Zima w mieście 2020/21? Sprawdź nasze pomysły na aktywności w tym czasie!

Pandemia pandemią, ale czas ferii zimowych to nie dla wszystkich okres odpoczynku. A ponieważ coraz bliżej do tegorocznych ferii zimowych, już teraz warto się zastanowić, jak będzie wyglądać zima w mieście 2020/21. Zobacz najlepsze pomysły na aktywności na ten czas i zaplanuj odpoczynek swojemu dziecku.
Półkolonie w pandemii COVID-19. Jak ma wyglądać zima w mieście 2020/21?
Zapowiedzi rządu ws. organizacji ferii zimowych w jednym terminie dla całego kraju nie wróżyły niczego dobrego. To zdecydowanie utrudnia organizację czasu wolnego dla dzieci. Jednostki samorządowe otrzymały jednak zgodę Ministerstwa Edukacji Narodowej na zorganizowanie półkolonii w ramach akcji zima w mieście 2020/21. I choć zajęcia organizowane w ramach półkolonii zimowych mają odbywać się w reżimie sanitarnym, nie skorzystają z nich wszyscy uczniowie. Programem zima w mieście podczas tegorocznych ferii zostaną objęci uczniowie klas I-VI szkoły podstawowej. Jakie zajęcia będą się odbywać i jakie są pomysły na aktywności? Jedno jest pewne: ograniczenia.
Jakie pomysły na aktywności? Przed nami zima w mieście 2020/21!
Wydawać by się mogło, że półkolonie zorganizowane w okresie letnim dają sporą nadzieję na tegoroczne wydanie programu zima w mieście 2020/21. Tymczasem w obliczu coraz większych obostrzeń i ograniczeń wynikających bezpośrednio z sytuacji epidemicznej COVID-19 nie pozostawiają złudzeń. Trudno będzie zorganizować zajęcia na dworze, w grę nie wejdą raczej takie atrakcje, jak wyjście do kina, teatru, muzeum czy na miejską pływalnię. Ze względów bezpieczeństwa epidemicznego najlepiej będzie zostać w domu. W przypadku dzieci, które mogą zapisać się na półkolonie w ramach programu zima w mieście 2020/21, Feryjne Placówki Edukacyjne będą organizować bezpłatne zajęcia przez 5 dni w tygodniu. Planowany ramowy czas działania placówek to godziny 7-16 lub 8-17.
Zobacz: Sztuczne stoki narciarskie w Polsce
Zima w mieście 2020/21: co ze sportem w okresie ferii zimowych?

To już wiadome - w czasie ferii zimowych 2021 nie mogą odbywać się jakiekolwiek zorganizowane wyjazdy. Istnieje jednak wyjątek od tego obostrzenia - wyjazdy na zawody czy sportowe zgrupowania dzieci i młodzieży, które organizują kluby sportowe, mogą odbyć się w reżimie sanitarnym. Zima w mieście 2021/21 nie przewiduje aktywności sportowych na świeżym powietrzu - nie oznacza to jednak, że dzieci nie mogą liczyć na jakikolwiek sport. Podczas ferii zimowych będą odbywać się zajęcia sportowe w szkolnych salach gimnastytcznych. Plany zajęć mają zostać przygotowane przez placówki biorące udział w programie.
Zima w mieście 2020/21: jakie są zasady opieki nad dziećmi w okresie ferii?
W ramach programu zima w mieście 2020/21 będą funkcjonować FPE, czyli Feryjne Placówki Edukacyjne. Najwyższym priorytetem dla organizatorów zajęć będzie przede wszystkim stworzenie bezpiecznych warunków zarówno dla dzieci szkolnych, jak i dla osób prowadzących zajęcia. Na tę chwilę nie ma jeszcze szczegółowych wytycznych w tym zakresie, wiemy natomiast, że Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Zdrowia oraz Główny Inspektorat Sanitarny już pracuje nad przygotowaniem odpowiednich standardów dla programu zima w mieście 2020/21. Już teraz wiadomo, że w zajęciach będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 12 uczniów z klas I-VI szkoły podstawowej.
Czytaj: Wakacje zimowe 2021
Film i sztuka, czyli artystyczna uczta zimą w mieście 2020/21
Ze względu na aktualne obostrzenia sanitarne związane z pandemią koronawirusa, placówki kulturalne tj. kina, muzea, teatry i galerii sztuki pozostają zamknięte. Początkowo wznowienie działalności tych placówek miało nastąpić pod koniec listopada, jednak czas lockdownu wydłużono do 27 grudnia. Sytuacja w kraju rozwija się bardzo dynamicznie i trudno jednoznacznie określić, jak będzie wyglądać zima w mieście 2020/21 w zakresie dostępu do wydarzeń kulturalnych. Koneserzy filmowych i serialowych uczt mogą w ostateczności liczyć na usługi platform VOD, gdzie za niewielką opłatą można zyskać dostęp do pełnej biblioteki multimediów.
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!