Gainer przed treningiem – kiedy warto go wypić i czy to dobry pomysł?

Produkty na masę mięśniową stosowane około treningowo to na pewno dobry patent w przypadku, gdy trudno zapewnić odpowiednią podaż kalorii. Gainer może stanowić zamiennik pełnowartościowego posiłku lub pewnej jego części, a przyjęty bezpośrednio po treningu może zahamować katabolizm. A gdyby tak wypić gainer przed treningiem? Zobacz, kiedy warto i czy to w ogóle ma sens!

Skład i działanie suplementu: czy gainer przed treningiem da radę?

Odżywki wspomagające dietę i proces treningowy to nie tylko białko i kreatyna. Na rynku dostępne są też odżywki węglowodanowe, które idealnie zaopatrują organizm w szybkie węgle. Podczas budowania masy mięśniowej najlepiej sprawdzają się odżywki typu bulk czy gainery. Te pierwsze to mieszanka pół na pół białek i węglowodanów, które zapewnią materiał budulcowy dla naszych mięśni i uzupełnią energię potrzebną do pracy. Gainery to trochę inna bajka.  W 100 g suplementu mamy od 60 do 80% węglowodanów i od 10 do 30% białek. Podstawową funkcją gainera jest uzupełnienie energii potrzebnej na odbudowę zapasów glikogenu po treningu. Gainer przed treningiem idealnie się sprawdzi, jako szybka dawka łatwo przyswajalnych węglowodanów, dzięki czemu będą dodatkowym źródłem energii potrzebnej na czas pracy z ciężarami. Tylko czy gainer przed treningiem daje radę – jak go dawkować?

Gainer przed treningiem: jak dawkować, by osiągnąć efekty?

Przyjmuje się, że dobry posiłek przedtreningowy powinien być spożyty ok. godziny lub nawet półtorej przed ćwiczeniami. Jeśli wiesz, że dasz sobie mocno w kość, na ok. 30 minut przed treningiem możesz sięgnąć po dodatkowy posiłek. Może to być np. kasza z dodatkowym źródłem szybkich węglowodanów i białek, choć najszybciej sprawdzi się właśnie gainer. Według zaleceń na opakowaniu gainer przed treningiem powinien być przygotowany z ok. 2 miarek produktu (120-150 g) wymieszanego z 200 ml wody. Jeśli nie masz żadnej nietolerancji związanej z produktami mlecznymi, możesz śmiało użyć mleka zamiast wody. Zwiększysz tym samym kaloryczność porcji, zwłaszcza, że zarówno na treningu, jak i bezpośrednio po nim będziesz potrzebować sporej dawki energii. Najlepszym jej źródłem są węglowodany, a te o krótszych łańcuchach świetnie się sprawdzą. Taka bomba kaloryczna to dobry zamiennik posiłku potreningowego. Stosowanie 2 razy dziennie wspomaga proces budowania masy.

Gainer przed treningiem: na co zwrócić szczególną uwagę?

Dostępne na rynku suplementy diety to z reguły środki specjalnego przeznaczenia dla zawodowych sportowców. Gainer przed treningiem nie jest jednak zarezerwowany tylko dla nich. Nawet, jeśli ćwiczysz czysto hobbystycznie, ale chcesz zwiększyć swoją masę mięśniową, taka odżywka świetnie się sprawdzi. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na stosunek jakości do ceny – nie chodzi tu oczywiście o jakość surowców. Zanim zdecydujesz się na konkretną odżywkę, sprawdź w składzie i tabeli wartości odżywczych, czy produkt proponowany w danym sklepie jest faktycznie gainerem. Zdarza się bowiem, że często myli się je z bulkami i nieświadomie zwiększa podaż białek. Wynikające z niewiedzy zwiększenie udziału protein w dobowym bilansie energetycznym może doprowadzić do zakwaszenia mięśni i odłożenia w czasie twojego efektu treningowego.

Skutki stosowania suplementu: gainer przed treningiem efekty

Skoro już mowa o efektach, można tu liczyć na naprawdę wiele. Choć to w zasadzie prosty zamiennik posiłku i dodatkowe źródło szybko przyswajalnej energii, gainer przed treningiem pozwoli ci na uzupełnienie węglowodanów i białka na czas treningu. Po zakończonym wysiłku możesz uzupełnić straconą energię, by zapewnić swoim mięśniom odpowiednie warunki do stymulowania rozrostu. Pamiętaj, że gainer to nadal suplement diety – stosowanie go może spotęgować skutki całego procesu treningowego, ale nigdy nie zastąpi zbilansowanej diety. Jeśli współpracujesz z trenerem personalnym lub dietetykiem, poproś o wkomponowanie suplementu do swojego planu żywienia. W ten sposób zdobędziesz gratisowe kalorie, które są wyjątkowo istotne podczas budowania masy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *