Zejście pod powierzchnię wody wymaga nie tylko odwagi, ale też dobrej kondycji i sporej wytrzymałości oddechowej. Jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę z nurkowaniem na poważnie, zadbaj o odpowiedni sprzęt. Zobacz, jak wybrać najlepsze okulary do nurkowania, i wybierz swój idealny model do zejścia!
Jak są zbudowane okulary do nurkowania?
Mogłoby się wydawać, że maska nurkowa to nic skomplikowanego. Tymczasem wraz z fajką i płetwami, okulary do nurkowania stanowią tzw. ABC wyposażenia płetwonurka. Co do zasady nie ma tu niczego fenomenalnego, bo tylko 4 elementy tworzą okulary do nurkowania: szyba maski (pojedyncza, dzielona lub panoramiczna), ramka nazywana też korpusem (może być kolorowa lub transparentna) i kołnierz uszczelniający (najlepiej z przezroczystego silikonu) oraz pasek z systemem regulacji. Tak jak każdy inny element, pełni on kluczową funkcję w zakresie dopasowania maski do twarzy i zapewnieniu odpowiedniej wodoszczelności. Jak to wygląda w praktyce?
Okulary do nurkowania: na jaki rodzaj się zdecydować?
W zależności od tego, czy chcemy nurkować w stylu amatorskim, czy raczej mamy już jakieś doświadczenie w tym zakresie i chcemy się wziąć do nurkowania w stylu zawodowym. Na pierwsze podejście do tego sportu idealnie się sprawdzą okulary do nurkowania tzw. amatorskie, a więc bardzo prosta w użyciu maska pełnotwarzowa. To dobry wybór również na snorkeling (nurkowanie na płytkich wodach). Na rynku dostępne są także panoramiczne okulary do nurkowania – to rodzaj maski złożonej z 4 szyb. Specjalna technika klejenia szkła zapewnia największy kąt widzenia bo powyzej 180 stopni. Idealnie nadaje się do zawodowego nurkowania na większych głębokościach.
Okulary do nurkowania: jakie maski znajdziemy w sklepach?
Jeśli już decydujemy się na zakup, warto wiedzieć, co możemy dostać od ręki, kierując się do sklepów sportowych. W ofercie dostępne będą nie tylko najprostsze okulary do nurkowania. Znajdziemy też bardziej zaawansowane maski z szyba pojedynczą lub dzieloną i maski ze szkłami korekcyjnymi, które idealnie sprawdzą się w przypadku jakiejkolwiek wady wzroku. W sklepie z profesjonalnym sprzętem sportowym dostępne są też panoramiczne okulary do nurkowania oraz maski full-face. To nie wszystko! W ofercie coraz częściej można znaleźć maski z kamerą czy wyposażone w radio, co zdecydowanie ułatwi kontakt z osobami towarzyszącymi naszym głębinowym przygodom.
Okulary do nurkowania: czym się kierować podczas zakupu?
Co do zasady, dobrej jakości sprzęt sportowy, zwłaszcza ten, o który odpowiednio się dba, może służyć przez lata. Ważne jest jednak odpowiednie dopasowanie. Sprzedawcy w sklepach sportowych na pewno pomogą w wyborze najlepszego modelu, warto jednak wiedzieć, czym się kierować podczas zakupu, tak aby okulary do nurkowania był jak najlepsze. Koniecznie musimy przymierzyć maskę, żeby sprawdzić, czy dobrze leży i nie uciska w żadnym miejscu. Kąt widzenia w poziomie musi być możliwie jak najszerszy, aby nie ograniczać naturalnej percepcji, podobnie kąt widzenia w pionie. W przypadku okularów do nurkowania nie ma zasady “droższe znaczy lepsze”. Tutaj bywa naprawdę różnie i zawsze należy kierować się cechami i zaletami konkretnych modeli oraz rekomendacjami innych użytkowników.
Na co zwrócić uwagę? Pierwsze okulary do nurkowania
Odpowiedni sprzęt do nurkowania to twój must have, jeśli myślisz poważnie o tym sporcie. Decydując się na zakup, pamiętaj, aby zawsze sprawdzić, czy okulary do nurkowania są odpowiednio szczelne i dopasowane do kształtu twarzy. Ważna jest odpowiednia wielkość maski, która gwarantuje jednoczesne przyleganie do nosa i nie uciskanie na łukach brwiowych. W przypadku nurkowania w najprostszej formie (tzw. snorkeling) kluczowa jest także objętość maski. Jeśli jednak chcesz nurkować z automatem oddechowym i pozostałym sprzętem, okulary do nurkowania nie muszą mieć dużej objętości maski. Zwróć jednak uwagę na to, aby kołnierz był wykonany z przezroczystego silikonu – zapewni ci to większy kąt widzenia i tym samym zwiększy komfort nurkowania.
Z tej strony Marcin Ameryk, być może Twój trener osobisty 😉 Od 20 lat zajmuje się treningiem siłowym, sam jestem czynnym zawodnikiem trójboju siłowego. Jeżeli szukasz trenera, który poprowadzi Twój trening i dietę, to nie mogłeś lepiej trafić. Razem osiągniemy każdy cel, który sobie założysz!