także latarka.
Nurkowanie bez butli nie trwa jednak zbyt długo. Jest to sport wymagający, jednak jak wiadomo człowiek bez dostępu do tlenu nie wytrzyma pod wodą nawet kilkudziesięciu minut.
Freediving odbywa się zatem szybko. Mimo tego nurkowanie zawsze powinno odbywać się w parach. Nurkujący powinni zapoznać się też z zasadami, które powinna znać każda osoba uwielbiająca ten sport.
Nurkowanie bez butli – kilka zasad
Jak można się dowiedzieć żelazną zasadą nurkowania bez butli jest nurkowanie z partnerem. Absolutnie nie róbmy tego solo. Nigdy nie wiemy jakie warunki czekają na nas pod wodą oraz jak zachowa się nasz organizm.
Freediving z partnerem odbywa się zazwyczaj tak, że jedna osoba jest na brzegu i trzyma specjalną linę. Osoba nurkująca zapuszcza się w głąb wody, trzymając się sznurka. Dlatego w razie jakichkolwiek kłopotów ten, kto przebywa na lądzie jest w stanie pomóc i wyciągnąć z wody partnera.
Oprócz tego należy posiadać odpowiednią wiedzę. Chodzi o to, że nurek musi posiąść wiedzę teoretyczną, ale przede wszystkim praktyczną. Trzeba wiedzieć, jak może zachować się nasze ciało i poszczególne jego elementy na zmiany ciśnienia.
Najważniejsza jest jednak nauka o ciśnieniu. Należy doskonale ją zgłębić, bo jeżeli zasady nie będą zachowane, to mogą wystąpić poważne problemy zdrowotne.
Nurkowanie bez butli – kursy
Chcąc nurkować bez butli najlepiej zacząć od praktyki. Praktyka da nam najwięcej, gdyż teorii dowiemy się w trakcie zanurzania i na własnym przykładzie. W Polsce, jak i za granicami kraju można wykonać specjalne kursy freedivingu. Na takim kursie instruktorzy zapoznają kursantów z techniką, metodami oddychania, ale także nauczą nas jak radzić sobie w sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu.
Można ukończyć aż cztery etapy kursu, a ostatecznie zostać instruktorem. Po dwóch pierwszych adept ma możliwość nurkowania na pewnej głębokości. Niestety kursy freedivingu nie są tanie. Za jeden kurs zapłacimy nawet powyżej 4 tysięcy złotych.
Nurkowanie bez butli – obszary zanurzania
Oczywiście osoby rozpoczynające freediving nurkują na basenie. To jest najlepsza metoda nauczania. Jeżeli opanujemy do perfekcji nurkowanie na basenie, to można udać się na wody otwarte. Niestety nurkowanie na wodach otwartych znacznie różni się do nurkowania w basenie i trzeba być tego świadomym. W morzach, oceanach, jeziorach czekają nas inne warunki, inna temperatura czy zmiany ciśnienia.
Nurkowanie bez butli – rekord
Z roku na rok pokonywane są rekordy z tym sporcie. Zapaleńcy freedivingu chcą pokonać swój rekord i stać się możliwe najlepszym. Rekordy nurkowania bez butli można podzielić na kilka dyscyplin.
Najdłuższe nurkowanie bez butli i bez płetw wykonał William Trubridge w roku 2016. Zanurzył się wtedy na 102 metry głębokości. Jeżeli chodzi o kobiety, to tutaj przoduje Japonka Sayuri Kinoshita z rekordem 72 metrów.
Jest to tylko jeden z rekordów, ponieważ freediving, to także: stały balast w płetwach, stały balast w płetwach podwójnych, pływanie dynamiczne bez płetw, pływanie dynamiczne z płetwami, pływanie dynamiczne z płetwami podwójnymi, zmienny balast czy no limits.
Wszystkie te konkurencje cechują swoje wyjątkowe zasady. We wszystkich pokonywane są rekordy. Wszystko zależy od tego, w jakiej dyscyplinie czujemy się najlepiej. Kto wie może kiedyś, ktoś kto czyta ów artykuł znajdzie się na takiej zaszczytnej liście.
Z tej strony Marcin Ameryk, być może Twój trener osobisty 😉 Od 20 lat zajmuje się treningiem siłowym, sam jestem czynnym zawodnikiem trójboju siłowego. Jeżeli szukasz trenera, który poprowadzi Twój trening i dietę, to nie mogłeś lepiej trafić. Razem osiągniemy każdy cel, który sobie założysz!