Trening gimnastyczny dla dorosłych?

Trening gimnastyczny dla dorosłych?

Wady postawy, zaburzenia pracy mięśni i ścięgien, słaba kondycja fizyczna… Te, i wiele więcej dolegliwości niweluje trening gimnastyczny. Już od lat szkolnych włączany jest on w lekcje wychowania fizycznego. Jak jednak sprawa ma się z dorosłymi? Otóż, na gimnastykę nigdy nie jest za późno! W większych klubach fitness znajdziemy zajęcia gimnastyczne dla dorosłych. Co możemy dzięki nim zyskać?

Gimnastyka – królowa wszystkich dyscyplin

Trening gimnastyczny jest znany już od czasów starożytnych. Pozwala na kształtowanie zmysłu równowagi, koordynacji ruchowej, gibkości, siły czy ogólnych umiejętności. Dawniej wierzono również, że jest ona sposobem na osiągnięcie harmonii ciała i ducha. Głównie z tych powodów gimnastyka stała się elementem rozwoju fizycznego dzieci. Nie oznacza to jednak, że powinno się z niej zrezygnować po osiągnięciu pełnoletności. Wręcz przeciwnie – wypracowane cechy motoryczne powinny być stymulowane także w dorosłości. A możliwości jest wiele – istnieje przecież gimnastyka sportowa, gimnastyka artystyczna, skoki na trampolinie, akrobatyka sportowa, gimnastyka estetyczna… Do wyboru, do koloru – każdy dorosły znajdzie coś najbardziej odpowiedniego dla siebie.

Gimnastykowanie czyli zdrowa forma ruchu dla dorosłych

gimnastyka dla dorosłych

W pogoni za karierą zawodową czy realizacją obowiązków dorosłego życia coraz częściej zapominamy o codziennej dawce ruchu. Wystarczy dołożyć do tego siedzący tryb pracy, nieregularne i niezdrowe posiłki czy niewystarczającą ilość snu – i problemy ze zdrowiem murowane. Jedną z najczęstszych konsekwencji braku aktywności fizycznej w dorosłym życiu są wady postawy. Trening gimnastyczny natomiast jest jedną z podstawowych metod treningowych mających wpływ na usprawnienie motoryki człowieka. To jednak nie tylko metoda niwelująca dolegliwości. Gimnastyka może być podstawą do budowania siły, kształtowania sylwetki czy ogólnego wyglądu. Przede wszystkim – z uwagi na to, że jest dyscypliną ogólnorozwojową – jest sposobem na zwiększenie własnej sprawności. Czemu więc dorośli tak niechętnie podchodzą do treningów gimnastycznych?

Spełnianie dziecięcych marzeń

Któż z nas w latach dziecięcych nie próbował zrobić gwiazdy czy szpagatu? Kto nie pamięta wymyku i odmyka na kółkach gimnastycznych podczas lekcji wychowania fizycznego? Komu z nas nie przydałoby się doskonałe rozciągnięcie całego ciała? Odpowiedzią na te pytania są właśnie zajęcia gimnastyki dla dorosłych. Taki trening będzie nie tylko przypomnieniem sobie beztroski z młodych lat, lecz także szlifowaniem możliwości własnego ciała. Sprawdzi się zatem również jako forma przygotowawcza do osiągania lepszych wyników, w takich dyscyplinach jak na przykład pływanie, piłka nożna czy taniec.

Zajęcia gimnastyki dla dorosłych pozwalają na nowo odkryć drzemiącą w nas młodość. Poza wielowymiarową pracą nad ciałem – to przede wszystkim doskonała zabawa!

Gimnastyka dla seniorów

Trening gimnastyczny dla seniorów

Pocieszający jest fakt, że coraz więcej osób w podeszłym wieku sięga po aktywność fizyczną. Popularny jest więc nordic walking, aqua aerobik, a także właśnie trening gimnastyczny. Te ostatnie zwykle prowadzone są w rytm spokojnej muzyki. Metoda treningowa obejmuje połączenie metod rehabilitacyjnych i fitnessowych. Co więcej, z uwagi na zaawansowany wiek ćwiczących – trener włącza również ćwiczenia zapobiegające chorobom wieku dojrzałego.

Podczas zajęć gimnastycznych dla seniorów zwraca się szczególną uwagę na poprawę sprawności i koordynacji. Ponadto, ruchy ukierunkowane są na niwelowanie przykurczów oraz dolegliwości w obrębie stawów czy kręgosłupa. Nie jest to tylko trening o charakterze zdrowotnym. Ćwiczenia gimnastyczne są bowiem doskonałym sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów. Poza usprawnieniem możliwości fizycznych – seniorzy mają szansę także na zwiększenie pewności siebie oraz poprawę ogólnego nastroju.

Uczęszczanie na zajęcia gimnastyczne dla seniorów w klubie fitness można traktować jako rozwijanie życia towarzyskiego. Seniorzy często mają problem z socjalizacją czy nawiązywaniem nowych znajomości. Trening może być dla nich doskonałym środkiem do poszerzenia kręgu przyjaciół.

Zajęcia gimnastyki lekiem na dorosły stres

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać o odstresowującym działaniu aktywności fizycznej. Ćwiczenia gimnastyczne mają wpływ na rozciągnięcie mięśni i rozgrzanie stawów. Ze względu na grupę docelową w postaci osób dorosłych – zwykle mają spokojny charakter. Trening jest więc sposobem na rozbudzenie ciała i przygotowanie go do całodziennej aktywności. Z tego powodu – szczególnie seniorom – poleca się wybieranie zajęć gimnastycznych odbywających się w godzinach porannych. A co najważniejsze – podczas wysiłku fizycznego wzrasta produkcja endorfin, czyli hormonów szczęścia. Te natomiast mają wpływ na zwiększenie energii oraz poczucie ogólnego zadowolenia. Co więcej, niwelują senność oraz dają ogromną satysfakcję. Po treningu każdy zyskuje lepszy humor.

Gimnastyka dla dorosłych – dla każdego coś dobrego!

W natłoku codziennych spraw, obowiązków w domu czy w pracy, przeciwności losu – warto znaleźć chwilę na zrobienie czegoś tylko dla siebie. Tym „czymś” powinna być aktywność fizyczna. Niekoniecznie muszą to być zajęcia gimnastyczne dla dorosłych. Kluby fitness aż się prześcigają w ubogacaniu własnych ofert. Dla pragnących spokojnych ćwiczeń proponują na przykład jogę. Dla tych, którzy chcą dynamicznych metod treningowych – spinning. Natomiast dla tych, którzy wolą trenować w mniejszym gronie – są treningi personalne. Nie ma również przeszkód do treningów gimnastycznych w warunkach domowych.

Poranne zajęcia gimnastyczne dla dorosłych

Jak już wspomnieliśmy, doskonałe efekty dają treningi w godzinach porannych. Dlaczego? Rozruszanie ciała (rozgrzanie mięśni i ścięgien) chwilę po przebudzeniu pomaga w zmniejszaniu bólów kręgosłupa i kolan. Ćwiczenia gimnastyczne przygotowują bowiem cały układ mięśniowy do całodziennej aktywności. Z uwagi na spokojny charakter ćwiczeń – delikatnie przyspieszają metabolizm. To natomiast sprawdza się w procesie odchudzania. Usprawnieniu ulega również krążenie krwi.

Wykonanie treningu gimnastycznego rano daje energię na cały dzień. Ciało znacznie lepiej radzi sobie z codziennym wysiłkiem. I co oczywiste – lecz wciąż istotne – po takich ćwiczeniach zyskujemy znacznie lepszy nastrój.

Gimnastyka na szarfach dla dorosłych

Nietypowy trening gimnastyczny dla dzieci i dorosłych

Nie trzeba zamykać się na standardowych metodach treningu gimnastycznego. Dla dorosłych pragnących odmiany przygotowano zajęcia wykorzystujące elementy akrobatyki w zawieszeniu na… szarfach i kołach. Jest to przede wszystkim trening ogólnorozwojowy. Dzięki niemu możliwa jest praca nad wzmocnieniem i uelastycznieniem ciała. Zwykle podczas takich zajęć wykorzystywany jest szeroki arsenał sprzętu treningowego oraz zapewniającego bezpieczeństwo (m.in. gąbki, szarfy). Co istotne – zapisanie się na takie zajęcia nie wymaga wcześniejszego doświadczenia w gimnastyce. Można rozpocząć je w dowolnym momencie.

Zajęcia gimnastyczne na kołach i szarfach są przeznaczone zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Trener ustala przebieg treningu pod kątem stopnia zaawansowania i możliwości ćwiczących. W kursie obecne są jednak stałe elementy, takie jak podstawy akrobatyki, ćwiczenia rozciągające, wzmacniające i koordynacyjne. Szarfy i koła natomiast służą do robienia pozycji gimnastycznych w zawieszeniu. Te zaś często są łączone w większe układy w rytm muzyki.

 

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Dominika Górska 3 19 czerwca 2017  3658

Dodaj komentarz

 • Amela Akrobatyczka<3
  21 maja 2018
  ten asrtykuł jest bardzo ciekawy
 • Jola
  26 marca 2018
  Wydaje się, że tylko dla dzieci, a tu jednak dla dorosłych to super pomysł na trening!
 • 27 czerwca 2017
  Gimnastyka wcale nie jest tak łatwa jak by się mogło wydawać.. moja siostra już od kilku miesięcy trenuje codziennie rozciąganie do szpagatu i wciąż jeszcze nie udało jej się tego zrobić. A poza tym trenuje jeszcze fitness.

Artykuły z kategorii: Gimnastyka i Akrobatyka

gimnastyka-w-zaciszu-domowym-poznaj-skuteczne-sposoby-na-ksztaltowanie-sylwetki

Gimnastyka w zaciszu domowym – poznaj skuteczne sposoby na kształtowanie sylwetki!

Gimnastyka to chyba najprostszy sport na świcie. Ćwiczenia gimnastyczne znane są każdej osobie. Już w przedszkolu dzieci codziennie wykonują gimnastykę, aby rozruszać swoje ciało i poczuć się lepiej! Dowiedz się jakie ćwiczenia gimnastyczne są najskuteczniejsze!

gimnastyka-figury-dla-kazdego-nawet-nie-wiesz-ile-jest-mozliwosci

Gimnastyka figury dla każdego: nawet nie wiesz, ile jest możliwości

Najróżniejsze ćwiczenia układające się w przepiękne figury gimnastyczne to naprawdę niezłe widowisko, tym bardziej, że wiele z nich czerpie bezpośrednio z akrobatyki. To, jak spektakularny układ zaproponują ćwiczący, zależy od wielu czynników, a najważniejszym jest czas włożony w przygotowania. Jakie figury gimnastyczne są najpopularniejsze i czy są jakiekolwiek przeciwwskazania do treningu?

akrobatyka-sportowa-wszystko-co-musisz-wiedziec-o-treningach-i-zawodach

Akrobatyka sportowa: wszystko, co musisz wiedzieć o treningach i zawodach

Coraz więcej osób interesuje się treningiem z wykorzystaniem obciążenia własnego ciała. W grę wchodzi już nie tylko crossfit, ale też szeroko pojęta gimnastyka i trening uważności. Gimnastyka akrobatyczna to swego rodzaju pomost pomiędzy artystycznymi figurami klasycznej gimnastyki, a najnowszymi formami street workoutu. Jak wygląda trening i w jaki sposób organizuje się zawody w tej dyscyplinie?

gimnastyka-nauka-przewrotu-w-przod-i-w-tyl

Gimnastyka – nauka przewrotu w przód i w tył

Przewroty w przód i w tył są ćwiczeniami dynamicznymi. W szybkim czasie trzeba przemieścić ciało poprzez obrót. Jak tego dokonać? Jaka jest prawidłowa technika przewrotów?

sprawdz-jak-stac-na-rekach-to-prostsze-niz-myslisz

Sprawdź, jak stać na rękach - to prostsze, niż myślisz!

Codzienne urwanie głowy sprawia, że cały świat wiruje dookoła. Ciekawym sposobem na relaks w domowym zaciszu jest stanie na rękach. Wbrew powszechnej opinii, nie jest to nic trudnego! Podpowiadamy, jak stać na rękach i jak się do tego przygotować, by piąć się coraz wyżej na drabinie gimnastycznej sprawności. Zaczynamy!

gimnastyka-szwedzka-czym-jest

Gimnastyka szwedzka - czym jest?

Gimnastyka szwedzka nie jest tak popularna jak inne formy ćwiczeń, jednak stanowi doskonałe rozwiązanie dla wielu osób. Czym jest gimnastyka szwedzka i jak ją uprawiać?

cwiczenia-z-pilka-gimnastyczna-na-czym-polegaja

Ćwiczenia z piłką gimnastyczną - na czym polegają?

Ćwiczenia z piłką gimnastyczną zazwyczaj kojarzą się jedynie z kobietami w ciąży wzmacniającymi mięśnie przed porodem. Jednak przyrząd ten ma również inne zastosowania. Jak ćwiczyć z piłką gimnastyczną?

materac-do-gimnastyki-jak-wybrac-najlepszy-z-nich

Materac do gimnastyki – jak wybrać najlepszy z nich?

Materace to ważny element treningów odbywających się głównie na podłodze i związanych z ryzykiem bolesnych upadków. Jak wybrać odpowiedni materac do konkretnej aktywności fizycznej?

na-trening-marsz-gimnastyka-dla-seniorow

Na trening marsz! Gimnastyka dla seniorów

Uprawiana przez całe życie aktywność fizyczna pozwala na doczekanie spokojnej, złotej starości. Również w starszym wieku warto zadbać o ciągły ruch i uprawiać sport możliwie jak najdłużej. Świetną formą ruchu dla seniora będzie gimnastyka w domowym zaciszu lub specjalnych ośrodkach. To co, na trening?

jak-wybrac-najlepsze-baletki-gimnastyczne

Jak wybrać najlepsze baletki gimnastyczne?

Baletki gimnastyczne są bardzo przydatne, jeżeli trenujemy balet albo inną dyscyplinę gimnastyczną. Dzięki odpowiednim baletkom mamy możliwość utrzymania prawidłowo nogi, a także wykonywania nią różnych bardziej profesjonalnych ruchów.

gimnastyka-w-zaciszu-domowym-poznaj-skuteczne-sposoby-na-ksztaltowanie-sylwetki

Gimnastyka w zaciszu domowym – poznaj skuteczne sposoby na kształtowanie sylwetki!

Gimnastyka to chyba najprostszy sport na świcie. Ćwiczenia gimnastyczne znane są każdej osobie. Już w przedszkolu dzieci codziennie wykonują gimnastykę, aby rozruszać swoje ciało i poczuć się lepiej! Dowiedz się jakie ćwiczenia gimnastyczne są najskuteczniejsze!

gimnastyka-figury-dla-kazdego-nawet-nie-wiesz-ile-jest-mozliwosci

Gimnastyka figury dla każdego: nawet nie wiesz, ile jest możliwości

Najróżniejsze ćwiczenia układające się w przepiękne figury gimnastyczne to naprawdę niezłe widowisko, tym bardziej, że wiele z nich czerpie bezpośrednio z akrobatyki. To, jak spektakularny układ zaproponują ćwiczący, zależy od wielu czynników, a najważniejszym jest czas włożony w przygotowania. Jakie figury gimnastyczne są najpopularniejsze i czy są jakiekolwiek przeciwwskazania do treningu?

akrobatyka-sportowa-wszystko-co-musisz-wiedziec-o-treningach-i-zawodach

Akrobatyka sportowa: wszystko, co musisz wiedzieć o treningach i zawodach

Coraz więcej osób interesuje się treningiem z wykorzystaniem obciążenia własnego ciała. W grę wchodzi już nie tylko crossfit, ale też szeroko pojęta gimnastyka i trening uważności. Gimnastyka akrobatyczna to swego rodzaju pomost pomiędzy artystycznymi figurami klasycznej gimnastyki, a najnowszymi formami street workoutu. Jak wygląda trening i w jaki sposób organizuje się zawody w tej dyscyplinie?

gimnastyka-nauka-przewrotu-w-przod-i-w-tyl

Gimnastyka – nauka przewrotu w przód i w tył

Przewroty w przód i w tył są ćwiczeniami dynamicznymi. W szybkim czasie trzeba przemieścić ciało poprzez obrót. Jak tego dokonać? Jaka jest prawidłowa technika przewrotów?

sprawdz-jak-stac-na-rekach-to-prostsze-niz-myslisz

Sprawdź, jak stać na rękach - to prostsze, niż myślisz!

Codzienne urwanie głowy sprawia, że cały świat wiruje dookoła. Ciekawym sposobem na relaks w domowym zaciszu jest stanie na rękach. Wbrew powszechnej opinii, nie jest to nic trudnego! Podpowiadamy, jak stać na rękach i jak się do tego przygotować, by piąć się coraz wyżej na drabinie gimnastycznej sprawności. Zaczynamy!

gimnastyka-szwedzka-czym-jest

Gimnastyka szwedzka - czym jest?

Gimnastyka szwedzka nie jest tak popularna jak inne formy ćwiczeń, jednak stanowi doskonałe rozwiązanie dla wielu osób. Czym jest gimnastyka szwedzka i jak ją uprawiać?

cwiczenia-z-pilka-gimnastyczna-na-czym-polegaja

Ćwiczenia z piłką gimnastyczną - na czym polegają?

Ćwiczenia z piłką gimnastyczną zazwyczaj kojarzą się jedynie z kobietami w ciąży wzmacniającymi mięśnie przed porodem. Jednak przyrząd ten ma również inne zastosowania. Jak ćwiczyć z piłką gimnastyczną?

materac-do-gimnastyki-jak-wybrac-najlepszy-z-nich

Materac do gimnastyki – jak wybrać najlepszy z nich?

Materace to ważny element treningów odbywających się głównie na podłodze i związanych z ryzykiem bolesnych upadków. Jak wybrać odpowiedni materac do konkretnej aktywności fizycznej?

na-trening-marsz-gimnastyka-dla-seniorow

Na trening marsz! Gimnastyka dla seniorów

Uprawiana przez całe życie aktywność fizyczna pozwala na doczekanie spokojnej, złotej starości. Również w starszym wieku warto zadbać o ciągły ruch i uprawiać sport możliwie jak najdłużej. Świetną formą ruchu dla seniora będzie gimnastyka w domowym zaciszu lub specjalnych ośrodkach. To co, na trening?

jak-wybrac-najlepsze-baletki-gimnastyczne

Jak wybrać najlepsze baletki gimnastyczne?

Baletki gimnastyczne są bardzo przydatne, jeżeli trenujemy balet albo inną dyscyplinę gimnastyczną. Dzięki odpowiednim baletkom mamy możliwość utrzymania prawidłowo nogi, a także wykonywania nią różnych bardziej profesjonalnych ruchów.