Zumba - odchudzanie i dobra zabawa

Zumba - odchudzanie i dobra zabawa

Szybko nudzisz się na fitnessie, a zajęcia taneczne wydają Ci się za mało intensywne? Zumba fitness to wybuchowa mieszanka łącząca obie aktywności – trochę tańca, trochę gimnastyki. A wszystko to w gorących rytmach muzyki latynoskiej. Dzięki niej poczujesz, że żyjesz. Czy zumba jest dobra na odchudzanie? Zobacz sam!

Więcej niż aerobik | Zumba fitness efekty

Zaczęło się od kasety. Kiedy Alberto Perez, kolumbijski instruktor aerobiku, zorientował się, że zapomniał wziąć na zajęcia płytę z muzyką, a nie było już czasu na powrót do domu. Pod ręką miał tylko jedną kasetę, a na niej nagrania w rytmie salsy i merengue. Bez wahania włączył magnetofon i zaczął improwizować, łącząc standardowe ćwiczenia i układy z podstawowymi krokami tańców latynoskich. Uczniowie byli zachwyceni.

Zumba fitness wchodzi na salony

Ciepłe przyjęcie nowej formy aktywności przez uczniów nie zagwarantowało natychmiastowego sukcesu Perezowi. Wyjechał do Stanów, gdzie nadal pracował jako instruktor fitness. W międzyczasie promował swoją płytę DVD z układami zumby. W 2006 roku otworzył centrum Zumba Fitness, które w ciągu kilku lat bardzo się rozrosło. Wreszcie na punkcie zumby oszalał cały świat.

 

Podstawowa zaleta zumby? To aktywność dla każdego!

 

O co chodzi w zumbie fitness?

Zumba to nie jest trening, który wyciśnie z Ciebie siódme poty. Tutaj najważniejszy jest element zabawy. Uczestnicy zajęć po prostu cieszą się tańcem i ruchem. Poznają nowe kroki, śmieją się i dają ponieść muzyce. Praca nad sylwetką i kondycją odbywa się mimochodem, a jednak szybko można zauważyć wzmocnienie całego ciała, zarysowanie mięśni czy mniej centymetrów w biodrach. 

Podstawowe kroki w zumbie

Zajęcia zumby zaczynają się od zwykłego step-touch, następnie wykonuje się poszczególne kroki typowe dla takich stylów jak salsa, reggaeton i latino. Elementy taneczne przeplatane są od czasu do czasu typowymi ćwiczeniami aerobowymi, np. v-step. Na koniec kroki łączone są płynnie w jeden układ choreograficzny. Warto pamiętać, że celem zumby nie jest perfekcyjne wykonywanie poszczególnych ruchów. W zumbie chodzi o dobrą zabawę, uśmiech i przyjemność płynącą z ruchu.

Poczuj się jak na imprezie i… schudnij z zumbą!
zumba odchudzanie efekty

Bez aktywności fizycznej waga zastyga w bezruchu. Słomiany zapał do ćwiczeń niektórzy radzą gasić za pomocą tańca. To słuszny kierunek, szczególnie jeśli się to lubi. Jednak sporadyczne bywanie na imprezach tanecznych to za mało. Tutaj liczy się konsekwencja. Pomoże Ci w tym zumba, dzięki której połączysz obowiązek z tym, co najbardziej kochasz. Zajęcia przestaną kojarzyć Ci się z ciężką pracą, wysiłkiem i walką ze słabościami. W przypadku zumby nie musisz nikomu niczego udowadniać. Po prostu ćwicz i tańcz, a pokonasz swojego wewnętrznego leniuszka, świetnie się przy tym bawiąc.

Ile trwa nauka zumby fitness?

Nawet jeśli dawniej nie miałeś nic wspólnego z aerobikiem, tańcem czy zajęciami fitness – możesz odnaleźć siebie na lekcjach zumby. Opanowanie tej formy fitnessu nie jest czasochłonne. Oczywiście dojście do perfekcji w zumbie zależy od indywidualnych możliwości kursantów. Jednorazowe zajęcia w klubie fitness zazwyczaj trwają godzinę. Zwykle także wystarczy kilka tygodni, by opanować podstawy – a czasem nawet bardziej zaawansowane ruchy. Optymalne jest chodzenie na zajęcia zumby 2-3 razy w tygodniu.

Jak szybko zobaczę efekty treningów zumby?

Nikt nie zaprzeczy, że regularne ćwiczenie zumby jest doskonałą metodą odchudzającą. Ile jednak trzeba czekać na efekty ćwiczeń? Wszystko zależy od częstotliwości i poziomu zaawansowania w treningach. Zwykle jednak wystarczy już dwa tygodnie ćwiczeń, by zobaczyć zmiany w wyglądzie. W początkowym okresie bowiem tkanka tłuszczowa spala się znacznie szybciej. A jednocześnie uwidaczniają się mięśnie. Kolejne etapy treningów to już widoczna poprawa sylwetki.

Zumbę można wykorzystać również jako formę tańca użytkowego. Jest popularnym stylem do tańczenia w klubach – szczególnie z muzyką latino. Dwie pieczenie na jednym ogniu – doskonała zabawa i spalanie kalorii.

Podstawowe kroki w zumbie
czy zumba jest dobra na odchudzanie

Podstawowe kroki w zumbie są wyjątkowo łatwe do opanowania. Z powodzeniem można spróbować ich nauki w warunkach domowych. Dzięki nim poprawia się koordynacja ruchowa. Co więcej, jest to doskonałe przygotowanie do dalszych treningów zumby.

MERENGUE – PODSTAWOWE KROKI

- Maszeruj w miejscu. Nogi podnoś wysoko, ręce ugięte. Podczas marszu one także pracują. Naprzemiennie odstawiaj na boki obie nogi;

- Ugnij delikatnie nogi i przenoś ciężar ciała naprzemiennie na obie jego strony. Ruch polega na przeskakiwaniu z jednej nogi na drugą przy jednoczesnym skręcie bioder;

- Ustaw nogi szerzej niż na szerokość barków. Napnij mięśnie brzucha i pośladków. Wykonuj przysiady w tempie muzyki. Kolana powinny być skierowane na zewnątrz.

Rodzaje zumby fitness

- zumba

- zumba toning (intensywna wersja treningu, doskonała do wysmuklania całej sylwetki)

- zumbatomic (zumba dla dzieci)

- zumba gold (zajęcia wyprofilowane dla osób starszych i początkujących)

- aqua zumba (zajęcia w wodzie)

Jakie efekty daje zumba?

Trening zumby to przede wszystkim sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów. Wszystko za sprawą tego, że jest to trening cardio. Dzięki ćwiczeniom można nie tylko spalić tkankę tłuszczową. To także sposób na unormowanie gospodarki hormonalnej (produkcja somatotropiny i insuliny). Dzięki tym hormonom możliwe jest usprawnienie procesów przemiany materii. Podczas zajęć zumby pracują niemal wszystkie partie mięśniowe. Poprawia się także kondycja, wytrzymałość i wydolność całego organizmu. Sam trening dostarcza sam solidną dawkę endorfin!

Aby osiągnąć zauważalne efekty treningu zumby konieczne jest trenowanie 3 razy w tygodniu po 30-60 minut. Jedna sesja to spalenie około 600 kcal. A w przypadku aqua zumby – nawet do 800 kcal.

Trenowanie zumby pozwala na poprawienie własnej kondycji fizycznej. Dzięki temu można wykonywać coraz bardziej zaawansowane ćwiczenia czy typy treningów.

Co jeszcze można wytańczyć na zumbie?

Zgubienie zbędnej tkanki tłuszczowej to jeden z głównych powodów, dla których ćwiczący wybierają zumbę. Nie jest on jednak jedyny. Dzięki temu, że ciało w trakcie treningu cały czas jest w ruchu – w efekcie skóra się ujędrnia i zmniejsza się cellulit. Co więcej, mamy szansę na poprawienie wytrzymałości, a więc i procesu oddychania czy dotlenienia organizmu. Dzięki treningom zumby jesteśmy w stanie trenować bardziej wymagające dyscypliny sportowe! A to jeszcze nie wszystko. Za sprawą ćwiczeń zumby wzmacnia się całe ciało. Ćwiczenia angażują niemal wszystkie partie mięśniowe. Także te, które zwykle są pomijane podczas standardowych treningów na siłowni. Przykładowo, pracują m.in. mięśnie odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowej postawy czy wzmocnienie kręgosłupa. To przekłada się na osiągnięcie wymarzonej wysportowanej i proporcjonalnej sylwetki. A same efekty ćwiczeń zumby są widoczne nawet po kilku sesjach. To sprawia, że nie ma szans, by spadła motywacja do kontynuowania ćwiczeń.

Maria Krajewska 0 4 kwietnia 2016  < 1000

Dodaj komentarz

Artykuły z kategorii: Taniec

taniec-towarzyski-wroclaw-co-wybrac-dla-poczatkujacych

Taniec towarzyski Wrocław – co wybrać dla początkujących?

Taniec towarzyski – jakie są rodzaje tańców? Przygotowaliśmy poradnik dla początkujących i poszukujących zajęć tanecznych. Jak wybrać kurs tańca we Wrocławiu? Jakie są kursy tańca dla dzieci? Wszystko o tym, jak się zabrać za szukanie treningów tanecznych we Wrocławiu!

rumba-taniec-towarzyski-czyli-kilka-slow-o-rumbie

Rumba taniec towarzyski, czyli kilka słów o rumbie

Rumba to taniec, w którym choreografia opiera się na związku kobiety i mężczyzny. Kobieta uwodzi, mężczyzna ją ściga. Taki obraz wyłania się najczęściej przy rozumieniu rumby. Czy rumba taniec towarzyski naprawdę taka jest? Poznaj historię namiętnej rumby.

taniec-warszawa-przeglad-ofert-szkola-tanca-nauka-kursy

Taniec Warszawa – przegląd ofert, szkoła tańca, nauka, kursy

Warszawa. Największe miasto, a więc ma najwięcej mieszkańców w Polsce. Z tego tytułu gama sportów, które można uprawiać w stolicy jest nieograniczona. Postanowiliśmy sprawdzić, jak sprawy mają się z tańcem w Warszawie. Oto przegląd kursów tańca, nauki tańca oraz tańców za darmo w Warszawie!

o-tym-jak-paulina-krzek-przyjela-imie-jasirah-wywiad-z-wszechstronna-tancerka

O tym, jak Paulina Krzek przyjęła imię Jasirah – wywiad z wszechstronną tancerką

Paulina Krzek to utalentowana tancerka, która o wygrywaniu turniejów i zdobywaniu trofeów wie naprawdę dużo. Jako tancerka towarzyska przez wiele lat stawała na podium w duecie ze swoim partnerem tanecznym. A teraz, jako tancerka orientalna o pseudonimie Jasirah, podbija konkursy taneczne na całym świecie: w Austrii, Holandii, w Polsce, w Kalifornii. Ogromnym sukcesem było również dotarcie do półfinału programu Mam Talent.

rytm-tempo-muzyka-jak-nauczyc-sie-szybszych-krokow

Rytm, tempo, muzyka – jak nauczyć się szybszych kroków?

W tańcu istotne jest poczucie rytmu, choć i bez niego tańczyć można. Niemniej, także szybkość kroków odpowiada za ostateczną realizację figur. Zobacz, jak można nauczyć się tańczyć w szybszym rytmie. Oto praktyczne ćwiczenia na zwiększenie tempa wykonywanych kroków podczas tańca!

zadziwiajacy-balet-jak-bardzo-rozciagniete-sa-baletnice

Zadziwiający balet – jak bardzo rozciągnięte są baletnice?

Uprawianie baletu wiąże się z całą masą wyrzeczeń. Życie tancerek klasycznych obraca się wokół morderczych treningów ukierunkowanych na doskonalenie gibkości, rozgrzanie mięśni, stawów czy ścięgien. A to nie wszystko! Niekiedy do regularnych treningów baletowych włączane są także treningi pilatesu czy sesje na siłowni. Tak aktywny styl życia przekłada się na zadziwiające wyniki. Oto, do jakiego stopnia mogą rozciągnąć się baletnice!

tango-dla-poczatkujacych-podstawowe-informacje

Tango dla początkujących – podstawowe informacje

Tańczenie tanga to nie tylko przyjemna aktywność fizyczna, lecz także sposób na pobudzenie pracy mózgu i umysłu. Tańczenie tanga wyzwala endorfiny oraz pobudza aktywność i wzrost nowych neuronów. Korzyści dla zdrowia fizycznego są natomiast niezliczone. Zobacz jak rozpocząć swoją przygodę z tańcem tango.

czego-mozna-nauczyc-sie-na-kursie-tanca-towarzyskiego

Czego można nauczyć się na kursie tańca towarzyskiego?

Wiele osób zastanawia się, jak wyglądają zajęcia na kursie tańca towarzyskiego. Prawdą jest, że charakter treningów w dużej mierze zależy od szkoły tańca. Mimo to, można wyróżnić kilka elementów wspólnych dla wszystkich kursów tańca towarzyskiego. Czego więc możemy się spodziewać po zapisaniu się na taki kurs?

trudne-figury-taneczne-obroty-i-podrzuty

Trudne figury taneczne – obroty i podrzuty

Któż z nas nie kojarzy pięknej sceny tańca z „Dirty Dancing”? Wykonanie tych figur wymagało jednak od aktorów długotrwałych treningów. Zobacz, jakie są najtrudniejsze obroty i podrzuty w różnych stylach tanecznych!

taniec-jak-poradzic-sobie-z-otarciami-na-stopach

Taniec – jak poradzić sobie z otarciami na stopach?

Godzinne treningi tańca, całonocna impreza czy ważny konkurs – niekiedy wszystkie z nich kończą się otarciami na stopach. Czy są jakieś sposoby na ten przykry skutek uboczny rozkoszowania się tańcem?

taniec-towarzyski-wroclaw-co-wybrac-dla-poczatkujacych

Taniec towarzyski Wrocław – co wybrać dla początkujących?

Taniec towarzyski – jakie są rodzaje tańców? Przygotowaliśmy poradnik dla początkujących i poszukujących zajęć tanecznych. Jak wybrać kurs tańca we Wrocławiu? Jakie są kursy tańca dla dzieci? Wszystko o tym, jak się zabrać za szukanie treningów tanecznych we Wrocławiu!

rumba-taniec-towarzyski-czyli-kilka-slow-o-rumbie

Rumba taniec towarzyski, czyli kilka słów o rumbie

Rumba to taniec, w którym choreografia opiera się na związku kobiety i mężczyzny. Kobieta uwodzi, mężczyzna ją ściga. Taki obraz wyłania się najczęściej przy rozumieniu rumby. Czy rumba taniec towarzyski naprawdę taka jest? Poznaj historię namiętnej rumby.

taniec-warszawa-przeglad-ofert-szkola-tanca-nauka-kursy

Taniec Warszawa – przegląd ofert, szkoła tańca, nauka, kursy

Warszawa. Największe miasto, a więc ma najwięcej mieszkańców w Polsce. Z tego tytułu gama sportów, które można uprawiać w stolicy jest nieograniczona. Postanowiliśmy sprawdzić, jak sprawy mają się z tańcem w Warszawie. Oto przegląd kursów tańca, nauki tańca oraz tańców za darmo w Warszawie!

o-tym-jak-paulina-krzek-przyjela-imie-jasirah-wywiad-z-wszechstronna-tancerka

O tym, jak Paulina Krzek przyjęła imię Jasirah – wywiad z wszechstronną tancerką

Paulina Krzek to utalentowana tancerka, która o wygrywaniu turniejów i zdobywaniu trofeów wie naprawdę dużo. Jako tancerka towarzyska przez wiele lat stawała na podium w duecie ze swoim partnerem tanecznym. A teraz, jako tancerka orientalna o pseudonimie Jasirah, podbija konkursy taneczne na całym świecie: w Austrii, Holandii, w Polsce, w Kalifornii. Ogromnym sukcesem było również dotarcie do półfinału programu Mam Talent.

rytm-tempo-muzyka-jak-nauczyc-sie-szybszych-krokow

Rytm, tempo, muzyka – jak nauczyć się szybszych kroków?

W tańcu istotne jest poczucie rytmu, choć i bez niego tańczyć można. Niemniej, także szybkość kroków odpowiada za ostateczną realizację figur. Zobacz, jak można nauczyć się tańczyć w szybszym rytmie. Oto praktyczne ćwiczenia na zwiększenie tempa wykonywanych kroków podczas tańca!

zadziwiajacy-balet-jak-bardzo-rozciagniete-sa-baletnice

Zadziwiający balet – jak bardzo rozciągnięte są baletnice?

Uprawianie baletu wiąże się z całą masą wyrzeczeń. Życie tancerek klasycznych obraca się wokół morderczych treningów ukierunkowanych na doskonalenie gibkości, rozgrzanie mięśni, stawów czy ścięgien. A to nie wszystko! Niekiedy do regularnych treningów baletowych włączane są także treningi pilatesu czy sesje na siłowni. Tak aktywny styl życia przekłada się na zadziwiające wyniki. Oto, do jakiego stopnia mogą rozciągnąć się baletnice!

tango-dla-poczatkujacych-podstawowe-informacje

Tango dla początkujących – podstawowe informacje

Tańczenie tanga to nie tylko przyjemna aktywność fizyczna, lecz także sposób na pobudzenie pracy mózgu i umysłu. Tańczenie tanga wyzwala endorfiny oraz pobudza aktywność i wzrost nowych neuronów. Korzyści dla zdrowia fizycznego są natomiast niezliczone. Zobacz jak rozpocząć swoją przygodę z tańcem tango.

czego-mozna-nauczyc-sie-na-kursie-tanca-towarzyskiego

Czego można nauczyć się na kursie tańca towarzyskiego?

Wiele osób zastanawia się, jak wyglądają zajęcia na kursie tańca towarzyskiego. Prawdą jest, że charakter treningów w dużej mierze zależy od szkoły tańca. Mimo to, można wyróżnić kilka elementów wspólnych dla wszystkich kursów tańca towarzyskiego. Czego więc możemy się spodziewać po zapisaniu się na taki kurs?

trudne-figury-taneczne-obroty-i-podrzuty

Trudne figury taneczne – obroty i podrzuty

Któż z nas nie kojarzy pięknej sceny tańca z „Dirty Dancing”? Wykonanie tych figur wymagało jednak od aktorów długotrwałych treningów. Zobacz, jakie są najtrudniejsze obroty i podrzuty w różnych stylach tanecznych!

taniec-jak-poradzic-sobie-z-otarciami-na-stopach

Taniec – jak poradzić sobie z otarciami na stopach?

Godzinne treningi tańca, całonocna impreza czy ważny konkurs – niekiedy wszystkie z nich kończą się otarciami na stopach. Czy są jakieś sposoby na ten przykry skutek uboczny rozkoszowania się tańcem?