Dieta metaboliczna – na czym polega żywienie bazujące na przemianie materii?

Dieta metaboliczna cieszy się rosnącą popularnością głównie w zachodniej Europie, co ma związek ze spektakularnymi efektami, do jakich jest ona w stanie doprowadzić. Dlaczego jest ona aż takim fenomenem i na czym dokładnie polega?

Dieta metaboliczna – co to?

Dieta metaboliczna to żywienie bazujące na indywidualnym zapotrzebowaniu i typie przemiany materii w przypadku danej osoby. Do opracowania takiego planu wymagane jest przeprowadzenie testu Metabolic Typing, który pozwala na określenie Twojego typu metabolicznego. W tym celu można udać się zarówno do dietetyka, jak i skorzystać z formularzy dostępnych w Internecie, jednak to drugie rozwiązanie jest znacznie mniej dokładne.

Dieta metaboliczna – na czym polega?

Dieta metaboliczna zależy głównie od typu przemiany materii określonego na podstawie szczegółowych badań. Wyróżnia się trzy takie typy, w przypadku których obowiązują zupełnie inne zasady dotyczące układania planu żywieniowego. Z tego powodu wdrożenie takiej diety zazwyczaj wymaga skonsultowania się ze specjalistą, który będzie w stanie określić Twój typ metaboliczny.

Dieta metaboliczna – zasady

Istnieją trzy typy metaboliczne, dla których układanie diety powinno przebiegać zgodnie z określonymi zasadami. Od nich zależy bowiem udział białkawęglowodanów i tłuszczów w pożywieniu oraz liczba posiłków w ciągu dnia. Wówczas możliwe jest uzyskanie najbardziej satysfakcjonujących efektów w sposób bezpieczny i zdrowy.

Dieta metaboliczna – typ węglowodanowy

Zazwyczaj osoby o endomorficznym typie przemiany metabolicznej stronią od jedzenia. W ich diecie powinny pojawiać się produkty bogate w węglowodany i ubogie w tłuszcze oraz białka. Osoby o takim typie przemiany powinny również jeść pięć razy dziennie o regularnych porach, nie pomijając żadnego posiłku, co mogłoby skutkować zwolnieniem metabolizmu. Będąc endomorfikiem warto także spożywać warzywa oraz ograniczyć kawę i napoje energetyczne.

Dieta metaboliczna – typ białkowy

Ektomorficy zazwyczaj uwielbiają jeść, często mimo bardzo szczupłego wyglądu. W ich przypadku dieta powinna składać się w około 45% z białka, jednocześnie będąc ubogą w węglowodany. W czasie diety osoby o typie białkowym powinno się zrezygnować również ze spożywania fast-foodów, cukru, makaronów i chlebów pszennych, mięsa z grilla, słodyczy oraz kolorowych napojów.

Dieta metaboliczna – typ mieszany

Wyróżnia się także trzeci typ metaboliczny, czyli mieszany. Mezomorficy powinni praktykować zbilansowaną dietę o podobnym udziale węglowodanów i białka oraz znacznie mniejszej zawartości tłuszczów (około 10%). W przypadku takich osób wskazane jest także ograniczenie cukru.

Dieta metaboliczna – jadłospis

Jadłospis na diecie metabolicznej różni się w zależności od konkretnych typów przemiany materii. W przypadku ektomorfików wskazane jest spożywanie wielu rodzajów mięsa i owoców morza, podczas gdy endomorficy powinni skupiać się głównie na drobiu i odtłuszczonych produktach mlecznych. Takich różnic jest naprawdę dużo, dlatego przed rozpoczęciem diety warto zapoznać się ze składnikami wskazanymi dla konkretnego typu metabolicznego.

Dieta metaboliczna – przepisy

W Internecie znaleźć można coraz więcej przepisów skomponowanych pod potrzeby konkretnych typów metabolicznych. Dobrym pomysłem jest także skorzystanie z pomocy dietetyka, który podsunie Ci pomysły odnośnie komponowania dań zgodnych z zasadami tej coraz popularniejszej diety. Dzięki temu odchudzanie przestanie być męczące i stanie się czystą przyjemnością.

Dieta metaboliczna – opinie

Dieta metaboliczna zazwyczaj jest stosowana przez osoby, które wielokrotnie próbowały schudnąć, jednak z marnym skutkiem. Odpowiednio opracowany plan żywieniowy jest w stanie doprowadzić Cię do oczekiwanej utraty kilogramów w stosunkowo łatwy sposób. Z tego powodu dieta ta cieszy się pozytywnymi opiniami osób na całym świecie, jednak warto wiedzieć, że nie jest ona dla każdego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *