Ćwiczenia na barki dla początkujących – hantle i sztangi

Duża cześć osób uczęszczających na siłownię zapomina o rozwoju mięśni obręczy barkowej. Należy szczególnie uważać na barki, ponieważ łatwo można dorobić się kontuzji. Ćwiczenia na barki dla początkujących można wykonywać z użyciem sztangi lub hantli. Dowiedz się, jak powinien wyglądać prawidłowy trening barków dla początkujących za pomocą hantli i sztang.

Ćwiczenia na barki w domu

Istnieje bardzo dużo sposobów na trenowanie barków w warunkach domowych. Wystarczy trochę miejsca do ćwiczeń i zaangażowania, aby cieszyć się posiadaniem szerokich barków. Ćwiczenia na barki w domu można wykonywać z użyciem hantli lub sztang. Wymagany sprzęt fitness dostępny jest  w każdym sklepie sportowym. Wiele początkujących osób zapomina o fundamentach trenowania barków, głównie zalicza się do nich: siłę, wydolność i kondycję mięśni. Wykonywanie ćwiczeń na barki z hantlami to idealny sposób na rozrost tkanki mięśniowej.

Wymach hantlami w bok – ćwiczenie na barki

Jednymi  z najbardziej popularnych ćwiczeń na barki dla początkujących  są  boczne wymachy hantli. Prawidłowe wykonanie ćwiczenia na barki  powinno głównie polegać na zaangażowaniu w ruch mięśni naramiennych oraz większej części mostkowo-żebrowej mięśnia piersiowego.

Ćwiczenie na barki z hantlami rozpoczyna się od przyjęcia pozycji stojącej z ramionami wyprostowanymi wzdłuż tułowia – w dłoniach powinny znajdować się hantle. Stopy należy ustawić w lekkim rozkroku (plecy wyprostowane). Cały ruch podczas wykonywania ćwiczenia na barki z hantlami powinien opierać się na zachowaniu prawidłowej postawy wyjściowej. Hantle powinny zostać wzniesione w bok aż do  momentu osiągnięcia  poziomu ramion. Jednocześnie hantle powinny zostać opuszczone w dwukrotnie wolniejszym tempie.

Boczny wymach hantlami  jest świetnym ćwiczeniem na barki, które można wykonać w domu. Nie można przesadzać z doborem obciążenia w tym ćwiczeniu. Ważna jest prawidłowa postawa podczas wykonywania bocznych wymachów hantlami.

Ćwiczenia na barki ze sztangą – najlepsze ćwiczenie!

Wyciskanie sztangi sprzed klatki piersiowej z pozycji siedzącej to świetne ćwiczenie na barki dla początkujących. Wystarczy zakup odpowiedniego sprzętu fitness, aby móc wykonać ćwiczenie w warunkach domowych. Wyciskanie sztangi sprzed klatki piersiowej angażuje do pracy mięsień ramienny oraz mięsień trójgłowy ramienia.

Na samym początku wykonywania ćwiczenia na barki dla początkujących należy przyjąć pozycję siedzącą z wyprostowanymi plecami. Sztanga trzymana nachwytem powinna znajdować się na górnej części klatki piersiowej. Należy spróbować wziąć wdech i wycisnąć sztangę pionowo. Wydech nagromadzonego powietrza powinien nastąpić w czasie uniesienia sztangi.

Ćwiczenie na barki ze sztangą można wykonać także w pozycji stojącej. Trzeba zwracać szczególną uwagę na zachowanie prostych pleców. Ćwiczenie na barki ze sztangą jest o tyle uniwersalne, że można manipulować  większym zaangażowaniem w pracę wybranych partii mięśni. Wyciskanie sztangi z łokciami z przodu mocniej angażuje przednią część mięśnia naramiennego. Ruch oparty na łokciach rozłożonych na boki może bardziej pobudzić  do pracy zewnętrzną część mięśnia ramiennego. Ćwiczenie na barki z użyciem sztangi świetnie rozwija mięśnie oraz jest bardzo łatwe do wykonania.

Pomoc trenera personalnego – ćwiczenia na barki

Trenowanie barków należy do trudnych zadań. W łatwy  sposób można nabawić się kontuzji  lub długotrwałych uszkodzeń włókien mięśniowych.  Dobrym sposobem na zagwarantowanie sobie bezpieczeństwa podczas wykonywania ćwiczeń jest skorzystanie z pomocy odpowiedniego specjalisty.  Trener sportowy będzie bacznie obserwował Twoje ruchy i  nauczy Cię prawidłowego wykonania różnych ćwiczeń na barki.  Poszukiwanie  specjalisty jest prostsze niż samo wykonanie treningu na barki. Wystarczy wejść na  naszą stronę, aby odnaleźć  odpowiedniego trenera personalnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *