Fit Ball – jakie ćwiczenia z nią wykonywać?

Szybki sposób na ujędrnienie ciała i wzmocnienie mięśni? Skuteczny sposób na poprawę kondycji fizycznej i lepsze samopoczucie? Szukasz zajęć po których wyjdziesz rozluźniona i szczęśliwa, a przy tym zanadto się nie spocisz? Poznaj fit ball, ćwiczenia z piłką!

Czym jest fit ball?

Ćwiczenia z piłką to niekoniecznie siatkówka, koszykówka i piłka nożna. Fit ball to sport, w którym korzystasz z o wiele większej, gumowej piłki. Możemy na niej usiąść, skakać lub położyć się. Fit ball może mieć charakter profilaktyczny lub rehabilitacyjny, uzupełniając trening nad poprawą niedoskonałości ciała.

Fit ball – dla kogo są ćwiczenia z piłką?

Fit ball to sport absolutnie dla każdego, niezależnie od wieku, płci oraz kondycji fizycznej. Takie ćwiczenia na siłowni są wskazane zwłaszcza dla kobiet w ciąży oraz osób starszych. Trening z piłką fitness wywodzi się z fizjoterapii i mogą go wykonywac odoby z ograniczoną mobilnością. Trening z piłką jest dobry dla osób, które mają problemy z kręgosłupem i dla tych, którzy nie mogą brać udziału w klasycznych treningach fitness. Ponadto trening fit ball polecany jest fanom nart, windsurfingu i innych sporów wymagających balansowania ciałem.

Korzyści z ćwiczeń z piłką

Trening fit ball na siłowni ma wiele zalet. Poprawia koordynację ruchową, wzmacnia siłę mięśni, zmniejsza bóle pleców i poprawia kondycję układu krążenia. Ćwiczenia fit ball rozluźniają i wprowadzają w dobry nastrój. Gdyby tego było mało, ćwiczenia z piłką to doskonały sposób na odchudzanie i modelowanie sylwetki. Fit ball daje efekt „zasznurowanej talii”, czyli wzmocnienie gorsetu mięśniowego, a także stabilizację miednicy i kręgosłupa. Dzięki regularnym treningom na piłce fitness (minimum 3 razy w tygodniu) można zredukować ból kręgosłupa oraz zwiększyć mobilność. To efekty które ćwiczenia na fitness ball mogą zapewnić przy właściwym doborze planu treningowego przez trenera personalnego lub fizjoterapeutę. 

Efekty po ćwiczeniach na piłce

Podczas treningu fit ball pracują wszystkie mięśnie ciała. Dzięki ćwiczeniom na piłce poprawisz koordynację ruchową, równowagę, a także pozbędziesz się problemów z błędnikiem. Ćwiczenia, które wykonujesz siedząc na piłce będą wspierały utrzymywanie prawidłowej postawy ciała. Ćwiczenia, które wykonujesz tocząc piłkę, wzmocnią mięśnie głębokie. Już po kilku treningach zauważysz że poruszasz się z wdziękiem i jesteś bardziej zrelaksowana. O ile będziesz regularnie trenować, zrzucenie zbędnych kilogramów i wysmuklenie sywetki gwarantowane!

Jak prawidłowo wybrać piłkę do fit ball?

Jeśli chcesz ćwiczyć w domu, musisz wybrać odpowiednią dla siebie piłkę. Kryteria decydujące o wyborze najodpowiedniejszej piłki to wzrost i waga. Oto jak należy wybierać:

  • wzrost 150-165cm to piłka o średnicy 55cm
  • wzrost 165-175cm to piłka o średnicy 65cm
  • wzrost 175-185cm to piłka o średnicy 75cm
  • wzrost powyżej 185cm to połka o średnicy 85cm

Kiedy usiądziesz na piłce, powinnaś czuć się wygodnie jak na krześle. Nie powinna być zbyt twarda ani zbyt miękka. Kąt między łydkami a udami powinien być kątem prostym lub lekko rozwartym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *