Jak trenować na kółkach gimnastycznych?

Kółka gimnastyczne są uniwersalnym przyrządem treningowym. Z powodzeniem można na nich wykonać wejście siłowe czy trenować wspinaczkę. Są także podstawą treningu w gimnastyce i akrobatyce. Ćwiczenia pozwalają na poprawę mobilności oraz budowę siły dynamicznej. Zobacz, jak trenować na kółkach gimnastycznych!

Dlaczego warto sięgnąć po kółka gimnastyczne?

Podczas treningu z wykorzystaniem tego sprzętu ciało ćwiczącego wytwarza opór. Ruchy na kółkach gimnastycznych opierają się głównie na wiszeniu. Tym samym doskonali się siła mięśni, zwiększa się elastyczność i stabilizacja stawów czy poprawia odporność całego ciała na kontuzje. Co więcej, podczas takich ćwiczeń doskonale rozwija się zmysł równowagi. Korzysta na nich także koordynacja ruchowa. Trening na kółkach gimnastycznych zwykle polega na napięciu wszystkich partii mięśniowych. Ćwiczenia nie są zatem tak proste jak się wydaje. Zmiana kąta nachylenia podczas wykonywania poszczególnych ruchów powoduje aktywację innych mięśni. Dzięki temu można mówić o wszechstronności ćwiczeń na kółkach gimnastycznych. Ten sprzęt treningowy znajduje więc swoje zastosowanie w dyscyplinach opartych na giętkości m.in. gimnastyce czy akrobatyce. Sprawdza się również w sportach siłowych czy wspinaczce – rozwój siły dynamicznej i mobilności.

Dla kogo jest trening na kółkach gimnastycznych?

Trening na kółkach gimnastycznych nie musi odbywać się na siłowni czy sali treningowej. Ten sprzęt można z powodzeniem zamontować w domu. Powinny po niego sięgnąć osoby mające doświadczenie z trenowaniem na drążku. Kółka pozwalają bowiem na wykonywanie bardziej zaawansowanych ćwiczeń. W przypadku osób początkujących taki trening może być nieco niebezpieczny. Jak już wspominaliśmy, ćwiczenia na kółkach gimnastycznych doskonale rozwijają mobilność i siłę dynamiczną. Są to cechy motoryczne istotne m.in. w sportach siłowych. Co więcej, szlifowanie giętkości i przemieszczania się w przestrzeni szczególnie przyda się w gimnastyce czy akrobatyce. Ćwiczenia na kółkach gimnastycznych imitują codzienne ruchy. Z tego powodu jest to dobry sprzęt do treningu wspinaczki.

Kółka gimnastyczne – trening na siłowni

Warianty ćwiczeń na kółkach gimnastycznych ogranicza jedynie wyobraźnia. Do podstawowych ćwiczeń zalicza się jednak zwisy i podciągnięcia w pionie. Te ostatnie można wykonywać z różnych pozycji np. klęku prostego czy siadu skrzyżnego. Dobrymi ćwiczeniami z wykorzystaniem tego sprzętu są także pompki. Można je wykonywać w różnych konfiguracjach. Mamy również podciągnięcia do poziomu, odwodzenie stóp czy brzuszki skośne. W zależności od konkretnego celu ćwiczeń – możemy wybrać odpowiedni ruch.

Muscle up na kółkach – trening siły dynamicznej

1. Chwyć kółka gimnastyczne tak, by opierały się głównie na nasadzie dłoni i nadgarstku. Następnie podciągnij się aż do momentu, gdy kółka znajdą się na wysokości klatki piersiowej. Trzymaj ręce maksymalnie blisko ciała.

2. Dotknij kółkami klatki piersiowej i wykonaj skłon tułowia do przodu. Nogi lekko ugnij w kolanach.

3. Wyprostuj ręce w łokciach i podnieś się nad kółka. Zablokuj łokcie i wyprostuj nogi przed sobą.

Pompki na kółkach – praca wielu mięśni

1. Chwyć kółka gimnastyczne i wyskocz. Ciało powinno być wyprostowane. Ramiona także trzymaj prosto (kciuki po zewnętrznej stronie tułowia), przyciskaj je do bioder.

2. Wdech: obniż ciało tak, by kółka znalazły się na linii barków. Łokcie blisko tułowia, nogi – ugięte.

3. Wydech: wyprostuj ramiona, napnij triceps i wróć do pozycji początkowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *