Zostań trenerem Crossfit

Zostań trenerem Crossfit

Co trzeba zrobić, aby zostać trenerem Crossfit? Dlaczego warto jest rozwijać się w tym kierunku? Na te pytania odpowiada certyfikowany trener CrossFit: Paweł Wojciechowski - Head Coach w krakowskim boxie CrossFit Reymonta

Jak zostać trenerem Crossfit?

W dzisiejszym artykule nasz trener CrossAthlete wyjaśnia na jakich kursach możecie się kształcić w temacie Crossfitu. Jakie szkolenia crossfit warto odbyć, a których lepiej unikać. Słowem: co i jak jest potrzebne, aby zostać certyfikowanym trenerem Crossfitu.

Zarejestruj się w największej bazie trenerów, szkół i instruktorów sportowych

kurs instruktora crossfit

Szkolenie trenera Crossfit

Trzeba lubić się rozwijać. Corssfit jest dla tych którzy chcą poznawać nowe techniki treningowe, są otwarci na zmiany, kreatywni.

Zacznij od siebie!

Wiele osób trenuje w miejscach nie do końca przystosowanych do CrossFitu, ponieważ mają za daleko do afiliowanego boxu albo karnet na odpowiednio wyposażoną siłownię jest za drogi. Nie twierdzę, że box koniecznie musi być afiliowany, ale daje nam to pewien stopień pewności, że przynajmniej jeden z trenerów wie, o co naprawdę chodzi w tym sporcie. Droga do dogłębnego poznania Crossfitu nie jest drogą samotną. Jeżeli trenujesz na własną rękę, sam próbujesz nauczyć się wszystkich elementów i nie wiesz, czym jest Crossfit Community, to może być Ci trudno zdobyć całą niezbędną wiedzę.

trener crossfit

Społeczność, która tworzy box jest niepowtarzalna i to właśnie sprawia, że trudno ją naśladować „z zewnątrz”. W dodatku CF nie kończy się na samym treningu, ale często organizowane są wypady na lokalne zawody czy zwyczajnie do kina albo na piwo (pogadać o Openach, paleo i LeBlanc-Bazinet). Poza tym kontakt z profesjonalnym trenerem crossfit na zajęciach da Ci dużą dawkę wiedzy i informacji.

CrossFit to u nas świeży temat – boxy mają max 5 lat. Dlatego często trenerzy nie mają zbyt bogatego doświadczenia. Nie mówię tego, aby kogoś dyskredytować. Bo są osoby które siedzą w temacie po 8-10 lat, ich jest jednak mniejszość.

Dlaczego warto zostać trenerem Crossfit?

Bo to zyskujący na popularności styl treningowy. Wiele ludzi jest zainteresowanych takimi treningami i jeżeli miałoby dostęp do odpowiedniego trenera chętnie zapisałoby się na zajęcia. To właśnie jedna z głównych cech crossfitu – jest mocno zaraźliwy. Jeżeli go spróbujesz jest bardzo prawdopodobne, że wrócisz do niego!

ćwiczenie crossfit opona

Wykwalifikowani trenerzy crossfit, mający certyfikaty ze szkoleń są bardzo poszukiwani na siłowniach. Szczególnie w większych miastach. Często wystarczy najbardziej podstawowy level szkolenia crossfit (czyli Level 1), aby dostać pracę. Jeżeli jednak mówimy o profesjonalnym trenerze crossfit najlepiej jeżeli taka osoba przejdzie kilka szkoleń. O levelach crossfit więcej w dalszej części.

Jak wspomniałem zacznij od siebie. Jeśli masz jakiś background (gimnastyka, weightlifting, lekkoatletyka itd.), będziesz miał dużo łatwiej, ale 2 lata własnych treningów w boxie to optymalne minimum, od jakiego powinieneś zacząć. Po tym okresie możesz zastanawiać się nad zostaniem trenerem.

Jakie szkolenia crossfit odbyć?

Tu mamy w czym wybierać. Zacznijmy od polskiego podwórka. Czy nasze krajowe kursy crossfit są coś warte? Ciężko mi ocenić, ponieważ na żadnym z nich nigdy nie byłem (co nie oznacza, że nie chciałbym). Dużą popularnością cieszy się np. HES oraz CF Kraków. W tym ostatnim miałem okazję uczestniczyć w szkoleniu Mobility (więcej o Mobility w artykule: Trening Mobility) prowadzone przez Magdę Rutkowską i byłem bardzo zadowolony. Zaletą jest niewątpliwe cena, w porównaniu do certyfikatów CF HQ. Oczywiście na końcu zawsze najważniejsze będzie Twoje doświadczenie i staż trenerski.

certyfikaty crossfit

A co z zagranicznymi szkoleniami crossfit? Skupmy się na drodze jaką oferuje CF HQ. Aby zostać trenerem pełną gębą mamy możliwość przejścia 4-stopniowego kursu (plus szkolenia uzupełniające). LVL-1 jest wstępem do świata CF. Pojawiają się tam ludzie którzy miesiąc temu po raz pierwszy przyszli na zajęcia lub tacy, którzy ćwiczą już od kilku lat i z jakiegoś powodu postanowili ugruntować swoją wiedzę oraz umiejętności. Jesteśmy uczeni jak nauczać innych podstawowych ruchów, pojawia się trochę informacji o diecie, programowaniu i to wszystko. Co ciekawe LVL1 (i wszystkie kolejne) nie wymagają od nas żadnych umiejętności praktycznych, a kurs zaliczamy na podstawie testu teoretycznego oraz frekwencji (musi być 100%). LVL-1 daje nam 2 podstawowe rzeczy – możemy oficjalnie nazywać się trenerem CrossFit oraz założyć własny afiliowany box.  LVL-2 to rozwinięcie tego co mieliśmy na jedynce, przy czym większy nacisk jest kładziony na kursantów, aby mogli się bardziej wykazać. Sprawdzane oraz rozwijane są ich umiejętności jako trenerów – czy potrafią uczyć, w szczególności czy potrafią wyłapywać oraz korygować błędy kursantów. LVL-2 nie kończy się żadnym egzaminem – przyjeżdżamy, spędzamy 2 dni w boxie i wyjeżdżamy z dyplomem, który w praktyce nic nam nie daje. LVL-3 to wielki egzamin. Jedziesz do jakiegoś miasta, zamykają Cię w pokoju na 3 godziny przed komputerem i naparzasz test.  LVL-4 to już ostra jazda bez trzymanki – dołączasz do CF Seminar Staff w jakimś egzotycznym mieście (w Polsce jest to Warszawa, bo tylko tam odbywają się kursy) i obserwują Cię jak się zachowujesz i czy faktycznie wykazujesz umiejętności trenerskie, bo teoretyczne udowodniłeś przecież zdając trójkę. LVL-4 też Ci raczej za wiele nie daje poza tym, że być może uda Ci się dołączyć do wspomnianych wcześniej Seminar Staff, będziesz jeździł po świecie i prowadził jedynki oraz dwójki. Brzmi nieźle? Jak na razie w Polsce jeszcze nikt nie przebrnął LVL-3, ale kto wie co będzie w przyszłości…

Koszty kursów doszkalających

Koszt pojedynczego szkolenia to 1000$. Do tego często trzeba doliczyć dojazd, zakwaterowanie i wyżywienie. Ponadto są to certyfikaty i raz na 5 lat trzeba je odnawiać, a więc znów wydatki. Istnieje też szereg szkoleń dodatkowych takich jak Weightlifting albo Endurance i te moim zdaniem są więcej warte, ponieważ zagłębiają się bardziej szczegółowo w jakąś specjalistyczną część CrossFitu. Koszt: 600$. Jednak te zostawiłbym na okres po zdaniu LVL-3, ponieważ, aby podtrzymać ważność tego certyfikatu trzeba w ciągu trzech lat poprowadzić kilkaset godzin zajęć oraz przejść min 3 kursy specjalistyczne.

Choć CF HQ nie zwraca uwagi na to, czy potrafisz zrobić MU, możesz wydać miljony monet na szkolenia, zostać CF-LVL4 i w ogóle specjalistą i całego CrossFitu łącznie z tatuażem na plecach „Froning 2011 2012 2013 2014″, to dla mnie jako head coacha Twój poziom wytrenowania będzie będzie trzecim kryterium (zaraz po doświadczeniu oraz podejściu do podopiecznych), wg którego oceniałbym trenera. Nie chodzi o to żebyś rwał 110 kg, ale o to abyś potrafił tego nauczyć inną osobę w bezpieczny sposób – dostrzec i skorygować błędy.

Czytaj też: 
Jakie kursy i szkolenia dodatkowe dla trenerów?

Szkolenia crossfit dla trenerów w Poslce

Kursów w Polsce mamy jak mrówków. Można wybierać do woli. Mam swoje zdanie na temat tego, na które warto iść, a które nie są warte nawet złotówki. Pojawia się też sporo „perełek”, które lepiej omijać szeroki łukiem. Jeśli chcesz rady, które szkolenie wybrać, zapytaj najlepiej swojego trenera (pod warunkiem, że nie on je prowadzi lub organizuje, bo wtedy opinia może być subiektywna). Jako doświadczony instruktor, powinien orientować się w temacie i środowisku. Dowiedz się jaki jest plan szkolenia crossfit, kto dokładnie to szkolenie będzie prowadził. 

Kariera sportowa instruktora crossfit

Pamiętaj, że jak już płacisz, to wymagaj zarówno od prowadzących, ale też od siebie. Po pierwsze nie licz, że po weekendowym kursie będziesz polskim Jami Tikkanen (wpisz w google jak nie wiesz kto to). Być może troszkę Ci się rozświetli w głowie kilka rzeczy, ale rewolucji nie będzie. Prawdziwego trenera czyni dopiero wiedza zdobyta na treningach, praktyka. Po drugie nie bądź pasywny na kursach i zadawaj pytania – powinieneś wiedzieć, po co idziesz na szkolenie i jeśli prowadzący czegoś Ci nie wytłumaczą, wtedy pytaj, oczekuj odpowiedzi, wymagaj.

Czytaj też: Ćwiczenia z oponami - crossfit

CrossAthlete via T.K 3 24 marca 2016  7120

Dodaj komentarz

 • 20 lipca 2017
  Nie jest tak źle. Cały czas otwierają się boxy, nawet w tych mniejszych miastach
 • Miki
  20 lipca 2017
  Szkoda, że w Polsce treningi crossfit wciąż nie są aż tak popularne jak na zachodzie. Bo jednak trzeba jeździć do większych miast, żeby chociażby zapisać się do boxu
 • Posiu
  3 czerwca 2016
  Wszystko spoko, ale dwa błędy są w tekście:
  1. Lvl3 mają już dwie osoby - Michał Surdej z warszawskiego CrossFit Mokotów oraz Łukasz Wysocki z CrossFit Elektromoc.
  2. Nie ma już kursu Endurance - teraz są dwa osobne kursy: jeden dotyczący Pose oraz drugi dotyczący Aerobic Capacity.

Artykuły z kategorii: Crossfit

crossfit-dla-poczatkujacych-torun-jak-znalezc-najlepszy-crossfit-box

Crossfit dla początkujących Toruń | Jak znaleźć najlepszy crossfit box?

Crossfit to idealny system treningowy dla ludzi, którzy chcieliby zwiększyć swoją siłę i wytrzymałość. Jest to świetna alternatywa dla zwykłych ćwiczeń kulturystycznych. Wielu początkujących sportowców decyduje się na wybór crossfitu - także w Toruniu. Dowiedz się, jakie są ceny treningów i opinie o crossfit w Toruniu.

trening-plyometryczny-crossfit-sposoby-wykonywania-skokow-na-skrzynie

Trening plyometryczny/crossfit – sposoby wykonywania skoków na skrzynię

Skoki – w treningu plyometrycznym podstawowa metoda ćwiczeń. W crossficie – nieodłączny element większości WOD-ów. Najczęściej wykonuje się skoki na skrzynię lub pudło. Co jednak można zyskać na takich ćwiczeniach? Jakie są warianty techniczne skoków na skrzynię?

crossfit-sposoby-na-siniaki-po-treningu

Crossfit – sposoby na siniaki po treningu

Trening crossfit nie bierze jeńców. Po sesji ćwiczeniowej niekiedy wychodzimy z otarciami czy sinikami. Jak skutecznie pozbyć się fioletowych pamiątek? Oto sposoby na siniaki po treningu crossfit.

dieta-w-crossficie-czyli-najwazniejsze-wskazowki-dla-trenujacych

Dieta w CrossFicie, czyli najważniejsze wskazówki dla trenujących

Wykonujesz sumiennie powtórzenie po powtórzeniu w domu? Chodzisz do boxa na zajęcia grupowe? Świetnie! Crossfit jest treningiem skonstruowanym dla każdego i nie ma żadnych ograniczeń! Ta jeszcze młoda metodologia, składająca się ze znanych ćwiczeń gimnastycznych, ciężarowych i wydolnościowych, poukładanych w jeden sprawnie działający plan treningowy to prawdziwa rewolucja! Dlaczego?

crossfit-box-katowice-gdzie-i-jak-szukac-opinie-cennik

Crossfit box Katowice – gdzie i jak szukać? | Opinie, cennik

Jak wybrać crossfit box w Katowicach? A może lepszym rozwiązaniem jest trener crossfit? Zobaczcie opinie i cenniki najpopularniejszych miejsc do treningu crossfit w Katowicach. Gdzie wybrać się na trening?

trening-crossfit-cwiczenia-mobility-na-obrecz-barkowa-plecy-i-ramiona

Trening crossfit – ćwiczenia mobility na obręcz barkową, plecy i ramiona

Trening mobility jest nieodłącznym elementem treningów crossfit. Dzięki takim ćwiczeniom sportowcy są w stanie zmniejszyć dolegliwości bólowe, obniżyć ryzyko kontuzji czy poprawić wyniki sportowe. Jak zatem w crossficie wyglądają przykładowe ćwiczenia mobility na obręcz barkową, plecy i ramiona?

trening-crossfit-gumy-do-cwiczen

Trening crossfit gumy do ćwiczeń

Podczas treningów crossfit ćwiczący ma do dyspozycji całą gamę ćwiczeń oraz przyrządów. W Polsce wciąż jest jednak niewiele siłowni, na których z powodzeniem można uprawiać ten sport. Dobrym rozwiązaniem jest więc trening crossfit i gumy oporowe. Poznaj zastosowanie gum oporowych w treningu crossfit.

garazowy-crossfit-cwiczenia-z-oponami

Garażowy crossfit – ćwiczenia z oponami

W treningu crossfit wszystko może stać się sprzętem treningowym. W tym celu stosuje się więc także masywne opony. Dzięki nim można skutecznie poprawić własną siłę, szybkość czy zwiększyć masę mięśniową. Jak wygląda taki trening? Na czym polegają crossfitowe ćwiczenia z oponami?

gimnastyka-muscle-up-front-lever-planche

Gimnastyka – muscle up, front lever, planche

Te ćwiczenia albo się kocha, albo – nienawidzi. Muscle up, front lever i planche wpisują się zarówno w trening gimnastyczny, jak i w street workout. Na czym polega prawidłowa technika? Oto krótki poradnik z zakresu trójcy ważnych ćwiczeń gimnastycznych!

jak-cwiczyc-z-pilka-lekarska

Jak ćwiczyć z piłką lekarską?

Piłka lekarska przeżywa swój renesans. Dawniej kojarzona z nielubianymi ćwiczeniami na zajęciach wf-u. Dzisiaj – niezbędnik w fizjoterapii, treningu funkcjonalnym czy crossficie. Na czym polega trening z piłką lekarską? Jakie są efekty ćwiczeń?

crossfit-dla-poczatkujacych-torun-jak-znalezc-najlepszy-crossfit-box

Crossfit dla początkujących Toruń | Jak znaleźć najlepszy crossfit box?

Crossfit to idealny system treningowy dla ludzi, którzy chcieliby zwiększyć swoją siłę i wytrzymałość. Jest to świetna alternatywa dla zwykłych ćwiczeń kulturystycznych. Wielu początkujących sportowców decyduje się na wybór crossfitu - także w Toruniu. Dowiedz się, jakie są ceny treningów i opinie o crossfit w Toruniu.

trening-plyometryczny-crossfit-sposoby-wykonywania-skokow-na-skrzynie

Trening plyometryczny/crossfit – sposoby wykonywania skoków na skrzynię

Skoki – w treningu plyometrycznym podstawowa metoda ćwiczeń. W crossficie – nieodłączny element większości WOD-ów. Najczęściej wykonuje się skoki na skrzynię lub pudło. Co jednak można zyskać na takich ćwiczeniach? Jakie są warianty techniczne skoków na skrzynię?

crossfit-sposoby-na-siniaki-po-treningu

Crossfit – sposoby na siniaki po treningu

Trening crossfit nie bierze jeńców. Po sesji ćwiczeniowej niekiedy wychodzimy z otarciami czy sinikami. Jak skutecznie pozbyć się fioletowych pamiątek? Oto sposoby na siniaki po treningu crossfit.

dieta-w-crossficie-czyli-najwazniejsze-wskazowki-dla-trenujacych

Dieta w CrossFicie, czyli najważniejsze wskazówki dla trenujących

Wykonujesz sumiennie powtórzenie po powtórzeniu w domu? Chodzisz do boxa na zajęcia grupowe? Świetnie! Crossfit jest treningiem skonstruowanym dla każdego i nie ma żadnych ograniczeń! Ta jeszcze młoda metodologia, składająca się ze znanych ćwiczeń gimnastycznych, ciężarowych i wydolnościowych, poukładanych w jeden sprawnie działający plan treningowy to prawdziwa rewolucja! Dlaczego?

crossfit-box-katowice-gdzie-i-jak-szukac-opinie-cennik

Crossfit box Katowice – gdzie i jak szukać? | Opinie, cennik

Jak wybrać crossfit box w Katowicach? A może lepszym rozwiązaniem jest trener crossfit? Zobaczcie opinie i cenniki najpopularniejszych miejsc do treningu crossfit w Katowicach. Gdzie wybrać się na trening?

trening-crossfit-cwiczenia-mobility-na-obrecz-barkowa-plecy-i-ramiona

Trening crossfit – ćwiczenia mobility na obręcz barkową, plecy i ramiona

Trening mobility jest nieodłącznym elementem treningów crossfit. Dzięki takim ćwiczeniom sportowcy są w stanie zmniejszyć dolegliwości bólowe, obniżyć ryzyko kontuzji czy poprawić wyniki sportowe. Jak zatem w crossficie wyglądają przykładowe ćwiczenia mobility na obręcz barkową, plecy i ramiona?

trening-crossfit-gumy-do-cwiczen

Trening crossfit gumy do ćwiczeń

Podczas treningów crossfit ćwiczący ma do dyspozycji całą gamę ćwiczeń oraz przyrządów. W Polsce wciąż jest jednak niewiele siłowni, na których z powodzeniem można uprawiać ten sport. Dobrym rozwiązaniem jest więc trening crossfit i gumy oporowe. Poznaj zastosowanie gum oporowych w treningu crossfit.

garazowy-crossfit-cwiczenia-z-oponami

Garażowy crossfit – ćwiczenia z oponami

W treningu crossfit wszystko może stać się sprzętem treningowym. W tym celu stosuje się więc także masywne opony. Dzięki nim można skutecznie poprawić własną siłę, szybkość czy zwiększyć masę mięśniową. Jak wygląda taki trening? Na czym polegają crossfitowe ćwiczenia z oponami?

gimnastyka-muscle-up-front-lever-planche

Gimnastyka – muscle up, front lever, planche

Te ćwiczenia albo się kocha, albo – nienawidzi. Muscle up, front lever i planche wpisują się zarówno w trening gimnastyczny, jak i w street workout. Na czym polega prawidłowa technika? Oto krótki poradnik z zakresu trójcy ważnych ćwiczeń gimnastycznych!

jak-cwiczyc-z-pilka-lekarska

Jak ćwiczyć z piłką lekarską?

Piłka lekarska przeżywa swój renesans. Dawniej kojarzona z nielubianymi ćwiczeniami na zajęciach wf-u. Dzisiaj – niezbędnik w fizjoterapii, treningu funkcjonalnym czy crossficie. Na czym polega trening z piłką lekarską? Jakie są efekty ćwiczeń?